Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια χρονια ενας φιλος εριχνε κατι διασπορας 40γρ στη μπεκατσα δεν θυμαμαι ομως ποιος τα εφτιαχνε...κοκκινο διασπορεα ειχαν και διαφανο καλυκα
Το θεωρώ υπερβολή το 40 και πολύ περισσότερο σε διασποράs
 
Ναι μέχρι 36 λογικό αλλα όχι 40 και μου είπε και αλλος σειμερα 40gr για περδικες
Χαχαχα να πάρουν και κανένα ντεπον μαζί τους πες τους..... πέρδικα και μπεκάτσα τουφεκας σε σε σχετικά νορμάλ θερμοκρασίες όχι χήνες σε -10
 
Μια χρονια ενας φιλος εριχνε κατι διασπορας 40γρ στη μπεκατσα δεν θυμαμαι ομως ποιος τα εφτιαχνε...κοκκινο διασπορεα ειχαν και διαφανο καλυκα
Αλεξ και ο κουτουμανος έχει βγάλει 40αρι διασπορας και μάλιστα είναι και πολύ καλό. Αυτό όμως δν σημαίνει ότι είναι για μπεκάτσα. Φασσα σε κλειστά κομμάτια σε αντίξοες συνθήκες, μεγάλα υδρόβια στο Έβρο ας πούμε με μείον σε χαραμα/σούρουπο και έστω λαγός καβάλα στα σκυλιά να βρίσκει χρησιμότητα τέτοιο φυσιγγιο.
 
Αυτά φίλε μου προορίζονται για υδρόβια ..... Δεν ξέρω κανέναν που να έριξε σε μπεκάτσα 40γρ μέχρι 36 ναι και εγώ που έτυχε να πάω όταν είχε πολύ κρύο έβαζα 36
Κι όμως φίλε μου και σε μπεκατσα ρίχνουν 40γρ και το εντελώς κουφό συνάντησα τρεις κυνηγούς πριν αρκετά χρόνια 20 Αυγούστου !!!!!!!! στα τρυγόνια με ροτβαιλ γερμανικά σέξι μάγκνουμ νο6........
 
Αλεξ και ο κουτουμανος έχει βγάλει 40αρι διασπορας και μάλιστα είναι και πολύ καλό. Αυτό όμως δν σημαίνει ότι είναι για μπεκάτσα. Φασσα σε κλειστά κομμάτια σε αντίξοες συνθήκες, μεγάλα υδρόβια στο Έβρο ας πούμε με μείον σε χαραμα/σούρουπο και έστω λαγός καβάλα στα σκυλιά να βρίσκει χρησιμότητα τέτοιο φυσιγγιο.
Γεμίζουμε τον τόπο σκάγια και προσευχομαστε?
 
Νικο πολυ καλο φυσιγγι επισης ειναι το super caccia με αναμοικτα σκαγια το 5/3 αλλα δεν ειναι για δικανο, ειχα δωσει περυσι στον αδερφο μου μισο κουτι και το ριχνουν πλεον και τα τρια ατομα της παρεας με πολυ καλα αποτελεσματα!!
Καλό το super caccia αλλά προτιμώ το νο4, το 5/3 δίνει ανοικτή κατανομή στον πίνακα.
 
Εδώ και μερικά χρόνια ρίχνω στη μπεκάτσα τα Κουτουμάνος 40γρ (38γρ παργματικά αν δεν κάνω λάθος) διασποράς και είμαι υπερευχαριστημένος για τα μέρη που κυνηγάω τις περισσότερες φορές μόνος. Έχω κρατημένη κάβα και δεν ξέρω όμως αν τα καινούρια είναι ακόμη ίδια. Πάντως όσο κι αν φαίνεται παράξενο σε μερικούς, είναι πλέον γεγονός η νέα τάση των κατασκευαστών να φτιάχνουν φυσίγγια για μπεκάτσα διασποράς και φορτωμένα με 36-38-40γρ και αυτό κάτι λέει. Ας λάβουμε υπόψη ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα μπεκατσοτόπια από τόπο σε τόπο...
 
