Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η ενεργεια κρουσης καθε μονοβολου δηνετε απο τον τυπο μαζα χ ταχυτητα....
Μαλλον αυτος που με πληροφωρησε για τον τυπο με πληροφωρησε λαθος.......

....
......
Αυτος ειναι ο τυπος της ορμης
 
bullet_energy_zpsiys2fvoh.png

Νόμος Κινητικής Ενέργειας Βλήματος.
Ε=1/2*m*v2
Δηλαδή, η ταχύτητα (σε μέτρα το δευτερόλεπτο στο τετράγωνο), επί τη μάζα (σε κιλά {πχ τα 28γραμμάρια είναι 0,028 κιλά}) επί 0,5. Το αποτέλεσμα είναι σε Joule.
Ενδεικτικά:
9mm=> 519 J
.45=> 564 J
7,62x51=> 3799 J
Ένα απλό μονόβολο των 28 γραμμαρίων(τα κοινά φθηνά σκοπευτικά)=> 2240 J
 
Για παμε λοιπον να δουμε της προτημησεις σας για της αποστασεις που ρηχνουμε το μονοβολο......αν θεωρησουμε πως αναλαμβανουν χρηση απο εκη που τελιωνουν τα δραμια μας τη και πιο πρωτηματε για το κηνυγι του τριχωτου και πιο για σκοπευτικη χρηση.....
Ας θεσουμε για αρχη αυτα τα δυο πιο γνωστα εμπορικα μονοβολα που ειναι και τα πιο σηνηθησμενα .........
 
Δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω μονόβολο πάνω από 50 μέτρα.
Το τεστ το έκανα στα ποιο φτηνά μονόβολα (σκοπευτικά, 14€ η 25αδα) 28γραμμαρίων, δεν ξέρω αν κάνει να πω μάρκα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.
Έκανα και σε άλλα ανάλογα μονόβολα διάφορα τέστ, αλλά στα 30-40 μέτρα. Απλά τώρα θα αναφέρω το μακρύτερο.
Το τέστ το έκανα με το σκεπτικό πως στην Ελλάδα έχουμε μία μανία να χρησιμοποιούμε μονόβολα των 32 ακόμα και 36 γραμμαρίων. Ναι, το πρόσθετο βάρος θα ξαπλώσει καλύτερα τον καπρί, και ίσως παρέχει μία παραπάνω αίσθηση ασφάλειας. Ο καθένας κάνει τις προτιμήσεις του, δεν κατακρίνω κανέναν. Διαβάζοντας όμως πολλά ξένα φόρουμ, είδα ότι εκεί το 90% χρησιμοποιούν 28 γρ με άριστα αποτελέσματα. Γιατί όχι και εμείς.? Γιατι να χρησοπληρώνουμε τα μονόβολα, χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον κατασκευαστή.. Ίσως να είμαι αδαής εγώ, και όντως να προσθέτουν κάτι παραπάνω. Αποφάσισα να κάνω ένα τεστ, καθαρά με το δικό μου φτωχό μυαλό, και αν το μονόβολο, οποιοδήποτε μονόβολο, το περνούσε, για μένα είναι επαρκές.
Πήρα δύο κάσες από μελίσσια, με καλή κατάσταση ξύλου, όχι σάπια. Τα έβαλα το ένα κολλητά πίσω από το άλλο, και μέσα στο καθένα από 2 μπετόνια τετράλιτρα γεμάτα με νερό.
Τα έριξα με σκοπευτικό μονόβολο 28 γρ και εξεπλάγην. Διαπέρασε τα πάντα όλα, και μάλιστα έσκασε τα 2 πρώτα μπετόνια, και έκανε και λακουβίτσα πίσω στο έδαφος. Για μένα τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικότατα, και μάλιστα για μονόβολο που ο κατασκευαστής αναγράφει στο κουτί "ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ" :D.
Συμπέρασμα δικό μου.? Προσωπικά θα προτιμούσα το γρηγορότερο μονόβολο αυτής της κατηγορίας (γιατί όπως είπαμε η ταχύτητα στο τετράγωνο είναι η μισή εξίσωση, και όσο ταχύτερο, τόσο περισσότερα Joule), και θα "κολλούσα" εκεί. Δεκτές οι απόψεις σας.
 
