Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Ζηλεύω που βγάζουν προϊόντα που συζητούνται σε όλον τον πλανήτη και κοντράρονται με τα αντίστοιχα top απ' τους κορυφαίους κατασκευαστές.
Ζηλέυω που τόσοι μηχανολόγοι, φυσικοί, προγραμματιστές, τεχνίτες, μεταλλουργοί, μαρκετίστες, διαφημιστές και χίλιες δύο ειδικότητες θα βρούν δουλειά και θα βελτιώνονται στον ελεύθερο ανταγωνισμό.
Ζηλεύω τις διπλωματικές, τα μάστερ, τα διδακτορικά που θα εκπονούνται στα πανεπιστήμιά τους τόσο σε θεωρητικό όσο και σε εφαρμοσμένο επιπεδο και θα αθροίζουν προστιθέμενη αξία και γνώση.
Ζηλεύω που όλα αυτά γίνονται και σε άλλους παραγωγικούς τομείς.

Θλίβομαι όταν κάνω την αναπόφευκτη σύγκριση με μας...
Εχεις δικιο με μας.
Ενας λαος φιλοτιμος, δουλευταρας (οταν θελει ή ζοριστει) με εφευρετικότητα καξ ευφυΐα μας εκαναν να περιμενουμε απο τοτην τζαμπα και με λαμογια να κερδισουμε.
Δυνατοτητες εχουμε ηγετες και οραμα δεν εχουμε.
 
Ο συγκεκριμένος Γενικά έχει και φίλους έχει κι οχτρους. Εγώ μια τέτοια impala ονειρεύομαι

MBztW6m.jpg
 
Εγώ θα το ξαναπώ, με πιάνει θλίψη πραγματικά που βλέπω τους γείτονές μας να μας εχουέ αφήσει μίλια πίσω στην τεχνολογία.
Μην σας κακοφαινετε αν φτάσουν σε τεχνογνωσία που τα προιοντα τους θα κατακτήσουν τον κόσμο.
Τώρα αντιγράφουν ( κ πολύ καλά μάλιστα ) αργότερα όμως θα βάλουν την δική τους ταυτότητα κ το έχουν κάνει σε πολλά ειδη
Για παράδειγμα η κρίση έφερε τις σόμπες στα σπίτια μας , μια τέτοια πήρα κ εγώ με σερπαντίνα κ την έχω ένωση με το καλοριφέρ κ καίω ξύλα κ ζεστενω το σπίτι αφού το πετρέλαιο έγινε ασύμφορο. Την έβαλα το 2011, κ είναι μια τουρκικη αυτή που βλέπετε

Οι Τούρκοι έχουν τεχνογνωσία στις ξυλόσομπες μια 15ετια . Κατασκευή κ φινίρισμα αψογο ισάξια των ευρωπαϊκών με την διαφορα ότι αυτή έκανε 800€ κ μια ακριβώς τετοια ευρωπαϊκή 1700 με 2000 .
Όπου την έβαλα σε πελατες μου δίνουν ευχές !!!
Που θέλω να καταλήξω....ότι έχουν κάνει μεγάλα βημστα , οπότε μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα θα τρίβετε τα μάτια σας κάποια στιγμή..!!
 
Εγώ θα το ξαναπώ, με πιάνει θλίψη πραγματικά που βλέπω τους γείτονές μας να μας εχουέ αφήσει μίλια πίσω στην τεχνολογία.
Μην σας κακοφαινετε αν φτάσουν σε τεχνογνωσία που τα προιοντα τους θα κατακτήσουν τον κόσμο.
Τώρα αντιγράφουν ( κ πολύ καλά μάλιστα ) αργότερα όμως θα βάλουν την δική τους ταυτότητα κ το έχουν κάνει σε πολλά ειδη
Για παράδειγμα η κρίση έφερε τις σόμπες στα σπίτια μας , μια τέτοια πήρα κ εγώ με σερπαντίνα κ την έχω ένωση με το καλοριφέρ κ καίω ξύλα κ ζεστενω το σπίτι αφού το πετρέλαιο έγινε ασύμφορο. Την έβαλα το 2011, κ είναι μια τουρκικη αυτή που βλέπετε

