Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Μην υποτιμας ουτε τα ωτα....ουτε την νοημοσυνη ΚΑΝΕΝΟΣ συναδελφου.....ΟΛΟΙ γνωριζουν τι εστι
καλο κοντακι.....απο την ''αλλη''.....θα ηθελα να μου εξηγησεις....αν μπορεις.......ενα καλο κοντακι κομμενο
και ραμμενο στα μετρα μου............πως θα μου διορθωσει ενα ΦΟΛΑ φυσιγγιο που ειναι μονο
''κροτου λαμψης'' ??.think.

Ενα καλο κοντακι σε εχει παντα πανω στον στοχο.....χωρις καλο φυσιγγιο.....το κοντακι παει ''περιπατο''.......
χωρις να υποτιμω το ''καλο κοντακι''......αυτη ειναι αποψη μου.... το φυσιγγιο σκοτωνει!!!! παντα φιλικα.:)
Και το αναποδο ισχυει ομως Νικο. Ενα καλο φυσιγγι παει χαμενο οταν το οπλο μας ριχνει αλλου για αλλου. Ομοιως οπως και ενα καλο οπλο δεν αναδεικνυει τις δυνατοτητες του με ενα μαπα φυσιγγι. Για μενα προεχει το κοντακι, το φυσιγγι φτιαχνεται ή βρισκεται ευκολοτερα
 
Και το αναποδο ισχυει ομως Νικο. Ενα καλο φυσιγγι παει χαμενο οταν το οπλο μας ριχνει αλλου για αλλου. Ομοιως οπως και ενα καλο οπλο δεν αναδεικνυει τις δυνατοτητες του με ενα μαπα φυσιγγι. Για μενα προεχει το κοντακι, το φυσιγγι φτιαχνεται ή βρισκεται ευκολοτερα


Βικτωρα δεν υποτιμω το καλο κοντακι....καθε αλλο....αλλωστε το προανεφερα...δεν εχει σημασια για μενα
τι βρισκεις ποιο ευκολα...κοντακι η φυσσιγιο....αυτο που λεω και ειναι το αυτονοητο....το καλο κοντακι
δεν ''γιαρτευει'' το φυσιγγιο κροτου λαμψης!!
Σαφως ο καλυτερος συνδιασμος ειναι το καλο κοντακι και καλο φυσιγγιο στην θαλαμη σου....δεν νομιζω
να υπαρχει συναδελφος που να μην συμφωνει με αυτο.....αλλα αλλη ''δουλεια'' κανει το κοντακι και αλλη
το φυσιγγιο φιλε!!!
 
Γιατί γεμίζεις 4-5 διαφορετικές πυρίτιδες σε αλλα 4-5 διαφορετικά γρ .τότε ??
Σε θυμάμαι από το idiogomosi που μιλούσες για αίματα -πούπουλα κλπ .
Να ρίχνουμε λοιπόν ένα 24άρι παντός καιρού και θηράματος αλλάζοντας μόνο νο. σκαγιού .
Όσο αφορά δε την σκοπευτική δεινότητα ισχύει το ''γνώθι σαυτόν''

Tι σχεση εχει αυτο με αυτο που γραφω? Οτι αν δεν πανε τα σκαγια στο στοχο ολα τα υπολοιπα ειναι ανευ ουσιας...
Σιγουρα ολα τα φυσιγγια δεν ειναι ιδια, αλλα για να τα αξιολογησεις πρεπει να πηγαινουν τα σκαγια εκει που θες σαν βασικη προυποθεση...
Τοτε μπορεις να πεις οτι εχεις αιματα, ξεπουπουλιασματα, σε κρεμανε στην υγρασια η οπου αλλου θες...
Γεμιζω 4-5 πυριτιδες και 4-5 συνταγες η και 45 συνταγες γιατι γουσταρω τη διαδικασια κ να ψαχνομαι, και επειδη ειναι προσον οσο μεγαλωνει κανεις να βλέπει πραγματα και να αναθεωρει, σημερα θεωρω οτι κανω λαθος να δοκιμαζω πολλα διαφορετικα πραγματα... με ενα φυσιγγι μπορεις αν θες να κυνηγησεις τα παντα...
 
Ως αλγόριθμος ορίζεται μια σειρά ενεργειών.Δηλαδή,αν κάποιος θέλει να φάει πρέπει να ακολουθήσει κάποια πρότυπα με κάποια σειρά για να επιτύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα από την άλλη όμως μπορεί να φάει και με διαφορετική σειρά ή ακόμα και παράλειψη κάποιων εντολών αλλά το αποτέλεσμα δεν θα μοιάζει ιδανικό και ίσως δεν θα έχει χορτάσει....Τα συμπεράσματα δικά σας!:)topic.
 
