Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αλεξανδρε η 206 στα 34 γραμμαρια σε Ν5 και στησιμο φυσιγγιου με αποσπωμενο πατο......τον χεμωνα
στις φασσες κανει κηδειες φιλε!!!! ;) :)
Δεν διαφωνω κυρ Νικο για να το λες κατι ξερεις!!! ;)
Γενικα παντως δεν ειχα ποτε προβλημα με τα φυσιγγια, το 90% πανε πολυ καλα με το οπλο μου και εχω κατασταλαξει ποια ριχνω, αλλα παντα κατι καινουργιο θα δοκιμασω ετσι για την εμπειρια.
Φιλε @ΣΤΕΛΙΟΣ το 2016-17 εριχνα τα nsi sipe no8 με το φουλ του οπλου σε καρτερι τσιχλας και εκαναν οργια...τωρα τι ειχαν μεσα δεν γνωριζω αλλα εκανα φοβερες μακρινες τουφεκιες με αμεσες καταβολες αλλα δεν ηταν με 8χιλ παφυλα
 
Να σημειώσω ότι τα φυσίγγια του Τάσου παραπάνω, παρότι κι αυτά με 8 χιλ. πάφυλα, δεν είναι ίδια παρτίδα με τα δικά μου. Βλέπω διαφορές στο τύπωμα πάνω στον κάλυκα, γράφουν στο πλάι κάτι παραπάνω (MARCA DEPOSITATA ???) που τα δικά μου δεν το έχουν !!! :oops:
Μικροδιαφορες Στελιο..εμενα ειναι στο κλασσικο κοκκινομαυρο κουτι σαν του Κωστα...
Το marca depositata (σημα κατατεθεν) υπηρχε "χτυπημενο" απο παλια στα maionchi sipe..




Αλλά η πυρίτιδα ρε παιδιά ... SIPE στα 1,45 γρ. ???? Δεν έχω πολυασχοληθεί με τις διβασικές και δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω οπτικά, αλλά όσο πάει ενισχύεται η υποψία μου ότι στη συγκεκριμένη παρτίδα είχαν βάλει S4 !!! Οι μασκαράδες !!! :eek::mad:
Και ύστερα γκρινιάζουμε με τους Έλληνες κατασκευαστές, ότι αλλάζουν συχνά πυρίτιδες χωρίς να ενημερώνουν !!! .hair.
Και μας φταιει κ η κακομοιρα η RC....sarcastic.
 
Πάντως δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η nsi από κει που σχεδόν όλα τα φυσίγγια κενταγανε παλιό tordo, s4, sipe, τώρα δεν είναι κανένα απ τα 3 όπως ήταν. Γι αυτο κι έχω χρόνια να πάρω nsi, το γύρισα στα Ελληνικά...
 
Πάντως δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η nsi από κει που σχεδόν όλα τα φυσίγγια κενταγανε παλιό tordo, s4, sipe, τώρα δεν είναι κανένα απ τα 3 όπως ήταν. Γι αυτο κι έχω χρόνια να πάρω nsi, το γύρισα στα Ελληνικά...
Τάσο σε θηραμα όπως η τσίχλα θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να ανέβεις τόσο οικονομικά,βρίσκεις αξιοπρεπή ελληνικά.Η nsi στα 36-38 βγάζει φυσίγγια που μου πάνε καλά,όπως επίσης και το classica που είναι ναι μεν ακριβό αλλά σπάνια θα ριξω πάνω από 1 κουτί επομενως λέω εντάξει δεν
Πειράζει!
 
Επομένως είναι πιο παλιά από τα δικά μου, έτσι ;;;
και τα δυο δεν πρεπει να εχουν μεγαλη χρονικη διαφορα μεταξυ τους...
θυμηθηκα που παλια ειχε ακουστει για μια ελλατωματικη παρτιδα με τα συγκεκριμμενα οπου κοβοταν ο παφυλας απο το πλαστικο...
 
