Δοκιμές όπλων στο εργοστάσιο

Δε ξερω αν εχει ξανασυζητηθει.Αν ναι συγγνωμη και ας σβηστει το thread απο τους διαχειριστες.

Για τα οπλα μαζικης παραγωγης οχι τα χειροποιητα θελω να ρωτησω.
Δοκιμαζονται ολα ενα ενα σε βλητικο σταθμο και σε πινακα για συγκλιση κανων στο εργοστασιο παραγωγης σαν μερος του Quality Check?
Η μονο δειγματοληπτικα μερικα οπλα ανα παρτιδα?
Αν ναι μετα τα καθαριζουν η τα αφηνουν ετσι και μετα περνανε γρασα αποθηκευσης?
Το ρωταω γιατι σε πολλα καινουρια οπλα που εχω δει σε κυνηγομαγαζα αλλα ειναι γυαλι μεσα ουτε ιχνος γρασσου και αλλα εχουν ακομα και μαλυβδωσεις και
καταλοιπα πλαστικου κυαθιου.
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας.
 
Δε ξερω αν εχει ξανασυζητηθει.Αν ναι συγγνωμη και ας σβηστει το thread απο τους διαχειριστες.

Για τα οπλα μαζικης παραγωγης οχι τα χειροποιητα θελω να ρωτησω.
Δοκιμαζονται ολα ενα ενα σε βλητικο σταθμο και σε πινακα για συγκλιση κανων στο εργοστασιο παραγωγης σαν μερος του Quality Check?
Η μονο δειγματοληπτικα μερικα οπλα ανα παρτιδα?
Αν ναι μετα τα καθαριζουν η τα αφηνουν ετσι και μετα περνανε γρασα αποθηκευσης?
Το ρωταω γιατι σε πολλα καινουρια οπλα που εχω δει σε κυνηγομαγαζα αλλα ειναι γυαλι μεσα ουτε ιχνος γρασσου και αλλα εχουν ακομα και μαλυβδωσεις και
καταλοιπα πλαστικου κυαθιου.
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας.
Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα!
 
Οπλο που ΦΕΡΕΙ σφραγιδες δοκιμης στον κορμο ή την-τις κανη-νες εχει δοκιμαστει σε τραπεζα δοκιμων.
Οτι δοκιμαζεται ,σφραγιζεται με σφραγιδα που παραπέμπει σε συγκεκριμενη τραπεζα.
Αν υπαρχει σφραγιδα,σημαινει πως εχει δοκιμαστει!
Οι σφραγιδες εκτος απο την ταυτοτητα της τραπεζας σημαινουν κι αλλα πραγματα...
Οπως σφραγισμα μιας εκάστης κανης δικανου οπλου,πριν ή και μετα την συγκολληση μεταξυ των,επαναδοκιμη μετα απο επισκευη,βαρος κανών,διαμετρο αυλου,συγκλιση κανων.....
Αν υπαρξει προβλημα,το χρεωνεται η τραπεζα δοκιμων!
ΔΕΝ σφραγίζουν οπλα οι Αμερικανοί, αυτα που κατασκευαζουν...
Αυτο,επειδη η εκαστοτε εταιρία αναλαμβάνει η ιδια την ευθύνη απο τυχον κακοτεχνια της και βλαβης του οπλου ή της κανης απο υπαιτιοτητα της.
Τα οπλα τους,εξ ορισμου,αντεχουν τις ανωτερες τιμες πιεσεων,με βαση τα διεθνη
standards,αναλογα με το μηκος της θαλαμης των.
 
Last edited:
Το ρωταω γιατι σε πολλα καινουρια οπλα που εχω δει σε κυνηγομαγαζα αλλα ειναι γυαλι μεσα ουτε ιχνος γρασσου και αλλα εχουν ακομα και μαλυβδωσεις και
καταλοιπα πλαστικου κυαθιου.

....... άρα , μετά και την απάντηση του ΓΙΑΝΝΗ , το λογικό συμπέρασμα είναι ότι αυτά που έχουν κατάλοιπο έχουν δοκιμασθεί ΚΑΙ ....... από τον εκάστοτε καταστηματάρχη.
 