Last edited:
Μα και το στραβο κοντακι δεν το γιατρευει το σωστο φυσιγγι. Ολα ειναι μερος μιας εξισωσης που το ενα μελος εξαρταται και απο το αλλο


Κατ'αρχην ας πω..... οτι συμφωνω οτι ''στραβο'' κοντακι δεν γιατρευει το σωστο φυσιγγιο.... Δλδ για να καταλαβω....
ποσους απο τους 150000 κυνηγους εχουν ''φτιαγμενα'' κοντακια ?? Να πω το 10% ?? Να πω το 20% δλδ
30000 κυνηγοι ?? Ολοι οι υπολοιποι τι κανουν ?? Γεμιζουν τον ουρανο με σκαγια ??
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης .....η γνωμη μου ειναι οτι το καλο φυσιγγιο θα σε βγαλει ασπροπροσωπο....και ας μην
ειναι το κοντακι 100% στα μετρα σου.
 
Κατ'αρχην ας πω..... οτι συμφωνω οτι ''στραβο'' κοντακι δεν γιατρευει το σωστο φυσιγγιο.... Δλδ για να καταλαβω....
ποσους απο τους 150000 κυνηγους εχουν ''φτιαγμενα'' κοντακια ?? Να πω το 10% ?? Να πω το 20% δλδ
30000 κυνηγοι ?? Ολοι οι υπολοιποι τι κανουν ?? Γεμιζουν τον ουρανο με σκαγια ??
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης .....η γνωμη μου ειναι οτι το καλο φυσιγγιο θα σε βγαλει ασπροπροσωπο....και ας μην
ειναι το κοντακι 100% στα μετρα σου.
Για πες ποιο είναι καλό φυσιγγι και ποιο κροτου λάμψης για να εχουμε ένα παραδειγμα
 
Νικο, απο τους 150000 κυνηγους ποσοι γεμιζουν ωστε να κανουν σωστο φυσιγγι; Απο τους υπολοιπους ποσοι δε γεμιζουν τον ουρανο 3αρες και κανουν φραγμα πυρος; Για μενα τιποτα δεν ειναι κατακριτεο, αλλα πρωτα πρεπει να εχεις οπλο και επωμιση σταθερη και μαζι και σταθερο φυσιγγι. Το ενα χωρις το αλλο ειναι μισερο...
 
Άντε να πω και εγώ το δικό μου.Kοντάκι,επώμιση και σκόπευση αποτελούν μάλλον, όπως λέγαμε και στα μαθηματικά, την αναγκαία συνθήκη για την επιτυχία,που όμως δεν είναι και ικανή χωρίς το ποιοτικό φυσίγγι, το οποίο πάλι δε νομίζω πως είναι υπόθεση υποκειμενική.Θυμάμαι με νοσταλγία τα ΑΖ 20 της maionchi για τα οποία και οι ιταλοί κυνηγοί λένε τα καλύτερα.Με αφορμή αυτό, να πω πως αν μια εταιρία θέλει να παρασκευάσει ένα ποιοτικά άριστο φυσίγγι μπορεί να το κάνει.Α! και με άριστη σχέση ποιότητας-τιμής. Τώρα αν τα παραπάνω είχαν κάποιο έστω μικρό ρόλο στην πτώχευση της εταιρίας, αυτό δε το γνωρίζω.
 
Tι σχεση εχει αυτο με αυτο που γραφω? Οτι αν δεν πανε τα σκαγια στο στοχο ολα τα υπολοιπα ειναι ανευ ουσιας...
Σιγουρα ολα τα φυσιγγια δεν ειναι ιδια, αλλα για να τα αξιολογησεις πρεπει να πηγαινουν τα σκαγια εκει που θες σαν βασικη προυποθεση...
Τοτε μπορεις να πεις οτι εχεις αιματα, ξεπουπουλιασματα, σε κρεμανε στην υγρασια η οπου αλλου θες...
Γεμιζω 4-5 πυριτιδες και 4-5 συνταγες η και 45 συνταγες γιατι γουσταρω τη διαδικασια κ να ψαχνομαι, και επειδη ειναι προσον οσο μεγαλωνει κανεις να βλέπει πραγματα και να αναθεωρει, σημερα θεωρω οτι κανω λαθος να δοκιμαζω πολλα διαφορετικα πραγματα... με ενα φυσιγγι μπορεις αν θες να κυνηγησεις τα παντα...
Ποιό είναι το μαγικό φυσίγγι που κάνει σε ''υψόμετρο ''Έβρου με 38β. και 100 % υγρασία καί στα 1250 μ υψόμετρο με -10β.
Ρίξε φώς βοηθώντας και τους νεώτερους -άπειρους του φόρουμ .
 
Τελικα ειναι πολυ δυσκολο να μιλησουμε μονο για φυσιγγια...
Πρεπει να μπλεκουμε το κοντακι και τον σκοπευτη που το κραταει.
Αλοιμονο στις εταιριες που δοκιμαζουν τα φυσιγγια τους σε πινακες
και σταθμους αμα τα εκαναν ανω κατω οπως εμεις εδω.Τελοσπαντων
θεωρω οτι το φυσιγγι δεν εχει να κανει με το κοντακι.Για να το μαλακωσουμε
λιγο το θεμα γιατι εχει ξεφυγει τελειως..Οταν μπαινουμε σε ενα οπλοπωλειο
και ζηταμε ενα καλο φυσιγγι για τσιχλα,κανενας πωλητης δεν μας δινει 2
επιλογες τυπου "με κοντακι στα μετρα σου" και "χωρις".Το φυσιγγι ειναι
φυσιγγι και το κοντακι κοντακι.Αν εχεις κοντακι θα το δεις στην πουλιαστρα
σου απλα.
 
