Διόφθαλμη Σκόπευση, πόσο σημαντική είναι;

Αυτή είναι μία από τις πιό συνηθισμένες ερωτήσεις που μου εκφράζουν οι κυνηγοί που έρχονται στη Σχολή για να βελτιωθούν σκοπευτικά.γνωρίζετε τα πλεονεκτήματά της σε σχέση με τη μονόφθαλμη;
Καλώς ορίσατε κύριε Αιγινιτη και χρόνια πολλά για την ονομαστική σας Γιορτή!
 
Χρόνια πολλα κύριε αιγηνητη.
Πάντως εγώ με την διοφθαλμη,επειδή σκοπευτρο τριγύρω γιοκ δεν μπορώ.νιωθω ότι αλλήθωριζω κι όσο κι αν λέω στην επόμενη τουφεκια κ τα 2 ματιά ανοιχτά μάλλον με το ένα ρίχνω.
 
Καλωσηρθατε και ειναι τιμη μας να μας αφιερωνεται χρονο και τις γνωσεις σας
Χρονια πολλα για την γιορτη σας και παντα με υγεια και χαρες στην πικογενεια σας

ειμουν απο τα ατομα μου εκαναν την μεταβαση απο το ενα ματι στα δυο πριν καποια χρονια

Ισως ομως να μην μπορω να τα διατυπωσω σωστα

Εχεις ευρυτερο οπτικο πεδιο αφου ειναι σαν την οδηγηση

Το ενα ματι εστιαζει στον στοχο το κυριαρχο και παραλληλα το αλλο δινει πληροφοριες περιμετρικης φυσης οπως εκτιμηση αποστασης σημεια πισω απ τον στοχο ταχυτητα στοχου κλπ

Βοηθα στο να εισαι πιο φυσικος στις κινησεις σου και πιο γρηγορος

Βοηθα στην εκδηλωση του αντανακλαστικου πιυ εχουμε στο υποσυνειδητο μας μετα απο συγκεκριμενες βολες που εχουμε μαθει καλα λογο και του κυνηγιου που κανουμε σιχνα

Και αλλα φυσικα που τωρα δεν μπορω να σκεφτω

Ενα μειονεκτημα θα μπορουσα να σκεφτω οτι με τα δυο ματια ανοικτα και στον στοχο ειναι πιο δυσκολο να αντιληφθεις λαθη στην επομιση η στην βολη οπως το αν εχεις σηκωσει το κεφαλι

Διοριωστε με παρακαλω εαν ειναι λαθος
 
Καλός ήρθατε κ Αιγινητη κ χρονιά πολλά να χαίρεστε το όνομα σας!
Ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα είναι η καλύτερη εστίαση πάνω στο στόχο για να μπορέσουμε να ακολουθήσουμε την πορεία του, μετά έχουμε μεγαλύτερο οπτικό πεδίο
 
και εγω στης αρχες σαν νεοςςς κυνηγως σημαδευα με ενα ωματ ωπος λενε και η φιλοιμου ποντειι;);) στην πορεια αγωραζωντας τονους περιοδικα αρχησα να μελετω κατι αρθρα του αιγινητη που μηλουσε για διοφθαλμη σκοπευση,μετα σιγα σιγα αρχησα τα σκοπευτηρια και ερηξα χιλιαδες φυσιγκια και τωρα πλεων κλεινο το ματι μια φωρα στα θυραματα πριν τα τουφεκισωωω δηλ τα χεραιταωωωω.yelling..very funny.ΥΓ χρονιααααα πωλαααα και καλα μπαμπηηηηηνα εισαι δυνατος και να βωηθας τους κυνηγους και μη.RESPECT. picture uploading
 
Ευτυχώς απο την αρχή ξεκίνησα διόφθαλμα,δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να κλείνει μάτι, και με πολεμικό όπλο με τα δυο ανοιχτά θα ρίξω μάλλον.
Ειδικά στις μπιχτές τουφεκιές στα πυκνά μεχρι να κλείσεις το μάτι το θύραμα έχει εξαφανιστεί,και νομίζω ότι άμα κλείνεις μάτι βλέπεις πιό πολύ όπλο,ενω με τα δϋο ούτε κάν το αντιλαμβάνεσαι και εστιάζεις στο θύραμα..
 