Εδώ και μερικά χρόνια ρίχνω στη μπεκάτσα τα Κουτουμάνος 40γρ (38γρ παργματικά αν δεν κάνω λάθος) διασποράς και είμαι υπερευχαριστημένος για τα μέρη που κυνηγάω τις περισσότερες φορές μόνος. Έχω κρατημένη κάβα και δεν ξέρω όμως αν τα καινούρια είναι ακόμη ίδια. Πάντως όσο κι αν φαίνεται παράξενο σε μερικούς, είναι πλέον γεγονός η νέα τάση των κατασκευαστών να φτιάχνουν φυσίγγια για μπεκάτσα διασποράς και φορτωμένα με 36-38-40γρ και αυτό κάτι λέει. Ας λάβουμε υπόψη ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα μπεκατσοτόπια από τόπο σε τόπο...
Τίποτα δε λέει φίλε μου απλα για τιs πωλήσειs γινοντε όλα αυτά. Τώρα αφού σε βολεύει εσένα το 40αρι δεν πέφτει σε κανέναν λογοs.
 
Μια χρονια ενας φιλος εριχνε κατι διασπορας 40γρ στη μπεκατσα δεν θυμαμαι ομως ποιος τα εφτιαχνε...κοκκινο διασπορεα ειχαν και διαφανο καλυκα
Alfa game χρυση μπεκατσα..


η νέα τάση των κατασκευαστών να φτιάχνουν φυσίγγια για μπεκάτσα διασποράς και φορτωμένα με 36-38-40γρ
Και στην Γαλλια επισης κ ακολουθουν κ οι Ιταλοι..
Παρα πολλα τα παραδειγματα μπεκατσοφυσιγγων στα γραμμαρια που αναφερεις..
Ισως αυξημενα τα "γραμμαρια" για ενα πουλι που κατα κυριο λογο θα τουφεκιστει κοντα ομως δεν θεωρω σε καμμια περιπτωση υπερβολικο οποιον μπεκατσοκυνηγο τα χρησιμοποιει..
Εξαλλου πιστευω οτι ιδανικο βαρος σκαγιων για καθε θηραμα δεν υπαρχει...οτι φερνει στον καθε κυνηγο τα αποτελεσματα που θελει αυτο ειναι κ το ιδανικο για αυτον...
 
ειδες πως δουλευει αυτη η αυτοματη διορθωση! το σεμι στο βγαζει σεξι... οποια λεξη χρησιμοποιεις περισσοτερο..:D
τη Δευτερα σκοπευτηριο Βαγγελη?
Σπύρο κατά πασα πιθανότητα θα ταξιδέψω Κρήτη,γιατί την Τρίτη έχουν απεργία τα καράβια αν είμαι Γιάννινα θα έρθω....Έχω καιρό να πάω!!!
 
Εδώ και μερικά χρόνια ρίχνω στη μπεκάτσα τα Κουτουμάνος 40γρ (38γρ παργματικά αν δεν κάνω λάθος) διασποράς και είμαι υπερευχαριστημένος για τα μέρη που κυνηγάω τις περισσότερες φορές μόνος. Έχω κρατημένη κάβα και δεν ξέρω όμως αν τα καινούρια είναι ακόμη ίδια. Πάντως όσο κι αν φαίνεται παράξενο σε μερικούς, είναι πλέον γεγονός η νέα τάση των κατασκευαστών να φτιάχνουν φυσίγγια για μπεκάτσα διασποράς και φορτωμένα με 36-38-40γρ και αυτό κάτι λέει. Ας λάβουμε υπόψη ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα μπεκατσοτόπια από τόπο σε τόπο...
Το μόνο που μου λέει ,με όλο το σεβασμό ,φίλε μου είναι πωλήσεις στις εταιρείες και υπέρ κοστολογημενα φυσίγγια μάρκετινγκ.........
 
Διασποράς 40 γραμμάρια θα έριχνα μόνο σε παπιά. Όταν λέμε διασποράς θέλουμε να πέσει το θήραμα μέχρι τα 25 μέτρα .

36 γρ σε 7 άρια είναι ταβάνι για μπεκάτσα πέρδικα σε πολύ υγρασία και υπέρ αρκετό . Από εκεί και πέρα όλα είναι μάρκετινγκ.

Με 28 γραμαριακια διασποράς πατσαβούρα πέφτουν και οι μπεκάτσες και οι πέρδικες μέχρι τα 20 μέτρα .

