Γρατζουνιές απο Scotch Brite

Καλησπέρα στην παρέα.
θα είμαι σύντομος και συγνώμη για τα ορθογραφικά. Φέτος καταευχαριστήθηκα σκοποβολή στο χωριό έβγαλα άδεια κυνηγετική αλλά μόνο σε βαρέλια έριχνα. Αυτό με ευχαριστεί. Έριξα 300 μονόβολα και άλλα τόσα δράμια και μαγκνουμ να το ευχαριστηθώ. Όλα καλά τελείωσαν οι διακοπές γυρνάω σπίτι και ήρθε η ώρα να το καθαρίσω μέχρι να βλέπω την μούρη μου πάνω στο όπλο από λάμψη. Το όπλο μου είναι μια μοσμπεργκ 590 . Όλα καλά τα καθάρισα αλλά η κάνη μέσα μολύβι και καμένο πλαστικό. Σίγουρα τα μαγνουμ κάνανε την πολύ βρόμα. Τι wd-40 τι καθαριστικό μέχρι και σολβεντ έβαλα και το άφησα και μισή ώρα να δράσει τίποτα! Πέρασμα με χάλκινη βούρτσα 100000000 φορές... μόνο το πλαστικό έμενε! Τι χαρτί στούμπωσα τι το άφησα όλο το βράδυ με καθαριστικά να μουλιάσει... τίποτα και αναγκάστηκα να στουμπώσω σκοτσ μπραιτ το πρασινο το πανί σε πλαστική βούρτσα με wd-40 πάνω... και ναι όλα τα κατάλοιπα έφυγαν ... μετά την κοιτάω σε φως έντονο από φακό λεντ και βλέπω μέσα όλη η κάνη ψιλές γρατζουνιές. Αμα κανείς έχει τρίψει ανοξείδωτο ατσάλι με σκοτσ θα έχει δει τι αφήνει. Πολλές επιφανειακές γρατζουνιές τόσο δυσδιάκριτες που έκατσα 40 λεπτά μου βγήκαν τα μάτια να τις δω όμως πριν δεν υπήρχαν.... και με το νύχι να τις ακουμπήσεις δεν τις νιώθεις.... ρωτώ λοιπόν μπορούν να επηρεάσουν αυτά τα πράματα βλητικά οποιαδήποτε τουφεκιά?
Σλαγκ μπακσοτ απλά σκάγια με συγκεντρωτήρα η χωρίς?
Αν παρέλειψα κάτι ρωτήστε και πάλι σορι για τα ορθογραφικα. Ρε παιδιά απλή λογική.... μαλακό υλικό εκ φύσεως ΔΕΝ μπορεί να χαράξει ποιο σκληρό..... τι να πω.... είμαι υπερβολικά ψιρας με το οπλο μου παρακαλω θελω απαντησεις απο γνωστες και μονο ευχαριστω προκαταβολικ
 
Last edited by a moderator:
Αδερφέ το scotch brite έχει σμυρίγλι, δεν τρίβουμε τα όπλα με αυτό. Ότι μέταλλο τρίψουμε με αυτό θα το χαράξουμε. Έχουμε ξαναπεί η ορειχάλκινη βούρτσα που είναι ιδανική για δύσκολες βρομιές είναι αυτή και δεν υπάρχει άλλη.



Είναι της εταιρίας Napier και κυκλοφορεί στο internet, το πρόβλημα είναι να προσαρμόσεις το σπείρωμα της στις βέργες που κυκλοφορούν Ελλάδα γιατί βέργα με τέτοιο σπείρωμα στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Αν έχεις τα εργαλεία φτιάχνεις σπείρωμα αν όχι αγοράζεις βέργα από το εξωτερικό ή όλο το σετ από τον Παπατσαρούχα που το δίνει περίπου 30€.
 
