Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Με αυτα που γραφετε δημοσια καποια στιγμη θα μας γραψουν ολους μας οι εφημεριδες.
Θα παρετε στον λαιμο σας ατομα ομως που γεμιζουν με ατσαλινα-βισμουθιου-τανγκστεν
στο κυνηγι των υδροβιοτοπων,ηρεμηστε.........
 
Χαλαρώστε λίγο μάγκες.. δε σημάνει ότι γράφουμε εδώ μέσα πως το εφαρμόζουμε κιόλας.. αυτό έλειπε.. άλλο τι γράφουμε για να μαλ@κιστουμε και να περνάει η ώρα, και άλλο τι λένε οι νόμοι τους οποίους οφείλουμε να ακολουθούμε... αν οτιδήποτε γράφονταν εδώ μέσα είχε εφαρμοστεί κιόλας, πολλοί θα ήταν στην στενή...
 
Με αυτα που γραφετε δημοσια καποια στιγμη θα μας γραψουν ολους μας οι εφημεριδες.
Θα παρετε στον λαιμο σας ατομα ομως που γεμιζουν με ατσαλινα-βισμουθιου-τανγκστεν
στο κυνηγι των υδροβιοτοπων,ηρεμηστε.........
Οι αναφορές έγιναν για χήνες, οι χήνες δεν κυνηγούνται σε υγροβιότοπους.
 
Οι αναφορές έγιναν για χήνες, οι χήνες δεν κυνηγούνται σε υγροβιότοπους.
Το αν θα χτυπηθει χηνα σε σπαρμενο ειναι νομιζεις το θεμα?Μπορεις να μου πεις
εστω και ενα σεταπ που εχει αναρτηθει εδω μεσα με μη τοξικα σκαγια?Οταν
σχεδον το 99% κυνηγουν σε υγροβιοτοπους με μολυβδινα και εχουν ενα κουτακι
ατσαλινα στα ποδια τους για ξεκαρφωμα ειναι το θεμα.Γιαυτο ειπα οτι χλωρα
και ξερα δεν εχει σημασια οταν θα μας παρει και θα μας σηκωσει.
 
Με αυτά που γράφεις δημόσια.......δεν βοηθάς!
Με το να αναφερεις τα στραβα του κυνηγιου βοηθας την κυνηγετικη φιλοσοφια και παιδεια.
Με το να γλυφουμε τα αυτια αυτων που πανω στην τρελα τους για αυτοπροβολη και
χειροκροτημα προσβαλουν τους υπολοιπους κανουμε ζημια.
 
Αυτόπροβολή και χειροκρότημα, επειδή έγραψε ένας συνάδελφος ότι τα 27βολα του Στόκα έχουν γράψει ιστορία στο κυνήγι της χήνας; Από που προκύπτει; Το αστείο μάλιστα είναι ότι είπε πως δεν τα πρόλαβε.
Πριν λίγο καιρό έβαλες στο "ίδιο τσουβάλι" εμπορικά προϊόντα όπως φυσίγγια, ιματισμό και υλικά ιδιογόμωσης, με κατασκευές τύπου DIY , χαρακτηριζοντας ενοχλητικές τέτοιου είδους αναρτήσεις και προτείνοντας να ομαδοποιηθούν σε επαγγελματικές κατηγορίες.
Φίλε Άλεξ οι λέξεις "αυτοπροβολή" και "χειροκρότημα" έχουν χρησιμοποιηθεί εδώ μέσα από ανθρώπους που συστηματικά το μόνο που έκαναν ήταν να σπέρνουν ζιζάνια και να δημιουργούν προβλήματα, μην αδικείς τον εαυτό σου και τους συμφορουμιτες σου, είσαι πανέξυπνος άνθρωπος για να μην μπορείς να ξεχωρίσεις την διαφορά ενός εμπόρου φυσιγγίων από έναν εραστή της τέχνης ή κάποιον που αναφέρθηκε σε κάποια παλιά φυσίγγια που απευθύνονταν σε ένα συγκεκριμένο κυνήγι.
Εντελώς φιλικά και ειλικρινά σκεπτόμενος.
 
Δεν στοχοποιησα κανεναν αν προσεξες.Πανω στο ποστ του φιλου Γιωργου εγραψα την τοποθετηση μου.
Αλλα στην ουσια δεν μπαινει κανεις!Προσωπικη αποψη ηταν και τιποτα παραπανω,καλη συνεχεια........
Πλακιτσα κάνουμε φίλε Αλέξανδρε, δεν είναι ανάγκη ούτε να ομαδοποιεις κανέναν ούτε να τον τσουβαλιαζεις πόσο μάλλον αν δεν έχεις προσωπική άποψη για τον τρόπο που κυνηγάει ο καθένας...
Για μένα δημιουργείς θέμα από το πουθενά κ χωρίς λόγο, αλλά όπως κ να έχει πάμε παρακάτω...
Κ μιας κ αναφέρθηκες στα ατσάλινα, καλό είναι να μην αναφέρονται δημόσια για μένα πάντα, προτρέπες κ ιδέες για φυσιγγια με ειδικούς συγκεντρωτηρες που μπορεί να γίνουν απείρως επικυνδινα για τον οποιονδήποτε δοκιμάσει να τα φτιάξει χωρίς να έχει εμπειρία...
Άσε που οι χηνες στις οποίες αναφέρθηκε η συζήτηση κυνηγιουνται ως επί το πλείστον εκτός υδροβιοτοπων...
Η παιδεία που βάζεις στην συζήτηση είναι μεγάλη συζήτηση που απουσιάζει από την ελληνική νοοτροπία δυστυχώς σε όλους τους τομείς της καθημερινότητας κ μεταδίδεται από τους λίγους που την έχουν μέσα από τις καθημερινές τους πράξεις κ όχι από μεγάλα λόγια κ διαφημίσεις...
 
