Διόπτρα

Μεγάλη πιθανότητα να έχει σπάσει φιλε μ. Αλλιώς βάλε ποιο ψιλές βάσεις στη διόπτρα. Αλλά αν την είχες σε κάποιο δυνατό ελατηρίου μάλλον παρέδωσε πνεύμα (πολύ κοινό)
 
Μεγάλη πιθανότητα να έχει σπάσει φιλε μ. Αλλιώς βάλε ποιο ψιλές βάσεις στη διόπτρα. Αλλά αν την είχες σε κάποιο δυνατό ελατηρίου μάλλον παρέδωσε πνεύμα (πολύ κοινό)
Δεν την έχω χρησιμοποιηση και πολύ από καινούργια είχα αυτό το θέμα ....ένα diana 45 εχω....και βάση δεν έχω δαχτυλιδια έχω την καλη και καλά την ακριβη
 
Εεεε κάτι δεν κολλάει τότε. Έστω έτσι όπως είναι από τέρμα πάνω στο κάτω αλλάζει το σημείο βολής ή δεν ανταποκρίνεται καθόλου;
Επίσης σε ποσα μετρα την κανεις zero?? Είναι λογικό αν πχ την έχεις στα 25μ στα πρώτα 15μ η βολή να είναι ποιο ψηλά λογο καμπύλης
 
Εεεε κάτι δεν κολλάει τότε. Έστω έτσι όπως είναι από τέρμα πάνω στο κάτω αλλάζει το σημείο βολής ή δεν ανταποκρίνεται καθόλου;
Επίσης σε ποσα μετρα την κανεις zero?? Είναι λογικό αν πχ την έχεις στα 25μ στα πρώτα 15μ η βολή να είναι ποιο ψηλά λογο καμπύλης
Όχι εγώ προσπαθώ να την μηδενισω στα 10 μέτρα περίπου.....λες επειδή είναι κοντά????πρέπει να μεγαλώσω την απόσταση?
 
Η διόπτρα θα εχει δυο σημεία μηδέν γιατι φεύγοντας το βλήμα απο την κανη εχει ανοδική τροχιά μετα θα εχει καθοδική οποτε απο την ευθεία του σταυρό νήματος θα περασει δυο φορες , δωσε μου στοιχεία διοπτρας βάρος βλήματος και ταχυτητα εξόδου του αεροβόλου σου και θα σου δωσω με απόκλιση 5-7 μετρα τα σημεία μηδέν
 
Last edited:
Η διόπτρα θα εχει δυο σημεία μηδέν γιατι φεύγοντας το βλήμα απο την κανη εχει ανοδική τροχιά μετα θα εχει καθοδική οποτε απο την ευθεία του σταυρό νήματος θα περασει δυο φορες , δωσε μου στοιχεία διοπτρας βάρος βλήματος και ταχυτητα εξόδου του αεροβόλου σου και θα σου δωσω με απόκλιση 5-7 μετρα τα σημεία μη
Η διόπτρα θα εχει δυο σημεία μηδέν γιατι φεύγοντας το βλήμα απο την κανη εχει ανοδική τροχιά μετα θα εχει καθοδική οποτε απο την ευθεία του σταυρό νήματος θα περασει δυο φορες , δωσε μου στοιχεία διοπτρας βάρος βλήματος και ταχυτητα εξόδου του αεροβόλου σου και θα σου δωσω με απόκλιση 5-7 μετρα τα σημεία μηδέν
Φιλέ Νίκο δεν έχω μαζί μου τον εξοπλισμό είναι επαρχία....θα σου στείλω πάλι μνμ σε κανένα μήνα που θα πάω για να σου πω.....αεροβόλο έχω ένα diana 45 όπου πέρυσι του άλλαξα ελατήριο και το πιστόνι με το δερματακι για τον αέρα....βολίδες χρησιμοποιω τις h&n field target αλλά για την διόπτρα δεν θυμάμαι στοιχεία... Βάση διόπτρας έχω την σταθερή όχι τα δαχτυλίδια...σ ευχαριστώ πολύ θα ξαναμιλησουμε
 
