Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι αλλά, αν έχεις την "τύχη" να τα χρησιμοποιήσεις (τα προφυλακτικά), πχ μ' έναν ελέφαντα ή ρινόκερο, μετά τα βγάζεις όπως τα βγάζουν οι Άγγλοι. ;)
Παρεξήγησες.
Τα προφυλακτικά είναι για χρήση από το...θήραμα.
 
Έτυχε το ίδιο (όχι σε δράμια) σε κάτι φυσίγγια για παπιά στον ξάδερφο.
Άκουσε τα σκάγια να πέφτουν μπροστά του και εμπλοκή.

Ποτέ δεν μου έχει συμβεί.

Του δικού μου είχε σπάσει το τζαμάκι (λογικά) και γενικώς το φυσίγγι ήταν ταλαιπωρημένο.
Δεν πάτησε σκανδάλη, έβαλε στην θαλάμη το φυσίγγι αυτό και περπατώντας να βγεί στο γουρούνι είδε τα βόλια να την κάνουν από το στόμιο :)
Μέχρι να το αλλάξει ... γειά ..
Ο φιλος αυτος τα ειχε καινουρια τα φυσιγγια απο το κουτι τους....σε αψογη εξωτερικη κατασταση
 
Ο φιλος αυτος τα ειχε καινουρια τα φυσιγγια απο το κουτι τους....σε αψογη εξωτερικη κατασταση
Και τι εξήγηση δώσατε; Κι αυτά ρελιαστά είναι;

Του δικού μου είχε σπάσει το τζαμάκι (λογικά) και γενικώς το φυσίγγι ήταν ταλαιπωρημένο.
Το τζαμάκι μπορεί να το σπάσει και η "κεφαλή" του ελατηρίου της αποθήκης (τουλάχιστον στη 1100). Δεν το έχω πάθει αλλά επειδή το θεωρώ πολύ πιθανό, δεν βάζω ποτέ ρελιαστό πρώτο στην αποθήκη.
Και για τη διαρροή του buffer, αυτό υποψιάζομαι ότι ευθύνεται,
 
Last edited:
Το τζαμάκι μπορεί να το σπάσει και η "τάπα" του ελατηρίου της αποθήκης (τουλάχιστον στη 1100). Δεν το έχω πάθει αλλά επειδή το θεωρώ πολύ πιθανό, δεν βάζω ποτέ ρελιαστό πρώτο στην αποθήκη.
:)
Αν έβλεπες σε φωτό τα φυσίγγια αυτά θα πήγαινες για μπάνιο από τις σκουριές που θα σε έπαιρναν ξώφαλτσα :)
Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις.
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι υπήρχε καν τζαμάκι :)

Τον καημένο δεν τον πάνε τα φυσίγγια. :)
Είναι ο ίδιος που κυνηγούσε το καπρί με τα κρότου λάμψης Nobel Sport γαλάζια.
Η στροφή που πέρασε το καπρί πήρε το όνομα των φυσιγγίων "στροφή Nobel Sport".

Κάποιος εδώ παλιότερα μου είπε ότι είχαν εξαιρετικά μικρές ταχύτητες αυτά τα γαλάζια.
 
Τον καημένο δεν τον πάνε τα φυσίγγια. :)
Νομίζω πως, γι' αυτόν, η ιδιογόμωση είναι μονόδρομος. Του έχετε μιλήσει γι' αυτήν; :)
Αν μάθουν τα καπριά τι βάζει στο ντουφέκι του, θα πρέπει να παίρνει κι αυτός προφυλακτικά στο κυνήγι. :p

Είναι όμως κρίμα για την τσιγκουνιά μας στα φυσίγγια να χάνονται ευκαιρίες και –κυρίως– να ταλαιπωρούνται τα θηράματα.
 
Και τι εξήγηση δώσατε; Κι αυτά ρελιαστά είναι;


Το τζαμάκι μπορεί να το σπάσει και η "κεφαλή" του ελατηρίου της αποθήκης (τουλάχιστον στη 1100). Δεν το έχω πάθει αλλά επειδή το θεωρώ πολύ πιθανό, δεν βάζω ποτέ ρελιαστό πρώτο στην αποθήκη.
Και για τη διαρροή του buffer, αυτό υποψιάζομαι ότι ευθύνεται,
Οχι δεν ειναι ρελιαστα
 
