Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μην ξεχναμε οτι το πολυτιμο υλικο στην περιπτωση μας , ειναι ο μολυβδος. Αυτος εχει το βαρος .
Αν βαλουμε πολυ αντιμονιο (πχ 10%), αυτο ειναι ελαφρυ και θα χασουμε συνολικο βαρος.
Το ιδιο αν βαλουμε πολυ επικαλυψη Νικελιο (κρατωντας ιδια τη συνολικη διαμετρο), θα χασουμε βαρος.
Αυτο που δεν ξερω ειναι , αν η διαδικασια ΜΕ το ψηΣιμο που περιγραψατε, αλλαζει τη χημικη δομη του μολυβδου και. . . σκληραινει μεν , αλλα ελαφραινει. Ζυγιστε πριν και μετα .
Δεν αλλαζει τιποτα στο βαρος τι υγρασια εχει ο μολυβδος για να την χασει και να ελαφρυνει ! 33,5 γρ ειναι τα 9 βολια και πριν και μετα !!
 
Ναι ρε μλκς τι γελάτε;
Ο ένας πάρε ένα μπούτι και κρέμασε το στον έλατο, ο άλλος πόσο φρουί ζελέ να αγοράσω, ο τρίτος ντουφέκα το τομάρι σκέτο, ο άλλος είπε βάλε και μερικά κόκαλα από πισω και ντύσε το με ένα παλιο δερματινο :eek:
Άμα διαβάσει κάνας φυσιολογικός άνθρωπος θα νομίζει ότι είμαστε σατανιστές. :D:p
Φίλε πότε θα συναντηθούμε;
Θέλω να μετρήσω διάτρηση.
03e9ddaca81f336a82de1616d6fed4a5.gif
 
Εγώ πάντως εδώ στηρίχτηκα για να φτιάξω το "μοντέλο" ...

https://brassfetcher.com/Shotguns/Maximum Effective Range/Buckshot.html

Για να φτιάξω τούρτα σκροφας.
Αν δεν την φάει κανένας φέρτην να την φάνε τα σκυλιά μας ... τρώνε τα πάντα παρότι χορτάτα ... φαντάσουν τι θα φτιάχνουν αν ποτέ πεινάσουν.
Θα φάνε και το χέρι σου ...
🤣 🤣 🤣
 
Αυτο που δεν ξερω ειναι , αν η διαδικασια ΜΕ το ψηΣιμο που περιγραψατε, αλλαζει τη χημικη δομη του μολυβδου και. . . σκληραινει μεν , αλλα ελαφραινει. Ζυγιστε πριν και μετα .
Επειδή το ζύγισα όταν έκανα τη διαδικασία... Δεν ελαφραινει.
Δεν ξέρω εάν τα ψήσουμε πάνω από 1 ώρα και πάνω από 250 βαθμούς Κελσίου μηπως αλλάζει κάτι.
 
Επειδή το ζύγισα όταν έκανα τη διαδικασία... Δεν ελαφραινει.
Δεν ξέρω εάν τα ψήσουμε πάνω από 1 ώρα και πάνω από 250 βαθμούς Κελσίου μηπως αλλάζει κάτι.
και γω δε νομιζω οτι αλλαζει κατι. Οι μεταβολες στη βασικη δομη των μεταλλων και η μετροπη τους σε αλλα στοιχεια , γινεται σε χιλιαδες βαθμους θερμοκρασια και εκατονταδες ή χιλιαδες μπαρ πιεση. Αυτο συμβαινει στο εσωτερικο της γης και στον πυρηνα υων αστρων , που δημιουργουνται τα βαρεα μεταλλα στο συμπαν. o_O :rolleyes: .yel. χαχαχα hunter 302 , πως μας βλεπεις ;;
 
Για τα δράμια μία λύση θα ήταν να αγοράσεις ένα κομμάτι κρέας, 3 κιλά σπάλα χοιρινή ας πούμε που θα σου βγει κάτω από 20 ευρώ.
Το βάζεις έτσι ολόκληρο και σε θερμοκρασία δωματίου στην απόσταση που θέλεις και ρίχνεις με τα δράμια ελπίζοντας 1-2 να το βρούνε.
Μετά βλέπεις πόσο μπήκε μέσα. Και αν μπορείς να αγοράσεις κάποιο κομμάτι, πχ μπούτι χοιρινό που έχει και το δέρμα επάνω, ακόμα καλύτερα.
Μετα φουρνο!
 
