Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτά έχουν ταχύτητα 1450fps όχι μάγκνουμ.

Το μάγκνουμ έχει ένα βόλι παραπάνω και την ίδια ενέργεια και διάτρηση.
Πάλι θα προτιμούσα το 10βολο.

Καλά είναι :) Δοκιμασμένα.
Μπορεί να υπάρχουν και καλύτερα αλλά δεν βρήκα κανένα "με βούλα".
View attachment 26704
Πάρε το ίδιο σε δωδεκαβολο μάγκνουμ.το καλύτερο απ'όλα.
Παρα πολυ καλο το 9βολο......εχει την ιδια δυναμη με το 12βολο μαγκνουμ.....
Εγώ δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί το έκοψα το συγκεκριμένο κυνήγι έχω μείνει στα 10βολα Remington
Το συγκεκριμένο ή αυτό ή το 8βολο το δούλεψε ο μακαρίτης ο πατέρας μου στα τελευταία του γιατί του έκαναν νερά τα Remington και ήταν μπαμ και κάτω
Ήταν και φαρμακοχερης η αλήθεια είναι οπότε παίζει και αυτό τον ρόλο του
 
Παρα πολυ καλο το 9βολο......εχει την ιδια δυναμη με το 12βολο μαγκνουμ.....
δεν νομιζω να εχουν την ιδια ταχυτητα τα 9βολα με τα 12βολα δεν ξερω αν τα εχει μετρισει κανενας φιλος εδω αλλα τα 12 βολα τα 'κοβω' για 350-370 μ/δ !!!
 
δεν νομιζω να εχουν την ιδια ταχυτητα τα 9βολα με τα 12βολα δεν ξερω αν τα εχει μετρισει κανενας φιλος εδω αλλα τα 12 βολα τα 'κοβω' για 350-370 μ/δ !!!
Στο κουτί τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν,τώρα αν λένε ψέματα....τι να πω.
Πάντως τα δωδεκαβολα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι που ξέρω και δεν έχουν παράπονο.
 
Στο κουτί τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν,τώρα αν λένε ψέματα....τι να πω.
Πάντως τα δωδεκαβολα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι που ξέρω και δεν έχουν παράπονο.
εγω τα εχω δει παντος σε τουφεκια 15-20 μετρα ,3 τουφεκιες 36 δραμια δηλαδη ολλα κολημενα 2-3 ποντους μετα το τομαρι σε πλαγιες τουφεκιες σε τραυματισμενο γουρουνι σε σταμπα ,και αυτος που τις εριξε επεμενε οτι ειναι το καλητερο φυσιγγι !!! το δεκαβολο το εχουν μετρισει και εχει σχεδον τις ταχυτητες που λεει αλλα αλλο 36 γραμμαρια και αλλο 42
 
εγω τα εχω δει παντος σε τουφεκια 15-20 μετρα ,3 τουφεκιες 36 δραμια δηλαδη ολλα κολημενα 2-3 ποντους μετα το τομαρι σε πλαγιες τουφεκιες σε τραυματισμενο γουρουνι σε σταμπα ,και αυτος που τις εριξε επεμενε οτι ειναι το καλητερο φυσιγγι !!! το δεκαβολο το εχουν μετρισει και εχει σχεδον τις ταχυτητες που λεει αλλα αλλο 36 γραμμαρια και αλλο 42
Έπαιζε πριν κάνα 2 χρόνια και μια παρτίδα βουλγαρικά..έτσι είχα μάθει
Και σε ρεμινγκτον.μισοτιμης τα έδιναν.
Τώρα αλήθεια .... ψέμμα τι να πω.παντως η παρέα μου που τα ρίχνει και διπλανές παρέες φίλων μόνο τα καλύτερα έχουν να πουν.
Στο κυνήγι αυτό όμως όλα μπορούν να συμβούν...
 