Οι Τούρκοι έχουν τεχνογνωσία στις ξυλόσομπες μια 15ετια . Κατασκευή κ φινίρισμα αψογο ισάξια των ευρωπαϊκών με την διαφορα ότι αυτή έκανε 800€ κ μια ακριβώς τετοια ευρωπαϊκή 1700 με 2000 .
Όπου την έβαλα σε πελατες μου δίνουν ευχές !!!
Που θέλω να καταλήξω....ότι έχουν κάνει μεγάλα βημστα , οπότε μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα θα τρίβετε τα μάτια σας κάποια στιγμή..!!
Για πες πληροφορίες. Έχω στο χωριό αναμονής καλοριφερ
 
Τι συγκρίνουμε τώρα σομπες με καραμπινες; :confused::confused:
Για να βγάλεις μια καλή σομπα μπορεί να θέλει 15 χρόνια, η καραμπινα είναι πολύ διαφορετική... εδώ ολόκληρη baikal με παράδοση και αυτή στο λειοκαννο και το 156 αδρανειας που έφτιαξε πεθαίνει στην εμπλοκή. Που φτιάχνει ήδη μερικές δεκαετίες και αυτογεμες...
 
Τι συγκρίνουμε τώρα σομπες με καραμπινες; :confused::confused:
Για να βγάλεις μια καλή σομπα μπορεί να θέλει 15 χρόνια, η καραμπινα είναι πολύ διαφορετική... εδώ ολόκληρη baikal με παράδοση και αυτή στο λειοκαννο και το 156 αδρανειας που έφτιαξε πεθαίνει στην εμπλοκή. Που φτιάχνει ήδη μερικές δεκαετίες και αυτογεμες...
Ντοκτωρ παράδειγμα έθεσα, μακάρι να φτιάχναμε κ εμεις κάτι , όσο για τις οπλοβιομηχανιες αν θέλουν να φτιάξουν κάτι αξιόπιστο μπορούν απλός όλοι το ρίχνουν στις εκπτώσεις υλικών στο βωμο της μαζικής παραγωγής κ του κέρδους
 
Δεν νομίζω να ξέρει κάποιος Γιώργη εκτός από τον λογιστή του.
Αν κατάλαβα σωστά ένα τουφέκι καμία εταιρία δεν πουλάει.
Πάντως ένα mail στο Urbino για την τιμολογιακή κλίμακα θα το έχεις αν ρωτήσεις.
Πάμε Ουρμπινο ; :)
 
Ενδεικτική - προτεινόμενη τιμή λιανικής θα σου πουν. Όχι πόσο πουλάνε στον αντιπρόσωπο. Εγώ λέω ότι πάνω από ενα 500ρικο δέν στοιχίζει σε κανέναν αντιπρόσωπο κάποιο αυτογεμες, άσχετα αν φτάνει σε μας από 1400 ως 2000.
 
Ενδεικτική - προτεινόμενη τιμή λιανικής θα σου πουν. Όχι πόσο πουλάνε στον αντιπρόσωπο. Εγώ λέω ότι πάνω από ενα 500ρικο δέν στοιχίζει σε κανέναν αντιπρόσωπο κάποιο αυτογεμες, άσχετα αν φτάνει σε μας από 1400 ως 2000.
Πουλάνε λίγο πιο κάτω από την μισή τιμή της λιανικής.
 
Λέτε να ψωνίζουμε απ' αυτούς και αεροπλάνα σε λίγα χρόνια; .no.
Δεν νομίζω...μην μεγαλοποιουμε τα πράγματα!καραμπίνες β διαλογής φτιάχνουν....γιατί δεν φτιάχνουμε και εμείς??πολύ εύλογη απορία...λόγω ευνουχισμενων πολιτικών θα έλεγα....όχι λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας!
 
Σόμπες φτιάχνει κ ένας μπάρμπάκος στην Αρτα...τι πάει να πεί αυτο??? Μη συγκρίνουμε οτι να ναι παιδιά, σιγά που θα τους δεις σε λιγα χρόνια στο δντ οδεύουν οπότε η μοίρα τους ειναι προδιαγεγραμένη!!
 
Δεν νομίζω...μην μεγαλοποιουμε τα πράγματα!καραμπίνες β διαλογής φτιάχνουν....γιατί δεν φτιάχνουμε και εμείς??πολύ εύλογη απορία...λόγω ευνουχισμενων πολιτικών θα έλεγα....όχι λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας!

όποιος έχει προσπαθήσει να φτιάξει οποιαδήποτε επιχείρηση (μικρή ή μεγάλη ) στην Ελλάδα , ξέρει πάρα πολύ καλά την απάντηση ,
στο γιατί δεν φτιάχνουμε και εμείς..........
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top