Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.

Και τι επιφανεια θα καλυψεις με αυτα βρε Βασιλη μου ??? Στα 35 μετρα τα βολια ( 8βολο 12/0 ) εχουν
ανοιγμα τουλαχιστον 30 - 35 εκατοστα κυκλου.... Και θα ειναι για μια βολη....Ασε που τα 15cm τα βλεπω
λιγα...χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος....Γι'αυτο που ειμαι σιγουρος....τα βολια 12/0 περνανε ακρη παντα
2 μαδερια οικοδομης ( 5 cm ) λες και ειναι βουτυρο...Και αυτο μονο με V1,5-400m/s Σκεψου στο V1,5-440m/s
τι θα κανουν...
Ισως αξιζει μια δοκιμη...οσα και αν ειναι τα εξοδα.....μονο και μονο για να εχεις μετρο συγκρισης...μετρωντας
αρχικες και μενουσες....
Το θεμα ειναι οτι θελεις τουλαχιστον 3 ιδια φυσιγγια για επιβεβαιωση και να βρεις μερα χωρις πολυ
αερα για να στησεις ολα αυτα.
 
Και τι επιφανεια θα καλυψεις με αυτα βρε Βασιλη μου ??? Στα 35 μετρα τα βολια ( 8βολο 12/0 ) εχουν
ανοιγμα τουλαχιστον 30 - 35 εκατοστα κυκλου.... Και θα ειναι για μια βολη....Ασε που τα 15cm τα βλεπω
λιγα...χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος....Γι'αυτο που ειμαι σιγουρος....τα βολια 12/0 περνανε ακρη παντα
2 μαδερια οικοδομης ( 5 cm ) λες και ειναι βουτυρο...Και αυτο μονο με V1,5-400m/s Σκεψου στο V1,5-440m/s
τι θα κανουν...
Ισως αξιζει μια δοκιμη...οσα και αν ειναι τα εξοδα.....μονο και μονο για να εχεις μετρο συγκρισης...μετρωντας
αρχικες και μενουσες....
Το θεμα ειναι οτι θελεις τουλαχιστον 3 ιδια φυσιγγια για επιβεβαιωση και να βρεις μερα χωρις πολυ
αερα για να στησεις ολα αυτα.
Για δράμια δεν κάνει Νίκο ... θέλουν τουλάχιστον μισό μέτρο ζελατίνη στα 36μ.
Μόνο για σκάγια.
Για αυτό το απέρριψα.
 
Ούτε για σκάγια κάνει το βαλιστικό τζελ. Και εκεί χρειάζεσαι πολύ μεγάλη ποσότητα και πολύ μεγάλο καλούπι. Πού θα βρεθεί καλούπι με διάμετρο 75εκ ή πλάτος 75εκ και πως θα μπει στο ψυγείο;
Και επίσης τί μας ενδιαφέρει η διάτρηση στα σκάγια; Η τσίχλα και η φάσσα δεν είναι αγριογούρουνα. Αν τους έρθουν τα σκάγια, θα πέσουν. Και ας λένε οι φασσάδες.

Είναι για δοκιμές με σφαίρες.
Ίσως και για μονόβολο αν μπορείς να το πετύχεις στα 35 μέτρα ένα μικρό τζελ.
 
Για δράμια δεν κάνει Νίκο ... θέλουν τουλάχιστον μισό μέτρο ζελατίνη στα 36μ.
Μόνο για σκάγια.
Για αυτό το απέρριψα.