Δεν στοχοποιησα κανεναν αν προσεξες.Πανω στο ποστ του φιλου Γιωργου εγραψα την τοποθετηση μου.
Αλλα στην ουσια δεν μπαινει κανεις!Προσωπικη αποψη ηταν και τιποτα παραπανω,καλη συνεχεια........
Να την δούμε βρε Αλέξανδρε και την ουσία, εννοείται ότι πρέπει να μένουμε στην ουσία. Ποια είναι κατά την γνώμη σου η ουσία; Ότι πρέπει ο Έλληνας κυνηγός των υδροβίων να εναρμονιστεί με την χρήση μη τοξικών φυσιγγιών στον υδροβιότοπο; Εσύ δηλαδή που χρησιμοποιείς τοξικά φυσίγγια στο κυνήγι της φάσας είσαι νόμιμος αλλά είσαι ωστόσο και ηθικός; Τα δικά σου τοξικά σκάγια δεν καταλήγουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο στον υδροφορο ορίζοντα και στην τροφική αλυσίδα;
Η ουσία είναι να βλέπουμε τα Ελληνικά νομικά τερτίπια που σκοπο εχουν να αποφεύγουν τα Ευρωπαϊκά πρόστιμα ή να απαιτήσουμε την προστασία της φύσης μέσα από τακτικές που εφαρμόζονται σε άλλες χώρες και μπορούν να τα κάνουν ουσιαστικά αποτελεσματικά π.χ. μέσα από τα ομοιώματα και τους φισητούς κράχτες, όσον αφορά το κυνήγι των υδροβίων;
Είσαι σίγουρος ότι η χρήση τοξικών σκαγιών γίνεται για να αυτοπροβληθούν και να κερδίσουν το χειροκρότημα αυτοί που τα χρησιμοποιούν ή γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς στο μπουρδέλο που ζούμε;
Μήπως η ουσία είναι να ζητήσεις και συ την απαγόρευση μη τοξικών σκαγιών στο βουνό αλλά να απαιτήσεις να δωθούν παράλληλα τα κίνητρα εκείνα που πρέπει στους κατασκευαστες Ελληνικών φυσιγγιων να παράξουν μη τοξικά προϊόντα φθηνότερα από τα τοξικά; Ο σίδηρος είναι πιο φθηνός από το μολύβι, παρόλα αυτά τα φυσίγγια με σιδερένια σκάγια στην Ελλάδα πωλούνται σαν να είναι γεμισμένα με χρυσάφι. Χώρια που η απόδοση τους είναι τραγική. Όταν σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο τα απλά ατσάλινα (δεν μιλάω για πανάκριβα κραματα ) έχουν γίνει όχι απλά εφαμιλλα αλλά πολύ καλύτερα των μολύβδινων. Πάμφθηνα ατσάλινα φυσίγγια με ταχύτητες 480-500 m/s καταβάλουν για πλάκα χήνες και πάπιες σε εξοφρενικές αποστάσεις. Ποιος θα γεμίσει τέτοια φυσίγγια στην Ελλάδα; Περιμένεις να το δημοσιεύσει ο ιδιογωμοτής;
Θα ήθελα να ξανασκεφτείς λίγο τι είναι ουσιαστικό και σε καλώ να απαιτήσεις και συ ο ίδιος στα πλαίσια της ουσίας αυτής, την απαγόρευση όλων των τοξικών φυσιγγίων σε όλα τα κυνήγια και σκοπευτηρια, ήτε πρόκειται για υδρόβια είτε upland που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.
Αυτό κατά την γνώμη μου θα δείξει άνθρωπο με παιδεία, κατά την ταπεινή μου φυσικά γνώμη!

ΥΓ) Βασίλη, αν θες την γνωμη μου, άσε τις απόψεις να κυλάνε, δεν χαλάει κάποιο θέμα με διαφορετικές απόψεις. Δεν χρειάζονται στεγανά για την σωστή λειτουργία, η κακή προαίρεση πρέπει να γίνεται αντιληπτή από σένα και από που μπορεί να εκπορεύεται. Σίγουρα πάντως σε κανέναν από όσους συμμετέχουν σε αυτόν τον διάλογο!
 
