Διάφορα θέματα

Status
Not open for further replies.
Όνομα
Stelios
Λενε ολοι να κοψουμε την αγορα τουρκικων προιοντων λες και αυτο δεν θα χει καμια συνέπεια.

Λες και κρέμονται από μας και θα τους τιμωρησουμε και αυτοί Όχι.

Μιλάμε δηλαδή πέφτω από τα σύννεφα.

Μην αγοράσετε τίποτα τουρκικό και μετά αν αγοράσουν αυτοί κάτι ελληνικό να μου το πείτε.

Μια χαρά τα λες εσύ.
Γιατί είπες και τα καλύτερα να ήταν δεν θα τα αγόραζες.

Αυτό δείχνει ότι δεν τα μειώνεις σαν όπλα και ούτε μειώνεις αυτούς που τα αγοράζουν.

Έχεις ένα σκεπτικό και όλα καλά.

Εγώ είπα το άλλο όμως.

Φέρει πειν βγάζαμε εδώ το ata arms sp.
Οι ίδιοι που κράζουν θα ήταν αυτοί που θα έλεγαν τα καλύτερα.

Ως αναφορά τώρα το πως σκέφτεσαι εσύ προσωπικά θα σου πω κάτι.
Αν εμείς σταματήσουμε να αγοράζουμε τα προϊόντα τους θα σταματήσουν κι αυτοί να αγοράζουν τα δικά μας.

Μας συμφέρει κάτι τετοιο;
Άσε που αν γίνει αυτό φαντάσου πόσο χειρότερες θα γίνουν οι σχέσεις των δύο χωρών.

Εχω άδικο;

Θέλετε να πάμε και χειροτερα;
Μεγάλη συζήτηση αυτή..... την οποία εγώ θα προτιμούσα να την κάναμε ει δυνατόν από κοντά. Δεν προσφέρεται το πληκτρολόγιο

Όνομα
Stelios
Μεγάλη συζήτηση αυτή..... την οποία εγώ θα προτιμούσα να την κάναμε ει δυνατόν από κοντά. Δεν προσφέρεται το πληκτρολόγιο
Μεγάλο θέμα το κάνουμε.
Στην ουσία δεν είναι.
Εμπόριο είναι.
Πάρε δώσε είναι.

Τέλοσπαντων κάποια στιγμή θα συνηθίσω και θα μιλάω μόνο για τα όπλα.

Κάποια στιγμή σίγουρα θα βαρεθώ.

Αν διαβάσει κανείς αυτό το θέμα απ την αρχή του θα δει χίλιες φορές τα ίδια πράγματα.

Όνομα
Χρηστος
Εμπαργκο ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ αυτο πρεπει να γινει... μια μερα να εισασταν στις καστανιες θα καταλαβαινατε καλα τι εστει τουρκος...κατα τα αλλα εμεις να περναμε καλα λεγοντας θεωριες του κωλου και ασε τους αλλους να βγαλουν το φιδι απο τη τρυπα...δυστηχως ο Ελληνας ξεχναει ευκολα,ευτηχως οχι ολοι...

Όνομα
Stelios
Εν τω μεταξύ διαβάζω για τις εισαγωγές εξαγωγές με Τουρκίας Ελλάδας και βλέπω ότι κάθε χρόνο παίζουν κάτι δις πάρε δώσε.

Και κάποιος φορές η Ελλάδα εισπράττει περισσότερα κυρίως λόγω των ελληνικών πετρελαιων.

Και πετάγονται απερίσκεπτα κάποιοι και λένε μην αγοράζεις τίποτα τουρκικό.

Μα εγώ βλέπω τους δίνουμε 1.5 δις και μας δίνουν 2.

Δηλαδή 500 εκατομμύρια συν κάποιες χρονιές.

Πόσα τρελα!!!

Δηλαδή το λενε και σοβαρά και νιώθουν και πατριώτες έξυπνοι.

Γιατί λέει θα τα κάνουν σφαίρες να σκοτώσουν τα παιδιά μας.

