Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γνώμη για oscar extra grand 36 και oscar discovery για πιο ιδιαίτερες συνθήκες για κυνήγι υδρόβιων ( ρωτάω για τα συγκεκριμένα γιατί τουλάχιστον το ένα μπορώ να το βρω εδώ κοντά το Discovery δεν ξέρω αν το έχει φέρει)
Τέλη το discovery 40γρ το πήρα και εγώ να το δοκιμάσω φέτος στα πουλιά. Έβαλα μια αποτύπωση στα 35 μέτρα με *** στις βλητικες δοκιμες πριν 2-3 μερες. Το extra grand 36μου έδωσε ενας φιλος να το δοκιμάσω.. Το εριξα σε χαρτί στα 35 μέτρα με *** αλλά δεν πήρα την εικόνα που ήθελα από θέμα συγκέντρωσης και έτσι δεν το δοκίμασα καν στα πουλιά σε αντίθεση με το μικρότερο αδερφάκι του (supernitro 33γρ-g3000) που το δουλεύω μόνιμα σε φάσσα σε νορμάλ καιρο με καταπληκτικά αποτέλεσματα. Ορίστε η αποτύπωση του extra grand 36-tecna_20201023_201234.JPGΣε αλλο όπλο-συνθήκες βέβαια μπορεί να είναι καλο. Απλά εμένα δεν με έπεισε να το δοκιμάσω στα πουλια
 
Γνώμη για oscar extra grand 36 και oscar discovery για πιο ιδιαίτερες συνθήκες για κυνήγι υδρόβιων ( ρωτάω για τα συγκεκριμένα γιατί τουλάχιστον το ένα μπορώ να το βρω εδώ κοντά το Discovery δεν ξέρω αν το έχει φέρει)
Το 36 πολύ καλό με τέκνα καθαρά σκοτωματα, το άλλο είναι υπό δοκιμή.
 
Τέλη το discovery 40γρ το πήρα και εγώ να το δοκιμάσω φέτος στα πουλιά. Έβαλα μια αποτύπωση στα 35 μέτρα με *** στις βλητικες δοκιμες πριν 2-3 μερες. Το extra grand 36μου έδωσε ενας φιλος να το δοκιμάσω.. Το εριξα σε χαρτί στα 35 μέτρα με *** αλλά δεν πήρα την εικόνα που ήθελα από θέμα συγκέντρωσης και έτσι δεν το δοκίμασα καν στα πουλιά σε αντίθεση με το μικρότερο αδερφάκι του (supernitro 33γρ-g3000) που το δουλεύω μόνιμα σε φάσσα σε νορμάλ καιρο με καταπληκτικά αποτέλεσματα. Ορίστε η αποτύπωση του extra grand 36-tecnaView attachment 33790Σε αλλο όπλο-συνθήκες βέβαια μπορεί να είναι καλο. Απλά εμένα δεν με έπεισε να το δοκιμάσω στα πουλια
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία σου φίλε μου......
Το 36 πολύ καλό με τέκνα καθαρά σκοτωματα, το άλλο είναι υπό δοκιμή.
Σε ευχαριστώ φίλε μάλλον σε αυτό θα καταλήξω...
 
Με SIPE γέμιζαν παλιά τα Rocket δε μπορώ να θυμηθώ τώρα πιο.ειχα ρωτήσει αλλά η τα αλλάξανε.
Τέλη το discovery 40γρ το πήρα και εγώ να το δοκιμάσω φέτος στα πουλιά. Έβαλα μια αποτύπωση στα 35 μέτρα με *** στις βλητικες δοκιμες πριν 2-3 μερες. Το extra grand 36μου έδωσε ενας φιλος να το δοκιμάσω.. Το εριξα σε χαρτί στα 35 μέτρα με *** αλλά δεν πήρα την εικόνα που ήθελα από θέμα συγκέντρωσης και έτσι δεν το δοκίμασα καν στα πουλιά σε αντίθεση με το μικρότερο αδερφάκι του (supernitro 33γρ-g3000) που το δουλεύω μόνιμα σε φάσσα σε νορμάλ καιρο με καταπληκτικά αποτέλεσματα. Ορίστε η αποτύπωση του extra grand 36-tecnaView attachment 33790Σε αλλο όπλο-συνθήκες βέβαια μπορεί να είναι καλο. Απλά εμένα δεν με έπεισε να το δοκιμάσω στα πουλια
Την φάσσα την παίρνεις στα μέτρα αυτά. Για τα μέτρα αυτά σαν αποτυπώσει δεν μαρεσε αλλά αν κάνεις νούμερα θα το αντιληφθείς αλλιως
 
Με SIPE γέμιζαν παλιά τα Rocket δε μπορώ να θυμηθώ τώρα πιο.ειχα ρωτήσει αλλά η τα αλλάξανε.

