Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Α το ξέρεις κι εσύ το κόλπο με το πίτουρο ;;; Κι εγώ που νόμιζα ότι το κάνανε μόνο εδώ στα χωριά μας! Το'κανε κι ο πατέρας μου ... Για οικονομία φυσικά ... .sarcastic.
Εεε...ναι!!!
παλιά πρακτική...
τσιχλοφύσιγγο=μισοριξιά και πίτουρο....sarcastic. (και ντουφεκιες στα καθιστά...βέβαια...)
τις καλές λιπασμένες μαλλινόταπες τις γέμιζαν, μόνο για καμιά ξυλόκοτα ή λαγό...
 
Last edited:
Παιδιά τι τσοκ θεωρείτε ιδανικό για δράμια στο κυνήγι αγριόχοιρου;
Αυτο που θα παει στο οπλο σου καλυτερα τς μονοβολα ή τα δραμια που χρηαιμοποιεις..για δραμια εγω προσωπικα ριχνω με φουλ και μονοβολα που ειναι μολυβδινα..υπο προυποθεσεις που θα ριξω καποιο μονοβολο εξιδεικευμενο τοτε παω κυλινδρο
 
Παιδιά τι τσοκ θεωρείτε ιδανικό για δράμια στο κυνήγι αγριόχοιρου;
Θα πρέπει να κάνεις δοκιμές πχ ο αδερφός μου ριχνει 10βολα winchester με δύο άστρα στα 50 μέτρα 40 εκατοστά κύκλο εγώ ρίχνω με 3 άστρα για το ίδιο αποτελεσμα στην κανη slug που έχω με federal με συγκεντωτηρα στα ίδια μέτρα ρίχνει ακόμα πιο κλειστά .
 
καλησπέρα. μπορείτε να μου προτείνετε ασφαλή μονόβολα για ΙΖ27 ΕΜ με αυλό 18,2 mm και τσοκαρίσματα Full και demi για πάνω και κάτω κάνη αντίστοιχα? ευχαριστώ.
Γιαννη βαζω κ εδω το ερωτημα σου μιας κ στην ουσια δεν εχει να κανει με τα οπλα baikal αλλα με το γεγονος οτι το οπλο σου εχει κλειστα τσοκ.. Νομιζω πως εδω θα παρεις πιο ευκολα καποια απαντηση..
Στην προκειμενη περιπτωση τα μονα ασφαλη μονοβολα ειναι τα μολυβδινα..
Καποιος που κυνηγαει αγριοχοιρο με φυσιγγια εμποριου σιγουρα θα εχει να σου προτεινει μερικα με νορμαλ πιεσεις..
 
Γιαννη βαζω κ εδω το ερωτημα σου μιας κ στην ουσια δεν εχει να κανει με τα οπλα baikal αλλα με το γεγονος οτι το οπλο σου εχει κλειστα τσοκ.. Νομιζω πως εδω θα παρεις πιο ευκολα καποια απαντηση..
Στην προκειμενη περιπτωση τα μονα ασφαλη μονοβολα ειναι τα μολυβδινα..
Καποιος που κυνηγαει αγριοχοιρο με φυσιγγια εμποριου σιγουρα θα εχει να σου προτεινει μερικα με νορμαλ πιεσεις..
https://postimg.cc/zL028MjV
https://postimg.cc/7Ghs6VsX
Αυτό βγαζει μονο 710 πιεση, ειναι εξαιρετικά ευθύβολο το χρησιμοποιεί φιλος με κλειστά τσοκ δίκανου ugartechea ( αν το γραφω καλα ) . Ειναι τύπου brenneke
Το βρισκει δυσκολα απο οτι ξερω ...το παραγγέλνει
 