Καλησπέρα σας,

Τα κάτωθι τα έχει δοκιμάσει κανείς ; Τα χρησιμοποίησα στην έναρξη κατά τύχη, αλλά ενα 40αρι γουρούνι που μου βγήκε στα 25 μέτρα το κράτησα. Μου άρεσε σαν αίσθηση πάντως. Παρόλο που πήγαινα κάποιες λίγες εξόδους τα προηγούμενα χρόνια για γουρούνια ήταν η πρώτη φορά που μου βγήκε στο καρτέρι οπότε δεν είχα δοκιμάσει κάτι αλλό μέχρι σημερα.

Οπλο Beretta A400 Upland, τσοκ 2* εργοστασιακό.

Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Γενικά το μέρος που κυνηγάμε είναι κλειστό οπότε.....
 

Attachments

  • NSI-9P-900x900.jpg
    NSI-9P-900x900.jpg
    87,1 KB · Προβολές: 16
Νίκο @ΝίκοςΠ στα 36m με 8,4mm μπίλια (430m/s @1,5m) σε καταλόγους 6cm πάχος περνάνε τα δράμια ?

Μου εβαλες ''δυσκολα'' ...Δεν εχω δοκιμασει σε τηλ. καταλογο βολια....
Εαν μου πεις ποση διαφορα εχει η πυκνοτητα του χαρτιου με του ξυλου ( μαδερι ) ισως σου απαντησω
κατα προσεγγιση !!!

ΥΓ. Χωρις να ξερω....τι κανει στο χαρτι....με αυτο που βλεπω και ''παθαινουν'' τα μαδερια....πιστευω οτι και τον
καταλογο θα τον ξετρυπησει!!!
 
Μου εβαλες ''δυσκολα'' ...Δεν εχω δοκιμασει σε τηλ. καταλογο βολια....
Εαν μου πεις ποση διαφορα εχει η πυκνοτητα του χαρτιου με του ξυλου ( μαδερι ) ισως σου απαντησω
κατα προσεγγιση !!!

ΥΓ. Χωρις να ξερω....τι κανει στο χαρτι....με αυτο που βλεπω και ''παθαινουν'' τα μαδερια....πιστευω οτι και τον
καταλογο θα τον ξετρυπησει!!!
Δοκίμασε αν και όποτε έχεις όρεξη στα 36μ με 00 και κατάλογο ή βιβλία πάχους 7-8 εκατοστά.
Δεν νομίζω να περάσουν.
 
Καλησπέρα σας,

Τα κάτωθι τα έχει δοκιμάσει κανείς ; Τα χρησιμοποίησα στην έναρξη κατά τύχη, αλλά ενα 40αρι γουρούνι που μου βγήκε στα 25 μέτρα το κράτησα. Μου άρεσε σαν αίσθηση πάντως. Παρόλο που πήγαινα κάποιες λίγες εξόδους τα προηγούμενα χρόνια για γουρούνια ήταν η πρώτη φορά που μου βγήκε στο καρτέρι οπότε δεν είχα δοκιμάσει κάτι αλλό μέχρι σημερα.

Οπλο Beretta A400 Upland, τσοκ 2* εργοστασιακό.

Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Γενικά το μέρος που κυνηγάμε είναι κλειστό οπότε.....
40άρι στα 25μ πέφτει με τα πάντα.
Σαν προδιαγραφές φυσιγγίου είναι μια χαρά.
 
Καλησπέρα σας,

Τα κάτωθι τα έχει δοκιμάσει κανείς ; Τα χρησιμοποίησα στην έναρξη κατά τύχη, αλλά ενα 40αρι γουρούνι που μου βγήκε στα 25 μέτρα το κράτησα. Μου άρεσε σαν αίσθηση πάντως. Παρόλο που πήγαινα κάποιες λίγες εξόδους τα προηγούμενα χρόνια για γουρούνια ήταν η πρώτη φορά που μου βγήκε στο καρτέρι οπότε δεν είχα δοκιμάσει κάτι αλλό μέχρι σημερα.