Last edited:
Να την δούμε βρε Αλέξανδρε και την ουσία, εννοείται ότι πρέπει να μένουμε στην ουσία. Ποια είναι κατά την γνώμη σου η ουσία; Ότι πρέπει ο Έλληνας κυνηγός των υδροβίων να εναρμονιστεί με την χρήση μη τοξικών φυσιγγιών στον υδροβιότοπο; Εσύ δηλαδή που χρησιμοποιείς τοξικά φυσίγγια στο κυνήγι της φάσας είσαι νόμιμος αλλά είσαι ωστόσο και ηθικός; Τα δικά σου τοξικά σκάγια δεν καταλήγουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο στον υδροφορο ορίζοντα και στην τροφική αλυσίδα;
Η ουσία είναι να βλέπουμε τα Ελληνικά νομικά τερτίπια που σκοπο εχουν να αποφεύγουν τα Ευρωπαϊκά πρόστιμα ή να απαιτήσουμε την προστασία της φύσης μέσα από τακτικές που εφαρμόζονται σε άλλες χώρες και μπορούν να τα κάνουν ουσιαστικά αποτελεσματικά π.χ. μέσα από τα ομοιώματα και τους φισητούς κράχτες, όσον αφορά το κυνήγι των υδροβίων;
Είσαι σίγουρος ότι η χρήση τοξικών σκαγιών γίνεται για να αυτοπροβληθούν και να κερδίσουν το χειροκρότημα αυτοί που τα χρησιμοποιούν ή γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς στο μπουρδέλο που ζούμε;
Μήπως η ουσία είναι να ζητήσεις και συ την απαγόρευση μη τοξικών σκαγιών στο βουνό αλλά να απαιτήσεις να δωθούν παράλληλα τα κίνητρα εκείνα που πρέπει στους κατασκευαστες Ελληνικών φυσιγγιων να παράξουν μη τοξικά προϊόντα φθηνότερα από τα τοξικά; Ο σίδηρος είναι πιο φθηνός από το μολύβι, παρόλα αυτά τα φυσίγγια με σιδερένια σκάγια στην Ελλάδα πωλούνται σαν να είναι γεμισμένα με χρυσάφι. Χώρια που η απόδοση τους είναι τραγική. Όταν σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο τα απλά ατσάλινα (δεν μιλάω για πανάκριβα κραματα ) έχουν γίνει όχι απλά εφαμιλλα αλλά πολύ καλύτερα των μολύβδινων. Πάμφθηνα ατσάλινα φυσίγγια με ταχύτητες 480-500 m/s καταβάλουν για πλάκα χήνες και πάπιες σε εξοφρενικές αποστάσεις. Ποιος θα γεμίσει τέτοια φυσίγγια στην Ελλάδα; Περιμένεις να το δημοσιεύσει ο ιδιογωμοτής;
Θα ήθελα να ξανασκεφτείς λίγο τι είναι ουσιαστικό και σε καλώ να απαιτήσεις και συ ο ίδιος στα πλαίσια της ουσίας αυτής, την απαγόρευση όλων των τοξικών φυσιγγίων σε όλα τα κυνήγια και σκοπευτηρια, ήτε πρόκειται για υδρόβια είτε upland που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.
Αυτό κατά την γνώμη μου θα δείξει άνθρωπο με παιδεία, κατά την ταπεινή μου φυσικά γνώμη!