Ερώτηση, οι διόπτρες κάνουν σε όλα τα αεροβόλα ή υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που τα διαχωρίζει;
Πιο συγκεκριμένα για αυτό το αεροβόλο:

http://www.gunsnroses.com.gr/index....ion=com_virtuemart&Itemid=29&lang=el&vmcchk=1

ταιριάζει αυτή η διόπτρα για παράδειγμα:

http://www.fieldsupply.com/general-...s/hatsan-optima-3-9x40-rifle-scope-rings.html

Ευχαριστώ.
 
Ερώτηση, οι διόπτρες κάνουν σε όλα τα αεροβόλα ή υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που τα διαχωρίζει;
Πιο συγκεκριμένα για αυτό το αεροβόλο:

http://www.gunsnroses.com.gr/index....ion=com_virtuemart&Itemid=29&lang=el&vmcchk=1

ταιριάζει αυτή η διόπτρα για παράδειγμα:

http://www.fieldsupply.com/general-...s/hatsan-optima-3-9x40-rifle-scope-rings.html

Ευχαριστώ.
 
Ερώτηση, οι διόπτρες κάνουν σε όλα τα αεροβόλα ή υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που τα διαχωρίζει;
Πιο συγκεκριμένα για αυτό το αεροβόλο:

http://www.gunsnroses.com.gr/index....ion=com_virtuemart&Itemid=29&lang=el&vmcchk=1

ταιριάζει αυτή η διόπτρα για παράδειγμα:

http://www.fieldsupply.com/general-...s/hatsan-optima-3-9x40-rifle-scope-rings.html

Ευχαριστώ.
Για να βαλουμε διοπτρα σε αεροβολα ελατηριου πρεπει να πληρουν καποιες προδιαγραφες.Οσο ποιο δυνατο το αεροβολο τοσο ποιο δυσκολη ειναι και η επιλογη.
Υπαρχουν βασεις απλες(δακτυλιδια)αλλα υπαρχουν και οι μονομοματες και μαλιστα καποιες και αντικραδασμικες(daba).
Η οποια επιλογη διοπτρας εχει να κανει και με την ποιοτητα του οπλου,σε ενα αεροβολο κακης ποιοτητας(και υπαρχουν παρα πολλα)η διοπτρα οσο καλη και να ειναι δεν θα βοηθησει ενω σε ενα οπλο ποιοτικο μια διοπτρα θα κανει δουλεια.Οποτε συμβουλη μου ειναι πως σε καποια αεροβολα να μην τοποθετουμε διοπτρες γιατι ειναι χαμενα χρηματα.
Και κατι ακομα,σε ολα τα αεροβολα(εκτος αυτων που δεν εχουν ανοικτα σκοπευτικα)η αγορα διοπτρας δεν ειναι το πρωτο βημα για να παρουμε τα μεγιστα στις βολες αλλα καποια αλλα πραγματα πανω στο οπλο.
 
