Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Γιατρε γι αυτο ειπα κατα περιπτωση παραπάνω.....το ποτε και πως και ποιο είδος ελεγχεται.
Ναι, βρίσκω λογική βάση και ηθική υπόσταση στο κυνήγι των υδρόβιων με ατσάλινα σκάγια που θα αποφευχθούν ασκοποι τραυματισμοί. Και εκεί τότε θα έχει και περισσότερο νόημα ο αυστηρός έλεγχος των κυνηγών για ατσάλινα σκάγια ;)
Θα μου άρεσε επίσης εάν επιτρεπόταν να αφορά αποκλειστικά παραδοσιακούς πνευστούς κραχτες ή φυσικούς. Δηλαδή να θέλει τέχνη και εμπειρία απ' τη πλευρά του κυνηγού και όχι να πατάς ένα κουμπί και να μαζεύεις πχ πάπιες.
 
Ναι, βρίσκω λογική βάση και ηθική υπόσταση στο κυνήγι των υδρόβιων με ατσάλινα σκάγια που θα αποφευχθούν ασκοποι τραυματισμοί. Και εκεί τότε θα έχει και περισσότερο νόημα ο αυστηρός έλεγχος των κυνηγών για ατσάλινα σκάγια ;)
Θα μου άρεσε επίσης εάν επιτρεπόταν να αφορά αποκλειστικά παραδοσιακούς πνευστούς κραχτες ή φυσικούς. Δηλαδή να θέλει τέχνη και εμπειρία απ' τη πλευρά του κυνηγού και όχι να πατάς ένα κουμπί και να μαζεύεις πχ πάπιες.
Συμφωνω......αν υπαρχει επιθυμια για συνεχεια συζητησης ας μας μεταφερουν topic.
 
Εγω πιστευω πως αντι να φωνάζουμε να "ευνουχίσουμε" οσους βαζουν κραχτες......πρέπει να φωναζουμε να επιτραπουν κατα περίπτωση.
Αν ήμουν νομοθέτης μόνο για παπί περιστέρια φάσσα κοράκια θα επετρεπα κράχτη και ομοιοματα . Με κέρδος την μείωση των τραυματισμένων πουλιών και ελάχιστο αντίκτυπο στους πληθυσμούς.

τσίχλα ορτύκι είναι ευαίσθητα σε τέτοια πράγματα και γίνονται σφαγές ανούσιες αφού κανένας δεν σταματάει στα όρια.
 
Ρε παιδια να καταντησουμε να βαζουμε κραχτες στην τσιχλουλα ειναι για γελια..συν τους λογους που αναφερει ο Νικος παραπανω..
Μια χαρα ειμαστε χωρις κραχτες,μαγκια μας κ τιμης μας μεγαλη που κυνηγαμε ετσι....
Θα πω κ εγω οτι αν καπου ισως χρειαζετε ειναι στα υδροβια κ μονο εκει...κ για κανενα κορακοειδη σε περιοχες που ειναι μαστιγα..
 
Last edited:
Ρε παιδια να καταντησουμε να βαζουμε κραχτες στην τσιχλουλα ειναι για γελια.

Όταν το μόνο που σε νοιάζει είναι η μόστρα στο FB και στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης....όχι κράχτη θα βάλεις...αλλά θα φωτογραφίζεις τα ίδια πουλιά ξανά και ξανά...για να έχεις υλικό να το ανεβάζεις τις ημέρες που δεν έχει θηράματα...για να το παίζεις μάγκας!

Ίσως και να μπορούσα να καταλάβω κάποιον να βάλει κράχτη...για να κατεβάσει 5 με 10 πουλιά....αλλά να βάζεις κράχτη για να κάνεις μακελείο??

Μόλις είδα..."γνωστό" μου....σε γκρούπ του FB να ανεβάζει περσινή φωτογραφία με φάσσες ως προχθεσινό κυνήγι κάπου στην Κεντρική Ελλάδα! Κρίμα....μόνο κρίμα...για τα μυαλά που κουβαλούν ορισμένοι!
 