Τα 500 εκατομμύρια παραπάνω που πήραμε εμείς τα καναμε σφαίρες να τους σκοτωσουμε;

Όνομα
Stelios
Εμπαργκο ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ αυτο πρεπει να γινει... μια μερα να εισασταν στις καστανιες θα καταλαβαινατε καλα τι εστει τουρκος...κατα τα αλλα εμεις να περναμε καλα λεγοντας θεωριες του κωλου και ασε τους αλλους να βγαλουν το φιδι απο τη τρυπα...δυστηχως ο Ελληνας ξεχναει ευκολα,ευτηχως οχι ολοι...
Μόλις κάνουμε εμπάργκο θα φτιάξουν όλα.

Μήπως γίνουν χειροτερα;

Όχι μήπως σίγουρα.

Δημήτρη καλησπέρα και καλώς ήλθες στο HL.
Το τελευταίο σου post μπορεί να παρεξηγηθεί.
Και απο φίλος και χρήσιμο μέλος για όλους μας να δώσεις λαβή για ....πανηγυρια χωρις να υπαρχει λόγος.
Σου είπε ο συνονόματος σου, οτι ο ίδιος δεν ξερει και σου δίνει συμβουλή/ λύση με το όνομα του Έλληνα ειδικού και site που ΜΠΟΡΕΙΣ στα ελληνικά να μπεις και να του ζητήσεις πληροφορίες.
Εγω το έκανα πριν 2 χρόνια και σε 2-3 εβδομάδες ο άνθρωπος δημοσίευσε απάντηση που για μένα μετράει ως γνώση ειδικού και οχι γνώμη του ...καθενος.
Ανεξάρτητα λοιπόν απο οτι μάθεις απο εδω ή απο άλλου, ρωτά και τον κ. Κυπριδημο.
Δεν πρεπει να τον ρωτήσει άλλος για σένα.
Επίσης επειδη γράφεις οτι διαβάζετε και μαθαίνετε, εκεί μπορείτε να ενημερωθείτε υπεύθυνα και να "μορφωθείτε" σωστά κυνηγητικά και να μην ακούτε τις @@@κιες των άσχετων όπως π.χ. Οτι τα σκάγια τα καφτά (ζεστά!!!) ρίχνουν τα πουλια.
Σου το λέω εγω που παρά τις γνώσεις απο την ζωή και την δουλειά μου ακομη μαθαίνω.
....Ταύτα και μένω....
Καλησπέρα σας φίλοι κυνηγοί . Έχουμε κάτι νεότερο για τα όπλα MOLOT - Bekas ?

1586170167403.png
Κάνουμε την έρευνα μας γιατί μας ενδιαφέρει να αγοράσουμε .
Χρειαζόμαστε τα φώτα σας και περιμένουμε τις απόψεις σας . Υπάρχει κανένα γιουρούκι εκεί πέρα να μας απαντήσει ?

Όνομα
Κυριάκος

View attachment 11751
Χρειαζόμαστε τα φώτα σας και περιμένουμε τις απόψεις σας . Υπάρχει κανένα γιουρούκι εκεί πέρα να μας απαντήσει ?
Πόσο έχει αυτό το όπλο φίλε;

konstantinos

Moderator
Περιοχή
ΚΑΣΟΣ

View attachment 11751
Σαν όπλο που δεν εισάγεται στην Ελλάδα δεν νομίζω να το έχει δοκιμάσει η δει κάποιος συνάδελφος.

View attachment 11751
Καλησπέρα Δημήτρη. Θα ήθελες να μας εξηγήσεις τι σημαίνει η λέξη γιουρούκι για εσένα ,γιατί δεν είναι και τόσο ευγενική ούτε κολακευτική για όλους μας εδώ στο φόρουμ.

konstantinos

Moderator
Περιοχή
ΚΑΣΟΣ
Καλησπέρα Δημήτρη. Θα ήθελες να μας εξηγήσεις τι σημαίνει η λέξη γιουρούκι για εσένα ,γιατί δεν είναι και τόσο ευγενική ούτε κολακευτική για όλους μας εδώ στο φόρουμ.
.sarcastic. με το έτσι θέλω να μας πουν και κοπριες.