ΥΓ) Βασίλη, αν θες την γνωμη μου, άσε τις απόψεις να κυλάνε, δεν χαλάει κάποιο θέμα με διαφορετικές απόψεις. Δεν χρειάζονται στεγανά για την σωστή λειτουργία, η κακή προαίρεση πρέπει να γίνεται αντιληπτή από σένα και από που μπορεί να εκπορεύεται. Σίγουρα πάντως σε κανέναν από όσους συμμετέχουν σε αυτόν τον διάλογο!
Οταν εκανα μια δημοσια παρατηρηση πανω στην εικονα του φορουμ καλο θα ηταν απο την στιγμη που μπηκες στον κοπο να την διαβασεις
να απαντησεις απο κατω και να γινει μια συζητηση πανω σε αυτο το θεμα και να μην την τσουβαλιασεις μαζι με το θεμα των μη τοξικων
σκαγιων στους υγροβιοτοπους.Ο Βασιλης μπορει να σε βοηθησει οσο αφορα την αποψη και τις προτασεις μου πανω σε αυτο το θεμα.
Τωρα οσο αφορα την ουσια του θεματος.Μιλησα για το αυτονοητο!Η νομοθεσια ειναι σαφης και πρεπει να εφαρμοστει.Προς το παρον
ειναι μονο για υγροβιοτοπους οπως ισχυει και σε αλλες Ευρωπαικες χωρες που εχω την τυχη να κυνηγησω.Εαν φτασει η απαγορευση
και σε αλλους τομεις,οπως φασσα να το δουμε!Ηθικο ειναι να εχεις μη τοξικα σκαγια στο κυνηγι των υδροβιων,οταν φτανεις το οριο
να μην πεταγεσαι στην καλυβα να τα αφηνεις και να ξαναγυριζεις στο καρτερι.Ηθικο ειναι ολα αυτα που προστατευουν το κυνηγι και το
διατηρουν για τις επομενες γενιες.Οταν βλεπεις το κυνηγι επαγγελματικα αλλα εισαι Ελληνας βιοτεχνης φυσιγγιων δεν βλεπεις περα απο τα
ποδια σου.Δεν τους ενδιαφερει τι γινεται αρκει να εχουν κερδος απο τις πωλησεις τους.Οσο κυνηγοι θα αγοραζουν φτηνα φυσιγγια για
κυνηγια βαλτου αυτοι θα γεμιζουν.Οταν μας παρει και μας σηκωσει εδω θα στραφουν σε αγορες αλλων χωρων.Οταν απο δημοσιο βημα
οπως αυτο το φορουμ που οπως ξερουμε το διαβαζουν και ατομα απεξω γινονται συζητησεις και προτασεις μη καταλληλων φυσιγγιων
στο κυνηγι των υδροβιων αληθεια ποιον ευνοει??Εμας?Την επομενη γενια?Το κυνηγι?Τους απεξω?Οταν εμεις οι ιδιογομωτες ανεβαζουμε
σεταπ για υδροβια με μολυβδινα σκαγια για χρηση σε βαλτο ποιον ευνοει και γιατι γινεται ειναι το θεμα?Ολο το βαρος πεφτει στην συγκεντρωση και διατρηση,οχι στην παρανομια.Ενας ιδιογομωτης γιατι ανεβαζει δοκιμες με ακαταλληλα σκαγια?Εφτιαξες ενα φυσιγγι
καλα εκανες στην τελικη,ριξτο οπου εσυ νομιζεις οτι ειναι "ηθικο" αλλα μην το πλασαρεις.....κανεις ζημια,τοσο απλα.Οταν γινει ομως
το 99% των αντιδρασεων εδω μεσα ειναι χειροκροτημα τοτε η ζημια ειναι καταστροφικη.Εκανα μια ερωτηση και σε ποιο παλιους εδω
μεσα...δειξτε μου ενα σεταπ με μη τοξικα.....απαντηση....δεν υπαρχει!!Αντι να υπαρχει επι της ουσιας συμμορφωση των μελων πανω σε
καιρια ζητηματα υπαρχει στο τελος η επαναφορα της ταξης απο την διαχειρηση....ηρεμια παιδες....συνεχιζουμε!!Επειδη κυνηγαω βαλτο
και γεμιζω δικα μου φυσιγγια,προτιμω να χασω σε συγκεντρωσεις και αριθμο καταβολων αλλα στο πισω μερος του μυαλου μου εχω
οτι μονο ετσι θα μπορεσω να δωσω την ευκαιρια στο παιδι μου μεθαυριο να κυνηγησει στα ιδια μερη.Μου εχουν κανει ελεγχο και εκοψα
ενα τυχαιο φυσιγγι που επιασε ο θηροφυλακας,αυτο ειναι ηθικο φιλε μου.Η εικονα που παρουσιαζουν μερικα τοπικ εδω μεσα ειναι απο
μονη της κοκκινη καρτα για το κυνηγι.Οποιος την αναγνωριζει καλως......
Οταν στην Λετονια αρχισε να εφαρμοζεται ο νομος περι μη τοξικων σκαγιων παγωσαν ολοι.Μιλαμε για μια χωρα που εκεινη την στιγμη
ο μισθος ηταν στα 400 ευρο και ενα κουτι φυσιγγια με μη τοξικα ειχαν 70!Την λυση την εδωσαν οι ιδιογομωτες που γεμιζαν για τους
κυνηγετικους συλλογους στο 1/3 της τιμης.Τα υλικα αγοραζονταν απο τους συλλογους με την αναλογη παραγγελια του καθε κυνηγου
και το κερδος του ιδιογομωτη ηταν ενα κουτι φυσιγγια ανα 20 κουτια.Οταν παγωσε η αγορα και εφτασε το κουτι στα 25ε τοτε αρχισε
το πραγμα να κινειται ξανα.Δεν περιμεναν κανενα επαγγελματια να τους λυπηθει!Εδω στην Ελλαδα η εικονα εδω μεσα αλλα και στην
αρενα προβολης facebook οσο αφορα τους ιδιογομωτες και μη πανω στα φυσιγγια υγροβιοτοπων την εχετε δει,την ξερετε........
Aν καποιος νομιζει οτι με αυτη την εικονα προσφερεται γνωση-παιδεια ας το πει δημοσια.
 
