Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
DSC_1545.JPGΜιας και είχαμε την δυσάρεστη εξέλιξη με τον φαντομ και μετά από προτροπή συναδέλφου πήρα για να δοκιμάσω τα συγκεκριμένα φυσιγγια του τασκωφ στο κυνήγι της μπεκάτσας. Το ένα (cobra)είναι 34γρ υπερδιασπορας(τύπου Direct) και το έτερο μαλλινοταπο στα 32γρ. Τα δουλεύει κανείς στην μπεκάτσα να μας πει τι κάνουν (απόδοση, πυριτιδες, εύρος ανοίγματος, πιέσεις)????
 
View attachment 16213Μιας και είχαμε την δυσάρεστη εξέλιξη με τον φαντομ και μετά από προτροπή συναδέλφου πήρα για να δοκιμάσω τα συγκεκριμένα φυσιγγια του τασκωφ στο κυνήγι της μπεκάτσας. Το ένα (cobra)είναι 34γρ υπερδιασπορας(τύπου Direct) και το έτερο μαλλινοταπο στα 32γρ. Τα δουλεύει κανείς στην μπεκάτσα να μας πει τι κάνουν (απόδοση, πυριτιδες, εύρος ανοίγματος, πιέσεις)????
Τιμές?
 
View attachment 16213Μιας και είχαμε την δυσάρεστη εξέλιξη με τον φαντομ και μετά από προτροπή συναδέλφου πήρα για να δοκιμάσω τα συγκεκριμένα φυσιγγια του τασκωφ στο κυνήγι της μπεκάτσας. Το ένα (cobra)είναι 34γρ υπερδιασπορας(τύπου Direct) και το έτερο μαλλινοταπο στα 32γρ. Τα δουλεύει κανείς στην μπεκάτσα να μας πει τι κάνουν (απόδοση, πυριτιδες, εύρος ανοίγματος, πιέσεις)????
Στο FB ακούγονται αξιόλογα σχόλια.
Αξίζει πιστεύω η δοκιμή τους....
 
Γιατί έχεις κάποιο σκοπό για τον Οκτώβρη? .my man. πολύ καλό είναι αρκετά συγκεντρωτικό , λάκτισμα ανεκτό και για όλες της εποχές ανάλογα το νούμερο.
Σ ευχαριστώ για την απάντηση Πατριώτη!!! Όχι για τον Οκτώβρη είναι πολύ νωρίς για τέτοια φυσίγγια (το λάκτισμα δε με σκιάζει!!! )....για ποιο μετά ρωτάω για κανά παπί....στα χωράφια πάντα...!!!
 
View attachment 16636
Από τιμή......αλμυρή (15€)......αλλά πιστεύω σε φάσσα και υδρόβια (όπου επιτρέπεται) θα γαζώνει!!!
συνάδεφε η rottweil έχει και ειδική σειρά για φάσα (που το έχω δοκιμάσει και μου φάνηκαν πολύ πολύ καλά) και υδρόβια (δεν έχω ιδέα τι λένε αυτά)... έχει και για πολλά άλλα σε διαμετρημα 12 και 20. Δεν νομίζω μεν πως και αυτή η σειρά που έχεις δεν θα κάνει δουλειά για αυτά που θες...

1601466027290.png

1601466047687.png

1601465904233.png
 
συνάδεφε η rottweil έχει και ειδική σειρά για φάσα (που το έχω δοκιμάσει και μου φάνηκαν πολύ πολύ καλά) και υδρόβια (δεν έχω ιδέα τι λένε αυτά)... έχει και για πολλά άλλα σε διαμετρημα 12 και 20. Δεν νομίζω μεν πως και αυτή η σειρά που έχεις δεν θα κάνει δουλειά για αυτά που θες...

