Διαφορετικά φυσίγγια στο ίδιο θήραμα

καλησπέρα
Αναρωτιέμαι εάν είναι ωφέλιμη η χρήση διαφορετικού φυσιγγίου με την χρήση δίκαννου.
Στο διαφορετικό και το πιο σφιχτό τσοκάρισμα της β κάννης εάν βάλουμε πιο χοντρά σκάγια θα μας δώσουν άραγε περισσότερες πιθανότητες να κρατήσουμε το θήραμα σε μεγαλύτερη απόσταση? Σύμφωνα με τους θεωρητικούς πίνακες όσο πιο χοντρά είναι τα σκάγια τόσο περισσότερο διατηρούν την κινητική τους ενέργεια.
πχ στην τσίχλα 9 + 7 ή ακόμα πιο επιθετικά 9 + 6
 
Last edited:
καλησπέρα
Αναρωτιέμαι εάν είναι ωφέλιμη η χρήση διαφορετικού φυσιγγίου με την χρήση δίκαννου.
Στο διαφορετικό και το πιο σφιχτό τσοκάρισμα της β κάννης εάν βάλουμε πιο χοντρά σκάγια θα μας δώσουν άραγε περισσότερες πιθανότητες να κρατήσουμε το θήραμα σε μεγαλύτερη απόσταση? Σύμφωνα με τους θεωρητικούς πίνακες όσο πιο χοντρά είναι τα σκάγια τόσο περισσότερο διατηρούν την κινητική τους ενέργεια.
πχ στην τσίχλα 9 + 7 ή ακόμα πιο επιθετικά 9 + 6

Εξι νουμερο στη τσιχλα;Υπερβολη. Αν ομως εισαι καρτερι τσιχλας και ξερεις πως περνανε φασες απο το πιστο ,το εξαρακι στη μια κανη ειναι καλη ιδεα.
 
Η εναλλαγή στην διάμετρο των αναγκών είναι αρκετά χρήσιμη σε πολλά κυνήγια!

Στην πέρδικα παράδειγμα μπορείς στη 1η κάνη να έχεις 7νο και στη δεύτερη 6. Όπως αντίστοιχα και στον λαγό 5νο 3νο ή 4νο 3νο.

Στα δε μεγάλα φτερωτά στο καρτέρι όπως η φασσα και στα πάπια η χρήση σκαγιών 6-5-4-3 με το πιο χοντρό στη πιο μακρινή τουφέκια και το πιο ψιλο στην κοντινή, με τη χρήση του επιλογέα κάνης να είναι απαραίτητη εκτός και αν έχουμε σίγουρες τις πορείες των πουλιων.

Τσίχλες ορτύκια καλό δεν χρειάζονται διαφορετικά σκάγια αλλά διαφορετικούς συγκεντρωτηρες μισοταπες και διασπορεις.
 
Εξι νουμερο στη τσιχλα;Υπερβολη. Αν ομως εισαι καρτερι τσιχλας και ξερεις πως περνανε φασες απο το πιστο ,το εξαρακι στη μια κανη ειναι καλη ιδεα.
Ο πατέρας μου δεν είχε βάλει πότε πιο ψιλό από 6 και πουλάκια έφερνε. Εγώ παίζω με 8αρια γιατί με το 6 δεν τα πάω και τόσο καλά και αποφεύγω να ρίξω τη δεύτερη γιατί θεωρώ ότι θα πάει χωρίς δύναμη.

Τσίχλες ορτύκια καλό δεν χρειάζονται διαφορετικά σκάγια αλλά διαφορετικούς συγκεντρωτηρες μισοταπες και διασπορεις.

αυτό είναι άλλο μάθημα για μένα δεν έχω φτάσει εκεί κάτω :)
 
λαγό κυνηγούσε και όταν πήγαινε βόλτα τσίχλες κοτσύφια
όταν πήγα σπίτι 8 και 9 μου είπε ότι αυτές κάνουν μόνο για την πρωτοχρονιά :)
Έχουμε ξανά πει πως οι πατεράδες/παπούδες μας είχαν τη λόξα να ρίχνουν το Νο7 σε τσίχλες π.χ......
Γενικά είχαν τη μανία του ημίχονδρου σκαγίου για να: "Τις κόβει μακριά" λες και τότε έκαναν διαγωνισμό.
Πλέον το Νο:9+10 είναι τα πιο κατάλληλα....(χωρίς να εξερώ το Νο:8)....
 
λαγό κυνηγούσε και όταν πήγαινε βόλτα τσίχλες κοτσύφια
όταν πήγα σπίτι 8 και 9 μου είπε ότι αυτές κάνουν μόνο για την πρωτοχρονιά :)
Οχι μονο την πρωτοχρονια.big smile..ριξε τα και τις υπολοιπες μερες του χειμωνα.θα μεινεις ευχαριστημενος.
 
Αναρωτιέμαι εάν είναι ωφέλιμη η χρήση διαφορετικού φυσιγγίου με την χρήση δίκαννου.
πιστευω οτι ειναι ωφελιμη ναι σε μερικα κυνηγια γιατι καλυπτεις ενα μεγαλο ευρος απο παραμετρους που μπορει να συναντησης.
 
Back
Top