Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς Δημήτρη, δεν πάει το μυαλό μου κάπου τώρα. Κάντο λίγο πιο λιανά αν θέλεις. Μόνο σε τσίχλες χρησιμοποιώ τέτοια φυσίγγια με το Baikal σταθερό φουλ τσοκ, για μικρομεσαίες αποστάσεις. Με καλύπτουν πολύ καλά για αυτή τη δουλειά. Θα έλεγα καλύτερα από τσοκ SK ή IC και κανονικά φυσίγγια. Ενώ κάνουν περίπου ίδιο άνοιγμα τουφεκιάς, δίνουν πιο ομοιόμορφη κατανομή σε όλη την επιφάνεια της ροζέτας, αυτό έχω παρατηρήσει.
Αυτό εννοουσα, ως προς την φονικοτητα κ την διαμόρφωση της τουφεκιας
 
Έχει αναλάβει ο Βασίλης ο γιος του καλό παιδι κ ομιλητικος.. Προθυμος να μου απαντήσει σε κάθε ερώτηση..
Πλέον έχει βάλει γερά μεσα στο παιχνιδι τους διάφορους τυπους των ισπανικων πυριτιδων στα τσιχλοφυσιγγα...
Μακάρι να κρατήσει κάποια σταθερότητα...
Νομίζω δεν έχει κ το marketing που θα έπρεπε να έχει κ πρεπει να κάνει κ κάποιες ανανεώσεις...
Πχ το cobra μπλε διασποράς 32γρ δεν το γεμίζει με διασπορεα αλλά μεσοταπα......


Εγώ τον Ανδρέα τον έχω παραδεχτει σε αυτό το κομμάτι.. Όσα δεν κατάφερε τόσα χρονια ο πατερας του που ήταν γνωστός κυριως στην Δ. Ελλαδα το κατάφερε ο ίδιος Πανελλαδικά......
Βέβαια αλλά χρονια τότε......
Τωρα το καλό και φθηνό φυσίγγιο μεταφέρετε..ταχυτατα από laptop σε..laptop σε κάθε γωνιά της Ελλάδας..
Στα τσιχλοφυσιγγα μαρεσουν τα κουτιά του που θυμίζουν κάτι από τα παλιά μην ξεχνάμε και την νοσταλγία που είναι και αυτή μέσα στα αλλά συναισθήματα που περιβάλουν το κυνηγι . Αυτό που δεν μαρεσει είναι οι πλαστικές διαφανείς συσκευασίες στις πεντάδες συνήθως , σε διασπορας , βόλια , μονοβολα , και στα mix . Εκεί θέλει μια χάρτινη μπάνικη συσκευασία όπως λες Τάσο για το marketing .
 
Ναι σωστά.
Έχεις δίκαιο!!
Του κουτουμάνου πάντος είναι τουρμπάτο κ ιδικά με τν Τασκώφ που έβαλε....βυσματάρες τα ξεχασμένα από πολλούς Τασκώφ.
Απο τα Τασκωφ δοκιμασα περσι(για πρωτη φορα) τα 34 και τα 36 του σε παπια και ηταν φοβερα.Νομιζω ειναι γεμισμενα με ισπανικες πυριτιδες.Εμεινα πολυ ευχαριστημενος και με την πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω και τα τσιχλοφυσιγγα του!επισης να πω οτι ειχαν και κεντρικη συντηξη,που μου αρεσε αισθητικα!
 
Έχει αναλάβει ο Βασίλης ο γιος του καλό παιδι κ ομιλητικος.. Προθυμος να μου απαντήσει σε κάθε ερώτηση..
Πλέον έχει βάλει γερά μεσα στο παιχνιδι τους διάφορους τυπους των ισπανικων πυριτιδων στα τσιχλοφυσιγγα...
Μακάρι να κρατήσει κάποια σταθερότητα...
Νομίζω δεν έχει κ το marketing που θα έπρεπε να έχει κ πρεπει να κάνει κ κάποιες ανανεώσεις...
Πχ το cobra μπλε διασποράς 32γρ δεν το γεμίζει με διασπορεα αλλά μεσοταπα......


