Δημόσια διαβούλευση για το Π/Δ «Ερασιτεχνική και Αθλητική Αλιεία»

Το νούμερο είναι κυλιόμενο.Οσο σφίγγει η θηλιά της ύφεσης τόσο μικραίνουν τα νούμερα.Αν δεν είχαμε μπει σε αυτή την οικονομική δίνη,θα ήμασταν πάνω από 300.000 κυνηγοί.Στους αλιείς, όσους θες βάλε... Έχει καταργηθεί η ερασιτεχνική άδεια και στο παράκτιο ψάρεμα δεν χρειαζόταν ποτέ,άρα δεν υπάρχει μητρώο.Ο Καράφλας ξέρει να σου πει άμεσα το ταμείο,σε δύσκολες ερωτήσεις ζαλίζεται.
χαχαχαχα τον πας φέρτε!! σε χλωρό κλαρί δεν τον αφήνεις!!
 
Είναι πιο καλυτερο το 300αρι από το 150αρι παραγαδι? Είναι.

Βοήθησαν οι ηλεκτρικοι μηχανισμοί τον ερασιτέχνη ωστε να φτάσει πχ με την συρτη βυθου σε βάθη που μέχρι πριν δεν μπορουσε με τα χέρια? Σιγουρα.

Είναι αποτελεσματικό το ζωντανό δόλωμα κ ιδιαίτερα στα μεγάλα αρπακτικά? Είναι.

Γιατι μονο έναν μηνα τον χρόνο να απαγορευεται το ψαροντουφεκο ας το κανουμε δίμηνο...



Ας κόψουμε κ ενα κιλό από τα αλιεύματα...


Ο μόνος σκοπός όλων αυτών είναι προς όφελος του επαγγελματία ψαρά..


Συνεχεια ακουμε κ διαβάζουμε πως επιασαν ερασιτέχνες που ψάρευαν παράνομα, επαγγελματία κανέναν!!
Και γιατί δεν γίνονται έλεγχοι σε αυτους ακόμα κ μετα απο καταγγελίες??
Αφήστε το καλυτερα.........


Δίχτυα κρυσταλιζε, δίχτυα κοντά σε ακτές κ εντός λιμανιών, βολαγματα, ψαρεμα εκτός επιτρεπομενης περιοδου πχ αλιεία αστακου κ ενα σωρό άλλα...

Επαγγελματίες με πραγματικο σεβασμό λίγοι υπαρχουν..
Γιατί οτιδήποτε το βλεπεις σαν χρημα αρχίζεις κ καταστρέφεις με κάθε τρόπο
Γίνεσαι αχόρταγος.....

Παλιά ο Ελευθερος τυπος είχε βάλει μια σειρά DVD με επαγγελματικά ψάρεματα, ρώτησε ο αφηγητής έναν ηλικιωμενο ψαρά γιατί πιστευει οτι μειώθηκαν τα ψάρια
και η πρωτη εκδοχή που έδωσε ήταν:
Πολυ ερασιτεχνια................
Γι αυτο,οποιος επαγγελματιας ειναι κακο παιδι.......

20190831_075954.jpg


hippo
 
Μάγκες όταν βάλουν τους ψαράδες στον ίδιο τρουβα με τους κυνηγούς θα τους βάλουν και μια άδεια αλιείας στα ύψη και μετά τρέχα γυρεύε. Μόνο όταν ενώθουμε και δείξουμε την δύναμή μας θα μας υπολογιζουν. Για αυτό το λόγο το κόμμα των κυνηγών πρέπει να εκπροσωπεί όλους τους ανθρώπους των υπαίθριων δραστηριοτήτων.
 
Συμφέροντα είναι όλα ...
Τράτες, γριγρί θα πειράξουν, που αλωνίζουν και κομματικά στελέχη έχουν ποσοστά ;

Άντε κάνε μας την χάρη που θες τζάμπα ψάρια ... θα πληρώσεις τον επαγγελματία με τους πακιστανούς εργάτες.

Φύγε ρε συ που θες να φας φαγκρί και συναγρίδα με ένα καλαμάρι. Θα πληρώσεις για να φας.