Και εκτός του ότι μιλάμε για υπερβολή στα γραμμάρια. Άντε μάζεψε το τουφέκι να ρίξεις δεύτερη
 
Είπαμε όπως βολεύει τον καθένα. Για κάποιους θεωρείται υπερβολικό το 40αρι διασποράς (38άρι στην ουσία) Νο 8 αλλά για κάποιους άλλους θεωρείται το ιδανικότερο όταν κυνηγούν μέσα στα κλαδιά και στα φύλλα πυκνής βλάστησης βγάζοντας μάλιστα πολύ "γλυκιά" τουφεκιά ρίχνοντας τα πουλιά ατόφια και ανέγγιχτα...
Κατά τη γνώμη μου, δεν σε κάνουν μάγκα τα λιγότερα γραμμάρια. Μάγκας γίνεσαι όταν σηκώνεις το όπλο σου και έχεις τη μεγαλύτερη δυνατή σιγουριά να πέσει το πουλί κι όχι εκείνη τη στιγμή να αμφιβάλεις αν θα πετύχεις το πουλί ή αν θα φάνε τα σκάγια τα κλαδιά. Με λίγα λόγια ο βασικότερος παράγοντας είναι η καλή ψυχολογία σηκώνοντας το όπλο η οποία είτε θέλουμε είτε όχι, ρυθμίζεται εκ του αποτελέσματος συναρτήσει των συνθηκών του τόπου και του τρόπου που κυνηγάμε... ;)
 
Με λίγα λόγια ο βασικότερος παράγοντας είναι η καλή ψυχολογία σηκώνοντας το όπλο

Aυτο ειναι το βασικοτερο...
Αν κ εχω ριξει στα παλιοτερα χρονια πολλα διασπορας κουτουμανου 40αρια στα παπια με εξαιρετικα αποτελεσματα σε βαθμο να θεωρω την επιτυχια δεδομενη πριν ακομα πατησω τη σκανδαλη, στη μπεκατσα δεν τα βρηκα ποτε μαζι τους κ τους εχω δωσει αρκετες ευκαιριες... Νομιζω ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου οι μπεκατσες που πηρα με την πρωτη τουφεκια σε πολλαπλασιο αριθμο φυσιγγιων... Δεν μπορεσα ποτε για να ειμαι ειλικρινης να καταλαβω που πηγαινε ολη αυτη η τουφεκια, αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα παντα να τις παιρνω με τη δευτερη... Δεν μου ειχε ξανατυχει με αλλο φυσιγγι διασπορας αυτη η κατασταση...
 
Είπαμε όπως βολεύει τον καθένα. Για κάποιους θεωρείται υπερβολικό το 40αρι διασποράς (38άρι στην ουσία) Νο 8 αλλά για κάποιους άλλους θεωρείται το ιδανικότερο όταν κυνηγούν μέσα στα κλαδιά και στα φύλλα πυκνής βλάστησης βγάζοντας μάλιστα πολύ "γλυκιά" τουφεκιά ρίχνοντας τα πουλιά ατόφια και ανέγγιχτα...
Κατά τη γνώμη μου, δεν σε κάνουν μάγκα τα λιγότερα γραμμάρια. Μάγκας γίνεσαι όταν σηκώνεις το όπλο σου και έχεις τη μεγαλύτερη δυνατή σιγουριά να πέσει το πουλί κι όχι εκείνη τη στιγμή να αμφιβάλεις αν θα πετύχεις το πουλί ή αν θα φάνε τα σκάγια τα κλαδιά. Με λίγα λόγια ο βασικότερος παράγοντας είναι η καλή ψυχολογία σηκώνοντας το όπλο η οποία είτε θέλουμε είτε όχι, ρυθμίζεται εκ του αποτελέσματος συναρτήσει των συνθηκών του τόπου και του τρόπου που κυνηγάμε... ;)
Φιλε τα νουμερα αυτα δεν θα παραμερισουν τα κλαδια για να περασει η ντουφεκια. Θα σου προτεινω να δοκιμασειs με τα ανοικτα τσοκ 34 γραμμαρια ταπα σε 8 και 9 και τα ξαναλεμε
 
Aυτο ειναι το βασικοτερο...
Αν κ εχω ριξει στα παλιοτερα χρονια πολλα διασπορας κουτουμανου 40αρια στα παπια με εξαιρετικα αποτελεσματα σε βαθμο να θεωρω την επιτυχια δεδομενη πριν ακομα πατησω τη σκανδαλη, στη μπεκατσα δεν τα βρηκα ποτε μαζι τους κ τους εχω δωσει αρκετες ευκαιριες... Νομιζω ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου οι μπεκατσες που πηρα με την πρωτη τουφεκια σε πολλαπλασιο αριθμο φυσιγγιων... Δεν μπορεσα ποτε για να ειμαι ειλικρινης να καταλαβω που πηγαινε ολη αυτη η τουφεκια, αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα παντα να τις παιρνω με τη δευτερη... Δεν μου ειχε ξανατυχει με αλλο φυσιγγι διασπορας αυτη η κατασταση...
Το 2ο φυσίγγι ποιο ήταν Άρη? .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top