Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ωραιος! Ευχαριστω! Παντως πολυ μαλακο μονοβολο! Τωρα σε θηραμα τι θα κανει δεν ξερω...
Βγάζουν πολλοί τέτοια τώρα τελευταία για πρακτική σκοποβολή τώρα στο θήραμα ποιός ξέρει ? Βγάζει και η b&p μια σειρά που είναι βαμενο το μολύβι εξωτερικά .
 
Βγάζουν πολλοί τέτοια τώρα τελευταία για πρακτική σκοποβολή τώρα στο θήραμα ποιός ξέρει ? Βγάζει και η b&p μια σειρά που είναι βαμενο το μολύβι εξωτερικά .
Τωρα που ανεφερες την B&P.. βγαζει το Big Game Palla το οποιο ειναι παρα πολυ καλο μονοβολο κ παει καλα μεχρι τα 40μ που εχω ριξει κ με την Beretta a300 κ την browning auto 5 full choke! Κ το δουλευει ενας φιλος με benelli κ 3choke και πολλα γουρουνια!
 
Βγάζουν πολλοί τέτοια τώρα τελευταία για πρακτική σκοποβολή τώρα στο θήραμα ποιός ξέρει ? Βγάζει και η b&p μια σειρά που είναι βαμενο το μολύβι εξωτερικά .
Τα μονοβολα αυτα ειναι οτι πρεπει για να εξοικιωθει κανεις με την χρηση του μονοβολου για το κυνηγι ειναι και οικονομικα..αλλα στο κυνηγι επειδη ειναι ελαφρια δεν προτιμουντε για ζωα πανω απο 50 κιλα
 
Παιδιά στις παρακάτω φωτογραφιες είναι εννιάβολο και μονοβολο του κύργια. Και στα δύο το αμορτισερ ειναι εντελως απάτητο και το τζαμακι ειναι χαλαρό. Έτσι γεμίζονται αυτά τα φυσιγγια, ειναι το σεταπ τετοιο ή κακοφτιαγμένα;

 
Παιδιά στις παρακάτω φωτογραφιες είναι εννιάβολο και μονοβολο του κύργια. Και στα δύο το αμορτισερ ειναι εντελως απάτητο και το τζαμακι ειναι χαλαρό. Έτσι γεμίζονται αυτά τα φυσιγγια, ειναι το σεταπ τετοιο ή κακοφτιαγμένα;

Κανονικα πρεπει το αμορτισερ να ειναι μεχρι την μεση χοντρικα πατημενο και το τζαμακι να μην παιζει καθολου..για μενα ειναι κακοφτιαγμενα......μπορει ο κατασκευαστης για να αντισταθμησει τις απωλειες που εχει με τα παραπανω που ανεφερα τσιμπησε λιγο πιο ψηλα την πυριτιδα
 
Με τι οπλο κ τι τσοκ ειχες δοκιμασει τα δραμια?
Εγω παντως απο Ελληνικα δραμια εχω δοκιμασει τα lambro 9βολα που πηγαν σφιχτα με full choke στα 40μ(benelli montefeltro, m2, browning auto5, baikal mp153 s.magnum, beretta a300 παλια)! Δεν τα εχω ριξει ομως σε θηραμα!!
 
Last edited:
Βαζω κ το Remington 9ΒΟΛΟ: Μεταλλο 20mm, διαμ. μπαλας 8.38mm, βαρος μπαλας 3,5γρ.,βαρος πυριτιδας 1.48γρ. Συγκεντρωτηρας "Power Piston", υψος 42,7mm, διαμετρος 18.5mm! (Δεν μετρησα buffer:( κ φωτο πυριτιδα ξεχασα)!
https://postimg.cc/gallery/1eevkf6vk/
Να προσθεσω οτι παει καλα κ σφιχτα με full choke στα 40μ (Benelli monte, Beretta a300 (παλια) κ Browning auto5)! Απλα σε σχεση με το 8βολο μου φαινεται πιο μαλακο...
 
