Διροφιλαρίωση

Την καλησπέρα μου.!!!
Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει εμένα μέσα σε μια μέρα προχθές είδα τον Μαξ να μην έχει όρεξη στο κυνήγι την άλλη μέρα τον πήγα στην Κτηνίατρο είχε και δέκατα τον έκανε εκείνη τη στιγμή τεστ αίματος και βρέθηκε θετικός μόνο στο σκουλήκι της καρδιάς . Του έκανε μια ένεση μου έδωσε για την επόμενη μια αμπούλα advocate και ξεκίνησα για 30 μέρες 2 χάπια ημηρεσιως αντιβίωση vibramicyn και για 15 μέρες χάπι prezolon με διάφορες δοσολογίες....εννοείται μέσα ο σκύλος για τον μήνα... Κάτι ενέσεις μου είπε δεν γνωρίζω τι, αλλά θα το δούμε από βδομάδα
Πήγα και τα 2 θηλυκά σήμερα, κόρες του, για τεστ προληπτικά η Αύρα είχε μια αχνή ένδειξη και η Ιρμα καθαρη για την πρωτη μου έδωσε αμπούλα πάλι και μόνο αντιβίωση vibramicyn και αυτή για 30 μέρες...
Όσοι περάσατε από παρόμοια κατάσταση ποια ήταν η αντιμετώπιση????
Και ποια πρόληψη εσείς ακολουθείται???
 
Στέφανε πρώτα από όλα να ευχηθώ να πάνε όλα καλά με το σκύλο και ευτυχώς που κινήθηκες γρήγορα.
Εγώ όποτε τε ανεβαίνω στο χωριό της γυναίκας στον Έβρο η σύσταση του γιατρού είναι ότι μόλις επιστρέψω ο σκύλος πρέπει να πάρει ένα χάπι που νομίζω είναι το milbemax.
Γενικά σε ταξίδια στη βόρεια Ελλάδα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί γιατί εκεί υπάρχει το μεγαλύτερο πρόβλημα με την διροφιλαρίωση.

 
Παιδιά σε όσους πάσχουν τα σκυλάκια σας εύχομαι περαστικά και ταχεία ανάρρωση. Εγώ στο σκυλάκι πέρα από το ετήσιο εμβόλιο, του κάνω και ένα εμβόλιο για το καλαζαρ, χάπια κάθε τέσσερις μήνες για τα σκουλήκια, κάθε τρείς μήνες βάζω αμπούλα για ψύλλους - τσιμπούρια - κουνούπια ( δεν θυμάμαι πως τη λένε, ο κτηνίατρος την βάζει και μου έχει πει ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί) Τι άλλο πρέπει να κάνουμε; Άμα ξέρει κανείς ας μας πει
 
Παιδιά σε όσους πάσχουν τα σκυλάκια σας εύχομαι περαστικά και ταχεία ανάρρωση. Εγώ στο σκυλάκι πέρα από το ετήσιο εμβόλιο, του κάνω και ένα εμβόλιο για το καλαζαρ, χάπια κάθε τέσσερις μήνες για τα σκουλήκια, κάθε τρείς μήνες βάζω αμπούλα για ψύλλους - τσιμπούρια - κουνούπια ( δεν θυμάμαι πως τη λένε, ο κτηνίατρος την βάζει και μου έχει πει ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί) Τι άλλο πρέπει να κάνουμε; Άμα ξέρει κανείς ας μας πει
Φέτος,είχε πολλά κουνούπια -σκνίπες, λόγω παρατεταμένης ζέστης.
Όπως προαναφέρθηκε, Milbemax προληπτικά.
Από εκεί και πέρα:Αμπούλα:Εγώ βάζω vectra.
Κολλάρο:Scalibor
Σιτρονέλα
Σήτες
Απολύμανση-Καθαριότητα.
Επίσης,τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου,ψεκάζω τον χώρο του σκύλου,και περιφερειακά, με fendona.
Επαναλαμβάνω ανά δύο μήνες,έως τον Οκτώβριο.
Προσοχή:Απομακρύνουμε τον σκύλο,όταν ψεκάζουμε και τον βάζουμε στο κουμάσι,όταν στεγνώσει.

Αυτά και περαστικά.
 
