Διάφορα μηνύματα

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
theo
Ισως και επιτελους να αρχισει να αλλαζει αυτο

Το θέμα με την Τουρκία είναι ότι επιδοτεί τις βιομηχανίες τις ενώ εμείς… «ιδία κεφάλαια» είπε στο τέλος του βίντεο ο τύπος…
Έχετε δει το «ελληνικό M4»;
Ξέρετε τι έκαναν στον κατασκευαστή του;
Δε θα πω πολλά. Ψάξτε και θα δείτε…
Είναι λυπηρό…

Δεν θα δω ποτε καππιον πο κρατα τουρκικο οπλο με αρνητικο ματι

Δεν μπορεις να κρινεις καποιον αρνητικα επειδη εχει αγορασει τουρκικο οπλο
Τό ότι δεν ασχολείσαι με τα πολιτικά το έγραψες ,το διάβασα .
Το να αγνοείς όμως ότι απώτερος σκοπός των Τούρκων είναι ολόκληρη η Κύπρος κι'όχι μόνο δεν είναι αποδεκτόν .
Επίσης αν έχανες όλα τα υπάρχοντα σου μαζί με αγαπημένα πρόσωπα απο εκτελέσεις εν ψυχρώ ίσως να σου άλλαζε
οπτική του τι εστί τούρκικο .

Περιοχή
Χιος
Όνομα
Στελιος
Το να αγνοείς όμως ότι απώτερος σκοπός των Τούρκων είναι ολόκληρη η Κύπρος κι'όχι μόνο δεν είναι αποδεκτόν .
Επίσης αν έχανες όλα τα υπάρχοντα σου μαζί με αγαπημένα πρόσωπα απο εκτελέσεις εν ψυχρώ ίσως να σου άλλαζε
Συμφωνω φιλε Λαμπη.
Αν κ εχω τουρκικο οπλο απο κληρονομιά( φυσικα δεν το αγγιζω γιατι δεν μπορω να βλεπω το made in turkey) ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα δωσω ουτε ενα σεντ σε τουρκο ουτε κ θελω να ξερω οτι υπαρχουν κτλπ κτλπ. Να πω κ αλλα;;;

Περιοχή
Κάτω Σέτα Ευβοιας
Όνομα
Γιάννης
Συμφωνω φιλε Λαμπη.
Αν κ εχω τουρκικο οπλο απο κληρονομιά( φυσικα δεν το αγγιζω γιατι δεν μπορω να βλεπω το made in turkey) ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα δωσω ουτε ενα σεντ σε τουρκο ουτε κ θελω να ξερω οτι υπαρχουν κτλπ κτλπ. Να πω κ αλλα;;;
Για να σας δω τωρα!!!! Δλδ, αν ειχατε ενα χανουμακι στα 4 και ειχε ταμπελα "welcome to turkey, boogiurum", δε θα απλωνατε χερι!!!!@
Μη πεσετε να με φατε, χιουμορ....

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
theo
Κ ιδιως μετα τα τελευταια γεγονοτα κ τις καθημερινες πτησεις των μαχητικων τους κυριολεκτικα πανω απο τα σπιτια μας εδω στη Χιο θα ηθελα πολυ να διαγραφει κ το παρων θεμα.
Εάν ψάξετε θα δείτε μέχρι που είναι το τουρκικό fir. Δεν κάνουν υπερπτήσεις. Και σε πολλές περιπτώσεις πετάνε πάνω από τα νησιά μας απολύτως νόμιμα.
Οι κυβερνήσεις μας έχουν πουλήσει πριν πολλά χρόνια.

Περιοχή
Κυπρος
Όνομα
Χρυσανθος
Λαμπη
Τραβα χειροφρενο!
Δεν με ξερεις
Ουτε τι εχασα ξερεις
Ουτε αν εχω αγνοουμενο ξερεις
Ουτε εαν ειχα αιχμαλωτο ξερεις που ηρθε πισω σακατεμενος
Ουτε που υπηρετω ξερεις
Εφοσον δεν ξερεις μην κρινεις φιλε….
Ειναι λαθος
Τον αποτερο τους σκοπο τον ξερω πολυ καλα!
Αν πριν με κρινεις με ειχες γνωρισει θα το ξερες.