Για να βαλουμε διοπτρα σε αεροβολα ελατηριου πρεπει να πληρουν καποιες προδιαγραφες.Οσο ποιο δυνατο το αεροβολο τοσο ποιο δυσκολη ειναι και η επιλογη.
Υπαρχουν βασεις απλες(δακτυλιδια)αλλα υπαρχουν και οι μονομοματες και μαλιστα καποιες και αντικραδασμικες(daba).
Η οποια επιλογη διοπτρας εχει να κανει και με την ποιοτητα του οπλου,σε ενα αεροβολο κακης ποιοτητας(και υπαρχουν παρα πολλα)η διοπτρα οσο καλη και να ειναι δεν θα βοηθησει ενω σε ενα οπλο ποιοτικο μια διοπτρα θα κανει δουλεια.Οποτε συμβουλη μου ειναι πως σε καποια αεροβολα να μην τοποθετουμε διοπτρες γιατι ειναι χαμενα χρηματα.
Και κατι ακομα,σε ολα τα αεροβολα(εκτος αυτων που δεν εχουν ανοικτα σκοπευτικα)η αγορα διοπτρας δεν ειναι το πρωτο βημα για να παρουμε τα μεγιστα στις βολες αλλα καποια αλλα πραγματα πανω στο οπλο.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μιας και βλέπω ότι το κατέχετε το θέμα, το συγκεκριμένο όπλο το έχει φίλος μου, θεωρώ ότι είναι από τα καλά αεροβόλα, κατ'αρχάς δεν ξέρω αν συμφωνείτε με αυτή την άποψη... Έπειτα έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο διόπτρας να κοιτάξω; Τέλος αναφέρετε ότι πριν από την αγορά διόπτρας υπάρχουν άλλα πράγματα πάνω στο όπλο που πρέπει να προσέξουμε για να πάρουμε τα μέγιστα στις βολές, αν θέλετε να αναφερθείτε σε αυτά. Σας ευχαριστώ πολύ :)
 