....... άρα , μετά και την απάντηση του ΓΙΑΝΝΗ , το λογικό συμπέρασμα είναι ότι αυτά που έχουν κατάλοιπο έχουν δοκιμασθεί ΚΑΙ ....... από τον εκάστοτε καταστηματάρχη.
Δεν ειναι απολυτο αυτο Γιωργο!
Μπορει να ειναι ενα οπλο που δοκιμαστηκε,που πηρε μερος σε μια παρουσιαση μοντέλου,μπορει να το εριξε (εστω την κανη)ο κολλητος του καταστηματαρχη και να μην ικανοποιηθηκε απο το αποτελεσμα....
Θυμαμαι την "γριά "μου,την οποία αγόρασα απο καταστημα...ηλεκτρικών ειδων ....
Το οπλο ηταν ριγμενο και ακαθαριστο.
Στην παρατηρηση μου στον καταστηματαρχη,επιτοπου,πηρε μια τουφεκοβεργα κι εκανε αυτο που επρεπε να εχει κανει,ηδη.;)
Καθάρισε την κανη.:)
 
Δεν ειναι απολυτο αυτο Γιωργο!
Μπορει να ειναι ενα οπλο που δοκιμαστηκε,που πηρε μερος σε μια παρουσιαση μοντέλου,μπορει να το εριξε (εστω την κανη)ο κολλητος του καταστηματαρχη και να μην ικανοποιηθηκε απο το αποτελεσμα....
Θυμαμαι την "γριά "μου,την οποία αγόρασα απο καταστημα...ηλεκτρικών ειδων ....
Το οπλο ηταν ριγμενο και ακαθαριστο.
Στην παρατηρηση μου στον καταστηματαρχη,επιτοπου,πηρε μια τουφεκοβεργα κι εκανε αυτο που επρεπε να εχει κανει,ηδη.;)
Καθάρισε την κανη.:)

αυτό ακριβώς λέω και τίποτα παραπάνω.
Θα μου πείς άμα το όπλο έχει ρίξει 2 τουφεκιές τι έγινε. Απολύτως τίποτα , απλά υπάρχουν και κάποια "ψυχάκια" σαν και εμένα που θέλουν το καινούργιο να είναι καινούργιο , θέλω να του πάρω την "παρθενιά" που λένε.
 
αυτό ακριβώς λέω και τίποτα παραπάνω.
Θα μου πείς άμα το όπλο έχει ρίξει 2 τουφεκιές τι έγινε. Απολύτως τίποτα , απλά υπάρχουν και κάποια "ψυχάκια" σαν και εμένα που θέλουν το καινούργιο να είναι καινούργιο , θέλω να του πάρω την "παρθενιά" που λένε.
Την "αγνοτητα" του,την εχασε κατα την δοκιμη....:D
 
Όπως είπε και ο Γιάννης όλα τα οπλα πλυν των Αμερικάνικων περνούν από τράπεζα δοκιμών και έχουν ρίξει και τις 2 κάννες αν είναι για δίκαννα.
Όλα τα όπλα μαζικής κατασκευής ακόμα και πολλά χειροποίητα δεν περνάνε από έλεγχο για σύγκλιση καννών, ευθείτητας, ούτε από βλητικό έλγχο. Μόνο ελαχίστων! Τα περισσότερα όμως σκοπευτικά τουλάχιστων από τις αξιοπρεπείς εταιρίες περνάνε.
Είναι ελάχιστες οι εταιρίες και μόνο αυτές που τα όπλα τους περνάνε από κάποια χειροποίητη κατεργασία που μπορούν να σου εγγυηθούν και για τα 3 παραπάνω!!
 
Τα Remington φευγουν απο το εργοστασιο εχοντας ριξει 8 δοκιμαστικες βολες ακαθαριστα. Τα Miroku συνοδευονται με πιστοποιητικο ελεγχου υπογεγραμμενο που εγγυειται εκτος την αψογη λειτουργεια, κατανομη, ακριβεια βολης και διατρηση
 
Back
Top