Ξαναδιαβασε καλα!

Εθιξα κατι που δεν χρειαζετε να το αποδεκτεις!
Γιατι δεν σε ρωτα καποιος. Ειναι ηδη γεγονος
Σε προκαλω
Ελεξε καποια ετικετα απο τα ζαρα ρουχα να δεις που φτιαχνονται
Ελεξε τις αμανικες εσωτερικες φανελες που φορας εσωτερικα να δεις που φτιαχνονται
Ειπα οτι συνειδητα δεν αγοραζω τουρκικο οπλο εστω και αν ειναι ωραια…
Αλλα χωρις να το ξερεις σπιτι σου εχεις πολλα τουρκικα προιοντα!!!

Επιπλεον εμαθα να μην κρινω τον αλλο ουτε αο αποσταση ουτε ετσι στο φλου
Δηλαδη να βγω και να πω οτι οποιος παρει τουρκικο οπλο ειναι προδοτης;
Συγνωμη δεν μπορω να το πω
Οχι οταν το σωβρακο που φορω μπορει και αυτο να ειναι τουρκικο και να μην εχω ιδεα!!!
Μπορω να σου πω ομως πολλους προδοτες που τα σωβρακα τους μπορει να ειναι πανακριβα και πολυ πιθανον οχι τουρκικα( δεν ξερω που ραβουν τα σωβρακα που πουλουν οι επονυμες εταιρειες) αλλα προδωνουν και προδωσαν πολλες φορες την χωρα μας

Γιαυτο σε παρακαλω ευγενικα επειδη δεν σε ξερω
Μην βιαζεσαι και μην κρινεις καποιον που δεν ξερεις
Δεν θα το ανεκτω !

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
theo
Τώρα από θέμα δεοντολογίας δε θα έπρεπε να τρώμε τίποτα ούτε να αγοράζουμε τίποτα.
Ο άλλος έχασε τον παππου του το 40. Δεν θα πάρει ιταλικό αυτοκίνητο ή γερμανική κουζίνα; Δε θα ψωνίσει από γνωστή αλυσίδα σουπερμάρκετ;
Δε θα δώσει γάλα στο παιδί του επειδή οι αγελάδες είναι πουλημένες σε γερμανική εταιρία;

Νομίζω πως στο συγκεκριμένο νήμα συζητάμε για τα όπλα. Εάν είναι καλά ή όχι.
Δε θέλω να διαφωνήσω με κανέναν.
Όλοι έχετε την άποψη σας και είναι σεβαστή από μέρους μου.
Άποψη μου ειναι ότι οι Τούρκοι βελτιώνονται συνεχώς.
Εάν αντιγράφεις μια τεχνολογία και το κανεις καλά γιατί να μην πετύχεις;
Άσε που κάνουν και σπουδαία παντρέματα.
Κλείστρο ιταλικού τύπου αλλά χωρίς click…
Κάνη και κώνο αμερικανικού τύπου αλλά με φθηνά τσοκακια…
Και άλλα πολλά.
Το Churchill δεν είναι merkel.
Αλλά ούτε και η benelli είναι merkel.
Στα χρήματα που δίνεις ότι πληρώνεις παίρνεις…

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
theo
Καθήστε γιατί μέχρι τώρα δε βλέπαμε τι παίρναμε.
Από δω και μπρος που πρέπει να αναγράφεται η χώρα κατασκευής… (και όχι συναρμολόγησης)
Θα δούμε beretta και browning με κάνη made in turkey.

Όνομα
Aris
Μήπως (λέω) το παρατραβάτε λίγο; Αν είναι έτσι, ούτε ιταλικά (2ος παγκόσμιος) ούτε γερμανικά (το ίδιο, μην πώ και 1ος παγκόσμιος) προϊόντα έπρεπε να ξαναγοράσουμε κ.ο.κ.
Χαλαρώστε λίγο.