View attachment 16642

View attachment 16643

View attachment 16641
Ναι τα έχω δει κ αυτά.....απλά Μ άρεσε πολύ το νούμερο 5.5 . Το 32 και no 4 που έχει το παπί ψυχολογικά πάντα...δεν Μ κάνει. Σε βιντεάκια που το είδα τίναζε τις φασσες σε πραγματικά μακρινές βολές!!! Έτσι κ αλλιώς απλά για δοκιμή το πήρα. Ας πέσουν πουλιά.....και από φυσίγγια γεμάτα τα μαγαζιά.
 
Το 32 και no 4 που έχει το παπί ψυχολογικά πάντα...δεν Μ κάνει.
Tα φυσίγγια για υδρόβια των ξένων εταιριών πια όπως και αυτό είναι με αστάλινα... δεν θα χώραγε μεγαλύτερο βάρος σε 70χιλ κάλυκα για αυτό έχει μόλις 32 γραμ... Για αυτό και το δίνει έως τα 25 μέτρα max.. Έχει ένα άλλο που το προορίζει για χήνα στα 35 γραμ ατσάλινα σε 76 χιλ κάλυκα για μεγαλύτερες αποστάσεις και πιο γρήγορες καταβολές...
 
Ναι τα έχω δει κ αυτά.....απλά Μ άρεσε πολύ το νούμερο 5.5 . Το 32 και no 4 που έχει το παπί ψυχολογικά πάντα...δεν Μ κάνει. Σε βιντεάκια που το είδα τίναζε τις φασσες σε πραγματικά μακρινές βολές!!! Έτσι κ αλλιώς απλά για δοκιμή το πήρα. Ας πέσουν πουλιά.....και από φυσίγγια γεμάτα τα μαγαζιά.
2,9 χιλιοστά το δίνει το 5,5αρι του οπότε είναι το ελληνοϊταλικό 5αρι που ξέρουμε...
 
Tα φυσίγγια για υδρόβια των ξένων εταιριών πια όπως και αυτό είναι με αστάλινα... δεν θα χώραγε μεγαλύτερο βάρος σε 70χιλ κάλυκα για αυτό έχει μόλις 32 γραμ... Για αυτό και το δίνει έως τα 25 μέτρα max
Σωστός.....δεν το είχα σκεφτει!!!!
 
2,9 χιλιοστά το δίνει το 5,5αρι του οπότε είναι το ελληνοϊταλικό 5αρι που ξέρουμε...
Ναι Άρη δεν το γνώριζα αυτό...μόλις χθές βρήκα κάποιους πίνακες και τους μελέτησα (αφού το πήρα δηλαδή)....όσο ζεις και ψαχνεις μαθένεις. Πάντως την δουλειά του θα την κάνει μια χαρά. 15€ είναι αυτααα!!!
 
συνάδεφε η rottweil έχει και ειδική σειρά για φάσα (που το έχω δοκιμάσει και μου φάνηκαν πολύ πολύ καλά) και υδρόβια (δεν έχω ιδέα τι λένε αυτά)... έχει και για πολλά άλλα σε διαμετρημα 12 και 20. Δεν νομίζω μεν πως και αυτή η σειρά που έχεις δεν θα κάνει δουλειά για αυτά που θες...

View attachment 16642

View attachment 16643

View attachment 16641
Καλησπέρα παίδες ........ Θα ήθελα να καταθέσω τη γνώμη μου!!! Αγόρασα πέρυσι αυτά για φασα σε Νο 6 και 32 γραμμάρια σκάγια επινικελωμενα ,όπως και αυτά για μπεκάτσα......... Ξεκινώ από το μάλλινοταπο της μπεκατσας! Μου φάνηκε αδύναμο είχα ζωντανα πουλιά! Αυτό δε της φασας είναι ένα απλό φυσιγγι γεμισμένο με f2 1,65x32 που ούτε καν έχει επινικελωμενα σκάγια όπως αναφέρει και μάλιστα τα σκάγια του κακής ποιότητας!!! Δηλαδή δεν δικαιολογούν με τίποτε την τιμή τους !!!!!Προσωπικά τα θεωρώ κοροϊδία,δεν θα τα ξανα αγόραζα!!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top