εγω τα εχω δει παντος σε τουφεκια 15-20 μετρα ,3 τουφεκιες 36 δραμια δηλαδη ολλα κολημενα 2-3 ποντους μετα το τομαρι σε πλαγιες τουφεκιες σε τραυματισμενο γουρουνι σε σταμπα ,και αυτος που τις εριξε επεμενε οτι ειναι το καλητερο φυσιγγι !!! το δεκαβολο το εχουν μετρισει και εχει σχεδον τις ταχυτητες που λεει αλλα αλλο 36 γραμμαρια και αλλο 42
Οι δεινόσαυροι θέλουν μονόβολο ...
ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΣΤΑΜΠΑ, όλα θέλουν μονόβολο.
 
εγω τα εχω δει παντος σε τουφεκια 15-20 μετρα ,3 τουφεκιες 36 δραμια δηλαδη ολλα κολημενα 2-3 ποντους μετα το τομαρι σε πλαγιες τουφεκιες σε τραυματισμενο γουρουνι σε σταμπα ,και αυτος που τις εριξε επεμενε οτι ειναι το καλητερο φυσιγγι !!! το δεκαβολο το εχουν μετρισει και εχει σχεδον τις ταχυτητες που λεει αλλα αλλο 36 γραμμαρια και αλλο 42
Το 9βολο το ριχνουν φιλοι μου....το 12βολο Magnum το εχω δουλεψει και εγω και οι φιλοι.....σε αντιξοες συνθηκες.....και εχει κατεβασει αρκετα γουρουνια μεγαλα.....και σε τεστ διατρησης που του εχω κανει με αλλα εμπορικα ειχε βγει 1ο.....το θεμα ειναι οτι εχει 20€ η 5αδα.....αν δεν γεμιζα δικα μου φυσιγγια θα το χρησιμοποιουσα σιγουρα....
 
Το 9βολο το ριχνουν φιλοι μου....το 12βολο Magnum το εχω δουλεψει και εγω και οι φιλοι.....σε αντιξοες συνθηκες.....και εχει κατεβασει αρκετα γουρουνια μεγαλα.....και σε τεστ διατρησης που του εχω κανει με αλλα εμπορικα ειχε βγει 1ο.....το θεμα ειναι οτι εχει 20€ η 5αδα.....αν δεν γεμιζα δικα μου φυσιγγια θα το χρησιμοποιουσα σιγουρα....
Για αυτά μιλάς ... τα doubleX ?

20190227131438_winchester_double_x_high_velocity_5tmch.jpeg
 
Να προσθεσω και κατι...οταν επωνυμα καταστηματα εχουν καποια ποιοτικα φυσιγγια κοντα στα 20€ την 5αδα και εμεις βρισκουμε απο εναν γνωστο του γνωστου τα ιδια (φαινομενικα) με 10€....πρεπει να προβληματιζομαστε....αποψη μου
 
Last edited:
Για αυτά μιλάς ... τα doubleX ?

View attachment 26715
Ναι τα μαυρα...12βολα μαγκνουμ εχω σφαξει...δυστυχως δεν εχω σφαξει 9βολο....και τα δραμια του δεν ειναι ακριβως διαμετρου 8.45mm (00buck) αλλα ειναι ειναι απο 8 εως 8.2mm....και βαρος 3.2γρ. εκαστο και πυριτιδα 2.8γρ....και τα δραμια του ειναι παρα πολυ σκληρα
 
Last edited:
Καλά είναι ...
ο κάλυκας είναι κόκκινος στα 10βολα και το κουτί μαύρο ... στα 9 βολα και στα 12 βολα κόκκινος είναι ο κάλυκας ?

View attachment 26716
Οχι ειναι μαυρος.....στα 9βολα και 12βολα εχουν αλλου τυπου πυριτιδα....σαν απο σφαιρα πολεμικη...το 10βολο ειναι με 10 δραμια 9.1mm.....(000buck)
 
Καλά είναι ...
ο κάλυκας είναι κόκκινος στα 10βολα και το κουτί μαύρο ... στα 9 βολα και στα 12 βολα κόκκινος είναι ο κάλυκας ?

View attachment 26716
Μαύρος.γράφουν ταχυτήταν 1450 και είναι διάμετρο μικρότερη από τα δεκαβολα.00 buck
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top