Όνομα
Παναγιωτης
Για να σας δω τωρα!!!! Δλδ, αν ειχατε ενα χανουμακι στα 4 και ειχε ταμπελα "welcome to turkey, boogiurum", δε θα απλωνατε χερι!!!!@
Μη πεσετε να με φατε, χιουμορ....
¨Τουρκικα οπλα¨ λεει ο τιτλος και ειπα την γνωμη μου, οτι δεν με αφορουν τα οπλα αυτα.
Αδιαφορω για πληρως.
Για τα υπολοιπα, ειπα, δεν θα ελεγα οχι στο κανταιφι...

Περιοχή
Κάτω Σέτα Ευβοιας
Όνομα
Γιάννης
¨Τουρκικα οπλα¨ λεει ο τιτλος και ειπα την γνωμη μου, οτι δεν με αφορουν τα οπλα αυτα.
Αδιαφορω για πληρως.
Για τα υπολοιπα, ειπα, δεν θα ελεγα οχι στο κανταιφι...
Και το χανουμακι, στα οπλα κατατασεται, πολυβολο γαρ!

Λαμπη
Τραβα χειροφρενο!
Δεν με ξερεις
Ουτε τι εχασα ξερεις
Ουτε αν εχω αγνοουμενο ξερεις
Ουτε εαν ειχα αιχμαλωτο ξερεις που ηρθε πισω σακατεμενος
Ουτε που υπηρετω ξερεις
Εφοσον δεν ξερεις μην κρινεις φιλε….
Ειναι λαθος
Τον αποτερο τους σκοπο τον ξερω πολυ καλα!
Αν πριν με κρινεις με ειχες γνωρισει θα το ξερες.

Ξαναδιαβασε καλα!

Εθιξα κατι που δεν χρειαζετε να το αποδεκτεις!
Γιατι δεν σε ρωτα καποιος. Ειναι ηδη γεγονος
Σε προκαλω
Ελεξε καποια ετικετα απο τα ζαρα ρουχα να δεις που φτιαχνονται
Ελεξε τις αμανικες εσωτερικες φανελες που φορας εσωτερικα να δεις που φτιαχνονται
Ειπα οτι συνειδητα δεν αγοραζω τουρκικο οπλο εστω και αν ειναι ωραια…
Αλλα χωρις να το ξερεις σπιτι σου εχεις πολλα τουρκικα προιοντα!!!

Επιπλεον εμαθα να μην κρινω τον αλλο ουτε αο αποσταση ουτε ετσι στο φλου
Δηλαδη να βγω και να πω οτι οποιος παρει τουρκικο οπλο ειναι προδοτης;
Συγνωμη δεν μπορω να το πω
Οχι οταν το σωβρακο που φορω μπορει και αυτο να ειναι τουρκικο και να μην εχω ιδεα!!!
Μπορω να σου πω ομως πολλους προδοτες που τα σωβρακα τους μπορει να ειναι πανακριβα και πολυ πιθανον οχι τουρκικα( δεν ξερω που ραβουν τα σωβρακα που πουλουν οι επονυμες εταιρειες) αλλα προδωνουν και προδωσαν πολλες φορες την χωρα μας