Για την διριφυλαρια πρέπει να δίνουμε χάπι από Απρίλιο έως Νοεμβρίο ή αντίστοιχα σιρόπι ή εμβόλιο. Το χάπι δίνεται μηνιαία όχι εφάπαξ..... Στέφανε είχα κάνει παλαιότερα την ίδια θεραπεία σε σκύλο μου. Μετά τη θεραπεία ήταν ακριβώς όπως πριν. Απλά αυτό το διάστημα της θεραπείας πρέπει να μην στρεσαρεται ο σκύλος,να μην κουράζεται.... καλό θα είναι να τον απομονώσεις από τα υπόλοιπα. Μετά την αντιβίωση ακολουθούν ενέσεις στην σπονδυλική στήλη για να εξαλειφθεί πλήρως η ασθένεια..... να σκοτωθούν τα όποια αυγά έχουν εναποθέσει.....καλό κουράγιο σου εύχομαι και όλα θα πάνε καλα.
 
Last edited:
Όλα τα υπόλοιπα που ανέφεραν πιο πάνω όσο αφορά την πρόληψη ισχύουν..... ανάλογα βέβαια και την περιοχή που διαμένουν οι σκύλοι..... γιατί μπορεί να έχεις σιτες ,κολλαρα κτλ και να το τσίμπησε σκνιπα στο κυνήγι ή τη βόλτα..... απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει.... μόνο αν κάνεις το εμβόλιο ετησίως
 
Φέτος,είχε πολλά κουνούπια -σκνίπες, λόγω παρατεταμένης ζέστης.
Όπως προαναφέρθηκε, Milbemax προληπτικά.
Από εκεί και πέρα:Αμπούλα:Εγώ βάζω vectra.
Κολλάρο:Scalibor
Σιτρονέλα
Σήτες
Απολύμανση-Καθαριότητα.
Επίσης,τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου,ψεκάζω τον χώρο του σκύλου,και περιφερειακά, με fendona.
Επαναλαμβάνω ανά δύο μήνες,έως τον Οκτώβριο.
Προσοχή:Απομακρύνουμε τον σκύλο,όταν ψεκάζουμε και τον βάζουμε στο κουμάσι,όταν στεγνώσει.

Αυτά και περαστικά.
Α γειά σου. Vectra αμπούλα βάζει ο κτηνίατρος μου. Άνοιξη καλοκαίρι βάζω κι εγώ σκαλιμπορ.
 
Όλα τα υπόλοιπα που ανέφεραν πιο πάνω όσο αφορά την πρόληψη ισχύουν..... ανάλογα βέβαια και την περιοχή που διαμένουν οι σκύλοι..... γιατί μπορεί να έχεις σιτες ,κολλαρα κτλ και να το τσίμπησε σκνιπα στο κυνήγι ή τη βόλτα..... απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει.... μόνο αν κάνεις το εμβόλιο ετησίως
Το εμβόλιο είναι αυτό που κάνω κι εγώ για το καλαζαρ; Ή είναι άλλο;
 
Last edited:
Δυστυχώς σήμερα το πρωί ο αγαπημένος μου ΜΑΞ που ανέφερα παραπάνω μας άφησε για τα κυνηγοτόπια του ουρανού.... 😭😭😭 Προφανώς ήταν προχωρημένη η προσβολή από το σκουλήκι και σε μια βδομάδα θεραπείας απεβίωσε.. ΘΛΙΨΗ ΠΟΝΟΣ Ο ΑΠΡΟΣΜΕΝΟΣ ΧΑΜΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΦΟΥ ΜΟΥ

 
Last edited:
Δυστυχώς σήμερα το πρωί ο αγαπημένος μου ΜΑΞ που ανέφερα παραπάνω μας άφησε για τα κυνηγοτόπια του ουρανού.... 😭😭😭 Προφανώς ήταν προχωρημένη η προσβολή από το σκουλήκι και σε μια βδομάδα θεραπείας απεβίωσε.. ΘΛΙΨΗ ΠΟΝΟΣ Ο ΑΠΡΟΣΜΕΝΟΣ ΧΑΜΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΦΟΥ ΜΟΥ

Κρίμα....Κουράγιο, να τον θυμάσαι...
 
Back
Top