Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
IMG_20180427_223637.jpg

IMG_20180427_223731_HHT.jpg


εδώ θα δείτε φωτογραφία από το καινούργιο φυσιγγιο με το παλιό φυσίγγιο της Νόμπελ σπορ.. Φυσικά Μόλις τώρα ανακάλυψα που τα έβαλα δίπλα για φωτογραφία ότι το καινούργιο Το διάφανο φυσίγγιο είναι λίγο μεγαλύτερο από το παλιό.. μετά από αυτό ότι το καινούργιο είναι λίγο μεγαλύτερο παρατήρησα ότι στα παλιά γκρι φυσίγγια ήταν λίγο φουσκωμένα δηλαδή κάνανε μικρά καρούμπαλα τα δράμια τέτοια καρούμπαλα δεν έχουνε τα διαφανές φυσίγγια Μάλλον για Αυτός είναι και ο λόγος που μεγαλώσανε λίγο το καινούργιο καλικά.. μπορεί να λέω βλακείες αλλά αυτό παρατήρησα αυτό σας λέω θα το δείτε και μόνοι σας τη φωτό φυσικά.....


Και εδώ το οκτάβολο
IMG_20180427_224136_HHT.jpg
Το διαφανο έχει χαρτάκι πάνω από τα δράμια για να μην υπάρχει διαρροή στο buffer γι'αυτό το μεγαλύτερο μήκος ρελιασματος. Εγώ δεν είδα ιδιαίτερες διάφορες σε δοκιμές που έκανα.
 
Α.!και το 8βολο πολύ καλύτερο από το 10 Βόλο....
Καλύτερο από ποια άποψη Μιχο;
Σημερα εριξα το 10βολο και το γουσταρα σαν αίσθηση. Μακρόσυρτο λακτισμα όχι έντονο σε κροτο και αναπήδηση. Καμια σχέση με άλλα μαγκνουμ δραμια που έχω ρίξει. Και σε ταχύτητα ρουκέτα. Άμεσο χτύπημα με το πάτημα. Το εριξα στα 40 μετρα. Οριακή αποσταση για δραμια
 
Καλύτερο από ποια άποψη Μιχο;
Σημερα εριξα το 10βολο και το γουσταρα σαν αίσθηση. Μακρόσυρτο λακτισμα όχι έντονο σε κροτο και αναπήδηση. Καμια σχέση με άλλα μαγκνουμ δραμια που έχω ρίξει. Και σε ταχύτητα ρουκέτα. Άμεσο χτύπημα με το πάτημα. Το εριξα στα 40 μετρα. Οριακή αποσταση για δραμια
Αποστολη τα 40 μετρα για τα δραμια δεν το λες και οριακη..εχουν μετρα ακομα απλα ειναι το ζητημα ποση κινητικη ενεργεια θα εχουν για να πληξουν το ζωο
 
Βλέποντας δοκιμές συγκέντρωσης σε δραμια, τι είναι αυτό που αξιολογεί κάποιος θετικά ή αρνητικά;
Μια μεγάλη συγκέντρωση είναι θεμιτή;
Ποιος είναι ο ελάχιστος αναγκαίος αριθμός σφαιριδίων στο σώμα ενός μεσαίου ζώου που θα οδηγήσει στην κάρπωση;
 
Βλέποντας δοκιμές συγκέντρωσης σε δραμια, τι είναι αυτό που αξιολογεί κάποιος θετικά ή αρνητικά;
Μια μεγάλη συγκέντρωση είναι θεμιτή;
Ποιος είναι ο ελάχιστος αναγκαίος αριθμός σφαιριδίων στο σώμα ενός μεσαίου ζώου που θα οδηγήσει στην κάρπωση;
Γιωργο το θεμα ποσο συγκεντρωτικα θα ειναι τα δραμια ειναι υποκειμενικο αναλογα τις αποστασεις που τουφεκαμε..μια μεγαλη συγκεντρωση ναι ειναι θεμιτη..πχ στα δραμια που στηνω περνω συγκεντρωση στα 40 μετρα 30 εκ διαμετρο με φουλ τσοκ
Οσο για τον αριθμο που θα πρεπει να εχει σωμα του ζωου για μενα θα σου λεγα ολα γιατι οσο λιγοτερα ειναι μειωνονται οι πιθανοτητες καταβολης λογω μοιρασμενης κινητικης ενεργειας
 

Αποστολη τα 40 μετρα για τα δραμια δεν το λες και οριακη..εχουν μετρα ακομα απλα ειναι το ζητημα ποση κινητικη ενεργεια θα εχουν για να πληξουν το ζωο
Λέγοντας οριακή εννοώ πως δε θα ήθελα να ρισκάρω σε μεγαλύτερη απόσταση και να ρίξω σεβροτίνες. Δυο μπίλιες στο σώμα του ζώου δεν εγγυώνται την καρπωσή του. Το έριξα με το 6/10 μαμα και τα δραμια ανοιξαν 76 εκατοστα στα 40 μέτρα. Σε μικρότερες αποστάσεις θα είναι πιστεύω πιο βολικό στην σκόπευση. Απο εκει και πέρα θα επιλέξω μονόβολο.
 
