Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ούτε κάθομαι στα 30 μέτρα να τουφεκισω την μπεκάτσα σαν τσίχλα.... στην φυσίγγιοθήκη μου έχω τέσσερα διαφορετικά φυσίγγια....9 διασποράς,8 μαλλινοταπο ή μισοταπο,8 συγκεντρωτηρα και 6 συγκεντρωτηρα.... ανάλογα το σημείο αλλάζω τα φυσίγγια... και βέβαια πάντα δύο μονοβολα και 2 9βολα....
 
Ούτε κάθομαι στα 30 μέτρα να τουφεκισω την μπεκάτσα σαν τσίχλα.... στην φυσίγγιοθήκη μου έχω τέσσερα διαφορετικά φυσίγγια....9 διασποράς,8 μαλλινοταπο ή μισοταπο,8 συγκεντρωτηρα και 6 συγκεντρωτηρα.... ανάλογα το σημείο αλλάζω τα φυσίγγια... και βέβαια πάντα δύο μονοβολα και 2 9βολα....
Στα πόσα μέτρα ρίχνει ο καθένας και γιατί παίζουν ρόλο διάφοροι λόγοι
Στα 30 μέτρα δεν κάθομαι από επιλογή αλλά από ανάγκη
 
Στα πόσα μέτρα ρίχνει ο καθένας και γιατί παίζουν ρόλο διάφοροι λόγοι
Στα 30 μέτρα δεν κάθομαι από επιλογή αλλά από ανάγκη
Πάμε λοιπόν από την αρχή...με τι όπλο κυνηγάς,τι τόπους και με τι τσοκ...
 
View attachment 32458
Καλησπερα σε όλους γνωρίζει κάποιος αυτά τα φυσέκια να μου πει τι μπαρούτι έχουν και σε τι καιρικές συνθήκες είναι κατάλληλα?
Μη ρίξεις κανένα τα θέλω για τη συλλογή μου η τα αγοράζω η σου δίνω πιο συνχρονα!
 
Αν λοιπόν κάθεσαι στα 30 μέτρα από το σκύλο..... δηλαδή περίπου στα 31-40 μέτρα από το πουλί....δε χρειάζεται μεγάλη διασπορά εκτός αν το πουλί έρθει πάνω σου.... αυτό που χρειάζεται είναι σταθερή επωμιση, φυσίγγια δοκιμασμένα στο όπλο μας και ψυχραιμία...
 
Πάμε λοιπόν από την αρχή...με τι όπλο κυνηγάς,τι τόπους και με τι τσοκ...
Πόσο σταθερή φερμα έχει το σκυλί, πόσο ταιριάζει το όπλο σε σένα και πολλά άλλα...
Browning gold fusion 71 πόντους κυλινδρο μαμά τσοκ
Τα υπόλοιπα τι σχέση έχουν;
Εάν πάει το συγκεκριμένο φυσίγγι με διευρυμένο αυλό ρώτησα σε περίπτωση που κάποιος το έχει δοκιμάσει
 
Browning gold fusion 71 πόντους κυλινδρο μαμά τσοκ
Τα υπόλοιπα τι σχέση έχουν;
Εάν πάει το συγκεκριμένο φυσίγγι με διευρυμένο αυλό ρώτησα σε περίπτωση που κάποιος το έχει δοκιμάσει
Φυσικά και έχουν σχέση....αν κάθεσαι στη φερμα 35 μέτρα μακριά από το πουλί με 9 διασποράς και κύλινδρο.... είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα φύγει η μπεκάτσα.... όσο για το συγκεκριμένο φυσιγγι σε τέσσερα διαφορετικά όπλα με αυλό από 18,2 έως 18,6 έδωσε πολύ καλές κατανομές.Με κύλινδρο και 4 άστρα στα 18-20 βήματα και με 3 άστρα στα 25
 
Last edited:
Φυσικά και έχουν σχέση....αν κάθεσαι στη φερμα 35 μέτρα μακριά από το πουλί με 9 διασποράς και κύλινδρο.... είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα φύγει η μπεκάτσα....
Κάθομαι αναλόγως πώς μου επιτρέπει ο τόπος να κάτσω
Δεν βάζω διασποράς
Δεν βάζω 9αρια βάζω 7αρια
 
