Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολυ σωστα εχει δωκιμασει πιστευεις κανας γουρουνας τα φυσιγηια του στα 40 να δει??? Και ακουω κατι στα 70 μετρα το κρατησα 76 ποντους εχω τι νομισες λενε

Τολη τα δικα μου φυσεκια με βολια τα δοκιμαζω μεχρι τα 40 μετρα....πρωτα μετραγα διατρηση...τωρα μετραω
και ταχυτητες....εχω γκεμισει δυο φορες τον μαντροτοιχο της γειτονισας και τον εχω ξανα φτιαξει...
Ενα καλο 8βολο 11/0 το γουρουνι το κραταει μεχρι τα 40 μετρα....με την προηποθεση να παρει επανω
του 5 βολια ....τα ''υπολοιπα''.....περι μέτρων....50+....τα ακουω βερεσέ που λεει και ο λαος μας....
Ασχετα που δεν κυνηγαω γουρουνι.....απο τις δοκιμες μου βλεπω τι κανουν τα βολια στα 50+ μετρα φιλε!!!!
 
Τολη τα δικα μου φυσεκια με βολια τα δοκιμαζω μεχρι τα 40 μετρα....πρωτα μετραγα διατρηση...τωρα μετραω
και ταχυτητες....εχω γκεμισει δυο φορες τον μαντροτοιχο της γειτονισας και τον εχω ξανα φτιαξει...
Ενα καλο 8βολο 11/0 το γουρουνι το κραταει μεχρι τα 40 μετρα....με την προηποθεση να παρει επανω
του 5 βολια ....τα ''υπολοιπα''.....περι μέτρων....50+....τα ακουω βερεσέ που λεει και ο λαος μας....
Ασχετα που δεν κυνηγαω γουρουνι.....απο τις δοκιμες μου βλεπω τι κανουν τα βολια στα 50+ μετρα φιλε!!!!
για αυτο και ανεφερα εμπορικο στα 40 το κοματι ιδιογωμωση ειναι αλλο θεμα γρηγωρο φυσηγγι = αλλου για αλλου τα σκαγια ενα καλο ιδιογωμομενο εαν τα βαζει στα 40 5-6 βολια μεσα στο στηθος του καπρου αλλα με καλη ταχητητα ναι κανει δουλεια αλλα δε ξερω τι θελει lb6 μηπως με μπαφερ δε ξερω παντως τα βολια πρεπει να ειναι θεοσκληρα τα αμερικανικα βολια τα θεωρω πολυ μαλακα ακομη και τα επιχαλκομενα
 
για αυτο και ανεφερα εμπορικο στα 40 το κοματι ιδιογωμωση ειναι αλλο θεμα γρηγωρο φυσηγγι = αλλου για αλλου τα σκαγια ενα καλο ιδιογωμομενο εαν τα βαζει στα 40 5-6 βολια μεσα στο στηθος του καπρου αλλα με καλη ταχητητα ναι κανει δουλεια αλλα δε ξερω τι θελει lb6 μηπως με μπαφερ δε ξερω παντως τα βολια πρεπει να ειναι θεοσκληρα τα αμερικανικα βολια τα θεωρω πολυ μαλακα ακομη και τα επιχαλκομενα

Τα Αμερικανικα δεν τα ξερω....τι σο'ι' πραγμα ειναι τα βολια τους...δεν εχω αποψη....αυτα που παιρνω
απο εδω...ασχετα εαν ειναι επινικελωνα η οχι....παντα βαζω αλευρι.... Με LB6 βγαινει ενα πολυ καλο 8βολο
11/0..... με ΜΒ32 κ ΜΒ36 .....εχουν ξεψυχισει πολλα γουρουνια με αυτο με V1,5-420m/s . :)
 
εχουν ξεψυχισει πολλα γουρουνια με αυτο με V1,5-420m/s . :)
Και με 500m/s να φτιάξεις καλά είναι αχαχαχα
Αν βγάζουν και συγκέντρωση οι μπίλιες θα γίνεις πλούσιος ...