Last edited:
Δηλαδή βρε παιδιά η ηθικότητα στο κυνήγι αρχίζει και σταματάει στη χρήση ή μη μολυβδινων??? Το ότι καθε είδους λήματα καταληγουν στους υδροβιότοπους δεν βλάπτει???? Το οτι απογορευονται οι καθε ειδους κραχτες και σφυριχτρες (για υδροβια) και χανονται ενα καρο θηραματα λογο του οτι αναγκαζομαστε να τους ριχνουμε στο θεό δεν ειναι ανηθικο???Το ότι η παγαννα στα γουρουνια γινεται με χρηση παγανοφυσιγγων και γινεται χαλασμός κυριου και δεν μενει ζωο πουθενα να ηρεμησει δεν ειναι ανηθικο??? Το οτι στα κυνηγια φερμας χρησιμοποιούμε καθε ειδους ηλεκτρονικό μέσον δεν ειναι ανηθικο??? Η χρηση φυσιγγιων διασποράς ειναι ηθική??? Το οτι πλεον πολυ δεν σέβονται τους αγραφους νομους του κυνηγίου, π.χ. σε βρηκα στο μερος αλλάζω εγω μερος, ειναι ηθικό?? Ειναι πολλα αυτα που για κάποιον ειναι ηθικά και για αλλον ανηθικα κατά τη γνωμη μου.
Τα διαφορα τερτίπια της νομοθεσίας μας επειτα από πιέσεις από διάφορους κύκλους πχ απογορευσεις τόπων, υλικών και εργαλίων ασκησης της θηρας, μειώσεις ορίων κατ' εμε δεν δημιουργουν ηθικότητα.....ναι ειναι νόμος και πρεπει να τον τηρήσεις αλλά το ηθικό ειναι άλλο πραμα....
Εχουν αφησει τους βαλτους στο ελεος των μυοκαστόρων (ξένο ειδος) που ουδεμία σχεση εχει με την ελληνική πανιδα και κατασπαρασει τις φωλιες των υδροβίων αλλά κατα τα άλλα το κρατος μας φροντιζει να μην τους μολυνουμε με τα τοξικά μας σκάγια...
Στα βουνα μας γινεται παρέλαση από λυκομορφα και δεν μιλαει κανεις.....απογορευεται το ζαρκαδι στον Ελληνα κυνηγό για να το προστατέψουμε και το αφηνουμε στο έλεος των λυκόμορφων μαζί με τα ζώα μας....αλλα ο λύκος ειναι σπανιο ειδος δεν επιτρεπεται η θηρευσή του!!Έχει γεμισει η Ελλάδα γουρουνια από ακρη σε άκρη και δεν μιλαει κανεις....πότε είχαμε τόσα γουρουνια στην Ελλάδα???? Το ότι χάθηκε ενα γνησιο άγριο είδος στην χώρα μας και γεμισαμε υβρίδια και δεν το διαχειρίστηκε κανείς είναι ήθικό ρε παιδια???
Η νόμοι του κρατους μας δυστυχώς δεν δημιουργουν ηθική σε καμία περίπτωση...παρόλα αυτα οφείλουμε να τους τηρουμε...άλλο το ένα όμως και άλλο το άλλο!
 
Αν και off topic οφείλω να αναφέρω ότι όλες οι παραπάνω τοποθετήσεις, έχουν δίκιο ανάλογα πάντα πως το βλέπεις. Κάποια πράγματα απο τα παραπάνω που ειπώθηκαν είναι εφαρμόσιμα και κάποια λιγότερο. Από πρακτικής πλευράς πάντοτε. Η ουσία είναι ότι αν ήμαστε κυνηγετικά ηθικοί όλοι είναι κερδισμένοι.
 
Κάποτε υπήρχε ένα θέμα Κυνήγι και Ηθική και καταλήξαμε να το διαγράψουμε γιατί μαλώναμε μεταξύ μας. Είναι τόσο δύσκολο να γίνεται συζήτηση για διάφορα θέματα χωρίς να δημιουργούνται παρεξηγήσεις; Την άποψη του αναφέρει ο καθένας, οι υπόλοιποι την σκεφτόμαστε και αν θέλουμε απαντάμε, αν όχι πάμε παρακάτω. Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν ξέρω και που να μεταφέρω τα εκτός θέματος μηνύματα.

Πάπιες δεν κυνηγάω και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Γνωρίζω ότι έχουν απαγορευτεί τα μολύβδινα σκάγια από τους υδροβιότοπους. Γνωρίζω επίσης ότι πολλά μέρη οι ίδιοι οι νομοθέτες δεν γνωρίζουν αν είναι υδροβιότοπος ή όχι. Η ουσία η δική μου είναι ότι το να συζητάμε για μολύβδινα σκάγια για κυνήγι πάπιας δεν πρέπει να είναι κατακριτέο. Το να συζητάμε όμως για μολύβδινα σκάγια σε υδροβιότοπο είναι παράνομο και τέτοια μηνύματα πρέπει να διαγράφονται.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά όλη η ιστορία ξεκίνησε από ένα μήνυμα του @george k το οποίο εγώ το εξέλαβα ως αστείο που προέτρεπε τον Άρη να ανέβει στο Δέλτα με νικελένια σκάγια.
Είναι δυνατόν ρε μάγκες να μην μπορούμε να συνεννοηθούμε από ένα τέτοιο μήνυμα;

Ένα πανέμορφο θέμα το κάναμε σκ@τ@...θα μεταφέρω όσα μηνύματα είναι άσχετα σε άλλο θέμα. Ψυχραιμία και νηφαλιότητα!
 
