Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα έριχνα με την Beretta a350 xtrema 71 cm ανεξάρτητα από το τσοκ ότι είχα πάνω όλα πήγαιναν καρφί και με την μ2 61cm πάλι το ίδιο τώρα θα τα δοκιμάσω και με την crio comfort και θα σας πω εντυπώσεις πάντως είναι τα μόνα πού δουλεύουν άριστα κάθε φορά ανεξάρτητα από το όπλο...
Με browning 66 και 71 καννες 4αρι κ τριάρι τσοκ αντίστοιχα παντα κορυφή. Και με μ2 παλι το ίδιο αποτέλεσμα.
 
View attachment 32934View attachment 32935Γεια σας παιδιά.. Ας μου πει κάποιος τις ουσιώδες διάφορες ανάμεσα σ αυτά τα δύο μονόβολα.. Δε μιλώ για τιμή και για το αν έχει το ένα κουτί 6 κ το άλλο 5 φυσιγγια
απο οτι ειδα στο σαιτ τους εχει 22,5 γρ βλημα αυτο με τα 6 και το αλλαο 26 γρ
 
απο οτι ειδα στο σαιτ τους εχει 22,5 γρ βλημα αυτο με τα 6 και το αλλαο 26 γρ
Άρα και διαφορα βλητικα. Παίζει δηλαδή να έχουν και τελειως διαφορετικά βλητικα αποτελέσματα. Τόσο στη διάτρηση όσο και στην ευθυβολια.. Όποιος τα ρηξε και τα δύο να μας διαφωτίση γιατι εγώ έρηξα το πορτοκαλί και ήταν πολύ κακο όπως και το μαγκνουμ αυτής της εταιρείας..
 
Παιδιά τα συγκεκριμένα ρίχνονται και με 1 αστέρι έτσι δεν είναι?
Για να το επιβεβαιώσω ρωτάω γιατί μου τα έδωσαν και δεν έχω το κουτί τους να δω.
View attachment 33107
Ναι τα ριχνεις ανετα με φουλ...και εχουν και καλη ακριβεια....
 
Παιδιά τα συγκεκριμένα ρίχνονται και με 1 αστέρι έτσι δεν είναι?
Για να το επιβεβαιώσω ρωτάω γιατί μου τα έδωσαν και δεν έχω το κουτί τους να δω.
View attachment 33107
Συνήθως αυτά που είναι μολύβδινα μπορούν να ριχτούν και με φουλ τσοκ.....τα σιδερωνει.... προσοχή μόνο στις πιέσεις.... αυτά γράφουν 1050 bar...σιγουρεψου ότι τα ρίχνει το όπλο σου...
 
Συνήθως αυτά που είναι μολύβδινα μπορούν να ριχτούν και με φουλ τσοκ.....τα σιδερωνει.... προσοχή μόνο στις πιέσεις.... αυτά γράφουν 1050 bar...σιγουρεψου ότι τα ρίχνει το όπλο σου...
Ναι με καραμπίνα τα ρίχνω δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα; Υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει λίγο το τσοκ δηλαδή να ανοίξει λίγο και από 1 αστέρι να γίνει πιο ανοιχτό;
 
Ναι με καραμπίνα τα ρίχνω δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα; Υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει λίγο το τσοκ δηλαδή να ανοίξει λίγο και από 1 αστέρι να γίνει πιο ανοιχτό;
Όχι, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Είναι από μαλακό μόλυβδο και επίτηδες έχουν τις ραβδώσεις αυτές, για να "σιδερώνονται" (συμπιέζονται) όταν περνούν από στενά τσοκ, χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα στο όπλο.
 
Εάν ρίχνεις μόνο μονοβολα θα πρότεινα να έχεις μια κάννη με σκοπευτικά...κλισιοσκοπιο και ακίδα....4 ή 5 άστρα ή slug.... πιστεύω ότι δεν έχει θέμα η κάννη φουλ αν ρίξεις και 100 μονοβολα...
Δεν ρίχνω μονόβολα, ούτε κυνηγάω και γουρούνια…..απλά πήρα κάτι λιγα, έριξα 3 σήμερα έτσι για το γούστο και αυτό ήταν όλο. Απλώς εγώ ρωτάω γιατί θέλω να έχω πάντα μερικά μαζί μου για παν ενδεχόμενο.
Όχι, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Είναι από μαλακό μόλυβδο και επίτηδες έχουν τις ραβδώσεις αυτές, για να "σιδερώνονται" (συμπιέζονται) όταν περνούν από στενά τσοκ, χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα στο όπλο.
Μάλιστα…..η αλήθεια είναι ότι πάντα το είχα απορία σε τι χρησιμεύουν οι ραβδώσεις αφού δεν περιστρέφεται το βλήμα.
 
Δοκιμασα ενα 12βολο 11/0 του φιλου μου του Αλεξ ( Berben ) στα 35 μετρα με φουλ τσοκ μαμα.
Η αληθεια ειναι....οτι αυτο το 12βολο θελει καλη σκοπευση....με αυτο που εδωσε!!!! :)

εικόνα_Viber_2021-09-28_19-17-30-054.jpgεικόνα_Viber_2021-09-28_19-17-40-088.jpgView attachment 33177εικόνα_Viber_2021-09-28_19-17-47-165.jpgεικόνα_Viber_2021-09-28_19-17-54-741.jpg

Εβαλα δυο ιδιες φωτο....δεν ξερω....παλικαρια μικρος ειμαι ακομα....υπομονη και θα μαθω.... :D

ΟΚ....Σωστα τις ανεβασα,,,, :)
 
Καλούπι για μολύβδινα μονόβολα για όποιον θέλει να φτιάξει τα δικά του.
Αντιγράφει το Lyman Sabot Slug, με τις εξής διαφορές:
1. Είναι πλήρους διαμέτρου (δεν χρειάζεται να μπει μέσα σε συγκεντρωτήρα).
2. Με κάθε πλήρωση, το καλούπι βγάζει δύο βλήματα.
3. Δεν απαιτούνται επιπλέον κινήσεις για να βγει ο άξονας που κατασκευάζει την κοίλη βάση του βλήματος.
4. Μπορεί να κλειστεί ρελιαστά, λόγω πλήρους διαμέτρου αλλά και αστεροειδώς αν χρειαστεί.
https://www.mp-molds.com/product/mp-12ga-525-full-bore-slug/
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top