Με μέγιστη πίεση όμως κάτω από 1000bar !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλλιώς θα αρχίσω να κλαίγομαι ότι έσπασε η Μ2 και θα μαλώνω με τον Τόλη :)
 
Last edited:
Φυσίγγια sonic 8 βολα 3 γουρούνια τουφεκιστικαν και τα 2 πέσαν και ξανασηκωθηκαν και φύγανε τραυματισμένα αποστασεις 20-35 μέτρα όπλο Benelli m2 τσοκ XF buck kicker kicks..... ερωτήση υπάρχει περίπτωση να κάνουν διασπορά λόγο σύσφιξης του τσοκ και λόγο τις μεγάλης σκληρότητας που έχουν τα δράμια ο κατασκευαστής προτείνει 2*-3*
 
Φυσίγγια sonic 8 βολα 3 γουρούνια τουφεκιστικαν και τα 2 πέσαν και ξανασηκωθηκαν και φύγανε τραυματισμένα αποστασεις 20-35 μέτρα όπλο Benelli m2 τσοκ XF buck kicker kicks..... ερωτήση υπάρχει περίπτωση να κάνουν διασπορά λόγο σύσφιξης του τσοκ και λόγο τις μεγάλης σκληρότητας που έχουν τα δράμια ο κατασκευαστής προτείνει 2*-3*
Κιλά περίπου καθαρά (χωρίς κεφάλι, εντόσθια, τομάρι) ?
Με αυτά που έχω δει, τίποτα δεν μου κάνει εντύπωση πλέον ...

Τέλη, ρίξε ένα στα 30-40 μ να δεις τι κάνει ... η διασπορά είναι εύκολο να ελεγχθεί ...

ΥΓ
Έτσι πάντως όπως το ακούω δεν είχαν βληθεί σε σωστό σημείο ...
 
Κιλά περίπου καθαρά (χωρίς κεφάλι, εντόσθια, τομάρι) ?
Με αυτά που έχω δει, τίποτα δεν μου κάνει εντύπωση πλέον ...

Τέλη, ρίξε ένα στα 30-40 μ να δεις τι κάνει ... η διασπορά είναι εύκολο να ελεγχθεί ...

ΥΓ
Έτσι πάντως όπως το ακούω δεν είχαν βληθεί σε σωστό σημείο ...
Τα δύο 40αρια καθαρά και το άλλο 25αρι υπόψιν με μαμά 3* και winchester 12βολο το παιδί δεν έχει χάσει κανένα....τα φυσίγγια σίγουρα δεν φταίνε γιατί τα ρίχνουν πολύ και παράπονο κάνεις ίσως ο συνδυασμός με αυτό το τσοκ να δημιουργεί το θέμα.... είπε θα πάει να ρίξει για να δει τι γίνεται
 
Τουφεκιές πλαϊνές από την μέση και πίσω, τουφεκιές τελείως μπροστά και τελείως από πίσω έχουν ελάχιστες πιθανότητες να σταματήσουν τα γουρούνια.
Εκτός και κάποιο τυχερό βόλι χτυπήσει καίριο σημείο σε νευρικό σύστημα.
Καρδιές ξεχάστε το, μπορεί να πέσει μετά από 200μ. Το έχω δει να γίνεται και τραβούσαμε όλοι τα μαλλιά μας.
Είναι πολύ δυνατά ζώα.
Σε αυτά έχω καταλήξει εγώ.
Τα μονόβολα είναι άλλο πράγμα.
Τρομερό σοκ και τρομερή ενέργεια ...
 
Φυσίγγια sonic 8 βολα 3 γουρούνια τουφεκιστικαν και τα 2 πέσαν και ξανασηκωθηκαν και φύγανε τραυματισμένα αποστασεις 20-35 μέτρα όπλο Benelli m2 τσοκ XF buck kicker kicks..... ερωτήση υπάρχει περίπτωση να κάνουν διασπορά λόγο σύσφιξης του τσοκ και λόγο τις μεγάλης σκληρότητας που έχουν τα δράμια ο κατασκευαστής προτείνει 2*-3*
Ναι....ετσι πιστευω το τσοκ σφιγγει και αυτα ειναι σκληρα (απ'οτι εχω ακουσει) και κανουν διασπορα....
 
Τουφεκιές πλαϊνές από την μέση και πίσω, τουφεκιές τελείως μπροστά και τελείως από πίσω έχουν ελάχιστες πιθανότητες να σταματήσουν τα γουρούνια.
Εκτός και κάποιο τυχερό βόλι χτυπήσει καίριο σημείο σε νευρικό σύστημα.
Καρδιές ξεχάστε το, μπορεί να πέσει μετά από 200μ. Το έχω δει να γίνεται και τραβούσαμε όλοι τα μαλλιά μας.
Είναι πολύ δυνατά ζώα.
Σε αυτά έχω καταλήξει εγώ.
Τα μονόβολα είναι άλλο πράγμα.
Τρομερό σοκ και τρομερή ενέργεια ...
Με τα συγκεκριμένα φυσιγγια φίλε μου πέφτουν για πλάκα αλλά κάτι δουλεύει λάθος αυτό ψάχνουμε χααχαχ
 
Τα δύο 40αρια καθαρά και το άλλο 25αρι υπόψιν με μαμά 3* και winchester 12βολο το παιδί δεν έχει χάσει κανένα....τα φυσίγγια σίγουρα δεν φταίνε γιατί τα ρίχνουν πολύ και παράπονο κάνεις ίσως ο συνδυασμός με αυτό το τσοκ να δημιουργεί το θέμα.... είπε θα πάει να ρίξει για να δει τι γίνεται
Περιμένουμε αποτελέσματα.
Τέτοια γουρούνια με πλαϊνές βολές σε αυτά τα μέτρα και με τέτοια φυσίγγια (που λέγεται ότι είναι γρήγορα) πέφτουν.
 
