Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι το ριχνω με φουλ τσοκ! Εχω ριξει αρκετα για να βγαλω συμπερασμα και ειμαι ευχαριστημενος γιατι οσα δοκιμασα εχαναν! Θα μου πεις φουλ τσοκ εχεις.....πως να μην χανουν.....απλα αυτο μεχρι τα 40μ πανε κεντρο!! Και το ενα παιδι με την m1(3*) ριχνει μονο μονοβολα....και για χρονια ριχνει αυτα τα B&P!
Alex σε ευχαριστώ για την απάντηση , να είσαι καλά φίλε . .shake hands.
 
Τα LABRO τα PALLA τα έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος , με BENELLI M2 , και αν ναι , τι εντυπώσεις έχετε .
Και στις δύο μ2 που είχα φίλε πήγαινε τέλεια με πολύ καλά αποτελέσματα και κάποιοι φίλοι μου αυτό ρίχνουν..Εγώ το έριχνα πάντα με 2*
 
Και στις δύο μ2 που είχα φίλε πήγαινε τέλεια με πολύ καλά αποτελέσματα και κάποιοι φίλοι μου αυτό ρίχνουν..Εγώ το έριχνα πάντα με 2*
Παναγιώτη να είσαι καλά φίλε μου , και σε ευχαριστω για την απάντηση . .shake hands.
 
Τα LABRO τα PALLA τα έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος , με BENELLI M2 , και αν ναι , τι εντυπώσεις έχετε .
Ευχαριστηση μου να βοηθαω σε οτι μπορω! Και αυτα τα εριχνε ο φιλος με την m1 και το 3* και τα πηγαινε πολυ καλα!!
 
Κι εμένα στη benelli μου έχει ταιριάξει απίστευτα το συγκεκριμένο σε 18,4 και τσοκ 2*. Πολύ καλό γκρουπαρισμα και τα γουρούνια κεραυνοβολημενα.
Έχεις ρίξει πολλά μαζεμένα φίλε μου διότι διάβαζα ότι δεν πρέπει λέει να ρίχνουν τα στενά τσοκ πολλά απανωτά μονοβολα τα οποία έχουν μεγαλύτερη διαμετρο απ το τσοκ.. Εγω προσωπικά έχω ρίξει χωρίς πρόβλημα αρκετές τριπλετες αλλά θέλω να ακούσω κ γνώμες άλλων.
 
Έχεις ρίξει πολλά μαζεμένα φίλε μου διότι διάβαζα ότι δεν πρέπει λέει να ρίχνουν τα στενά τσοκ πολλά απανωτά μονοβολα τα οποία έχουν μεγαλύτερη διαμετρο απ το τσοκ.. Εγω προσωπικά έχω ρίξει χωρίς πρόβλημα αρκετές τριπλετες αλλά θέλω να ακούσω κ γνώμες άλλων.
Έχω ρίξει κι εγω τριπλέτες χωρίς να διαπιστώσω πρόβλημα. Το μόνο που βλέπω μετά από οποιαδήποτε μονοβολο είναι προς το τέλος της κάννης να υπάρχουν αρκετές μολυβδωσεις σε γραμμες. Ότι δεν πρέπει να ρίξεις πολλά μαζεμένα και όχι μεγαλύτερη διάμετρο δεν το ήξερα. Το συγκεκριμένο μονοβολο απ' ότι λένε έχει ίδια διάμετρο με τον αυλό μου 18,4. Ρίχνω πάντα με 2*.
 
