Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιώργη απορώ πως δεν την εφάρμοσαν και στα βόλια? Ό χοντρός κάνει κάτι τουφεκιές με αυτά στα 50 και βάλε σκέτο φαρμάκι της b&p στο βιντεάκι είναι διασποράς μπροστά τούς .
Ειναι εντελώς απλά γεμισμένα τα δραμια της b&p αδερφε.. μάλλινη τάπα τα βόλια και τζαμάκι.. ο χοντρός παίζει Α εθνική Αμερικής.. συγκεντρωτηρες tps δραμια "τσιμέντο" από Hornady μαζί με buffer σε συνδυασμό με το x-full kikcs και βγάζει ντουφεκια που δεν την έχουν δει ούτε στον ύπνο τους εδώ.. .tired.:rolleyes::rolleyes:
 
Καλημερα σε ολους με Υγεια! Βαζω το Super Kill 10βολο: Καλυκας Cheddite, Μεταλλο 24.5mm, διαμ. δραμιων 8.55 - 8.60mm, βαρος μπαλας 3.67-3.69γρ., Buffer 3.35γρ., πυριτιδα 1.89γρ. Tecna, συγκεντρωτηρας υψος 38mm, διαμετρος 18.5mm!! Πολυ καθαρα και γυαλισμενα δραμια! Αν μπορει καποιος να μου πει συγκεντρωτηρα, καψυλλια κ πως βλεπει την αναλογια πυριτιδα κ γενικα το στησιμο...https://m.imgur.com/a/Z68NYyP.
Εμενα (με λιγη εμπειρια που εχω) μου φαινεται προσεγμενο φυσιγγιο!!
 
Καλημερα σε ολους με Υγεια! Βαζω το Super Kill 10βολο: Καλυκας Cheddite, Μεταλλο 24.5mm, διαμ. δραμιων 8.55 - 8.60mm, βαρος μπαλας 3.67-3.69γρ., Buffer 3.35γρ., πυριτιδα 1.89γρ. Tecna, συγκεντρωτηρας υψος 38mm, διαμετρος 18.5mm!! Πολυ καθαρα και γυαλισμενα δραμια! Αν μπορει καποιος να μου πει συγκεντρωτηρα, καψυλλια κ πως βλεπει την αναλογια πυριτιδα κ γενικα το στησιμο...https://m.imgur.com/a/Z68NYyP.
Εμενα (με λιγη εμπειρια που εχω) μου φαινεται προσεγμενο φυσιγγιο!!
Όντως προσεγμένο! Lbrs συγκεντρωτηρας αν δεν απατώμαι καψουλι cx2000 θα ήθελα λιγο πιο τσιμπημένη την πυριτιδα αλλα μπορεί να αντισταθμίζεται αυτό με την κεντρική σύντηξη... ωραίο πάντως!
 
Όντως προσεγμένο! Lbrs συγκεντρωτηρας αν δεν απατώμαι καψουλι cx2000 θα ήθελα λιγο πιο τσιμπημένη την πυριτιδα αλλα μπορεί να αντισταθμίζεται αυτό με την κεντρική σύντηξη... ωραίο πάντως!
Ευελπιστω σε λιγες μερες να εχω κ δοκιμες επι χαρτου!:)
 
Όντως προσεγμένο! Lbrs συγκεντρωτηρας αν δεν απατώμαι καψουλι cx2000 θα ήθελα λιγο πιο τσιμπημένη την πυριτιδα αλλα μπορεί να αντισταθμίζεται αυτό με την κεντρική σύντηξη... ωραίο πάντως!
Ο συγκεντρωτηρας lbrs τι προελευσης ειναι?
 
Όντως προσεγμένο! Lbrs συγκεντρωτηρας αν δεν απατώμαι καψουλι cx2000 θα ήθελα λιγο πιο τσιμπημένη την πυριτιδα αλλα μπορεί να αντισταθμίζεται αυτό με την κεντρική σύντηξη... ωραίο πάντως!
Με αυτη τη συντηξη εκτος απο το να φευγει το buffer τι αλλο επιτυγχανεται??
 
Last edited:
Με

Αυτη τη συντηξη εκτος απο το να φευγει το buffer τι αλλο επιτυγχανεται??
Οι αμερικανοί το κάνουν κυρίως για να μην φεύγει το buffer γιατί το κλείσιμο τους είναι κάπως περίεργο.. λένε ότι το κάνει και αδιάβροχο, για να μην φεύγουν σκάγια στα ψηλά νούμερα (πιο παλιά που το κλησιμο δεν ήταν τόσο καλό) και ανεβάζει και λίγο τα bar..
 
Ο συγκεντρωτηρας lbrs τι προελευσης ειναι?
Νομίζω ότι τους βγάζε η fiocchi αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Πάντως εγώ έχω βρει τον 19mm και τον χρησιμοποιώ σε 8βολα χρόνια με πάρα πολύ καλά αποτέλεσμα. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει τον 21mm σε χοντρά νούμερα 5-6 με διβασικες κι έχω βγάλει πολύ συγκεντρωτηκες τουφέκιες.
 
Οι αμερικανοί το κάνουν κυρίως για να μην φεύγει το buffer γιατί το κλείσιμο τους είναι κάπως περίεργο.. λένε ότι το κάνει και αδιάβροχο, για να μην φεύγουν σκάγια στα ψηλά νούμερα (πιο παλιά που το κλησιμο δεν ήταν τόσο καλό) και ανεβάζει και λίγο τα bar..
Αυτο το εχω δει στα δραμια της winchester και στα nobel sport! Η remington και η federal βαζει κατι σαν κολλα
Μεταβάλλεται η καμπύλη καύσης της πυριτιδας, μεγαλώνει η αντίσταση του ξερελιασματος...
Κ με αυτο αυξανει η ταχυτητα? Τι κερδιζει?
 
Ετσι οπως τα λεει ο Αρης ειναι..μεταβαλοντας την αντισταση ξερελιασματος μεταβαλεις την καμπυλη και την εξαναγκαζεις να καει πιο γρηγορα γι αυτο και σε τετοια φυσιγγια ανεβαινουν λιγακι τα μπαρ..η κεντρικη συντηξη γινεται ειτε με λιωσιμο στην μεση του αστεριου για να κλεισει η τρυπιτσα ειτε με καποιο ειδος κολλας οχι τοσο δυνατη γιατι αλλιως θα ηταν επικινδυνο το φυσιγγι
 
Βαζω τα Lambro 9βολα: Καλυκας NOBEL SPORT, μεταλλο 22.4mm, διαμ.8.65-8.67mm, συνολικο βαρος δραμιων 34.3γρ., πυριτιδα 1.60γρ.! Καθαρα δραμια! Εν τω μεταξυ βρηκα αρκετα φυλλαρακια πυριτιδας μεσα στα δραμια!!
https://m.imgur.com/a/N4153TT
Αν μπορει καποιος να μας πει για καψυλλιο, δοση πυριτιδας κλπ...
 
Απ οτι φαινεται και στην φωτο καψυλιο ειναι το 686 βυσμα ειναι η gualandi bior18 και πυριτιδα σιγουρα η τεκνα..για δοση δεν μπορω να σου απαντησω σιγουρα γιατι μπορει η λαμπρο να εχει αλλη παρτιδα απ οτι κυκλοφορει στους ιδιογομωτες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top