Κατα αρχην να εξηγηθω οτι δεν ριχνω μονοβολα η δραμια, αλλα παντα με ενδοιαφερει η βλητικη ειδικα της μακρινης τουφεκιας με λειοκαννο. Πολυ ενδοιαφερουσες ειναι παντα οι πληροφοριες που ο κατασκευαστης αναφερει μενουσες ταχυτητες ανα 10 μετρα, ουτως ωστε να μπορουμε να βγαλουμε χρησιμα συμπερασματα μεχρι τα ποσα μετρα σηκωνω οπλο στο θηραμα. Ενα γουρουνι πχ 70 kg χρειαζεται 600 ποδολιβρες (814 joule) περιπου ενεργεια για κατανομη, σε ζωτικο σημειο εννοειται. Στη εξισωση της ενεργειας και παιρνοντας σαν παραδειγμα τα 28 γρ που αναφερατε πιο πανω, την κινητικη αυτη ενεργεια την πιανεις με την ελαχιστη τιμη μενουσας στα 241 ms. Aυτο με προχειρους υπολογισμους μου ειναι εφικτο και πανω απο 100 μετρα. Η ερωτηση τωρα ειναι αν μιλαμε για 110 η 120 μετρα? Εχετε τιποτα στοιχεια? Μιλαμε μονο απο τη πλευρα της βλητικης δυνατοτητας. Σε τετοιες αποστασεις εχουμε και αποκλισεις του μονοβολου απο την ευθεια που καθιστουν τη σκοπευση επι κινουμενου στοχου παρα πολυ δυσκολη.
 
Για παμε λοιπον να δουμε της προτημησεις σας για της αποστασεις που ρηχνουμε το μονοβολο......αν θεωρησουμε πως αναλαμβανουν χρηση απο εκη που τελιωνουν τα δραμια μας τη και πιο πρωτηματε για το κηνυγι του τριχωτου και πιο για σκοπευτικη χρηση.....
Ας θεσουμε για αρχη αυτα τα δυο πιο γνωστα εμπορικα μονοβολα που ειναι και τα πιο σηνηθησμενα .........
Ωραιο ερωτημα εθεσες Μιχαλη..θα πω την δικη μου πλευρα..λοιπον μονοβολο χρησιμοποιω αποκλειστικα το brenneke classic παντα οχι οτι τα αλλα εχουν θεμα απλα αυτο μου δινει παντα το γουρουνι..αποστασεις που εχω ριξει και εχω παρει ζωο το μεγαλυτερο μου 100 κιλα καθαρο ηταν στα 100 +- μετρα χτυπημενο πισω απο το μπροστινο ποδι..ο πατερας μου που ειχε το οπλο μου πριν απο μενα και αυτος το ιδιο εριχνε και σε αποστασεις απ οτι μου εχει πει ο ιδιος αλλα και οι υπολοιποι στην παρεα ηταν 100-130 μετρα
 
Διαβασα με προσοχη τα οσα γραψατε και εγω με την σειρα μου θα καταθεσω την αποψη μου.....
Οποσδηποτε ενα μονοβολο 28 γρ εχει τετοια κινητικη ενεργεια που σε σηνδιασμο με μεγαλη ταχυτητα μπορει να σκοτωσει ενα αγριοχ. Σε μεγαλη αποσταση......
Απο εκει και περα η απορια μου ειναι η εξης....
Βλεπουμε ενα breneke 32 γρ με μεγαλη μετωπικη επιφανεια αλλα σχετικα επιβραδηνομενη ταχυτητα λογω αυτης...
Βλεπουμε ενα lee 28 γρ με λιγοτερη και πιο λεια μετωπικη επιφανεια που "βαραει" μακρητερα....
Βλεπουμε το πυραβλακι της sauvestre με τα 24 γρ με μια τελεια μετωπικη επιφανεια να " βαραει" της μεγαλητερες ευθηβολιες.....

Για το σκοπευτιριο σηγουρα το πιο ευθηβολο θα ηταν το πιο ιδανηκο....
Στο κυνηγι ομως???....και σε ποια αποσταση???....
Η ας το θεσω και αλλιως....
Στα 40 με 100 μετρα που την θεωρω ιδανικη για το κυνηγι του τριχωτου με μονοβολο και που μπορουμε να ρηξουμε στο θηραμα με αξιωσεις καρπωσης τη θα επηλεγατε....???

(Μιλτο τα μετρα που αναφερω τα αναφερω λογο του οτι μεχρι τα 40 μπορουμε να ρηξουμε με δραμια και τα 100 γιατι απο εκη και περα χανουμε παρα πολλη στην σκοπευση μας λογο αποστασης...δεν λεω οτι δεν μπορει να χτυπηθει ενα αγριογ. και πιο μακρια αλλα γνωμη μου αυτο αποτελη την εξαιρεση στον κανονα )

Πρωσοπικη μου αποψη ενα μετριο σε γρ μονοβολο ωστε να εχω ικανοποιητηκες ταχυτητες με μεγαλη μετωπικη επιφανεια ωστε να πληξει το θηραμα με μεγαλη πληγη και με τετοια ταχυτητα ωστε στα μετρα που θα πυροβολισω να εχω την λιγοτερη δυνατη πτωση απο την τροχια του......
 
