Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιάννη ποια η μεγαλύτερη απόσταση που έχεις πάρει λαγό (ξερό) με νούμερο 6 ;
Ποτέ δεν έχω ρίξει #6 σε λαγό.
Στους δηκουσμας λαγους ο μεγαλητερος ειναι 3 κιλα πολη σπαβια βεβεα.εχω παρη μεχρει και 40 μετρα ξερος.απο εκει και μετα παμε σε εξτρημ σεταπ με νο3 νικελ.και γωμοσης 36 γρ παλη το πολη λογο νο σκαγιων οπου θελο παραπανο γρ
 
Τα χοντρα σκαγια για 45+ μετρα ειναι απαραιτητα....παντα κατα την γνωμη μου.
Και οταν λεω ''χοντρα'' εννοω Ν5 και κατω....
Το Ν5 το θεωρω οριακο σε διατρηση στα 50 μετρα.....ισως και ρισκο σε τριχωτο θηραμα....οπως και
στο παπι στα ιδια μετρα.
Παντα παιζει ρολο η αρχικη ταχυτητα του φυσιγγιου ....και η τι γομωση εχει .
Η λογικη λεει ....οτι οσο κατεβαινουμε σε νουμερο σκαγιων.....ανεβαινουμε σε γραμμαρια και παμε σε
μαγκνουμ γομωσεις....46 - 48 - 50 γραμμαριων.

Ανεβαζω απο δοκιμες μου μερικα Νουμερα και διατρηση σκαγιων σε απλα μολυβδινα και επινικελωνα.

Ολες οι δοκιμες με φουλ τσοκ.....στα 50 μετρα....και η διαρτηση μετρημενη σε χιλιοστα στεγνου χαρτιου.

Ν1 - V1,5-418m/s -μολυβδινα σκαγια - 5,8 χιλιοστα στα 50 μετρα

Ν2- V1,5-417m/s μολυβδινα σκαγια - 5,5 χιλιοστα στα 50 μετρα

Ν3- V1,5-400m/s μολυβδινα σκαγια - 40 ΜΕΤΡΑ - 8χιλιοστα ( στα 50 μετρα δεν το εχω )

Ν4-V1,5-400m/ μολυβδινα σκαγια - 2,7 χιλιοστα στα 50 μετρα

Ν4 -V1,5-400m/s NIKEL ( επινικελωμενα ) 4,5 χιλιοστα στα 50 μετρα

Ν4- V1,5-438m/s μολυβδινα σκαγια - 40 ΜΕΤΡΑ -5,5 Χιλιοστα - Και στα 35 μετρα -7,6 χιλιοστα.

Ν8,5 - V1,5-420m/s μολυβδινα σκαγια 40 ΜΕΤΡΑ -2,3 Χιλιοστα

Αυτα για την ωρα....Τα Ν5 - Ν6- Θελω να τα ξανα τσεκαρω.....ειδικοτερα το Ν6 που με εχει απογοητευσει!!!
Ν6 στα 45 μετρα μου εδωσε απιστευτα μικρη διατρηση με V1,5-405m/s.
 
Τα χοντρα σκαγια για 45+ μετρα ειναι απαραιτητα....παντα κατα την γνωμη μου.
Και οταν λεω ''χοντρα'' εννοω Ν5 και κατω....
Το Ν5 το θεωρω οριακο σε διατρηση στα 50 μετρα.....ισως και ρισκο σε τριχωτο θηραμα....οπως και
στο παπι στα ιδια μετρα.
Παντα παιζει ρολο η αρχικη ταχυτητα του φυσιγγιου ....και η τι γομωση εχει .
Η λογικη λεει ....οτι οσο κατεβαινουμε σε νουμερο σκαγιων.....ανεβαινουμε σε γραμμαρια και παμε σε
μαγκνουμ γομωσεις....46 - 48 - 50 γραμμαριων.

Ανεβαζω απο δοκιμες μου μερικα Νουμερα και διατρηση σκαγιων σε απλα μολυβδινα και επινικελωνα.

Ολες οι δοκιμες με φουλ τσοκ.....στα 50 μετρα....και η διαρτηση μετρημενη σε χιλιοστα στεγνου χαρτιου.

Ν1 - V1,5-418m/s -μολυβδινα σκαγια - 5,8 χιλιοστα στα 50 μετρα

Ν2- V1,5-417m/s μολυβδινα σκαγια - 5,5 χιλιοστα στα 50 μετρα

Ν3- V1,5-400m/s μολυβδινα σκαγια - 40 ΜΕΤΡΑ - 8χιλιοστα ( στα 50 μετρα δεν το εχω )

Ν4-V1,5-400m/ μολυβδινα σκαγια - 2,7 χιλιοστα στα 50 μετρα

Ν4 -V1,5-400m/s NIKEL ( επινικελωμενα ) 4,5 χιλιοστα στα 50 μετρα

Ν4- V1,5-438m/s μολυβδινα σκαγια - 40 ΜΕΤΡΑ -5,5 Χιλιοστα - Και στα 35 μετρα -7,6 χιλιοστα.