Γιαννη βαζω κ εδω το ερωτημα σου μιας κ στην ουσια δεν εχει να κανει με τα οπλα baikal αλλα με το γεγονος οτι το οπλο σου εχει κλειστα τσοκ.. Νομιζω πως εδω θα παρεις πιο ευκολα καποια απαντηση..
Στην προκειμενη περιπτωση τα μονα ασφαλη μονοβολα ειναι τα μολυβδινα..
Καποιος που κυνηγαει αγριοχοιρο με φυσιγγια εμποριου σιγουρα θα εχει να σου προτεινει μερικα με νορμαλ πιεσεις..
εδώ και μια ωρα διαβάζω 21 σελίδες, και σκέφτομαι να αναρτήσω την ερώτηση και εδώ, μόλις τελειώσω την ανάγνωση.΄με το που φτάνω στο τέλος βλέπω την ερώτηση που είχα κάνει στο baikal team. ευχαριστώ φίλε που ασχολήθηκες για πάρτη μου. σκέφτομαι να πάρω μια 10άδα rottweil brenneke και να δοκιμάσω. με τη κάτω κάνη (3* τσοκ) δε πιστεύω να έχω θέμα. το ερώτημα είναι με τη πάνω (1* τσοκ) τι γίνεται.επίσης και ο αυλός είναι στενός 18,2 mm. μήπως θα ήταν σώφρον να βάζω κάτω μονόβολο και πάνω δράμια?
 
Γιαννη απο οτι ξερω κ εχω διαβασει(οπλογνωσια-κυπριδημος)το φουλ τσοκ δεν εχει θεμα στο να ριξει μονοβολα μολυβδινα γιατι το μολυβι παραμορφωνεται μεσα στην καννη οποτε δεν υπαρχει προβλημα..
Δες κ αυτα..
https://www.outdooraction.gr/fusiggia-monobola-lambro-palla-32-gr.html
Η ψαξε για καποιο Αμερικανικο που ειναι εγγυηση σε χαμηλες πιεσεις κ αποτελεσματικοτητα..
Τωρα,τι ακριβεια προσφερει ενα μονοβολο απο ενα φουλ τσοκ δεν ξερω να σου πω..
Σιγουρα ομως εχουν πεσει πολλααα γουρουνια κ απο τετοιες καννες..
Κανε δοκιμη ευθυβολιας πριν βγεις στο κυνηγι..
 
εδώ και μια ωρα διαβάζω 21 σελίδες, και σκέφτομαι να αναρτήσω την ερώτηση και εδώ, μόλις τελειώσω την ανάγνωση.΄με το που φτάνω στο τέλος βλέπω την ερώτηση που είχα κάνει στο baikal team. ευχαριστώ φίλε που ασχολήθηκες για πάρτη μου. σκέφτομαι να πάρω μια 10άδα rottweil brenneke και να δοκιμάσω. με τη κάτω κάνη (3* τσοκ) δε πιστεύω να έχω θέμα. το ερώτημα είναι με τη πάνω (1* τσοκ) τι γίνεται.επίσης και ο αυλός είναι στενός 18,2 mm. μήπως θα ήταν σώφρον να βάζω κάτω μονόβολο και πάνω δράμια?
Κάτω βάλε το rottweil και στην πάνω lampro palla πάει πολύ καλά στα στενά τσοκ
 
Τα μονοβολα που δεν εχουν αλλες προσμιξεις μεταλλων συον πυρηνα τους βαλλοντε και απο τσοκαρισμενες καννες..εγω με στςθερο φουλ ριχνω μεχρι τωρα τα τυπου μπρενεκε και τα gualandi που εχουν τα λαμπρο χωρις προβλημα ουτε καν στην ευθυβολια..απλα το θεμα ειναι να βρεις το μονοβολο που παει στην δικη σου καννη..οχι απαραιτητα οτι κανει στην ιδια μαρκα οπλου θα κανει σε ολα και ομως υπαρχουν διαφορες
 
εδώ και μια ωρα διαβάζω 21 σελίδες, και σκέφτομαι να αναρτήσω την ερώτηση και εδώ, μόλις τελειώσω την ανάγνωση.΄με το που φτάνω στο τέλος βλέπω την ερώτηση που είχα κάνει στο baikal team. ευχαριστώ φίλε που ασχολήθηκες για πάρτη μου. σκέφτομαι να πάρω μια 10άδα rottweil brenneke και να δοκιμάσω. με τη κάτω κάνη (3* τσοκ) δε πιστεύω να έχω θέμα. το ερώτημα είναι με τη πάνω (1* τσοκ) τι γίνεται.επίσης και ο αυλός είναι στενός 18,2 mm. μήπως θα ήταν σώφρον να βάζω κάτω μονόβολο και πάνω δράμια?
αυτο να κανεις ,κατω breneke και πανω το nobel sport το οκταμπαλο με buffer.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top