Ολα λιγο πολυ Μιχάλη είναι σχετικά σε αυτο το θεμα για την αποσταση που τουφεκαμε το γουρουνι..εγω πλεον εχωσταματησει να ριχνω δραμια εδω και 3 χρονια και ριχνω μονο μονοβολο ειτε βγει στα 10 ειτε στα 100 μετρα..αν το χτυπησω εχει καλως αν φυγει δεν πειραζει
Τωρα για το αλλο θεμα πιο ειναι καλυτερο για το κυνηγι θα σου ελεγα οτι ειναι αυτο το μονοβολο που σου δινει την αυτοπεπειθηση που θες την στιγμη που θα ριξεις στο ζωο και λες ''τωρα το πηρα''..π.χ εγω ριχνω αποκλειστικα το brenneke γιατι αυτο μου εχει χαρισει ζωα και με αυτο νιωθω σιγουρος για την τουφεκια μου
Και το κουφο της υποθεσης ειναι οτι ξερω οτι απο τα πλεον ευθυβολα μονοβολα και με μεγαλο βαλλιστικο συντελεστη ειναι οι στρογγυλες μπιλιες και ενω εχω πειραματιστει με αυτες σε πολλα σεταπ που εκανα και τουφεκωντας για πλακα βαρελια σε αποστασεις αρκετα τρελες απλα για την πλακα μου δεν τα βαζω στην καραμπινα γιατι δεν μου εμπνεουν εμπιστοσυνη!
 
Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες από βολές με δράμια.
Παιδιά δεν τα παο καλά με τα δοκιμαστικά αλλα πιστεύω κάτι έκανα να μου πείτε τις άποψης σας και ότι άλλο φυσικά θέλετε να προσθέσετε
και να πάρετε μια εικόνα οποια άτομα φυσικά τους ενδιαφέρει

Η δοκιμες γίνανε με το όπλο μου
A400 Xtreme Unico Camo Max4
IMG_20170801_202611.jpg


IMG_20170801_203058.jpg

IMG_20170801_203157.jpg
 
Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες από βολές με δράμια.
Παιδιά δεν τα παο καλά με τα δοκιμαστικά αλλα πιστεύω κάτι έκανα να μου πείτε τις άποψης σας και ότι άλλο φυσικά θέλετε να προσθέσετε
και να πάρετε μια εικόνα οποια άτομα φυσικά τους ενδιαφέρει

Η δοκιμες γίνανε με το όπλο μου
A400 Xtreme Unico Camo Max4
IMG_20170801_202611.jpg


IMG_20170801_203058.jpg

IMG_20170801_203157.jpg
φιλε καλες η δοκημες σου ειδικα με το kicks δοκημασε να κανεις ενα κυκλο 20 εκατοστων απο το κεντρο του χαρτονιου να δεις ποσα ειναι μεσα στον κυκλο για να ξερεις οτι θα κενεις κεραιο πληγμα στο ζωο σε αυτα τα μετρα
 
φιλε καλες η δοκημες σου ειδικα με το kicks δοκημασε να κανεις ενα κυκλο 20 εκατοστων απο το κεντρο του χαρτονιου να δεις ποσα ειναι μεσα στον κυκλο για να ξερεις οτι θα κενεις κεραιο πληγμα στο ζωο σε αυτα τα μετρα


στους 25 πόντους κυκλικά βάζει μίνιμουμ 5 έως 6 δράμια μέσα στα 35 με 40 μετρα ..αν κοιτάξει έχω τοποθέτηση το μετρο για να δείτε πάνω κάτω τις απόστασης ..αλλα καλύτερα είναι όπως είπες να κάνω κύκλο ..
 
kicks με μεγαλη διαφορα
i διαφορα είναι ότι το δεν είναι το tsok για δράμια αλλα το kicks smoke που ειναι για σκαγια
http://www.kicks-ind.com/product/SmkBerOptHP12g.html

θέλω να πιστεύω ότι το kicks /Buck Kicker θα τα πάει πιο καλά από την στιγμή που λένε ότι είναι ειδικά για δράμια
http://www.kicks-ind.com/product/BKBerOptHP12g.html
 
στους 25 πόντους κυκλικά βάζει μίνιμουμ 5 έως 6 δράμια μέσα στα 35 με 40 μετρα ..αν κοιτάξει έχω τοποθέτηση το μετρο για να δείτε πάνω κάτω τις απόστασης ..αλλα καλύτερα είναι όπως είπες να κάνω κύκλο ..
ναι το πρωσεξα αλλα ο κυκλος βοηθαει πολυ,με τα kicks να αποφευγεις τα federal
i διαφορα είναι ότι το δεν είναι το tsok για δράμια αλλα το kicks smoke που ειναι για σκαγια
http://www.kicks-ind.com/product/SmkBerOptHP12g.html

θέλω να πιστεύω ότι το kicks /Buck Kicker θα τα πάει πιο καλά από την στιγμή που λένε ότι είναι ειδικά για δράμια
http://www.kicks-ind.com/product/BKBerOptHP12g.html
το πειρα το Buck kicker αλλα δεν εχω κανει ακομα δοκιμες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top