Λέγοντας οριακή εννοώ πως δε θα ήθελα να ρισκάρω σε μεγαλύτερη απόσταση και να ρίξω σεβροτίνες. Δυο μπίλιες στο σώμα του ζώου δεν εγγυώνται την καρπωσή του. Το έριξα με το 6/10 μαμα και τα δραμια ανοιξαν 76 εκατοστα στα 40 μέτρα. Σε μικρότερες αποστάσεις θα είναι πιστεύω πιο βολικό στην σκόπευση. Απο εκει και πέρα θα επιλέξω μονόβολο.
Ετσι ναι Αποστολη..παντως τα δραμια εχουν μετρα παραπανω απο τα 40 απλα μειωνεις τις πιθανοτητες καταβολης..εγω τα τελευταια 5 χρονια ριχνω μονοβολο ειτε κοντα ειτε μακρια εχεις παντα αρκετη κινητικη ενεργεια σε οτι ζωο και να σου βγει
 
Ετσι ναι Αποστολη..παντως τα δραμια εχουν μετρα παραπανω απο τα 40 απλα μειωνεις τις πιθανοτητες καταβολης..εγω τα τελευταια 5 χρονια ριχνω μονοβολο ειτε κοντα ειτε μακρια εχεις παντα αρκετη κινητικη ενεργεια σε οτι ζωο και να σου βγει
Μίλτο για να βαλεις μονο μονόβολα θέλει να νιώθεις και την σιγουριά! Εσυ είσαι και ψημένος;)
 
Αν στα 60 μετρα εχεις 6 η 5 δραμια 9,1 χιλ αρκετα μαζεμενα δεν πεφτει το γουρουνι? Θελω να πω δεν εχουν την δυναμη να το ριξουν?
Τα 9.1 ναι αλλα τα 11/0 δλδ 8.6 παιζεται..τα εμποριου τα 8.3 λιγακι δυσκολο..εκτος αν το παρει στο κεφαλι και δεν μιλαμε για μεγαλα ζωα που εκει ειναι σχεδον αδυνατο..ακους την τουφεκια να σκαει πανω στο πετσι και αυτα να μην νιωθουν
Μίλτο για να βαλεις μονο μονόβολα θέλει να νιώθεις και την σιγουριά! Εσυ είσαι και ψημένος;)
Αποστολη την σιγουρια την αποκτας με τον καιρο..παλιοτερα η σειρα στην καραμπινα ηταν δραμια πρωτο δευτερο και τριτο μονοβολο..μετα απο μια πατατα που εφαγα με τα δραμια που μου επσε ενα ζωο στα 5 χιλιομετρα απο εκει που το τουφεκησα ειπα δεν προκειται να ξαναβαλω και ετσι το γυρισα στο μονοβολο..μπαμ και κατω αλλιως θα φυγει ανεγκηχτο
 
Γιωργο το θεμα ποσο συγκεντρωτικα θα ειναι τα δραμια ειναι υποκειμενικο αναλογα τις αποστασεις που τουφεκαμε..μια μεγαλη συγκεντρωση ναι ειναι θεμιτη..πχ στα δραμια που στηνω περνω συγκεντρωση στα 40 μετρα 30 εκ διαμετρο με φουλ τσοκ
Οσο για τον αριθμο που θα πρεπει να εχει σωμα του ζωου για μενα θα σου λεγα ολα γιατι οσο λιγοτερα ειναι μειωνονται οι πιθανοτητες καταβολης λογω μοιρασμενης κινητικης ενεργειας
Ωραία, αυτομάτως μου έρχεται η εξής ερώτηση, αν είσαι σκοπευτικά ικανός (γενικά μιλάω) να στείλεις έναν κύκλο με διάμετρο 30 εκατοστών πάνω σε καίριο σημείο ενός γουρουνιού στα 40 μέτρα , τότε γιατί δεν επιλέγεις το μονοβολο;
Τεράστια συγκέντρωση τα 30 cm.
 
