Γυαλιά προστασίας.

Εχω αρχίσει να προβληματίζομαι τελευταία με τον χαμό που γίνεται απο επικίνδυνους τυφεκιοφόρους στους κυνηγότοπους και ειδικά στούς προορισμούς κοντά στην Αθήνα.
Οσο και αν πίστευα ότι ποτέ δεν θα μπορούσα να κυνηγήσω με γυαλιά ,το θέμα αρχίζει να με προβληματίζει και να αισθάνομαι την ανάγκη μερικές φορές οτι έπρεπε να έχω ήδη πάρει.
Περιμένω γνώμες και προτάσεις ακόμη και για μια ομαδική παραγγελία.
 
Aν βαλεις σε ολα αυτα το οτι ασχολουμαι με το σκοπευτηριο, οποτε καποιες ωρες της μερας ή του απογευματος ο ηλιος σκοτωνει εντελως και τον εχεις κοντρα, και οτι φοραω γυαλια μυωπιας, αμεσως καταλαβαινεις τον προβληματισμο μου.

http://www.ebay.co.uk/itm/PRO-SPORT...Goods_SportsSunglasses_SM&hash=item4ae1644c23

Aυτα ψηνομαι να παρω, λογω κοστους φυσικα, και λογω οτι εχουν frame για διορθωτικους φακους
 
Ρε Δημήτρη ανοίγεις θέμα για την προστασία των ματιών λέω έχει δίκιο, ανοίγεις θέμα μετά και για την ακοή....εεε δεν είναι όλοι γέροι εδώ μέσα!!.lazy. Φυσικά και συμφωνώ και στα δύο αλλά δυστυχώς δεν με βολεύουν καθόλου ούτε τα γυαλιά, ούτε και τα ακουστικά!
 
τα γυαλιά στο κυνήγι είναι σίγουρα απαραίτητα γιατί ποτέ δεν ξέρεις
θεωρώ όμως ότι τα φοράμε λίγο και είναι υπερβολή ίσως να δίνουμε πολλά χρήματα
έχω έδω και 2 χρόνια ένα ζευγάρι προστασίας για εργατική χρήση που τα πήρα 8 ευρώ και είναι μια χαρά
πήρα μάλιστα 2 ζευγάρια και το ένα το τουφέκισα σε 10-15-20 μέτρα και ήταν τέλειο
κάτι τέτοιο μοντέρνο και φτηνό
http://youtools.gr/index.php?route=product/product&path=143_147_324&product_id=1242
 
Ρε Δημήτρη ανοίγεις θέμα για την προστασία των ματιών λέω έχει δίκιο, ανοίγεις θέμα μετά και για την ακοή....εεε δεν είναι όλοι γέροι εδώ μέσα!!.lazy. Φυσικά και συμφωνώ και στα δύο αλλά δυστυχώς δεν με βολεύουν καθόλου ούτε τα γυαλιά, ούτε και τα ακουστικά!

Και ποιός μίλησε για ακουστικά Τσαπ ; Υπάρχει πληθώρα ωτοασπίδων στην αγορά.
 
τα γυαλιά στο κυνήγι είναι σίγουρα απαραίτητα γιατί ποτέ δεν ξέρεις
θεωρώ όμως ότι τα φοράμε λίγο και είναι υπερβολή ίσως να δίνουμε πολλά χρήματα
έχω έδω και 2 χρόνια ένα ζευγάρι προστασίας για εργατική χρήση που τα πήρα 8 ευρώ και είναι μια χαρά
πήρα μάλιστα 2 ζευγάρια και το ένα το τουφέκισα σε 10-15-20 μέτρα και ήταν τέλειο
κάτι τέτοιο μοντέρνο και φτηνό
http://youtools.gr/index.php?route=product/product&path=143_147_324&product_id=1242


Συμφωνώ Μάκη στο οτι δεν ειναι εποχές για πολλά έξοδα.Αλλά μου κάνει εντύπωση που λες οτι το τουφέκισες στα 10 μέτρα .
 