Τάσο σε θηραμα όπως η τσίχλα θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να ανέβεις τόσο οικονομικά,βρίσκεις αξιοπρεπή ελληνικά.Η nsi στα 36-38 βγάζει φυσίγγια που μου πάνε καλά,όπως επίσης και το classica που είναι ναι μεν ακριβό αλλά σπάνια θα ριξω πάνω από 1 κουτί επομενως λέω εντάξει δεν
Πειράζει!
Τότε που τα ρίχναμε ήταν φτηνά σχετικά, ειδικά τα tordo είχαν κάπου 6 ευρώ και ήταν ωραίο φυσίγγι για τσίχλες. Μετά και τα ακριβύνε και είναι λες και βάζεις μέσα τίποτα σεμι...Καλά στα τρυγόνια που ριχνουμε 5 φυσίγγια όλα κι ολα και 10 ευρώ να χει και 12 λες θα το πάρω αν ξέρεις ότι θα γαζωνει. Αλλά επειδή ποτέ δε το ξέρεις αυτό, παίρνεις στα σίγουρα αυτά που δουλεύεις τα βάζεις κι ότι γίνει!
 
Τότε που τα ρίχναμε ήταν φτηνά σχετικά, ειδικά τα tordo είχαν κάπου 6 ευρώ και ήταν ωραίο φυσίγγι για τσίχλες. Μετά και τα ακριβύνε και είναι λες και βάζεις μέσα τίποτα σεμι...Καλά στα τρυγόνια που ριχνουμε 5 φυσίγγια όλα κι ολα και 10 ευρώ να χει και 12 λες θα το πάρω αν ξέρεις ότι θα γαζωνει. Αλλά επειδή ποτέ δε το ξέρεις αυτό, παίρνεις στα σίγουρα αυτά που δουλεύεις τα βάζεις κι ότι γίνει!
Πλέον ένα καλό μου φιλαράκι μοθ φτιάχνεις παραγγελία με γεμιστά και έχω ησυχάσει παρά πολύ!!!
 
Πάντως δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η nsi από κει που σχεδόν όλα τα φυσίγγια κενταγανε παλιό tordo, s4, sipe, τώρα δεν είναι κανένα απ τα 3 όπως ήταν. Γι αυτο κι έχω χρόνια να πάρω nsi, το γύρισα στα Ελληνικά...
Απο τα τρια παραπανω φυσιγγια της nsi,μονο το s4 εριξα περισυ.Αν και λιγα στον αριθμο για να βγαλω ασφαλη συμπερασματα,ουτε κρυο ουτε ζεστη...Θα του δωσω κι αλλες ευκαιριες κι αν...δεν...μακρυα κι αγαπημενοι
 
Δεν διαφωνω κυρ Νικο για να το λες κατι ξερεις!!! ;)
Γενικα παντως δεν ειχα ποτε προβλημα με τα φυσιγγια, το 90% πανε πολυ καλα με το οπλο μου και εχω κατασταλαξει ποια ριχνω, αλλα παντα κατι καινουργιο θα δοκιμασω ετσι για την εμπειρια.
Φιλε @ΣΤΕΛΙΟΣ το 2016-17 εριχνα τα nsi sipe no8 με το φουλ του οπλου σε καρτερι τσιχλας και εκαναν οργια...τωρα τι ειχαν μεσα δεν γνωριζω αλλα εκανα φοβερες μακρινες τουφεκιες με αμεσες καταβολες αλλα δεν ηταν με 8χιλ παφυλα
Καλησπέρα σύμφωνο με τον Alex το 16-17 με sipe 32γρ. 8αρι έκανα κηδείες ειδικά με ένα ψιλοχιονο πού πέτυχα πουλιά μου έχει μείνει αξέχαστο.
 
federal prairie storm 35,5 γρ με 70% επιχαλκωμένα και 30% επινικελωμένα σκαγια τα εχει δοκιμασει καποιος σε λαγο η περδικα?
Ενδιαφερον φυσιγγι! Αλλα πιστευω αυτο θα ειναι συγκεντρωτικο λογω συγκεντρωτηρα......δυστυχως δεν το εχω δοκιμασει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top