Την φάσσα την παίρνεις στα μέτρα αυτά. Για τα μέτρα αυτά σαν αποτυπώσει δεν μαρεσε αλλά αν κάνεις νούμερα θα το αντιληφθείς αλλιως
Δημήτρη μου εγώ προσωπικά φυσιγγιο που δεν μου κάνει στο μάτι στο χαρτί (από θέμα ομοιομορφίας και συγκέντρωσης) δεν το δοκιμάζω καν στα πουλιά γτ ειδικά την φασσα πολλές φορές θα την τουφεκισω και στα 40-45-50 μέτρα και όπως καταλαβαίνεις αυτό το φυσίγγιο στο δικό μου οπλο ότι τσοκ και να βάλω δεν θα την κάνω την δουλειά μου. Πρώτα τουφεκαω στο χαρτί με *** στα 35 ύστερα με πιο κλειστό τσοκ στα 45-50 και αφου δω αυτά που θέλω δοκιμάζω στα πουλιά και αν είναι όπως το θέλω και εκεί το καθιερώνω..
 
Δημήτρη μου εγώ προσωπικά φυσιγγιο που δεν μου κάνει στο μάτι στο χαρτί (από θέμα ομοιομορφίας και συγκέντρωσης) δεν το δοκιμάζω καν στα πουλιά γτ ειδικά την φασσα πολλές φορές θα την τουφεκισω και στα 40-45-50 μέτρα και όπως καταλαβαίνεις αυτό το φυσίγγιο στο δικό μου οπλο ότι τσοκ και να βάλω δεν θα την κάνω την δουλειά μου. Πρώτα τουφεκαω στο χαρτί με *** στα 35 ύστερα με πιο κλειστό τσοκ στα 45-50 και αφου δω αυτά που θέλω δοκιμάζω στα πουλιά και αν είναι όπως το θέλω και εκεί το καθιερώνω..
Σε ποια έχεις καταλήξει όμως τελικά?
 
Σε ποια έχεις καταλήξει όμως τελικά?
Για φασσες: Nsi percorso 36-tecna, Οscar supernitro 33-g3000, Ρουμελιωτη 34-psb, ένα ιδιογομωσης και συνεχίζουμε... Εχω υποδοκιμη 6-7 ακόμα που ευελπιστω να καθιερώσω 1-2 ακόμα από αυτά. Γενικά μου αρέσουν οι δοκιμές όπως καταλαβαίνεις..
 
Αν χρησιμοποιείς anaconda τζάμπα κάνεις πίνακες. Το 20% της αλήθειας θα δεις και σχεδόν τίποτα. Μόνο στο κυνηγι θα δεις πως μαμανε αυτά τσοκ. Άλλοι άσχετοι που βαρανε μόνο χαρτόνια δεν είναι τυχαίο ότι τα δινουν
Συνήθως χρησιμοποιώ το εργοστασιακό ***αρι και το kicks LF ανάλογα την απόσταση
 
Αυτά είναι σκάγια που ταξιδεύουν μαζί λόγο ατράκτου στον πίνακα που ανέβασες. Δοκίμασε τα στην πράξη και θα δεις.
Σου είπα παραπάνω τον τρόπο μου.. Καλως/κακώς αυτά είναι τα βήματα μου για να καθιερώσω ένα φυσιγγιο σε αυτά που θα χρησιμοποιώ..
 
Πρώτα τουφεκαω στο χαρτί με *** στα 35 ύστερα με πιο κλειστό τσοκ στα 45-50 και αφου δω αυτά που θέλω δοκιμάζω στα πουλιά και αν είναι όπως το θέλω και εκεί το καθιερώνω..
Έτσι είναι.
Δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα το φυσίγγι που δίνει ελάχιστα σκάγια στο χαρτί και μέγιστη απόδοση στο κυνήγι.
Όποιος υποστιρίζει το αντίθετο
1. Στο κυνήγι τουφεκάει πιο κοντά από το χαρτί.
ή
2. Δεν μπορεί να εκτιμήσει αποστάσεις.
ή
3. Είναι κωλόφαρδος.
ή
4. Τα ποσοστά μπορεί να είναι χαμηλά αλλά τα σκάγια αρκετά για το θήραμα.

Τα σκάγια δεν απωθούνται από το χαρτί και έλκονται από το θήραμα.
Σε λίγο θα ακούσουμε ότι φυσίγγι που βάζει 1 σκάγι στον πίνακα είναι θανατηφόρο.

Από την άλλη και στα περισσότερα κυνήγια δεν ψάχνουμε την μέγιστη απόλυτη συγκέντρωση.
Ψάχνουμε την ικανή, για το θήραμα και τις αποστάσεις που κυνηγάμε.
 