Οπλο Beretta A400 Upland, τσοκ 2* εργοστασιακό.

Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Γενικά το μέρος που κυνηγάμε είναι κλειστό οπότε.....
Πάρε το 8βολο της ίδιας εταιρείας κ το 10βολο. Μέχρι τα 35 μετρα θα σε καλύψουν. Μέχρι τα 35 εξάλλου είναι η σωστή χρήση δραμιων.
 
Καλησπέρα σας,

Τα κάτωθι τα έχει δοκιμάσει κανείς ; Τα χρησιμοποίησα στην έναρξη κατά τύχη, αλλά ενα 40αρι γουρούνι που μου βγήκε στα 25 μέτρα το κράτησα. Μου άρεσε σαν αίσθηση πάντως. Παρόλο που πήγαινα κάποιες λίγες εξόδους τα προηγούμενα χρόνια για γουρούνια ήταν η πρώτη φορά που μου βγήκε στο καρτέρι οπότε δεν είχα δοκιμάσει κάτι αλλό μέχρι σημερα.

Οπλο Beretta A400 Upland, τσοκ 2* εργοστασιακό.

Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Γενικά το μέρος που κυνηγάμε είναι κλειστό οπότε.....
συνεχισε με αυτο και με το 8βολο της ιδιας εταιριας.
 
ps
παίδες έχετε βρει αξιόπιστο τρόπο μέτρησης διάτρησης σε δράμια ?
μην μου πείτε λαμαρίνες ή ξύλα-καδρόνια ... κάτι άλλο έχετε βρει ?
στεγνοι τηλ καταλογοι
βρεγμένοι ακόμα καλύτεροι αλλά δεν μπόρεσα να ελέγξω την ποσοτητα νερού που απορροφούσαν
ίδια δοκίμια στην ίδια ωρα βουτηγμένα στο νερό είχαν 50%+ διαφορά στο βάρος
 
Ούτε για σκάγια κάνει το βαλιστικό τζελ. Και εκεί χρειάζεσαι πολύ μεγάλη ποσότητα και πολύ μεγάλο καλούπι. Πού θα βρεθεί καλούπι με διάμετρο 75εκ ή πλάτος 75εκ και πως θα μπει στο ψυγείο;
Και επίσης τί μας ενδιαφέρει η διάτρηση στα σκάγια; Η τσίχλα και η φάσσα δεν είναι αγριογούρουνα. Αν τους έρθουν τα σκάγια, θα πέσουν. Και ας λένε οι φασσάδες.

Είναι για δοκιμές με σφαίρες.
Ίσως και για μονόβολο αν μπορείς να το πετύχεις στα 35 μέτρα ένα μικρό τζελ.
κάνει και παρακάνει
τα δοκίμια που χρησιμοποιώ είναι τηλ κατάλογοι κομμένοι στην μέση για σκαγια (22Χ15), ολόκληροι για δράμια(22Χ30)
 
Νίκο @ΝίκοςΠ στα 36m με 8,4mm μπίλια (430m/s @1,5m) σε καταλόγους 6cm πάχος περνάνε τα δράμια ?
δεν περνάνε
στα 36,5 μ σελίδες (όχι φύλλα) τηλ καταλόγου

00Β XF 650, 691, 700
11/0 XF 1010 990
11/0 XF 1010,960,960
4B XF 494. 512. 542. 544. 544. 544
11/0 F 817
11/0 F 718. 719. 799. 817
11/0 M 1278
11/0 M 737 812
OOB M 369! 876. 866
11/0 M 1278. 1118.1270.1270

KAI BARIEMAI NA GRAFV KI ;ALLA

τουτέστιν διατρήσεις από 650-700 σελίδες μέχρι 1200-1300

καλύτερα τα τζελ ζελατίνης κάνεις κύβους ή μπλοκ, αλλά ΠΩΣ πετυχαίνεις την πυκνότητά τους 10- 20%?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top