ΟΚ.....Μαδερια οικοδομης.....αρχικες + μενουσες.....και Αγιος ο Θεος φιλε !!! Εχω διπλά...θα τα κανω 4ρα το ενα πισω απο το αλλο....και θα βλεπω που σταματανε η εαν τα περνανε ακρη πάντα τα βολια!!! :)
 
Για τα δράμια μία λύση θα ήταν να αγοράσεις ένα κομμάτι κρέας, 3 κιλά σπάλα χοιρινή ας πούμε που θα σου βγει κάτω από 20 ευρώ.
Το βάζεις έτσι ολόκληρο και σε θερμοκρασία δωματίου στην απόσταση που θέλεις και ρίχνεις με τα δράμια ελπίζοντας 1-2 να το βρούνε.
Μετά βλέπεις πόσο μπήκε μέσα. Και αν μπορείς να αγοράσεις κάποιο κομμάτι, πχ μπούτι χοιρινό που έχει και το δέρμα επάνω, ακόμα καλύτερα.
 
Για τα δράμια μία λύση θα ήταν να αγοράσεις ένα κομμάτι κρέας, 3 κιλά σπάλα χοιρινή ας πούμε που θα σου βγει κάτω από 20 ευρώ.
Το βάζεις έτσι ολόκληρο και σε θερμοκρασία δωματίου στην απόσταση που θέλεις και ρίχνεις με τα δράμια ελπίζοντας 1-2 να το βρούνε.
Μετά βλέπεις πόσο μπήκε μέσα. Και αν μπορείς να αγοράσεις κάποιο κομμάτι, πχ μπούτι χοιρινό που έχει και το δέρμα επάνω, ακόμα καλύτερα.
Το θεμα στην διατριση στα γουρουνια δεν ειναι το κρεας αλλα το τομαρι κρατηστε το καλκανι απο εναν μεγαλο καπρο και δοκιμαστε !!!!
 
Ούτε για σκάγια κάνει το βαλιστικό τζελ. Και εκεί χρειάζεσαι πολύ μεγάλη ποσότητα και πολύ μεγάλο καλούπι. Πού θα βρεθεί καλούπι με διάμετρο 75εκ ή πλάτος 75εκ και πως θα μπει στο ψυγείο;
Και επίσης τί μας ενδιαφέρει η διάτρηση στα σκάγια; Η τσίχλα και η φάσσα δεν είναι αγριογούρουνα. Αν τους έρθουν τα σκάγια, θα πέσουν. Και ας λένε οι φασσάδες.

Είναι για δοκιμές με σφαίρες.
Ίσως και για μονόβολο αν μπορείς να το πετύχεις στα 35 μέτρα ένα μικρό τζελ.
πω πω τι ιδεα μου εριξες . Δεν εχω δει οντως πουθενα 75 εκ διατομη σε τζελ. αλλα θα ηταν ιδανικο για να δουμε κεντρικες και περιφεριακες διατρησεις σκαγιων. Το ειχα κανει καποτε με στρωματα φελιζολ., αλλα για πολυ ψιλα σκαγια
 
πω πω τι ιδεα μου εριξες . Δεν εχω δει οντως πουθενα 75 εκ διατομη σε τζελ. αλλα θα ηταν ιδανικο για να δουμε κεντρικες και περιφεριακες διατρησεις σκαγιων. Το ειχα κανει καποτε με στρωματα φελιζολ., αλλα για πολυ ψιλα σκαγια
Μπορείς και με 2-3 μικρά μπλοκ ένα στο κέντρο, ένα στα 38cm παραδίπλα και το άλλο όπου θες (αν το χρειάζεσαι)
 
Τελικα τα βολια του SONIC εναι ποιο σκληρα και απο τα απλα μολυβδινα 11/0 και απο επινικελωμενα
11/0.

Αυτος που μου πουλησε τα επινικελωμενα....τον κορο'ι'δεψαν....και με την σειρα του αυτος...με
κοροιψε και εμενα....ευχομαι να το εκανε.... εν αγνοία του...!!!
Ουτε ξερουμε τι μας πουλανε...ουτε ξερω ποιον να εμπιστευτω....

Κοιταξτε ...τα χάλια τους... :mad:


εικόνα_Viber_2022-10-05_11-58-47-560.jpg

Μπραβο στον SONIC !!!:)
 
Τελικα τα βολια του SONIC εναι ποιο σκληρα και απο τα απλα μολυβδινα 11/0 και απο επινικελωμενα
11/0.