Σαφώς και ήταν αστείο μεταξύ μου και του Άρη με τον οποίο κάνουμε συχνά.. σε καμία μα καμία των περιπτώσεων δεν πέρασε από το μυαλό μου το κυνήγι της παπίας με μολυβδινα και όλη αυτή η "χιονοστιβάδα" που ξέσπασε μετά περί νόμων και τα συναφή... δηλαδή αν έγραφα ατσάλινα σκάγια αυτό ήταν το τοσο τραγικό που δημιούργησε όλον αυτόν το χαμό πάλι;;! Οκ τότε.. καλαματιανε πιάσε steel και γιομοσε.....
:confused::rolleyes:
Υγ: Βασίλη σβήσε τα μηνύματα και καθάρισε το θέμα πλζ....
 
Οταν εκανα μια δημοσια παρατηρηση πανω στην εικονα του φορουμ καλο θα ηταν απο την στιγμη που μπηκες στον κοπο να την διαβασεις
να απαντησεις απο κατω και να γινει μια συζητηση πανω σε αυτο το θεμα και να μην την τσουβαλιασεις μαζι με το θεμα των μη τοξικων
σκαγιων στους υγροβιοτοπους.Ο Βασιλης μπορει να σε βοηθησει οσο αφορα την αποψη και τις προτασεις μου πανω σε αυτο το θεμα.
Τωρα οσο αφορα την ουσια του θεματος.Μιλησα για το αυτονοητο!Η νομοθεσια ειναι σαφης και πρεπει να εφαρμοστει.Προς το παρον
ειναι μονο για υγροβιοτοπους οπως ισχυει και σε αλλες Ευρωπαικες χωρες που εχω την τυχη να κυνηγησω.Εαν φτασει η απαγορευση
και σε αλλους τομεις,οπως φασσα να το δουμε!Ηθικο ειναι να εχεις μη τοξικα σκαγια στο κυνηγι των υδροβιων,οταν φτανεις το οριο
να μην πεταγεσαι στην καλυβα να τα αφηνεις και να ξαναγυριζεις στο καρτερι.Ηθικο ειναι ολα αυτα που προστατευουν το κυνηγι και το
διατηρουν για τις επομενες γενιες.Οταν βλεπεις το κυνηγι επαγγελματικα αλλα εισαι Ελληνας βιοτεχνης φυσιγγιων δεν βλεπεις περα απο τα
ποδια σου.Δεν τους ενδιαφερει τι γινεται αρκει να εχουν κερδος απο τις πωλησεις τους.Οσο κυνηγοι θα αγοραζουν φτηνα φυσιγγια για
κυνηγια βαλτου αυτοι θα γεμιζουν.Οταν μας παρει και μας σηκωσει εδω θα στραφουν σε αγορες αλλων χωρων.Οταν απο δημοσιο βημα
οπως αυτο το φορουμ που οπως ξερουμε το διαβαζουν και ατομα απεξω γινονται συζητησεις και προτασεις μη καταλληλων φυσιγγιων
στο κυνηγι των υδροβιων αληθεια ποιον ευνοει??Εμας?Την επομενη γενια?Το κυνηγι?Τους απεξω?Οταν εμεις οι ιδιογομωτες ανεβαζουμε
σεταπ για υδροβια με μολυβδινα σκαγια για χρηση σε βαλτο ποιον ευνοει και γιατι γινεται ειναι το θεμα?Ολο το βαρος πεφτει στην συγκεντρωση και διατρηση,οχι στην παρανομια.Ενας ιδιογομωτης γιατι ανεβαζει δοκιμες με ακαταλληλα σκαγια?Εφτιαξες ενα φυσιγγι
καλα εκανες στην τελικη,ριξτο οπου εσυ νομιζεις οτι ειναι "ηθικο" αλλα μην το πλασαρεις.....κανεις ζημια,τοσο απλα.Οταν γινει ομως
το 99% των αντιδρασεων εδω μεσα ειναι χειροκροτημα τοτε η ζημια ειναι καταστροφικη.Εκανα μια ερωτηση και σε ποιο παλιους εδω
μεσα...δειξτε μου ενα σεταπ με μη τοξικα.....απαντηση....δεν υπαρχει!!Αντι να υπαρχει επι της ουσιας συμμορφωση των μελων πανω σε
καιρια ζητηματα υπαρχει στο τελος η επαναφορα της ταξης απο την διαχειρηση....ηρεμια παιδες....συνεχιζουμε!!Επειδη κυνηγαω βαλτο
και γεμιζω δικα μου φυσιγγια,προτιμω να χασω σε συγκεντρωσεις και αριθμο καταβολων αλλα στο πισω μερος του μυαλου μου εχω
οτι μονο ετσι θα μπορεσω να δωσω την ευκαιρια στο παιδι μου μεθαυριο να κυνηγησει στα ιδια μερη.Μου εχουν κανει ελεγχο και εκοψα
ενα τυχαιο φυσιγγι που επιασε ο θηροφυλακας,αυτο ειναι ηθικο φιλε μου.Η εικονα που παρουσιαζουν μερικα τοπικ εδω μεσα ειναι απο
μονη της κοκκινη καρτα για το κυνηγι.Οποιος την αναγνωριζει καλως......
Οταν στην Λετονια αρχισε να εφαρμοζεται ο νομος περι μη τοξικων σκαγιων παγωσαν ολοι.Μιλαμε για μια χωρα που εκεινη την στιγμη
ο μισθος ηταν στα 400 ευρο και ενα κουτι φυσιγγια με μη τοξικα ειχαν 70!Την λυση την εδωσαν οι ιδιογομωτες που γεμιζαν για τους
κυνηγετικους συλλογους στο 1/3 της τιμης.Τα υλικα αγοραζονταν απο τους συλλογους με την αναλογη παραγγελια του καθε κυνηγου
και το κερδος του ιδιογομωτη ηταν ενα κουτι φυσιγγια ανα 20 κουτια.Οταν παγωσε η αγορα και εφτασε το κουτι στα 25ε τοτε αρχισε
το πραγμα να κινειται ξανα.Δεν περιμεναν κανενα επαγγελματια να τους λυπηθει!Εδω στην Ελλαδα η εικονα εδω μεσα αλλα και στην