Τελικά που καταλήξαμε ;;;
Μάλλον ο καθένας σε αυτά που έριχνε μέχρι τώρα ;)
Μπα, εγώ φέτος έχω κατασταλάξει σε Rem Hog-Hammer, Win Double-X 9p, B&P Palla και 9p. (μόνο το Palla δεν έχω δοκιμάσει)
Για τις αρχές έχω και λίγα Rem Express 12p 0BK από τα οποία έχω μείνει ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
Έτσι κι αλλιώς δε ρίχνω πολλά. Είμαι του "λίγα και καλά".
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια , και χωρίς να θέλω νά γίνω κουραστικός για τα seller & bellot έχετε κάποια άποψη για τα 12 βολα η και 9 βολα ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Να πω κατι....δεν κακολογω κανενα φυσιγγι....μπορει να εφταιγε το καψυλλι το πιο πιθανον....ειναι φυσιγγια που εχουν δωσει επιτυχιες σε πολλους συναδελφους
Η μπωρει να τα ειχε απο ενα θειο που τα ειχε δωσει ο παππους του που τα ειχε απο την κατοχη εχω δει κατι φυσιγγια 30 χρονια 40
 
Η μπωρει να τα ειχε απο ενα θειο που τα ειχε δωσει ο παππους του που τα ειχε απο την κατοχη εχω δει κατι φυσιγγια 30 χρονια 40
Οχι Τολη....καινουρια κουτια της win.....και τα φυσιγγια ολοκαινουρια....το ξερω γιατι μου τα εστειλε και τα ανοιξα ο ιδιος...
 
Μπα, εγώ φέτος έχω κατασταλάξει σε Rem Hog-Hammer, Win Double-X 9p, B&P Palla και 9p. (μόνο το Palla δεν έχω δοκιμάσει)
Για τις αρχές έχω και λίγα Rem Express 12p 0BK από τα οποία έχω μείνει ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
Έτσι κι αλλιώς δε ρίχνω πολλά. Είμαι του "λίγα και καλά".
Το b&p palla παει καλα με ολα τα τσοκ....και με το φουλ
 
Οχι Τολη....καινουρια κουτια της win.....και τα φυσιγγια ολοκαινουρια....το ξερω γιατι μου τα εστειλε και τα ανοιξα ο ιδιος...
Αυτο σε ολους τυχενει ρε παιδια ενταξει ανθρωποι ειμαστε θα κανιυμε και κανα λαθος εδω καπιοι βγαζουν καταλαθος καμια φορα καλα και σωστα φυσιγγια αχαχαχαψαψαχα
 
Θυμάμαι ως παιδί του δημοτικού μια συζήτηση με φίλους του πατέρα μου που είχαν έρθει από τα Γιάννενα, γουρούνο κυνηγοί τότε που στην Πελοπόννησο δεν υπήρχαν γουρούνια . Τους άκουγα με προσοχή και δεν μιλούσα μέχρι που βρήκα ένα κενό στη συζήτηση και έκανα σαν παιδί την ερώτηση μου. Με τι φυσίγγια κυνηγάτε; Remington δεκαβολο μάγκνουμ ήταν η απάντηση του κυρίου Δημήτρη, καλή του ώρα. Και τι τσοκ; Φουλ τσοκ μου απαντάει.
Ρεμινγκτον δεκαβολο ή σεμι 8 βολο..τα καλύτερα φυσίγγια σε σε συγκέντρωση αλλά κυρίως σε φονικοτητα.. Γιατί τα δραμια εκεί πονάνε συνήθως..πολλα έχουν καλές συγκεντρώσεις αν τα ταιριάξεις με το οπλο σου κ το σωστό τσοκ..λιγα όμως κρατάνε τα γουρούνια..Τουλάχιστον από αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ.. Είναι πανακριβα αλλά ότι πληρώσεις παιρνεις.. Προσωπικά δε θα, σκεφτόμουν πεντε δέκα ευρώ για τέτοια θηράματα..
 
Ρεμινγκτον δεκαβολο ή σεμι 8 βολο..τα καλύτερα φυσίγγια σε σε συγκέντρωση αλλά κυρίως σε φονικοτητα.. Γιατί τα δραμια εκεί πονάνε συνήθως..πολλα έχουν καλές συγκεντρώσεις αν τα ταιριάξεις με το οπλο σου κ το σωστό τσοκ..λιγα όμως κρατάνε τα γουρούνια..Τουλάχιστον από αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ.. Είναι πανακριβα αλλά ότι πληρώσεις παιρνεις.. Προσωπικά δε θα, σκεφτόμουν πεντε δέκα ευρώ για τέτοια θηράματα..
Και με τι όπλο κυνηγούσε ο κύριος Δημήτρης; Μια Browning auto 5 Magnum με μακριά κάννη φουλ τσοκ. " Όπου την έχω γυρίσει, δε λέει όχι" έλεγε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top