Με τη σειρά μου να ευχηθώ τα χρόνια μας πολλά, για την ονομαστική σας εορτή :)

Είχα τη τύχη να ξεκινήσω το κυνήγι με διόφθαλμη σκόπευση, χωρίς να έχω καμία προτροπή για κανέναν άλλο τρόπο σκόπευσης....
Θα ήθελα όμως να διαβάσω πώς εξηγείται τεχνικά η υπεροχή της διόφθαλμης σκόπευσης....
 
Η διόφθαλμη σκόπευση έχει μόνο πλεονεκτήματα έναντι της μονόφθαλμης.
Εκεί που απαιτείται κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια για να τη συνηθίσεις είναι όταν το "καλό" μάτι δεν βρίσκεται στην ίδια πλευρά με το "καλό" χέρι ή ώμο.
 
Εγώ ως νέος κυνηγός ξεκίνησα με διόφθαλμη σκόπευση και φέτος προσπαθώ να το γυρίσω σε μονόφθαλμη μπας και πετύχω καμιά τσίχλα, μιας και αυστηρά δεξιόχειρας με αριστερό κυρίαρχο μάτι. Δηλαδή προσπαθώ να κλείνω το αριστερό-κυρίαρχό μου και να σκοπεύσω με το δεξί μόνον.
Αναρρωτιέμαι αν υπάρχουν μαθήματα που θα μπορούσαν να βελτιώσουν την "αρρώστια" μου ...

Πριν χρόνια είχα κάνει λίγα μαθήματα κυνηγητικής σκοποβολής, αλλά τότε ξαφνιάστηκα από την ερώτηση που μου είχε κάνει ο δάσκαλος για το ποιό είναι το κυρίαρχο μάτι μου, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μεχρι τότε και ασυναίσθητα απάντησα το δεξί γιατί έτσι νόμισα. Τώρα είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το αριστερό είναι κυρίαρχο.
 
Μπορώ να πω ότι τη διόφθαλμη σκόπευση την έκανα από την αρχή θεωρώντας όμως ότι κάνω λάθος που δεν κλείνω το ένα μου μάτι .sarcastic.. Ευτυχώς σύντομα έμαθα ότι το λάθος μου ήταν που δεν είχα εμπιστοσύνη και τουφεκούσα με ανασφάλεια. Τεστ δεν έχω κάνει να δω ποιο μάτι είναι το κυρίαρχο αλλά είναι κάτι που έχω στα πλάνα...
 
Καλησπερα! Καλως ηρθατε κυριε Μπαμπη! Χρονια Πολλα για την γιορτη σας! Με τα αρθρα σας μεγαλωσα και εμαθα παρα πολλα πραγματα γυρω απο τη σκοπευση με λειοκανο οπλο και σας ευχαριστω πολυ γι'αυτο! Επισης εκπεμπετε μια σοβαροτητα και ενας ηθος.
 
Ξεκινησα να τουφεκαω στο "φτερο" 12 χρονων.σε τσιχλες.ασυναισθητα δεν εκλεινα το ματι απο την αρχη..γιατι αν το εκλεινα ενιωθα οτι μου ηταν απειρος πιο δυσκολο να πετυχω μια τσιχλα.πιστευω αυτο τα λεει ολα.γιατι καποιος να εκμεταλευτει το 50%(ενα ματι κλειστο) μονο της ορασης του αφου μπορει να εκμεταλευτει το 100%(δυο ματια ανοιχτα).ειμαι δεξιος με κυριαρχο ματι το δεξι.
 
Αυτή είναι μία από τις πιό συνηθισμένες ερωτήσεις που μου εκφράζουν οι κυνηγοί που έρχονται στη Σχολή για να βελτιωθούν σκοπευτικά.γνωρίζετε τα πλεονεκτήματά της σε σχέση με τη μονόφθαλμη;
Χρονια καλα. Εγω εχω κυριαρχο αριστερο και ειμαι δεξιος. Αναγκαστικα κλεινω το αριστερο. Σωστα;
 
Back
Top