αρενα προβολης facebook οσο αφορα τους ιδιογομωτες και μη πανω στα φυσιγγια υγροβιοτοπων την εχετε δει,την ξερετε........
Aν καποιος νομιζει οτι με αυτη την εικονα προσφερεται γνωση-παιδεια ας το πει δημοσια.
Δεν έκανες μια απλή παρατήρηση για το forum. Αναφέρθηκες με εκφράσεις που αρέσκονται να χρησιμοποιούν συγκεκριμένοι άνθρωποι, για τους οποίους σου εξήγησα τον ρόλο που βαράνε σε προηγούμενο μήνυμα μου. Δεν τσουβάλιασα τίποτα, ήμουν πολύ αναλυτικός και ξεκάθαρος. Το θέμα των τοξικών και μη, πρώτος το σκάλισες.
Από εκεί και πέρα το να επισημαίνουμε ότι οι νόμοι πρέπει να τηρούνται είναι το αυτονόητο και καταντάει και λίγο κουραστικό. Για να ξαναγυρίσουμε όμως στην ουσία, αν κυνηγάς υδρόβιο θα γνωρίζεις ότι ουσιαστικά το κυνήγι στους Ελληνικούς υδροβιότοπους απαγορεύεται περίπου στο 85%. Οπότε η τεράστια ευαισθησία που έχουν κάποιοι για το είδος των φυσιγγίων που χρησιμοποιεί ο κυνηγός των υδροβίων δεν αποτελεί μια πραγματική αγωνία για την τήρηση του νόμου ή την προστασία του περιβάλλοντος, αποτελεί μια υποκρισία. Μην με ρωτήσεις γιατί το κάνουν, δεν μπορώ να σου απαντήσω, πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους.
Η θέα μιας πουλιάστρας με 12 πρασινοκέφαλα.....σοκάρει....αποτελεί ταμπού....προκαλεί άσχημα συναισθήματα σε κάποιους, μίσους, ζήλιας κτλ. Τότε αυτόματα η αντίδραση είναι η εξής ... τα βάρεσε με μολύβδινα, τα βάρεσε σε απαγορευμένο, τα βάρεσε με προβολέα, τα τάισε, τα έκανε, τα έρανε. Ίσως επειδή δεν μπορεί να το κάνει αυτός, πραγματικά δεν ξέρω, από την άλλη η θέα μιας πουλιάστρας με 12 τσίχλες, είναι άξια συγχαρητηρίων εκεί δεν τίθενται θέματα νομιμότητας, αν για παράδειγμα θηρεύθηκαν την λάθος ώρα, με λάθος αριθμό φυσιγγίων στην αποθήκη, με κασετόφωνο κτλ,κτλ,κτλ.. Η πρώτη περίπτωση αποτελεί αυτοπροβολή και αναζήτηση χειροκροτήματος ενώ η δεύτερη παλικαριά, ντομπροσύνη, νομιμότητα ! Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Αν αναλύσουμε ποσοτικά και ποιοτικά τις χιλιάδες μηνύσεις που ασκεί η θηροφυλακή κάθε χρόνο, θα βρούμε τις παραβάσεις στο κυνήγι του υδροβίου στην τελευταία θέση. Αυτό δεν συμβαίνει γιατί οι κυνηγοί των υδροβίων κρύβονται καλύτερα από τους υπόλοιπους, συμβαίνει πολύ απλά γιατι δεν υπάρχει ουσιαστικά κυνήγι υδροβίων στην Ελλάδα, εκτός αν έχεις την αρρώστια να πας στην εσχατιά της χώρας πίσω από το μάτι του Θεού για να δεις τι σημαίνει κυνήγι στο βάλτο.
Τα φυσίγγια για τον βάλτο είναι μια περισσότερο προσχηματική έκφραση που κρύβει τον πόθο για την ύπαρξη τέτοιου κυνηγιού, παρά κυριολεκτεί. Εδώ θα πρέπει να διαβάσουμε όλοι τι σημαίνει βάλτος και υδροβιότοπος, σίγουρα δεν σημαίνει το καρτέρι σε ένα πλημμυρισμένο καλαμπόκι, ρύζι ή διπλα σε μια παραλία ή σε έναν κάμπο.
Μεταξύ άλλων έμαθα από το παραπάνω σου μνμ ότι ηθικό είναι να κυνηγάει κάποιος ΜΟΝΟ το παπί με μη τοξικά σκάγια, ενώ οι χιλιάδες των τόνων μολύβδου που χύνονται τα τελευταία 100 χρόνια στην ύπαιθρο, δεν σε ενδιαφέρει και πολύ. Έμαθα επίσης ότι ο κυνηγός των υδροβίων είναι εύκολο να καταστρατηγήσει το όριο κάρπωσης επειδή μπαίνει στο καλύβι αφήνει τα πουλιά και συνεχίζει. Με αυτά και αυτά μου δίνεται η εντύπωση ότι δεν έχεις μεγάλη σχέση με αυτό το κυνήγι, πέραν από κουβέντες καφενείου. Μακάρι να μπορούσες να έρθεις μαζί μου, να μπούμε το χάραμα στην βάρκα με χιονοθύελλα, να κατέβουμε στον παγωμένο βάλτο, να περπατήσουμε 2-3 χιλιόμετρα σπάζοντας τον πάγο με τα γόνατα και τα κοντάκια, να κάτσουμε στα σκαμπό έχοντας το νερό πάνω από τον αφαλό μέχρι μέχρι το βράδυ και μετά με τους φακούς να πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής. Στο τέλος της ημέρας να μου δείξεις και μένα που θα έχεις κρύψει τα υπερβαίνοντα θηράματα και πολλά άλλα που ακούγονται στα καφενεία της χώρας μας.
Αναφέρεσαι σε θέματα .... παιδείας ! Εδώ θα προτιμήσω να μην σχολιάσω κάτι, έχω πάντως μνήμη ελέφαντα και όχι... σκαντζόχοιρου !