Γιατί δεν ανοίγετε ένα θέμα για το κοντάκι να πείτε εκεί τον πόνο σας και χαλάτε το συγκεκριμένο τοπικ; Εμένα με ενδιαφέρει μόνο αυτό που λέει ο τίτλος, να ακουσω-μαθω-συζητησω για τσιχλοφύσιγγα, όποιος εχει καημό για το κοντάκι του ή και το δικό μου ακόμα, ας το αναφέρει άλλου.
Έλεος.
 
Γειά σας, καινούργιος κι εγώ. Περίεργο όπλο η 390 δεν είναι και με αριεσ δεν θα δεις διαφορές. Εάν θες όπως λες όμως να έχεις απόδοση τον χειμώνα... Θα πάρεις browning, Remington, mossberg κοκ. Καμια ιταλική κάννη δεν θα σου δείξει την υπεροχη της
Φιλαράκι εάν δεν έχεις εμπειρία καλυτερα να σκέφτεσαι τι γράφεις.Υπαρχουν άτομα εδώ με πάνω από 30 και 40 χρόνια εμπειρία στο κυνήγι και δεν κυνηγαν με αυτά τα οπλα Άλλωστε καθόλου τυχαίο δεν είναι που επί χρόνια 2 μ 3 Ιταλικές εταιρίες μονοπωλούν την αγορα.Think!!!!!!
 
Εσύ που έχεις εμπειρία τι μας λες? Εγώ μιλάω για όπλα έχεις και έχω και τα έχω κυνηγήσει Ελλάδα και εξωτερικό. Εσύ σε ποια μέρη κυνηγάς με δύσκολους καιρούς? Ρώτησα τι σημαίνει ανομοιογένεια.
 
Φιλαράκι εάν δεν έχεις εμπειρία καλυτερα να σκέφτεσαι τι γράφεις.Υπαρχουν άτομα εδώ με πάνω από 30 και 40 χρόνια εμπειρία στο κυνήγι και δεν κυνηγαν με αυτά τα οπλα Άλλωστε καθόλου τυχαίο δεν είναι που επί χρόνια 2 μ 3 Ιταλικές εταιρίες μονοπωλούν την αγορα.Think!!!!!!
2 3 οκ... Πόσοι ψάχνονται με τα ιταλικά και πόσοι με τα αμερικανικα? Χωρίς καμία επιθετική τάση και δεν θέλω να πειράξει κανέναν.
 
Καταρχήν η σύζητηση για τις κανες και τα όπλα είναι για άλλο τοπικ οπότε ας σταματήσουμε... topic.

Επίσης ισχυρισμοι του τύπου "αυτή η εταιρία και μετά το χάος" είναι επικίνδυνες υπεραπλουστεύσεις. Μην συγχέετε τη δημοφιλία με την ανωτερότητα. Κυριαρχία εταιριών μπορούμε να δούμε και για άλλους λόγους που δεν σχετίζονται με ξεκάθαρο βλητικό πλεονέκτημα. Υπάρχει η εμπορική πολιτική, η καινοτομία σε μηχανισμούς λειτουργίας και άλλα μέρη του όπλου όχι άμεσα συνδεδεμενα με απόδοση, αλλά με την αισθητική και την άνεση.

Τέλος, μόνο ένα πράγμα έχω μάθει... Όσες φορές πίστευα ότι κατείχα την απόλυτη αλήθεια, αργά ή γρήγορα διαπίστωνα το μέγεθος της άγνοιάς μου...

Αυτά κύριοι...
 
Δεν πούλησε η μαξους στην Ελλάδα? Δεν υπάρχουν β525 τα οποία δεν αλλάζονται? Η σχ3 δεν είχε σπάσει ταμεία στις αρχές που βγήκε? Πόσοι είναι που τα άλλαξαν με ιταλικά και οκ? Για τις Beretta optima που είναι εξαίσια όπλα και μιλώ μόνο για απόδοση μπορώ να σου πω πολύ καλύτερα σε σχέση με άλλα. Σεβαστές οι απόψεις αλλά...
 
Ξαναρωτά και ας απαντηθεί σε άλλο τοπικ τι θα πει ανομοιογένεια. Και 390 είχα και 1100 και 1187. Είναι απλό, δε μπορώ να καταλάβω τι εννοεί ο κύριος. Όχι κι ας γράψουν κι άλλοι αντίστοιχα. Την δύναμη κρούσης αυτόν που ανέφερα μια κάννη οπτιμα θα την βρει μόνο με κάποια φυσίγγια και σε ορισμένες περιπτώσεις στις συνθήκες που αναφέρθηκαν. Τελευταίο μάστορα. Επειδή διαβάζω καιρό... Καλοπροαιρετα... Ποια παιδιά από δω με τι όπλα αναζητούν διαρκώς φυσίγγια? Ευχαριστώ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top