Ρε παιδια να καταντησουμε να βαζουμε κραχτες στην τσιχλουλα ειναι για γελια..συν τους λογους που αναφερει ο Νικος παραπανω..
Μια χαρα ειμαστε χωρις κραχτες,μαγκια μας κ τιμης μας μεγαλη που κυνηγαμε ετσι....
Θα πω κ εγω οτι αν καπου ισως χρειαζετε ειναι στα υδροβια κ μονο εκει...κ για κανενα κορακοειδη σε περιοχες που ειναι μαστιγα..
Συμφωνώ και ευπαξανω !!!!
Αρχοντες ωραία ακούγονται όλα αυτά
αλλά ας σκεφτούμε αυτήν την εικόνα στον κυνηγοτοπο
Πχ στην Αττικοβοιωτία μαζί με την Εύβοια το 80%των Κυνηγών ασχολούνται με την τσίχλα άντε και λίγοι ακόμα με την φάσσα
για μπεκάτσα -λαγο υπάρχει κίνδυνος επίθεσης πλέον
από τα ευγενή τετράποδα -λυκομορφα
Για σκεφτείτε πχ στα Δερβενοχωρια που από τα μπασιματα μαζεύεται η μισή Αττική για να ριξει έστω μια τουφεκιά μιλάμε για μεγάλο αριθμό Κυνηγών
να είχαν όλοι κραχτες
Αυτο δεν θα ήταν κυνηγετική εξόρμηση ποιο πολύ για εμποροπανήγυρις θα θυμιζε
Και στην λήξη της εξόρμησης
αντί να μιλάμε για φυσίγγια όπλα θεαματικές τουφεκιές
θα βάζαμε στην σειρά τους κραχτες και θα κάναμε σύγκριση για το ποιος κελαιδαει ποιο δυνατά
Όχι ρε Παιδιά ημαρτον
 
Συγνώμη ρε παιδιά πάω κυνήγι περπατάω μαζί με το καρτέρι ένα 5 Ώρο και στην καλύτερη να πιάσω το όριο σπάνια βέβαια ,μέσος όρος καρπωσης γύρω στα 10 με 15 πουλιά και το ευχαριστιεμαι ,αν έβαζα κασετόφωνο σε 1ωρά θα είχα ξεμπερδεψει με χαζές εύκολες ντουφεκιες και με 25 τσιχλοκοτσυφα για μαδημα .ας επιστρέψουμε στο θέμα μια χαρά κυνηγάμε χωρίς κραχτες εντελώς αθλητικά και ποιοτικά.
 
Παντως λειπει απο την παρεα και η απουσια του ειναι αισθητη, ελπιζω να ξαναγυρισει

Οντως και εδω εχουν μεινει ελαχιστες
Σταύρο λείπουν πλέον και άλλοι πολλοί που έδιναν εδώ μέσα μια ωραία αύρα :(
 
Μπράβο τους τα παλικάρια...
Εξερετική δουλειά κάνανε με τα εργαλεία τους....πανέμορφες φωτό έπειτα από όλο αυτό τν αγώνα που θα κάνανε για να καταφέρουν αυτή την φωτό..... .shake hands.
Τέτοιες φώτο Κώστα μου μου προκαλούν θλίψη.....Τώρα που τις βρήκαμε απο το πάγο να τις ξεκανουμε...Δηλαδή αν σταμάταγαν στα 7-8 πουλιά θα ήταν λιγότερο καλοί μπεκατσοκυνηγοί;
Και μη μου αρχίσετε τίποτα κουβέντες για 3ημερα και ολοήμερα κυνήγια.
 
Τέτοιες φώτο Κώστα μου μου προκαλούν θλίψη.....Τώρα που τις βρήκαμε απο το πάγο να τις ξεκανουμε...Δηλαδή αν σταμάταγαν στα 7-8 πουλιά θα ήταν λιγότερο καλοί μπεκατσοκυνηγοί;
Και μη μου αρχίσετε τίποτα κουβέντες για 3ημερα και ολοήμερα κυνήγια.
Εγώ δν θα πω καμία κουβέντα για 3ήμερα κυνήγια...Εγώ προσωπικά "Σήμερα" ξεκίνησα τη μπεκάτσα και δν μπορώ να εκφέρω γνώμη...ακόμη παρακολουθώ κ θαυμάζω φωτό με θέμα τη βασίλισσα και τα κυνήγια της....:D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top