Last edited:
Τασοοοοοοοοοο
Καποτε το condor ηταν πολυ καλο, περυσι πηρα ενα κουτι νο4 αλλα δεν μου αρεσαν καθολου, ειχε κοψει πυριτιδα και ειχε τερμα πατημενο το βυσμα.

Τωρα οσον αφορα το βιντεο, καλα τρελα πουλανε Κωνσταντινε; δοκιμαζουν στα 20 μετρα με 3αρι τσοκ να δουνε τι?...
Καμαρωνει κι ο αλλος και λεει ετσι το φυσιγγι και μαμαει το φυσιγγι...ελεος!! .yel.
 
Εγώ έχω φυσίγγι φίλε που στο χαρτί δε βάζει κανένα σκάκι αλλά όπου ρίξω σκοτώνει έχει νοημοσύνη .
Εγώ έχω ένα που του λέω χτύπα τον γέρμανο στα 250 μέτρα και τον χτυπάει.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει απόρτ και πρέπει να ψάχνω μετά.
Έφαγε άκυρο.
 
Καποτε το condor ηταν πολυ καλο, περυσι πηρα ενα κουτι νο4 αλλα δεν μου αρεσαν καθολου, ειχε κοψει πυριτιδα και ειχε τερμα πατημενο το βυσμα.

Τωρα οσον αφορα το βιντεο, καλα τρελα πουλανε Κωνσταντινε; δοκιμαζουν στα 20 μετρα με 3αρι τσοκ να δουνε τι?...
Καμαρωνει κι ο αλλος και λεει ετσι το φυσιγγι και μαμαει το φυσιγγι...ελεος!! .yel.
Ένα ενδεικτικό[ διαφημιστικό] βιντεακι είναι,ο καθένας μας κάνει τις δοκιμές του και επιλέγει ανάλογα τις απαιτήσεις του .
 
Καποτε το condor ηταν πολυ καλο, περυσι πηρα ενα κουτι νο4 αλλα δεν μου αρεσαν καθολου, ειχε κοψει πυριτιδα και ειχε τερμα πατημενο το βυσμα.

Τωρα οσον αφορα το βιντεο, καλα τρελα πουλανε Κωνσταντινε; δοκιμαζουν στα 20 μετρα με 3αρι τσοκ να δουνε τι?...
Καμαρωνει κι ο αλλος και λεει ετσι το φυσιγγι και μαμαει το φυσιγγι...ελεος!! .yel.
Πλάκα μας κάνει ρε?και ποιος είπε ότι αυτά τα επίπεδα συγκέντρωσης μπορούμε να τα κρατήσουμε και πιο μακριά σφίγγοντας το τσοκ?
 
Αυτό με τα κατάλοιπα που λέει, μετά από πολλές εκατοντάδες βολές με μισόταπα δε συμφωνώ.
Εμένα δε μου άφηνε ιδιαίτερα κατάλοιπα, συν ότι δεν πιστεύω ότι η μάλλινη καθαρίζει την κάννη, δεν έρχεται τόσο εφαρμοστά στον αυλό (αν ερχόταν δε θα θέλαμε το Obturator) ώστε σε δέκατα του δευτερολέπτου που διέρχεται της κάννης να τη σκουπίσει κιόλας.
Ίσα ίσα στο 20αρακι πχ τα χειρότερα κατάλοιπα που έχω δει ποτέ μου ήταν με σκέτη μάλλινη τάπα, έβγαζα από μέσα φλοίδες κανονικές απ' την κάννη, λιωμένου μολυβιού.
 
Αυτό με τα κατάλοιπα που λέει, μετά από πολλές εκατοντάδες βολές με μισόταπα δε συμφωνώ.
Εμένα δε μου άφηνε ιδιαίτερα κατάλοιπα, συν ότι δεν πιστεύω ότι η μάλλινη καθαρίζει την κάννη, δεν έρχεται τόσο εφαρμοστά στον αυλό (αν ερχόταν δε θα θέλαμε το Obturator) ώστε σε δέκατα του δευτερολέπτου που διέρχεται της κάννης να τη σκουπίσει κιόλας.
Ίσα ίσα στο 20αρακι πχ τα χειρότερα κατάλοιπα που έχω δει ποτέ μου ήταν με σκέτη μάλλινη τάπα, έβγαζα από μέσα φλοίδες κανονικές απ' την κάννη, λιωμένου μολυβιού.
Μεσόταπα και χάλια σκάγια καθαρίζεις σαν π@@@.
1 φορά την πάτησα και το θυμάμαι ακόμα.
Είχα φορτώσει πολύ πράμα και ρίχτηκε με άλλο όπλο σε γάμους.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top