Περιμένουμε αποτελέσματα.
Τέτοια γουρούνια με πλαϊνές βολές σε αυτά τα μέτρα και με τέτοια φυσίγγια (που λέγεται ότι είναι γρήγορα) πέφτουν.
Γρήγορα δεν είναι σκληρά πολύ είναι ( τα Σόνικ ) και δεν σταματάνε πουθενά ούτε κόκκαλα ούτε τίποτα καταλαβαίνουν....
Εννοείται θα γράψω τι έγινε
 
Γρήγορα δεν είναι σκληρά πολύ είναι ( τα Σόνικ ) και δεν σταματάνε πουθενά ούτε κόκκαλα ούτε τίποτα καταλαβαίνουν....
Εννοείται θα γράψω τι έγινε
Δεν τα ξέρω, θέλω να αγοράσω για δοκιμή ....
Αλλά μάλλον του χρόνου ...

Μην.sex hard. τίποτα μεσημεριάτικα
 
Πρόβλημα παρτίδας φυσιγγίων, σφάλμα σκόπευσης, διασπορά ...
Δεν υπάρχει νομίζω κάτι άλλο.
Όλα πιθανά θα πάει να δοκιμάσει πάντως μου λέει σε όλες τις περιπτώσεις είχε και λίγα κλαδιά αλλά να του έκαναν τόση ζημιά μερικά κλαδιά?
 
Όλα πιθανά θα πάει να δοκιμάσει πάντως μου λέει σε όλες τις περιπτώσεις είχε και λίγα κλαδιά αλλά να του έκαναν τόση ζημιά μερικά κλαδιά?
Πολυ πιθανον και λογω κλαδιων να ανοιξε......σε δοκιμες που εχω κανει εχω διαπιστωσει οτι οι κατανομες χαλαγανε - ανοιγανε και με τον πολυ αερα.....αν δεν μου τυχαινε δεν θα το πιστευα...
 
Με τα συγκεκριμένα φυσιγγια φίλε μου πέφτουν για πλάκα αλλά κάτι δουλεύει λάθος αυτό ψάχνουμε χααχαχ

Tελη θα σου εγω το ''μυστικο'' .......και ας μην κυνηγαω γουρουνι....

1ον.....που πας ξεβρακωτος στα αγγουρια ρε φιλε ?? Πανε ποτε με μπενελι στα γουρουνια!!!.sarcastic.

2ον....και τωρα στα σοβαρα....8βολο που ειναι μεσα σε LB6 και δεν εχει πεταλα κομμενα ...εαν το
ριξεις με φουλ τσοκ....σκορπισε....αυτο στο υπογραφω....LB6 χωρις πεταλα...οπως ειναι απο την
κατασκευη του....3*** και κατω...Οσο ποιο ανοιχτο τσοκ....τοσο καλυτερη συγκεντρωση....
Το ιδιο συμβαινει σε ολα τα φυσιγγια με βυσματα....Αυτα που ειναι στημενα με ντιανα - bior η
μαλλινη....τα ριχνεις με οτι τσοκ θελεις...
Δεν ξερω τι στησιμο εχουν τα εμπορικα....ο Ηρωδης τους ειναι ο Berben....τα εχει σφαξει ΟΛΑ...
εχει πολλες γνωσεις απο εμπορικα...αυτον θα ρωτας...και τα αλλα παιδια βεβαια!!:)
 
Όλα πιθανά θα πάει να δοκιμάσει πάντως μου λέει σε όλες τις περιπτώσεις είχε και λίγα κλαδιά αλλά να του έκαναν τόση ζημιά μερικά κλαδιά?
Αμ, έτσι πες το ρε Τέλη! Δεν φαντάζεσαι τι κάνουν τα κλαδιά, και το λεπτότερο κλαδάκι- ξυλαράκι μπορεί να εκτρέψει ακόμη και σφαίρα ραβδωτού, που έχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα (κινητική ενέργεια), αρκετά για να βγει εκτός στόχου. Πόσο μάλλον ένα βόλι !!! Πιστεύω ότι τα κλαδάκια έκαναν τη ζημιά και όχι το kicks ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top