Συμφωνώ Μάκη στο οτι δεν ειναι εποχές για πολλά έξοδα.Αλλά μου κάνει εντύπωση που λες οτι το τουφέκισες στα 10 μέτρα .
Δημήτρη τσαλακώθηκαν άσχημα και ήταν για πέταμα αλλά δεν έσπασαν
είχαν φάει και 2 τουφεκιές πιο πριν στα 20 και 15 μέτρα και ήταν ήδη πουφ
 
Το γυαλί προστασίας είναι απαραίτητο.... Συμφωνω απόλυτα με τα παιδιά... τα 15 και 20 € είναι τπτ μπροστά στα μάτια μας...
Να θυμάστε κάθε φορά που η πρώτη ασυνείδητη κίνηση είναι να σηκώσετε το όπλο σε μια τσίχλα όμως το μυαλό άμεσα σας κόβει και σας σταματά, κάποιος άλλος έχει πατήσει την σκανδάλη από ανοησία και τα σκάγια μπορεί να βρεθούν... οπουδήποτε...
 
Aν βαλεις σε ολα αυτα το οτι ασχολουμαι με το σκοπευτηριο, οποτε καποιες ωρες της μερας ή του απογευματος ο ηλιος σκοτωνει εντελως και τον εχεις κοντρα, και οτι φοραω γυαλια μυωπιας, αμεσως καταλαβαινεις τον προβληματισμο μου.

http://www.ebay.co.uk/itm/PRO-SPORT...Goods_SportsSunglasses_SM&hash=item4ae1644c23

Aυτα ψηνομαι να παρω, λογω κοστους φυσικα, και λογω οτι εχουν frame για διορθωτικους φακους

Βίκτωρα κάτι παρόμοιο με αυτό που κοιτάς και πιο οικονομικό λόγω μεταφορικών κυρίως είναι αυτό:

http://www.ebay.com/itm/331250844977?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
 
Επειδη ετυχε ενα πολυ ασχημο περιστατικο σε κοντινο μου προσωπο, πηρα τα Browning Claymaster με το πλεονεκτημα οτι ειχαν αρκετους ενναλαξιμους φακους,.. Με βολεψαν πολυ οι πορτοκαλι κ κιτρινοι στο σκοπευτηριο κ οι τελειως διαφανοι στο κυνηγι, ειδικα σε μερη που υπαρχει πολυκοσμια... Μερχι να αρχισεις να τουφεκας σε ξενιζει αλλα συτομα τα ξεχνας ολα...
 
Αλεπουδιάρη, δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει. Αν δεν κάνω λάθος θαμπώνουν από μέσα επειδή όταν ανέβουν οι σφυγμοί, βγάζουμε αέρα και από το στόμα ;)
Αυτό που δεν έχω σκεφτεί να δοκιμάσω είναι κάτι σπρέυ που χρησιμοποιούν οι ψαροντουφεκάδες για τις μάσκες.
 
Ωραία η πλάκα όμως τα γυαλιά προστασίας είναι πλέον στον στάνταρ εξοπλισμό και όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα , δηλαδή όσοι φοράνε γυαλιά δεν μπορούν να επωμίσουν? Νομίζω ότι η ερώτηση εδώ θα έπρεπε να είναι ποιό είναι το καλύτερο γυαλί προστασίας και όχι αν βολεύουν ή όχι.
 
Ωραία η πλάκα όμως τα γυαλιά προστασίας είναι πλέον στον στάνταρ εξοπλισμό και όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα , δηλαδή όσοι φοράνε γυαλιά δεν μπορούν να επωμίσουν? Νομίζω ότι η ερώτηση εδώ θα έπρεπε να είναι ποιό είναι το καλύτερο γυαλί προστασίας και όχι αν βολεύουν ή όχι.

Μήτσο, μπορούν να επομίσουν αλλά επειδή δεν είμαστε όλοι ίδιοι, άλλον τον ενοχλεί κάποιο σχέδιο, άλλον κάποιος σκελετός, άλλον κάποια απόχρωση στον φακό και πάει λέγοντας. Δεν είναι θέμα επόμισης αλλά οπτικής.
Ωστόσο αυτό που πρέπει να προσέχουμε όταν επιλέγουμε ένα προστατευτικό ζευγάρι γυαλιά, είναι να φέρουν την πιστοποίηση ANSI 87.1
Το δικό μου ωστόσο πρόβλημα είναι το θάμπωμα στο περπάτημα. Ιδρώνω εύκολα και αν κάνει κρύο, δεν προλαβαίνω να τα καθαρίζω. Καταντάει κουραστικό και τα βγάζω :(
 
Back
Top