Last edited by a moderator:
Όσο για το αν έχεις πρόβλημα με την κάννη, όχι δεν θα έχεις. Λες ότι πριν αυτές οι γρατσουνιές δεν υπήρχαν. Είχες κάνει τον ίδιο έλεγχο με τον ίδιο φακό και είχες δει ότι δεν υπήρχαν; Ουσιαστικά αυτό που δημιούργησες είναι περισσότερο ένα πράγμα σαν ιστός αράχνης παρά γρατσουνιές. Εγώ δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά ότι δεν υπήρχαν και πριν, ίσως λίγο λιγότερο. Απλά με τον τρόπο που έτριψες την κάννη αφαίρεσες και την υπάρχουσα πατίνα που είχε δημιουργηθεί. Έτσι και αλλιώς η αχρωμίωτες κάννες αυτών των φθηνών μοντέλων δεν φημιζόντουσαν ποτέ για τον βαθμό λείανσης. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν θες να σβήσεις αυτόν τον ιστό είναι να προσαρμόσεις σε ένα δράπανο, σε πολύ αργές στροφές, μια βούρτσα και να τυλίξεις ατσαλόμαλο ν.0 και με μια κρέμα λείανσης μετάλλων και με τεράστια υπομονή να βελτιώσεις την λείανση του κοίλου.
 
Σου σουλούπωσα λίγο τα μνμ, ελπίζω να μην σε πειράζει. Τώρα μπορούν τα μέλη να δουν τις φώτο ευκολότερα. Ισχύει ότι σου έγραψα παραπάνω. Η κάννη σου δεν έχει πρόβλημα. Αν δεν θες να την λειάνεις, θα την κάνει την δουλειά ο χρόνος και οι τουφεκιές. Απλά μην ξαναβάλεις συτό το πράγμα μέσα.
 
Ναι σε ευχαριστώ πολύ για το μοντινγκ είναι πολύ καλήτερα τώρα. μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξιγήσεις λίγο αυτο με τον χρόνο και τις τουφεκιες? δηλαδι τι θα γεμήσει τις εχμές απο τις τουφεκιές? με τις πιέσεις θα απλοθεί το μέταλο ας πούμε?
 
Όχι, με την πάροδο του χρόνου και τα πολλά φυσίγγια, θα δημιουργηθεί η λεγόμενη πατίνα στην κάννη. Είναι αυτό που αναφέρει και ο Κυπρίδημος και που το περιγράφουν και οι Άγγλοι σαν shot polished. Με την πάροδο του χρόνου και τα φυσίγγια θα υπάρχει μια φυσιολογική ανεπαίσθητη οξείδωση που θα οφείλεται σε χημικές αντιδράσεις. Οι μικροσκοπικές "γραντζουνιές" θα έχουν την τάση να σβήνουν και να "γεμίζονται" από αυτό το παραγόμενο υλικό. Το έχω παρατηρήσει και στο δικό μου αχρωμείωτο, η κάτω κάννη που ρίχνει πολύ περισσότερα φυσίγγια από την επάνω έχει αποκτήσει πολύ καλύτερη λείανση. Να πάρεις την βούρτσα που σου έβαλα στην φώτο και να τρίβεις την κάννη μερικές φορές, αφού πρώτα την ψεκάζεις εσωτερικά με ένα σπρέυ τριπλής δράσης καθαρισμού. Μετά με ένα πανάκι να φεύγει η μουτζούρα και θα στρώσει με τον καιρό.
 
αχρομιοτη
Στις καινουργιες αχρωμιωτες καννες δεν βάζουμε ούτε σκοτς μπραιτ ούτε ατσαλομαλλο.
Το γραντζουνισμα που έκανες δεν επηρεάζει την αποδοση της καννης σου.
Φρόντισε να την καθαριζεις μετά από κάθε χρήση γιατί θα αρχίσουν τα σκουριασματα και θα χρειαστείς οπλουργο.
Διάβασε στον Καθαρισμο παρακάτω τι πρέπει να ξέρεις :
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/
Και βουρτσα θαλαμης που αν θες την δουλεύεις και στην καννη:
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1924
 