Αυτος που μου πουλησε τα επινικελωμενα....τον κορο'ι'δεψαν....και με την σειρα του αυτος...με
κοροιψε και εμενα....ευχομαι να το εκανε.... εν αγνοία του...!!!
Ουτε ξερουμε τι μας πουλανε...ουτε ξερω ποιον να εμπιστευτω....

Κοιταξτε ...τα χάλια τους... :mad:


View attachment 57230

Μπραβο στον SONIC !!!:)
Νικο ποσο πιο σκληρα να τα κανει η επινηκελωση ; Ο σονικ τα κανει μετα οπως τα κανω και εγω βαψιμο γι'αυτο ειναι τοσο σκληρα !
 
Νικο ποσο πιο σκληρα να τα κανει η επινηκελωση ; Ο σονικ τα κανει μετα οπως τα κανω και εγω βαψιμο γι'αυτο ειναι τοσο σκληρα !

Μητσαρα τα επινικελωνα κατα τα λεγομενα αυτων που τα εμπορευονται...ειναι ποιο σκληρα απο τα
''απλα'' δλδ σαν να εχουν 5% αντιμονιο.....Με αυτην την λογικη τα πουλανε και τα εχουν ακριβοτερα
απο τα απλα!!!
Αυτο δεν το ειδα εγω....ειδα οτι ''παιζουν'' στην ιδια σκληροτητα με τα απλα....με αυτην την λογικη
η τιμη τους ειναι κλεψιά !!!
Ασε τι κανει ο SONIC ή εσυ ή ο καθε ενας μας....Για αυτα που μας πουλανε λεω....και το λεω καθαρα οτι ειναι απάτη
φιλε !!!
 
Αν δεν μετρήσουμε Brinell δεν θα βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα γιατί έχουν διαφορετικές διαμέτρους ...
Στο Αμέρικα πουλιούνται
https://www.rotometals.com/linotype-alloy-5-pounds-4-tin-12-antimony-and-84-lead/
2,2 κιλά linotype κράμα με 24 δολάρια και σκληρότητα 22 brinell, χωρίς καμία θερμική σκλήρυνση.

24$*34gr/2200gr = 0.37$ το φυσίγγι (34gr) κόστος υλικού (φυσικά λιώσιμο, χύτευση επιβαρύνουν τον αγοραστή)
 
μην ξεχναμε οτι το πολυτιμο υλικο στην περιπτωση μας , ειναι ο μολυβδος. Αυτος εχει το βαρος .
Αν βαλουμε πολυ αντιμονιο (πχ 10%), αυτο ειναι ελαφρυ και θα χασουμε συνολικο βαρος.
Το ιδιο αν βαλουμε πολυ επικαλυψη Νικελιο (κρατωντας ιδια τη συνολικη διαμετρο), θα χασουμε βαρος.
Αυτο που δεν ξερω ειναι , αν η διαδικασια ΜΕ το ψηΣιμο που περιγραψατε, αλλαζει τη χημικη δομη του μολυβδου και. . . σκληραινει μεν , αλλα ελαφραινει. Ζυγιστε πριν και μετα .
 
Άμα λέω εγώ οτι δεν πάτε καλά.....
Ναι ρε μλκς τι γελάτε;
Ο ένας πάρε ένα μπούτι και κρέμασε το στον έλατο, ο άλλος πόσο φρουί ζελέ να αγοράσω, ο τρίτος ντουφέκα το τομάρι σκέτο, ο άλλος είπε βάλε και μερικά κόκαλα από πισω και ντύσε το με ένα παλιο δερματινο :eek:
Άμα διαβάσει κάνας φυσιολογικός άνθρωπος θα νομίζει ότι είμαστε σατανιστές. :D:p
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top