γιουρούκος
Οι Γιουρούκοι (Yörük στα τούρκικα, юруци στα Βουλγάρικα, Јуруци στα σκοπιανά), ήταν νομαδική φυλή που μερικοί την θεωρούν ελληνική (εξισλαμισμένοι ειδωλολάτρες), άλλοι φρυγική, άλλοι τουρκική (ειδικότερα, τουρκομανική) του κλάδου των Ογκούζων, ενώ άλλοι τους θεωρούν κράμα Ρωμιών και Τουρκμενίων και κάποιοι άλλοι Καυκάσιους.
Άτακτοι πεζικάριοι, συνόδευαν υποβοηθώντας τις εκάστοτε εκστρατείες του οθωμανικού στρατού, διαπράττοντας διαβόητες αγριότητες με κέρδος το πλιάτσικο.
Αν και πολλοί επέστρεψαν με την ανταλλαγή πληθυσμών στη Μικρά Ασία μετά τους Βαλκανικούς Πολέμους, σήμερα, απόγονοί τους υπάρχουν και σε πολλά μέρη των Βαλκανίων. Εξού και τα συχνά επώνυμα Γιουρούκης, -ας πολλών συμπολιτών μας. Κάποιοι συσχετίζουν τους εκχριστιανισμένους απ' αυτούς, με τους Σαρακατσάνους.
Στα τούρκικα yörük / yürük σημαίνει νομάς, γρήγορος, ταχύς, γοργοπόδαρος και κάποιοι το ετυμολογούν απ’ το παλαιοτουρκικό yori: περπατώ, βαδίζω σε πορεία που συναντάται στις τουρκικές γλώσσες με φωνηεντικές παραλλαγές.
Παρεμπιπτόντως, το τόσο κοντινό τούρκικο yürüyüş: προχωρώ, περπατώ, βαδίζω σε δύσκολη πορεία, μας έδωσε το πασίγνωστο γιούργια: έφοδος, επίθεση που μας προίκισε με το γνωστό μα πάντα επίκαιρο γιούρια στον ταβά με τα κουλούρια! που αναφέρει o Jonas, αλλά κι ο acg εδώ.
Στα ελληνικά εμφανίζονται, συχνότερα στο ουδέτερο, τα υποτιμητικά:
  • γιουρούκος / γιουρούκης, γιουρούκα, γιουρούκι: άξεστος, αγροίκος, βάρβαρος, απολίτιστος, βρομερός, άγαρμπος, ατσούμπαλος, μονοκόμματος, χοντροφτιαγμένος, αλήτης, ρεμάλι, γύφτος,
  • γιουρούκια: (επιπλέον) ρεμπέτ-ασκέρι, χύμα, φασαρτζήδες, πλιατσικολόγοι, λεηλατητές, τομαριστές και
  • γιουρούκικο / γιουρούτικο: ειδικό, στακάτο ζεϊμπέκικο, που σαν επίθετο το χρησιμοποιούσαν, κατά τον Πετρόπουλο, στα μπουζουξίδικα σινάφια. Οι μάγκες δε, το χόρευαν σχεδόν ακίνητοι.

Παιδιά έχουμε κάνει εμείς τις κινήσεις μας, λάθος το γιουρουκι, πάμε παρακάτω. Έχουμε αλλα ωραία και σοβαρά θέματα να διαβάσουμε και σχολιάσουμε. Ευχαριστώ πολύ.
Γειά σας , Έχουμε κάτι νεότερο για τα όπλα MOLOT - Bekas ? Μας ενδιαφέρει και η άποψη των μελών κυνηγών του FORUM διότι είναι σεβαστές όλες οι γνώμες τους στα πλαίσια της έρευνας αγοράς που πραγματοποιούμε . Η βοήθεια σας θα είναι καθοριστική . Σας επισυνάπτουμε φωτογραφικό υλικό για το προϊόν που μας ενδιαφέρει να αγοράσουμε , σας ευχαριστούμε .1586195682260.png

Όνομα
Theodoros
Γειά σας , Έχουμε κάτι νεότερο για τα όπλα MOLOT - Bekas ? Μας ενδιαφέρει και η άποψη των μελών κυνηγών του FORUM διότι είναι σεβαστές όλες οι γνώμες τους στα πλαίσια της έρευνας αγοράς που πραγματοποιούμε . Η βοήθεια σας θα είναι καθοριστική . Σας επισυνάπτουμε φωτογραφικό υλικό για το προϊόν που μας ενδιαφέρει να αγοράσουμε , σας ευχαριστούμε .View attachment 11782
Ρε φιλαράκι τι σε έχει πιάσει με τα bekas αφού δεν τα ξέρει κανείς δεν πας να πάρεις καμία Baikal που είναι και δοκημασμενη να τελειώνεις

Status
Not open for further replies.