Δημοσκόπηση

Υπάρχει κάποιο θήραμα που δεν το κυνηγάς ποτέ, ακόμα και αν σου τύχει;

  • Δεν ριχνω ποτέ σε υδρόβια

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    31
  • Poll closed .
Θα ηθελα αν μπορούσα να μην εριχνα καθολου σε κοτσυφια,Ενας τραυματισμενος κοτσυφας παντα με κανει να σκεφτομαι κ να νιωθω παραξενα..
Θυμάμαι καποτε μια καθηγήτρια στο γυμνασιο που γνωριζε οτι κυνηγαω μου ειχε πει τον κοτσυφα τουφεκας βρε που ειναι το ωραιοτερο πουλι..Τι ωραιο εχει τις λεω καταμαυρος ειναι..
Μετα απο μερικα χρονια καταλαβα ποσο δικιο ειχε...
 
Θα ηθελα αν μπορούσα να μην εριχνα καθολου σε κοτσυφια,Ενας τραυματισμενος κοτσυφας παντα με κανει να σκεφτομαι κ να νιωθω παραξενα..
Θυμάμαι καποτε μια καθηγήτρια στο γυμνασιο που γνωριζε οτι κυνηγαω μου ειχε πει τον κοτσυφα τουφεκας βρε που ειναι το ωραιοτερο πουλι..Τι ωραιο εχει τις λεω καταμαυρος ειναι..
Μετα απο μερικα χρονια καταλαβα ποσο δικιο ειχε...
Τελικά τι όμορφο έχει? .big smile.
 
Οι παλαιοί Κρητικοί δεν σκότωναν ποτέ κοτσίφι και άμα κανείς σκότωνε τον βλαστημούσαν. Πουλί που φοράει μαύρα δεν το σκότωναν...
Εγώ πάλι δεν σκοτώνω πέρδικα για 2 λόγους.
α)δεν μαρέσει ως μεζές
β)την θεωρώ όμορφο πουλί και σπάνιο στα μέρη μου...

Μαντινάδα: Αμα θα δω μαύρο πουλί ποτέ δεν το σκοτώνω τα μαύρα για να τα φορεί έχει κι εκείνο πόνο..
 
Last edited:
Εγω ριχνω τα παντα,αλλα αγαπη μου βαθια ειναι το ορτυκακι και επεται το υδροβιο..
Το μονο που στεναχωρει ειναι οταν τραυματιζω το θηραμα που κυνηγω,προτιμω να το σκοτωσω ακαριαια παρα να το 'τυραννυσω'..
Ετσι φαινεται στα ματια μου τουλαχιστον
Το διαστημα που ειναι κλειστο το κυνηγι τα χαζευω και τα χαιρομαι τοσο πολυ που δεν σκεφτομαι καθολου το τουφεκι μου,ολα τα ζωντανα..Δεν νομιζω να συμβαινει μονο σε εμενα?
 
Ναι και αυτό είναι η πέρδικα
Μπορεί να ακουστεί παράξενο αλλά δεν μου πάει η καρδια να τουφέκισω την βασίλισσα του βουνού αν και μου έχει δωθεί αρκετές φορές η ευκαιρία
στο λαγοκυνηγι
Ίσως γιατί μου αρέσει να την καμαρώνω όταν αρχίζει το πρωινό κακαρισμα και μετά στο ξημέρωμα όταν προγκαει πετώντας μέσα στα γκρεμια για να προφυλαχτεί από την παρουσία μου και των σκυλιών μου
Από την άλλη σκέφτομαι και αυτούς τους τρέλαμενους Περδικαδες την ίδια τρέλα κουβαλαμε
που λιώνουν τις σόλες τους στα βράχια για μια συνάντηση οπότε δεν μου αρέσει να τους αφαιρέσω την χαρα
 
Ναι και αυτό είναι η πέρδικα
Μπορεί να ακουστεί παράξενο αλλά δεν μου πάει η καρδια να τουφέκισω την βασίλισσα του βουνού αν και μου έχει δωθεί αρκετές φορές η ευκαιρία
στο λαγοκυνηγι
Ίσως γιατί μου αρέσει να την καμαρώνω όταν αρχίζει το πρωινό κακαρισμα και μετά στο ξημέρωμα όταν προγκαει πετώντας μέσα στα γκρεμια για να προφυλαχτεί από την παρουσία μου και των σκυλιών μου
Από την άλλη σκέφτομαι και αυτούς τους τρέλαμενους Περδικαδες την ίδια τρέλα κουβαλαμε
που λιώνουν τις σόλες τους στα βράχια για μια συνάντηση οπότε δεν μου αρέσει να τους αφαιρέσω την χαρα
.RESPECT.
 
Back
Top