Ν8,5 - V1,5-420m/s μολυβδινα σκαγια 40 ΜΕΤΡΑ -2,3 Χιλιοστα

Αυτα για την ωρα....Τα Ν5 - Ν6- Θελω να τα ξανα τσεκαρω.....ειδικοτερα το Ν6 που με εχει απογοητευσει!!!
Ν6 στα 45 μετρα μου εδωσε απιστευτα μικρη διατρηση με V1,5-405m/s.
Ολα ειναι θεμα σκαγιων.διατρηση,μενουσες κατανομη ολα.αν δεν ειναι αρηστης πιοτιτας τοτε ολο το σεταπ παει περιπατο.να πο τωρα και εγω ενα κουφο.με φτιαχτα σκαγια με 8+ αντιμονιο ειχα διατρησης και τρελα σκοτωματα σε μεγαλες αποστασης.και τα σκαγια λογο πολη περιεκτικοτητας σε αντιμονιο εβγεναν οχη και απολιτος σφερικα.με ουριτσες τα πιο πολα.αλα σκοτωναν τα γ@μιμενα σε τρελες αποστασης. Τρελαθικα τοτε
 
Ολα ειναι θεμα σκαγιων.διατρηση,μενουσες κατανομη ολα.αν δεν ειναι αρηστης πιοτιτας τοτε ολο το σεταπ παει περιπατο.να πο τωρα και εγω ενα κουφο.με φτιαχτα σκαγια με 8+ αντιμονιο ειχα διατρησης και τρελα σκοτωματα σε μεγαλες αποστασης.και τα σκαγια λογο πολη περιεκτικοτητας σε αντιμονιο εβγεναν οχη και απολιτος σφερικα.με ουριτσες τα πιο πολα.αλα σκοτωναν τα γ@μιμενα σε τρελες αποστασης. Τρελαθικα τοτε

Και λεο τωρα εγω.μηπος να κανουμε δοκημη μοληβη ατσαλη ντουπλεξ να δουμε κατανομη και διατρηση????

Συμφωνουμε οσον αφορα ταχυτητες και διατρηση....Τωρα μην ''μπερδευεις'' τα δικα σου φτιαχτά
σκαγια με του εμποριου.
Θα λεμε για σκαγια που μπορει ο καθε ιδιογομωτης να βρει στο εμποριο η αυτα που εχουν μεσα
τα εμπορικα φυσιγγια.....αλλιως δεν μπορουμε να βγαλουμε αποτελεσμα!!!

Τωρα τι νοημα εχει μολυβι και ατσαλι μαζι ???
Το ατσαλι θελει μεγαλες ταχυτητες για εχει διατρηση.... Ουτε κατανομη θα δεις ουτε ακρη με
διατρηση θα βγαλεις....
 
Καλημέρα στην παρέα. Φέτος στην έναρξη είχα μαζί μου 1 κουτάκι mb light σε νο 8. Από τα εμπορικά που έριξα ήταν με διαφορά αυτό που ταίριαξε περισσότερο σε μένα. όλα τα πουλιά σέκος (όπου σκόπευα σωστά) και μάλιστα μερικές τουφεκιές ήταν σε καλές αποστάσεις. Για του χρόνου θα είναι αυτό που θα βάλω παλι στην έναρξη. Μου φάνηκε ότι έχει νορμάλ ταχύτητες κάτι που βοήθησε με τους 30+ βαθμούς που κυνήγησα. Πολύ μαλακό επίσης.
 
Ολα ειναι θεμα σκαγιων.διατρηση,μενουσες κατανομη ολα.αν δεν ειναι αρηστης πιοτιτας τοτε ολο το σεταπ παει περιπατο.να πο τωρα και εγω ενα κουφο.με φτιαχτα σκαγια με 8+ αντιμονιο ειχα διατρησης και τρελα σκοτωματα σε μεγαλες αποστασης.και τα σκαγια λογο πολη περιεκτικοτητας σε αντιμονιο εβγεναν οχη και απολιτος σφερικα.με ουριτσες τα πιο πολα.αλα σκοτωναν τα γ@μιμενα σε τρελες αποστασης. Τρελαθικα τοτε
Τα ίδια λέγανε και για τα πρώτα-πρώτα Hevi-shot (της Remington), απ' ότι διάβαζα στα αμερικανικά περιοδικά τότε (γιατί εγώ δεν έχω ρίξει ποτέ κάτι άλλο εκτός από μολύβδινα)... Ότι δεν ήταν απόλυτα σφαιρικά, αλλά ακανόνιστα και με ουρίτσες, κι επίσης με ανομοιομορφία μεγέθους (σαν να είναι ανακατεμένα διάφορα νούμερα μαζί). Κι όμως έκαναν διαολεμένα σκοτώματα σε μεγάλες αποστάσεις !!!
Ακριβώς επειδή ήταν πολύ πιο σκληρά και πιο βαριά από τα μολύβδινα ... ;)
 
Έχω διαβάσει ότι οι εταιρίες έχουν κάνει πειράματα με ότι σχήμα σκαγιών μπορείτε να φανταστείτε.
Σαν τα σφαιρικά και σκληρά (για μεγάλες αποστάσεις), τίποτα άλλο μέχρι σήμερα.