Θες σφυρίδα. Θα σου πιάσει ο επαγγελματίας με τις αλυσίδες και το συρόμενο εργαλείο.
Θα γεμίσει ψυγεία με σφυρίδες. Δεν θα αφήσει ούτε μια. "Πλέρωνε" για να φας.

Θες λαγό, μπεκάτσα και αγριογούρουνο. Τι είσαι ; Ο Βασιλιάς ; Τράβα στον κρεοπώλη.

Κλειστείτε στα σπίτια σας δουλέψτε και πληρώνετε.

Θες να ξεσκάσεις ; Τράβα σε κανένα mall και "πλέρωνε".

Άκου εκεί που θες και μολύβι για τα φυσίγγια. Απαγορεύεται. Βάλε τραχανά για τσίχλες και ρεβύθια για γουρούνια.

Ξανανεβάστε φωτό και βίντεο με κυνήγια και ψαρέματα στο fb και στο yt αν τολμάτε γατάκια. :)

ps
Αν πεις στον λιμενικό ότι μαθαίνεις στο καλαμάρι να κολυμπάει, θα το γλυτώσεις το 300άρι άραγε ;
Νομίζω ότι θα κόψω να ανεβάζω και φωτό από ψάρεμα πλέον.
 
Last edited:
Αν πεις στον λιμενικό ότι μαθαίνεις στο καλαμάρι να κολυμπάει, θα το γλυτώσεις το 300άρι άραγε ;
Έχεις δεί εσύ ποτέ λιμενικό που μπορεί να ξεχωρίσει ένα ψοφιο καλαμάρι από ένα ζωντανό?Στο τάβλι η απορία τους είναι γιατί δεν φέρνουν 7αρες.
 
Έχεις δεί εσύ ποτέ λιμενικό που μπορεί να ξεχωρίσει ένα ψοφιο καλαμάρι από ένα ζωντανό?
Πραγματικά προϋπόθεση για να μπεις στο λιμενικό πρέπει να είναι η επιλεκτική όραση.

3 φορές που με έλεγξαν τους ρώτησα γιατί ήρθατε καρφί σε εμένα και δεν ελέγξατε πρώτα τα καΐκια γύρω μου.
Η απάντησή τους αποστομωτική. Ποιά καΐκια;

Την επόμενη φορά θα τους τραβήξω βίντεο και μάλιστα ότι σωστικό μου ζητήσουν να δουν θα ζητήσω και εγώ να δω το δικό τους.
Νομίζω είναι δίκαιο.
 
Το καλύτερο όλων, πακιστανός "ιχθυολόγος" που μιλούσε άπταιστα ακαταλαβίστικα πήγε να με εμβολίσει με το πλωτό φέρετρό του με 70άρα yamaha ενώ στην βάρκα είχα και τον μικρό μαζί γιατί λέει είχα πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη των 200μ τα ιχθυοτροφεία.
Αφού του εξήγησα ότι η απόσταση είναι 50μ, και του πέταξα μερικά πρόχειρα μολύβια, με απείλησε ότι θα φωνάξει τον φίλο του τον λιμενικό.
Μετά από πολλά μπινελίκια και αφού τον τράβηξα φωτογραφίες του είπα ότι δεν φεύγω μέχρι να έρθει το λιμενικό.
Πλωτό φέρετρο χωρίς αναγνωριστικά, μηχανή 70hp αυτός χωρίς δίπλωμα ταχυπλόου, κτλ
Επίσης του είπα ότι θα τον επισκεφτούν σύντομα η επιθεώρηση εργασίας και η πολεοδομία.

Από τότε κανένας δεν με ενόχλησε ξανά.

Ξεφύγαμε πάλι ...

Photo0048.jpg
 
Last edited:
Εμένα άλλη είναι η απορία μου.Εαν μου την πέσουν πεζοί για έλεγχο,ανοίξουν το κουτί με τα καραβιδακια και τύχει και σαλεψει κανένα,τι γίνεται?
Τους το δίνεις πεσκέσι να το πάνε σε κανένα ίδρυμα φροντίδας άγριας ζωής μετά την νεκρανάσταση.
Πας για ψάρεμα με τα υπόλοιπα.
Απλό.

Το πρόβλημα είναι αν σου ζητήσουν το πιστοποιητικό θανάτου των δολωμάτων. Εκεί τι κάνεις ;;;
 
Back
Top