Έχεις ρίξει πολλά μαζεμένα φίλε μου διότι διάβαζα ότι δεν πρέπει λέει να ρίχνουν τα στενά τσοκ πολλά απανωτά μονοβολα τα οποία έχουν μεγαλύτερη διαμετρο απ το τσοκ.. Εγω προσωπικά έχω ρίξει χωρίς πρόβλημα αρκετές τριπλετες αλλά θέλω να ακούσω κ γνώμες άλλων.
Κοιταξτε καμια φορα μη βρητε κανα δαχτυλιδακι εκει κοντα στο στομειο της κανης
 
Έχω ρίξει κι εγω τριπλέτες χωρίς να διαπιστώσω πρόβλημα. Το μόνο που βλέπω μετά από οποιαδήποτε μονοβολο είναι προς το τέλος της κάννης να υπάρχουν αρκετές μολυβδωσεις σε γραμμες. Ότι δεν πρέπει να ρίξεις πολλά μαζεμένα και όχι μεγαλύτερη διάμετρο δεν το ήξερα. Το συγκεκριμένο μονοβολο απ' ότι λένε έχει ίδια διάμετρο με τον αυλό μου 18,4. Ρίχνω πάντα με 2*.
Ναι αδερφέ έχει διαμετρο 18, 4 και το τσοκ σου θα ναι 17,7 περίπου λογικά οπότε θα χει δυσκολευεται να περάσει γι αυτό βλέπεις μολυβδωσεις, αυτό παρατηρώ κ εγώ αλλά συνεχίζω να ρίχνω κανονικά
 
Ναι αδερφέ έχει διαμετρο 18, 4 και το τσοκ σου θα ναι 17,7 περίπου λογικά οπότε θα χει δυσκολευεται να περάσει γι αυτό βλέπεις μολυβδωσεις, αυτό παρατηρώ κ εγώ αλλά συνεχίζω να ρίχνω κανονικά
Μόλις μέτρησα την εσωτερική διάμετρο του τσοκ και το βγάζω 17,6. Τις μολυβδωσεις τις βλέπω περίπου 10 εκατοστά πριν το τσοκ μέχρι που βγαίνει από την κάννη.
 
Οταν τρωνε ζορι η κανες λογο στενοσεις κανει ενα φουσκομα πριν το τσοκ ειναι συχνο στα ατσαλινα σκαγια που ριχτηκαν με φουλ πχ
Πριν το τσοκ;;;;;;;;;;;; πάνω στο τσοκ να το δεχτώ λόγω στενωσης αλλά πριν δεν το καταλαβαίνω
 
Μόλις μέτρησα την εσωτερική διάμετρο του τσοκ και το βγάζω 17,6. Τις μολυβδωσεις τις βλέπω περίπου 10 εκατοστά πριν το τσοκ μέχρι που βγαίνει από την κάννη.
Ποιο όπλο έχεις;;; εγώ βλέπω λίγες στον αυλό και πάνω στο τσοκ πουθενά αλλού
 
Ποιο όπλο έχεις;;; εγώ βλέπω λίγες στον αυλό και πάνω στο τσοκ πουθενά αλλού
Έχω μια Benelli Autografo με καννη 71εκ και αυλό 18,4 ρίχνω πάντα με τσοκ 2*. Βλέπω μολυβδωσεις σίγουρα 5 εκατοστά πριν το τσοκ (πριν είπα 10 αλλά δεν το θυμάμαι και καλά)
 
Όλα τα μολύβδινα μονόβολα που έχουν ραβδώσεις γύρω-γύρω (τύπου Foster, Brenneke κλπ. όπως και τα προαναφερθέντα B&P Palla) μπορούν να ρίχνονται και από στενά τσοκ (και φυσικά από όλους τους αυλούς, του αντίστοιχου διαμετρήματος).
Ο μοναδικός λόγος ύπαρξης αυτών των ραβδώσεων είναι για να μπορούν να παραμορφωθούν εύκολα όταν περνούν από στένωση (να "σιδερώνονται") προς τα διπλανά τους αυλάκια. Αν υπήρχε κίνδυνος, οι κατασκευαστές τους θα τόνιζαν ρητά να μη βάλλονται από στενά τσοκ, και δεν θα έγραφαν στο κουτί, όπως π.χ. η Remington, ότι "μπορούν να ριχτούν από οποιοδήποτε τσοκ, αλλά από Βελτιωμένο Κύλινδρο είναι καλύτερα" ....
IMG_20200503_225918.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top