Γιαυτο σε παρακαλω ευγενικα επειδη δεν σε ξερω
Μην βιαζεσαι και μην κρινεις καποιον που δεν ξερεις
Δεν θα το ανεκτω !
Αν σε έθιξα ή το πήρες προσωπικά -δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου απολογούμαι .
Η δική μου οπτική για όσους αγοράζουν τούρκικα .
Αυτοί έκτισαν κράτος και οικονομία μέσα απο γενοκτονίες ,λεηλασίες ,αρπαγή -κρατικοποίηση περιουσιών
Ελλήνων,Αρμενίων ,Σύρων , Ιρακινών ,Κούρδων κλπ .
Μέσα απ'αυτό τον ανυπολόγιστο πλούτο που υφάρπαξαν και συνεχίζουν τώρα ακόμη να υφαρπάζουν (Συρία,Λιβύη ,κατεχόμενη Κύπρος -Βαρώσια ) έστησαν οικονομία -κράτος .
Στην ουσία μαζί με όλα τ'άλλα είναι κοινοί κλέφτες .
Μέσα απ'αυτές τις κλεψιές έστησαν βιομηχανίες μαζί με τεχνογνωσία ξένων ευρωπαίων επενδυτών .
Αρα έμμεσα το τούρκικο προιον που αγοράζουν είναι αποτέλεσμα κλοπών ξένων περιουσιών .
Άρα αυτός που τ'αγοράζει εκτός απο αγοραστής ίσως νάναι και κάτι άλλο .....

Περιοχή
Χιος
Όνομα
Στελιος
Εάν ψάξετε θα δείτε μέχρι που είναι το τουρκικό fir. Δεν κάνουν υπερπτήσεις. Και σε πολλές περιπτώσεις πετάνε πάνω από τα νησιά μας απολύτως νόμιμα.
Τα τουρκικα μαχητικα να πετανε πανω απο τα σπιτια μας κ χρειαζεται να ψαξουμε κατι;
Τι εννοεις; οτι ειμαστε τουρκια κ δεν το ξερουμε;

Το τι έγινε στον πρώτο και δεύτερο πόλεμο δεν έχει καμία σχέση με την Τουρκιά. Αυτοί ακόμη και τώρα,2021, έχουν επεκτατική πολιτική. Είναι απολίτιστοι.Ο Κόσμος προχώρησε αυτοί έχουν μείνει στο όνειρο του οθωμανικού τόξου και θέλουν ιδιαίτερη προσοχή. Για να μην μακτρυγορω ίσως αυτά , αλλά και πολλά περισσότερα,να μην είναι κριτήρια για κάποιον στο αν συνηδητα θα αγοράσει κάτι από δαυτους. Εγώ πάντως ούτε τον πυρετό μου

Περιοχή
Καλάβρυτα ή Βερολίνο
Όνομα
Theodoros
Οι κυβερνήσεις μας έχουν πουλήσει πριν πολλά χρόνια.
Χάρτη;

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
theo
Τα τουρκικα μαχητικα να πετανε πανω απο τα σπιτια μας κ χρειαζεται να ψαξουμε κατι;
Τι εννοεις; οτι ειμαστε τουρκια κ δεν το ξερουμε;
Τα μίλια της θάλασσας που διεκδικεί η Τουρκία της τα έχουμε παραχωρισει σε εναέριο χώρο.
Όταν ενα ελληνικό αεροπλάνο προσγειώνεται στη Ρόδο για παράδειγμα πληρώνει για την χρήση λίγων δευτερολέπτων του τουρκικού εναέριου χώρου.
Χρόνια τώρα.
Μην κοιτάς που δεν τα λένε.
Έχω δει το αντίστοιχο invoice με τα μάτια μου.

Όνομα
Γιαννης
Το μεγαλύτερο πρόβλημα στη χώρα μας πάντα είναι ότι δεν γνωρίζουμε οι πολίτες την πραγματικότητα οποίος την γνωρίζει και την αναφέρει τον κάνουν να φαίνεται μαλακας η συνομοσιολογος και ότι δυστυχώς αυτή η χώρα παρά τους πολέμους και τις θυσιες δεν ήταν ποτέ ελεύθερη και δε δοιηκουνταν από αυτούς που ο λαος ψήφιζε .Τα υπόλοιπα περισσεύουν όσο το ψάχνεις τόσο βρωμάει και δεν νομίζω ότι θα αλλάξει
και πότε 20 νοματαιοι κάνουν κουμάντο στο μισό πλανήτη στιν υπόλοιπο μισό δεν χρειαζεται έχουν φροντίσει να τους έχουν σαν ζώα .