Αν βλέπετε περίεργα σχήματα είναι γιατί δεν συμφέρει οικονομικά μάλλον η παραγωγή σφαιρικών.

Η σφαίρα δεν έχει καλό αεροδυναμικό συντελεστή, είναι αλήθεια.
Οποιοδήποτε άλλο σχήμα όμως σκορπίζει.

Η καλύτερη λύση σήμερα είναι υλικό πιο βαρύ και πιο σκληρό πάλι σε σφαιρικό σχήμα. Βολφράμιο=Tungsten.
 
Ο πατέρας μου έλεγε (το έχω αναφέρει ξανά) ότι παλιότερα δάγκωναν τα σκάγια και προτιμούσαν όχι τα πιο σκληρά αλλά τα μαλακά.
Αποστάσεις μικρές, ταχύτητες σχετικά μικρές, διάτρηση σίγουρη, παραμόρφωση κατά την πρόσκρουση μεγάλη, ζημιά μεγάλη, περισσότερα σκοτώματα.
Αλήθεια ή ψέματα δεν ξέρω.
Άλλες εποχές ...
 
Ο πατέρας μου έλεγε (το έχω αναφέρει ξανά) ότι παλιότερα δάγκωναν τα σκάγια και προτιμούσαν όχι τα πιο σκληρά αλλά τα μαλακά.
Αποστάσεις μικρές, ταχύτητες σχετικά μικρές, διάτρηση σίγουρη, παραμόρφωση μεγάλη, ζημιά μεγάλη, περισσότερα σκοτώματα.
Αλήθεια ή ψέματα δεν ξέρω.
Άλλες εποχές ...
Το ίδιο μου έλεγε και εμένα και αυτό έκανε και ο παππους μου, αν το δαγκωναν και δεν παραμορφωνοταν δεν τα θεωρουσαν καλά....
Αλλά μιλάμε και για άλλες εποχές που τα θηράματα ήταν πληθώρα και διαλεγαν ποιο θα τουφεκισουν. Επισηςτότε κυνηγούσαν να φέρουν φαγητό στο σπίτι, έφτιαχναν 5 φυσίγγια και έπρεπε να φέρουν 5 θηράματα.....
Υπήρχε πεινα τότε....μου έλεγε ο παππους χαρακτηριστικά......ένα αυγό το έκοβα και για τα 5 παιδιά!
 
Αλλοτινές μου εποχές αλλοτινοι μου χρόνοι που έλεγε ο στελαρας αφήστε τα παλιά αλλά δεδομένα άλλες απαιτήσεις αλλά κυνήγια που μερικές φορές λέω έπρεπε να ζούσα τότε με 5 φυσίγγια από το τώρα με 500 και να ψάχνω θήραμα αλλά είπαμε αλλά χρόνια δύσκολα αλλά όμορφα και με πιο ωραίους ανθρώπους δυστυχώς.
 
Το ίδιο μου έλεγε και εμένα και αυτό έκανε και ο παππους μου, αν το δαγκωναν και δεν παραμορφωνοταν δεν τα θεωρουσαν καλά....
Αλλά μιλάμε και για άλλες εποχές που τα θηράματα ήταν πληθώρα και διαλεγαν ποιο θα τουφεκισουν. Επισηςτότε κυνηγούσαν να φέρουν φαγητό στο σπίτι, έφτιαχναν 5 φυσίγγια και έπρεπε να φέρουν 5 θηράματα.....
Υπήρχε πεινα τότε....μου έλεγε ο παππους χαρακτηριστικά......ένα αυγό το έκοβα και για τα 5 παιδιά!
Γνώρισα τελευταία σ'ένα χωριό που κυνηγώ ένα παράξενο τύπο που μούπε ότι τρώει 32 αυγά για πρόγευμα .
Τον θεώρησα ότι είναι πλακατζής και ίσως μη έχων 400......
Τόψαξα όμως με άλλους χωριανούς κι'είναι αλήθεια ....
Αυτόπτης μάρτυρας τον είδε να τρώει 7 πίτες σουβλάκι κυπριακές πίτες σαφώς μεγαλύτερες των ελλαδικών ......sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Γνώρισα τελευταία σ'ένα χωριό που κυνηγώ ένα παράξενο τύπο που μούπε ότι τρώει 32 αυγά για πρόγευμα .
Τον θεώρησα ότι είναι πλακατζής και ίσως μη έχων 400......
Τόψαξα όμως με άλλους χωριανούς κι'είναι αλήθεια ....
Αυτόπτης μάρτυρας τον είδε να τρώει 7 πίτες σουβλάκι κυπριακές πίτες σαφώς μεγαλύτερες των ελλαδικών ......sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Θα είναι στον όγκο και τρωει μόνο τα ασπραδια..... .big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top