Μανο καλησπερα,θα σε στεναχωρησω αλλα δεν μπορω να πω ψεματα η να βαζω ''σαλτσες'' σε κατι για να γινεται αρεστο.Τα Beretta stoeger ειναι οτι χειροτερο εχω βρει σε αεροβολα και ας γινωνται στο ιδιο εργοστασιο με τα BAM τα κινεζικα που καποια απο αυτα ειναι καλα για τα χρηματα
Το αεροβολο Μανο ειναι ενα εργαλειο ακριβειας και αν δεν το κανει αυτο δεν κανει για την δουλεια του και δυστιχως τετοια εργαλεια ειναι πολλα.Βεβαια το τι θεωρεις κανεις εργαλειο ακριβειας διαφερει,αλλος πχ θελει να κτυπα ενα μπουκαλι νερο στα 50 μ με το αεροβολο του και να ειναι ευχαριστημενος και αλλος θελει να κτυπα το καπακι του.....αεροβολα που παιρνουν σφαιρακια και ριχνουν εινα παραι πολλα,αεροβολα που ριχνουν σφαιρακια κοντα στο σημειο που σημαδευουμε εχει αρκετα αλλα αεροβολα που ριχνουν το σφαιρακι εκει που θελουμε και το σημαντικωτερο με επαναληψημοτητα ειναι λιγα φιλε Μανο.Ακουω να λενε πως στα 10-15 μ κανουν ωραια γκρουπακια με το ταδε οπλο και ειναι ευχαριστημενοι,μα ολα σχεδον τα αεροβολα σε αυτες τις αποστασεις ειναι ας πουμε ευστοχα,το θεμα ειναι στα 25μ και μετα τι κανουν.
Λοιπον τωρα τι κανουμε σε ενα οπλο πριν την αγορα διοπτρας θα σου πω.Σε αεροβολα τυπου Beretta,gamo,Norika,Bam,hatsan και καποια ακομα τιποτα γιατι δεν θα παρουμε κατι που θα ανεβασει την ακριβεια,οτι θα κερδισουμε απο τις επεμβασεις σε αυτα τα οπλα εκτος το οτι κοστιζουν ειναι μονο η ποιο ''γλυκεια''λειτουργια του μηχανησμου.
Και λεω πως δεν θα κερδισουμε κατι διοτι αυτα τα οπλα πασχουν απο το εργοστασιο σε κατασκευη και ποιοτητα κατασκευης(πολυ κακια σκανδαλη,κακη ποιοτητα κανης και σε μερικες περιπτωσεις στραβης καθως και καποιες αλλες λεπτομερειες πανω στον μηχανισμο)
Σε διαφορετικη περιπτωση ακομα και σε αεροβολα ποιοτικα βαζουμε ενα ''χερακι'',δηλ μπορουμε να επεμβουμε και να παρουμε τα μεγιστα απο τετοια αεροβολα με τον εξης τροπο.Μια απολιπανση μηχανισμου,αλαγη ελατηριου,τσιμουχας,γυαλισματων σε σημεια τριβης των μεταλικων μερων,χειροποιητων οδηγων ελατηριων,ρυθμιση σκανδαλης και τελος γρασαρισμα με τα σωστα γρασα και κλεισιμο.Τοτε πραγματικα το οπλο θα δωσει τα μεγιστα και σε ακριβεια αλλα και σε λειτουργια.Αυτο βεβαια δεν ειναι και απαραιτητο να γινει στα ποιοτικα οπλα εκτος απο μια απολιπανση-λιπανση αλλα αν το ανοιξουμε και θελουμε να τα κανουμε τα κανουμε.
Ενα αλλο πολυ σημαντικο ειναι τα σφαιρακια,δεν κανουν ολα.Και ενα αεροβολο να εχουμε καλο δεν σημαινει πως του βαζουμε οτι σφαιρακι βρουμε μεσα και ριχνουμε.Σε ιδια αεροβολα και με ιδια σφαιρακια εχουμε διαφορες διοτι οι κανες θα διαλεξουν αυτο που θελουν,με λιγα λογια πρεπει να κανουμε δοκιμες πολλες και απο μια ομαδα βληματων ποιοτικες αν θελουμε τα μεγιστα(αποκλειουμε τις μυτερες και τις ισιες(φλατ)μονο μπομπε....και παιζουμε και με τα υποδιαμετρηματα σε 0,177...4,51-4,52-4,53-4,54-4,55 και στο... 0,22 σε 5,51-5,52-5,53-5,54-5,55
Καταλαβαινεις Μανο πως τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ευκολα.Θα ελεγα πως πρωτα πρεπει να ξερουμε τι θα θελαμε απο ενα αεροβολο και μετα να προβουμε στην αγορα του,μην παρουμε κατι απο το οποιο δεν θα μπορουμε να εχουμε απαιτησεις η οι απαιτησεις που εχουμε απο ενα οπλο δεν καλυπτωνται απο την επιλογη μας.
Στο θεμα διοπτρα υπαρχουν και εκει καποια πραγματα σημαντικα θα ελεγα.Πρωτα αρχιζουμε απο την βαση η οποια παιζει σημαντικο ρολο διοτι ειναι το ενδιαμεσο αναμεσα στο οπλο και στην διοπτρα και η ''γεφυρα'' που θα μεταφερει τους κραδασμους του οπλου σε αυτην και αυτο δεν το θελουμε.Σε πολυ δυνατα αεροβολα πχ Diana 350(οτι χειροτερο εβγαλε η εταιρια)αλλα και σε καποια αλλα δυνατα καλο θα ηταν η βαση να ειναι αντικραδασμικη μονοκοματη με 4 αλλεν και οχι βασεις τυπου δακτυλιδια.Μετα παμε στην διοπτρα που αν τοποθετηθει σε αεροβολα ελατηριου θα πρεπει να εχει πιστοποιηση αντικραδασμικοτητας(shockproof)
Διοπτρες δοκιμασμενες σε αεροβολα ελατηριου ειναι οι Hawk,Leapers καθως και μερικες ακομα απο εξωτερικο(aliexpres)θα σου στειλω μερικες να δεις.
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4845
Αυτη ειναι απο ελλαδα στο airgunshop.
Και αυτες απο εξω..........
https://www.aliexpress.com/item/Tac..._6&btsid=f331b3c0-3a5a-4d20-bf85-221c4d930595
https://www.aliexpress.com/item/Lea..._6&btsid=ecd47246-e598-43fb-83e4-df2f584d8e41
https://www.aliexpress.com/item/DIS..._6&btsid=60061801-eee1-441f-9ee8-85c49847e7a0
 
Last edited:
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, κατατοπιστικότατος και σαφής! Θα τα μεταφέρω όλα στο φίλο μου που ασχολείται, έχει πολύ διάβασμα και ψάξιμο απ'ότι βλέπω όχι ότι περίμενα κάτι άλλο!
 
Back
Top