Εγώ τον Ανδρέα τον έχω παραδεχτει σε αυτό το κομμάτι.. Όσα δεν κατάφερε τόσα χρονια ο πατερας του που ήταν γνωστός κυριως στην Δ. Ελλαδα το κατάφερε ο ίδιος Πανελλαδικά......
Βέβαια αλλά χρονια τότε......
Τωρα το καλό και φθηνό φυσίγγιο μεταφέρετε..ταχυτατα από laptop σε..laptop σε κάθε γωνιά της Ελλάδας..
Παλια τα super sokol του Τασκωφ ηταν το μοναδικο φυσιγγι που εβαζα στο οπλο μου απο Νοεμβρη μεχρι Φεβρουαριο στην τσιχλα. Τα σταματησα μονο γιατι φτασανε να τα πουλανε στην περιοχη μου 9 ευρω το κουτι. Μακαρι να τα ξανα εβρησκα αλλα νομιζω δεν παραγονται πια, αν κανω λαθος διορθωστε με.
 
Μακαρι να τα ξανα εβρησκα αλλα νομιζω δεν παραγονται πια, αν κανω λαθος διορθωστε με.
Mεχρι και προπερσι αν θυμάμαι καλά τα είχε στο σάιτ του, τώρα δεν τα έχει..
Λίγο δυσκολο βέβαια, αλλά ενδέχεται να γεμιζει κάποιο άλλο φυσιγγι με την ίδια συνταγή..
 
Ναι εγώ είχα πάει στη Σάμο για πέρδικες, πάνε μερικά χρόνια. Τα είχα πάρει από ένα μαγαζί στο νησί. Παρολα τα 36γρμ και τη ζέστη της εποχής, είχαν χαμηλή ανάκρουση και η απόδοση τους ήταν άριστη. Μου άρεσαν πολύ.
 
Ναι εγώ είχα πάει στη Σάμο για πέρδικες, πάνε μερικά χρόνια. Τα είχα πάρει από ένα μαγαζί στο νησί. Παρολα τα 36γρμ και τη ζέστη της εποχής, είχαν χαμηλή ανάκρουση και η απόδοση τους ήταν άριστη. Μου άρεσαν πολύ.
Μου φαίνεται λογικό κι επιβεβαιώνεται απ' την εταιρεία που δίνει το V2,5 του στα 380m/s
Για μια σύγκριση το γνωστό ως μαλακό 36αρι της ίδιας εταιρείας Waidmannsheil είναι στα 395m/s η V2,5
 
Μου φαίνεται λογικό κι επιβεβαιώνεται απ' την εταιρεία που δίνει το V2,5 του στα 380m/s
Για μια σύγκριση το γνωστό ως μαλακό 36αρι της ίδιας εταιρείας Waidmannsheil είναι στα 395m/s η V2,5
Βασιλη 395 στα 2.5 είναι 410 περιπου στα 0 , υπάρχει τέτοια περιπτωση ;
 
Βασιλη 395 στα 2.5 είναι 410 περιπου στα 0 , υπάρχει τέτοια περιπτωση ;
Να είναι μαλακό εννοείς με 410 αρχική;
Δεν το έχω δοκιμάσει φίλε, όσοι το έχουν ρίξει λένε όλοι το ίδιο, ότι δεν κλωτσαει ακόμη και με δικαννα. Γι αυτό έγραψα"γνωστό ως"
Εννοώντας ότι αν αυτό της ίδιας εταιρείας θεωρείται μαλακό με 395 στα 2,5 τότε ναι και το άλλο θα είναι σίγουρα μαλακό με 380 στα 2,5.
Το θεωρείς δυνατό φυσίγγι αυτό Δημήτρη;
Τα τελευταία χρόνια προστέθηκε στον τίτλο του (Waidmannsheil) το "HV" που δεν υπήρχε παλιότερα, αν το μεταφράσω ως High Velocity... .think.
 
(ΆΛΛΟ Η ΘΕΩΡΊΑ ΚΑΙ ΆΛΛΟ Η ΠΡΆΞΗ) στο κρύο κατεβάζουμε γραμμάρια και στην
ζέστη ανεβαζουμε( ΠΆΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΆΞΗ) δοκιμασμένα
Αμα εισα για τρυγονια το μεσημερι με 40C ποσα γραμμαρια θα εβαζες και τι νουμερο?
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top