Τέλος ασχέτως με την όποια διαφωνία μπορεί να έχουμε πάνω στο θέμα, πραγματικά χάρηκα τον διάλογο που κάναμε. Δεν νομίζω ότι ξέφυγε κάπου και εκφράσεις του στυλ, κάνατε ένα θέμα ... σκ@τ@ ή χιονοστιβάδα, τις βρίσκω το λιγότερο υπερβολικές. Δυστυχώς οποιαδήποτε διαφωνία προκύπτει εδώ και πολύ καιρό διακόπτεται "βίαια" στοχοποιώντας έτσι την διαφορετική άποψη και αποστειρώνοντας έναν χώρο που τρέφεται και θα έπρεπε να τρέφεται από διαφωνίες. Το ξαναέγραψα και πρέπει να καταλάβει και ο Βασίλης ότι το ... ήρεμα, πάμε παρακάτω γρήγορα, σβήσε, τρίψε, καθάρισε δεν βοηθάει. Ξαναλέω είναι άλλο η διαφωνία να εκπορεύεται από κακή προαίρεση π.χ. "αλλοιώσατε την βλητική δοκιμή βάζοντας ψιλά σκάγια στο κέντρο του φυσιγγιού και χοντρά στις άκρες" ..... ή ...." βγαίνω σαν μετεωρίτης στον καιρό και πετάω ότι ορισμένοι θέλουν να το παίζουν κυνηγαράδες και να αποσπούν το χειροκρότημα" και άλλο να προκύπτουν διαφωνίες για τεχνικά θέματα και άλλα πολλά. Προτείνω να ξανασκεφτούμε λίγο τι σημαίνει διαφωνία, "τσακωμός", διάλογος έστω και με λίγο νεύρο, όσο είναι καιρός . Χάνετε μέρα με την μέρα h γνώση και το τεχνικό στοιχείο από το forum και μένει μόνο τι μάρκα φυσίγγια να πάρουμε για κυνήγι. Εδώ που κάποτε ήταν μια όαση τεχνικών θεμάτων ..... βαλτώσαμε....επειδή κάποιοι δεν ήθελαν να μιλάμε για βελτιώσεις σε όπλα, μακρινές τουφεκιές, μέτρα όπλων, κατασκευές, πατέντες, ευρεσιτεχνίες και άλλα πολλά επειδή αυτά προκαλούσαν "πυρετό" και έπρεπε ντε και καλά επειδή δεν μπορούν να το ακολουθήσουν, απλά να σταματήσει.
Μάλλον επειδή έφευγαν τα φώτα της .... αυτοπροβολής και του χειροκροτήματος από πάνω τους !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top