Κάθομαι αναλόγως πώς μου επιτρέπει ο τόπος να κάτσω
Δεν βάζω διασποράς
Δεν βάζω 9αρια βάζω 7αρια
Εννοείς 7 νούμερο γενικά .... είτε μισοταπο είτε μαλλινοταπο είτε συγκεντρωτηρα; Επίσης αν ο τόπος σου επιτρέπει να φτάσεις στα 10 μέτρα από το σκύλο δε θα αλλάξεις φυσίγγια;
 
Κάθομαι αναλόγως πώς μου επιτρέπει ο τόπος να κάτσω
Δεν βάζω διασποράς
Δεν βάζω 9αρια βάζω 7αρια
Δηλαδή στο όπλο σου βάζεις μόνο ένα τύπο φυσιγγίου; ... εννοώ τρία μισοταπα ή μαλλινοταπα ή συγκεντρωτηρα.... Προσωπικά όταν κυνηγάω μπεκάτσα με καραμπίνα έχω 4 άστρα τσοκ και η διάταξη των φυσιγγίων αλλάζει ανάλογα με το σημείο που θα τουφεκισω.... με τον τόπο που κυνηγάω και τις αποστάσεις που συνήθως φεύγουν τα πουλιά
 
Δηλαδή στο όπλο σου βάζεις μόνο ένα τύπο φυσιγγίου; ... εννοώ τρία μισοταπα ή μαλλινοταπα ή συγκεντρωτηρα.... Προσωπικά όταν κυνηγάω μπεκάτσα με καραμπίνα έχω 4 άστρα τσοκ και η διάταξη των φυσιγγίων αλλάζει ανάλογα με το σημείο που θα τουφεκισω.... με τον τόπο που κυνηγάω και τις αποστάσεις που συνήθως φεύγουν τα πουλιά
Τα τελευταία χρόνια ναι 7αρι κυλινδρο συγκεντρωτηρα
Τα τελευταία χρόνια όμως κυνηγάω και μόνος μου και δεν έχω την δυνατότητα να τις κλείσω για να έχω περισσότερες πιθανότητες για κοντινότερες βολές
 
Τα τελευταία χρόνια ναι 7αρι κυλινδρο συγκεντρωτηρα
Τα τελευταία χρόνια όμως κυνηγάω και μόνος μου και δεν έχω την δυνατότητα να τις κλείσω για να έχω περισσότερες πιθανότητες για κοντινότερες βολές
Χωρίς να έχω καμία διάθεση να το παίξω έξυπνος... νομίζω ότι κάνεις λάθος... όσο αφορά το κομμάτι να ρίχνεις με το ίδιο τσοκ τον ίδιο τύπο φυσιγγίων σε όλες τις πιθανές αποστάσεις....
 
Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει.... και για να επανέλθουμε στο αρχικό θέμα....το super felt σε όπλα με αυλό από 18, 2 έως 18,6 με τσοκ κύλινδρο στα 18 βήματα και με τσοκ ντεμι στα 25 βήματα έδωσε ομοιόμορφη κατανομή και άνοιγμα κύκλου 70-80 εκατοστά.
 
Χωρίς να έχω καμία διάθεση να το παίξω έξυπνος... νομίζω ότι κάνεις λάθος... όσο αφορά το κομμάτι να ρίχνεις με το ίδιο τσοκ τον ίδιο τύπο φυσιγγίων σε όλες τις πιθανές αποστάσεις....
Πιθανόν κολλήματα είναι αυτά
Παλιότερα έβαζα και διαφορετικά νούμερα και διασποράς τώρα βάζω αυτά καρφί και τέλος
 
Παιδιά ερώτηση ! Ποια η διαφορά των biturbo 36 kai biturbo 38 της labro????έχω δοκιμάσει τα 36 και έχω μείνει ευχαριστημένος τα 38 όμως δε τα έχω πάρει..έχουν κάποιες ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους?
οχι,μεινε στα 36γρ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top