Γεια και χαρα σε ολους! Περασα βολτα απο την Εκθεση και συναντησα τον κ. ΚΑΡΑΜΑΝΙΔΗ με τον οποιο συζητησαμε περι φυσιγγιων κλπ. Και μου ειπε οτι ετοιμαζει φυσιγγι με δραμια, πυριτιδα mg2 με V0 490m/s απο τον Αυγουστο! Το εχω ξαναπει οτι ειναι πολυ ευγενικος και προθυμος για οποιαδηποτε ερωτηση! Τον ρωτησα κ για το ενδεχομενο να βγαλει σκαγια με buffer κ μου ειπε οτι ψιλοκολλαει σε καποιες τεχνικες λεπτομερειες και επιφυλλασεται για το αν θα βγαλει ή οχι! Επισης μου ειπε οτι οταν φτιαχνω καινουριο φυσιγγιο το δινω σε φιλους και το δοκιμαζουν απευθειας στο κυνηγι και η γνωμη τους και τα αποτελεσματα (π.χ διατρηση στο γουρουνι) ειναι οι παραγοντες που θα το οδηγησουν στην παραγωγη! Ευχαριστο να βλεπουμε καινουρια πραγματα απο Ελληνικες εταιρειες - βιοτεχνιες! Προσωπικη μου αποψη ειδα εναν ανθρωπο που εχει "τρελα" με τις δοκιμες κ τα φυσιγγια! Τα εγραψα για να μοιραστω τις σκεψεις μου! Ελπιζω να μην σας ζαλισα:)
 
Τωρα που ανεφερες την B&P.. βγαζει το Big Game Palla το οποιο ειναι παρα πολυ καλο μονοβολο κ παει καλα μεχρι τα 40μ που εχω ριξει κ με την Beretta a300 κ την browning auto 5 full choke! Κ το δουλευει ενας φιλος με benelli κ 3choke και πολλα γουρουνια!
Αlex πάρα πολύ καλο , το έχω δοκιμασι πέρσι έτσι για πλάκα και στα 70 - 80 μετρα πάει εκεί που του λες . Με benelli m2
 
Αlex πάρα πολύ καλο , το έχω δοκιμασι πέρσι έτσι για πλάκα και στα 70 - 80 μετρα πάει εκεί που του λες . Με benelli m2
Με εναν φιλο μου με την m2 και το 2 τσοκ το εχουμε δοκιμασει στα 40μ κ στα 70μ! Στα 40μ πηγε καρφι κ στα 70μ ειχε στα 10cm αποκλιση περιπου! Ξερω θα πειτε οτι δεν κανει το 2 τσοκ αλλα εμεις καναμε την δοκιμη:)! Οι m2 τα πανε πολυ καλα!! (Στο παραπανω μηνυμα ειχα αναφερθει σε αλλον φιλο που εχει την m1 με το 3 τσοκ)
 
Για να ριξεις μονοβοκο πρεπει να βρεις την χρυση τομη με το τσοκ δηλαδη το ανοιγνα του τσοκ να ειναι περιπου οση η διαμετρος του μονοβολου ή λιγα δεκατα μικροτερο
Με εναν φιλο μου με την m2 και το 2 τσοκ το εχουμε δοκιμασει στα 40μ κ στα 70μ! Στα 40μ πηγε καρφι κ στα 70μ ειχε στα 10cm αποκλιση περιπου! Ξερω θα πειτε οτι δεν κανει το 2 τσοκ αλλα εμεις καναμε την δοκιμη:)! Οι m2 τα πανε πολυ καλα!! (Στο παραπανω μηνυμα ειχα αναφερθει σε αλλον φιλο που εχει την m1 με το 3 τσοκ)
Το μονοβολο μην το δοκιμαζεις τοσο κοντα οπως τα 40 μετρα..για να δεις ευθυβολια θα το δοκιμαζεις στα 70 80 90 μετρα εκει κανει θα δεις την αποκλιση του
 
Για να ριξεις μονοβοκο πρεπει να βρεις την χρυση τομη με το τσοκ δηλαδη το ανοιγνα του τσοκ να ειναι περιπου οση η διαμετρος του μονοβολου ή λιγα δεκατα μικροτερο

Το μονοβολο μην το δοκιμαζεις τοσο κοντα οπως τα 40 μετρα..για να δεις ευθυβολια θα το δοκιμαζεις στα 70 80 90 μετρα εκει κανει θα δεις την αποκλιση του
Απλα εγω χρησιμοποιω κυριως δραμια και οι περισσοτεροι στην παρεα εκτος 1 ατομο που χρησιμοποιει αποκλειστικα μονοβολο! Κ επειδη μετα απο πολλες δοκιμες καταληξαμε στα σφιχτα choke για δραμια (1*, 2*) εχουμε δοκιμασει κ τα μονοβολα με αυτα τα choke για να ξερουμε πως πανε, εαν χρειαστει να βαλουμε σε καποιο ανοιχτο καρτερι! Κ εγω δυστυχως με τα 2 οπλα που κυνηγαω ειναι σταθερα Full! Οποτε δεν εχω κ αλλες επιλογες:)! Γιαυτο και δοκιμασα brenneke, lambro palla, b&p, sellier & bellot και καταληξαμε οτι τα b&p πανε καλα κ με τα σφιχτα choke!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top