Last edited:
Στις καινουργιες αχρωμιωτες καννες δεν βάζουμε ούτε σκοτς μπραιτ ούτε ατσαλομαλλο.
Το γραντζουνισμα που έκανες δεν επηρεάζει την αποδοση της καννης σου.
Φρόντισε να την καθαριζεις μετά από κάθε χρήση γιατί θα αρχίσουν τα σκουριασματα και θα χρειαστείς οπλουργο.
Διάβασε στον Καθαρισμο παρακάτω τι πρέπει να ξέρεις :
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/
Και βουρτσα θαλαμης που αν θες την δουλεύεις και στην καννη:
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1924

Άρα είτε έτσι είτε χωρίς εχμες το ίδιο αποδηδει με μονοβολο δραμια και σκάγια ιδικά στις συγκεντρώσεις?
 
Παντος το ίντερνετ έχει γεμίσει με απόψεις ιδικά Αμερικανών που κυνηγάνε συγκεκριμένα γαλοπούλα και μας έχουν τρελάνει με το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η τέλεια λιανση στην κανη για τις τελιες κατανομές που θα φέρουν επιτυχία στο κυνήγι αυτό.
 
είπαμε...θεωρητικά αλλάζει η απόδοση της κάνης αλλά πρακτικά δεν βλέπεις διαφορές γιατί κανείς από τους λοιπούς εμπλεκόμενους παράγοντες της τουφεκιάς δεν μένει σταθερός (φυσίγγια, θερμοκρασίες, υγρασία, αέρας κτλ κτλ κτλ)
 
Παντος το ίντερνετ έχει γεμίσει με απόψεις ιδικά Αμερικανών που κυνηγάνε συγκεκριμένα γαλοπούλα και μας έχουν τρελάνει με το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η τέλεια λιανση στην κανη για τις τελιες κατανομές που θα φέρουν επιτυχία στο κυνήγι αυτό.
Αυτο είναι πολύ εξειδικευμενο κυνήγι που θέλει φοβερά σφιχτο κέντρο τουφεκιας.
Απαιτεί ειδικό τσοκ και φυσιγγια.
Δεν έχει σχέση με αυτά που θέλεις εσύ.
 
είπαμε...θεωρητικά αλλάζει η απόδοση της κάνης αλλά πρακτικά δεν βλέπεις διαφορές γιατί κανείς από τους λοιπούς εμπλεκόμενους παράγοντες της τουφεκιάς δεν μένει σταθερός (φυσίγγια, θερμοκρασίες, υγρασία, αέρας κτλ κτλ κτλ)

σιγουρα . απλα το θέμα είναι όχι χωρης γρατζουνιες ασ πουμε να εχεις την τελια τουφεκια με οποιοδηποτε φυσιγγι (μονοβολο,δραμια,σκαγια) και μετα απο αυτες τις ανεπεστητες εχμες να εχεις την ποιο καταστρεπτικη τουφεκια εβερ.... δλδ τοσο μεγαλη διαφορα.... να εχει ενα οπλο για πεταμα....
 
Όχι, το όπλο δεν είναι για πέταμα...
Τα όπλα μπορούν να είναι λειτουργικά και με περισσότερες εμφανείς ζημιές......το πρόβλημα είναι στο αίσθημα της ανασφάλειας που θα έχει ο χρήστης...

αυτό... έχω πανικοβληθεί, το αγαπώ τόσο αυτό το όπλο και πήγα και έκανα αυτή την σπασμωδική κίνηση .... τώρα όλη μέρα κάθομαι και κοιτάω την κάννη με φακό και νιώθω ότι την κατέστρεψα και ότι δεν θα ρίχνει όπως πριν.... άλλα πώς τόσο αραχνοήφαντες αιχμές θα επηρεάσουν κατανομή, πιέσεις, ταχύτητες, ευστοχία η κάτι άλλο?

το όπλο έχει ρίξει άπειρα βαριά φυσίγγια και άμα το δεις είναι σαν να αγοράστηκε χθες και θέλω να το έχω ''βασίλισσα'' γιατί είναι κάτι που με ευχαριστεί τρομερά να χρησιμοποιώ
 
Back
Top