Καλύτερο από ποια άποψη Μιχο;
Σημερα εριξα το 10βολο και το γουσταρα σαν αίσθηση. Μακρόσυρτο λακτισμα όχι έντονο σε κροτο και αναπήδηση. Καμια σχέση με άλλα μαγκνουμ δραμια που έχω ρίξει. Και σε ταχύτητα ρουκέτα. Άμεσο χτύπημα με το πάτημα. Το εριξα στα 40 μετρα. Οριακή αποσταση για δραμια
Δεν είπα ότι το magnum δεν είναι καλό. Απλά το 8βολο έχει καλύτερες αρχικες κ παραμένουσες ταχύτητες, μικρότερη ανάκρουση κ καλύτερη συγκέντρωση τουλάχιστον στο δικό μου όπλο. Σε πρόσφατη δοκιμή με τσοκ brain br μου εδωσε όλα τα δραμια σε κύκλο 28εκ. στα 36.5μετρα
 
Ωραία, αυτομάτως μου έρχεται η εξής ερώτηση, αν είσαι σκοπευτικά ικανός (γενικά μιλάω) να στείλεις έναν κύκλο με διάμετρο 30 εκατοστών πάνω σε καίριο σημείο ενός γουρουνιού στα 40 μέτρα , τότε γιατί δεν επιλέγεις το μονοβολο;
Τεράστια συγκέντρωση τα 30 cm.
Γιωργο την ερωτηση αυτη την περιμενα οπως και μου την εχουν κανει αρκετες φορες οταν γινοντε δοκιμες με τα υπολοιπα μελη της ομαδας..περισσοτερο ειναι θεμα ψυχολογιας ειδικα οταν τα φτιαχνω για μελη της ομαδας μου που αρνουνται να βαλουν μονοβολο..και αυτο το ποσοστο αφορα το δικο μου οπλο..στου πατερα μου ας πουμε που τα χρησιμοποιει με το 3αρη ή καμια φορα με το 2αρη ανοιγουν στην ιδια αποσταση γυρω στο μισο μετρο οποτε τον καλυπτει..εγω οπως το χω ξαναγραψει και αιτιολογησει πλεον δουλευω μονοβολο αποκλειστικα
 
Δεν είπα ότι το magnum δεν είναι καλό. Απλά το 8βολο έχει καλύτερες αρχικες κ παραμένουσες ταχύτητες, μικρότερη ανάκρουση κ καλύτερη συγκέντρωση τουλάχιστον στο δικό μου όπλο. Σε πρόσφατη δοκιμή με τσοκ brain br μου εδωσε όλα τα δραμια σε κύκλο 28εκ. στα 36.5μετρα
Μιχάλη απο ότι βλέπω στην σελίδα της nsi την ιδια αρχικη δινει και στα 2. Αφου σου εβαλε σε 28εκ. κυκλο τα δραμια ολα εισαι κομπλε!! Το br ποιο είναι; Ολο ονόματα τα αλλαζουνo_O
 
Μιχάλη απο ότι βλέπω στην σελίδα της nsi την ιδια αρχικη δινει και στα 2. Αφου σου εβαλε σε 28εκ. κυκλο τα δραμια ολα εισαι κομπλε!! Το br ποιο είναι; Ολο ονόματα τα αλλαζουνo_O
Αποστολη και σε δικη μου δοκιμη με το ιδιο φυσιγγι το 8βολο ηταν καλυτερο σε συγκεντρωση, το γιατι δεν το γνωριζω
 
Αν το ηξερα θα έπειρνα τα απλά.
Δεν πειραζει, μολις πέσουν τα 2 πρωτα δε θα το αλλάζω:D:D
Καλα δεν ειχε και μια τεραστια διαφορα στη rem απλα λιγο καλυτερα και με λιγοτερη ανακρουση, εκανες καλη επιλογη μη σου μπαινουν ιδεες
 
Μιχάλη απο ότι βλέπω στην σελίδα της nsi την ιδια αρχικη δινει και στα 2. Αφου σου εβαλε σε 28εκ. κυκλο τα δραμια ολα εισαι κομπλε!! Το br ποιο είναι; Ολο ονόματα τα αλλαζουνo_O
Σε δοκιμές σε γνωστό περιοδικό το magnum ήταν χαμηλότερα σε ταχύτητα περίπου 25 m/s. Br είναι το νέο τσοκ της brain ειδικά για δράμια, πολύ δυνατές συγκεντρώσεις.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top