Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εχω καλυτερες συγκεντρωσεις φιλε με τα 32 33 και 34 κι ας εχουν λιγοτερα σκαγια σε σχεση με τα 36.
Το classica πχ σε νο6 μου εδωσε 125 σκαγια στον κυκλο στα 51 μετρα και του Ρουμελιωτη το 34 νο6 που το κυνηγησα πολυ περυσι μου εβαζε σταθερα στα 41 μετρα 220+ σκαγια στον κυκλο, αρα δεν εχω λογο να ριχνω 36 και 38 γραμ.
με ποιο 34αρι του ρουμελιωτη εχεις μεινει ευχαριστημενος?
 
Καλημέρα σε όλους φέτος λέω να ρίξω στα υδρόβια του Ρουμελιώτη το psb 35γρ και m92s 36γρ τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει οι συνθήκες που κυνηγάω είναι με πάνω από 80 τις 100 υγρασία και θερμοκρασίες από 15 έως -10/15
 
Μάριε, είναι προφανές ότι πρόκειται για τυπογραφικό λάθος. Αφού στη φωτογραφία παραπάνω (αν την ανοίξεις), που είναι παρμένη από το site της B&P, το γράφει ξεκάθαρα: "... MG2 powder allow to obtain extreme velocity ..."
Είναι ένα λάθος που γίνεται συχνά, σήμερα που όλα γράφονται με copy-paste ... Ακόμη και σε επίσημα έγγραφα το συναντάς κάποιες φορές. Λέξεις ή φράσεις από προηγούμενο έγγραφο ξεφεύγουν και δεν αλλάζονται/προσαρμόζονται ανάλογα στο επόμενο ... ;)
 
Παιδια το θεμα για το βαρος του φυσιγγιου ειναι αρκετα συνθετο και δεν ειναι ευκολο να αποδοθει με δυο λογια.Θα συμφωνησουμε οτι ολες οι γομωσεις σκοτωνουν απο την στιγμη που η συγκεντρωση της γομωσης ειναι η επιθυμητη και συναντησει ακριβως το θηραμα.Για να το πετυχουμε αυτο οπως λεει και ο φιλος Αltair δοκιμες .Π.Χ ριχνουμε Skeet γνωριζουμε οτι εχουμε ακριβη αποσταση αρα μπορουμε να εχουμε απο τις δοκιμες μας την επιθυμητη συγκεντρωση του φυσιγγιου μας .Εχει επιλεχθει το βαρος της γομωσης για το αθλημα αυτο που ειναι τα 24 γρ και γιατι οχι τα 32 γρ για να απαντησω και στο φιλο pantelist, διοτι εχουμε τις ταχυτητες που χρειαζομαστε σε ενα δισκο που τρεχει με 110-120χλ , το λακτισμα που ειναι σημαντικος παραγων για την δευτερη προσπαθεια καθως και την καταπονηση του σκοπευτη .Εαν λοιπον σε ενα πρωινο το πεδιο στο οποιο θα ριξουμε ειναι αναλογα προσαρμοσμενο σε ενα πεδιο του skeet δεν εχουμε κανενα προβλημα επιτυχιας να ριξουμε με φυσιγγια του skeet.Γιατι λοιπον εμεις στο κυνηγι επιλεγουμε ενα 32-33γρ αναλογα;Διοτι θα ριξουμε και σε μεγαλυτερες αποστασεις και η συγκεντρωση που θα μας προσφερουν τα περισσοτερα σκαγια των 32-33γρ θα καλυψουν τα κενα ενος 24γρ που θα επρεπε για να καλυψουμε την διαφορα με τα κενα του 24γρ να εχουμε ποιο σφιχτο τσοκ και οχι εαν η τουφεκια μας θα εχει φονικο αποτελεσμα.Παρτε παραδειγμα τους Αγγλους που ριχνουν με 30γρ Νο 6 σε αναμεικτες αποστασεις σε πεδινη και γκραους και φασσιανο πουλια μεγαλα και εχουν αποτελεσματα που εχουν κατασταλαξει μετα απο δοκιμες και εχουν και τα οπλα τους αναλογα τσοκαρισμενα.Πιστευω να εδωσα και εγω μια αποψη που μπορει να βοηθησει αποριες.Το τελικο συμπερασμα ΔΟΚΙΜΕΣ για ολα ειναι η λυση στις αποριες μας και στο ζητουμενο του καθε ενος ξεχωριστα.
Ναι οκ καλά τα 28gr σκάγια αλλά στην σύνθεση ενός τέτοιου σετ απ έχουμε και λιγότερη πυρίτιδα με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει ,σε μια βαριά ατμόσφαιρα με κρύο και υγρασία θα μας καλύψει το ίδιο καλά όσο ένα 32gr ;
 
Καλημέρα σε όλους φέτος λέω να ρίξω στα υδρόβια του Ρουμελιώτη το psb 35γρ και m92s 36γρ τα έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει οι συνθήκες που κυνηγάω είναι με πάνω από 80 τις 100 υγρασία και θερμοκρασίες από 15 έως -10/15
Το m92s το εχουν ριξει σε παπια και μου ειπαν ειναι παρα πολυ καλο, το 35αρι το εριξα πολυ περυσι και ειναι για τις συνθηκες που θες, ειναι φτιαγμενο για Γρεβενα οπως και το 36αρι με tecna που ειναι κι αυτο πολυ δυναμη
 
Το m92s το εχουν ριξει σε παπια και μου ειπαν ειναι παρα πολυ καλο, το 35αρι το εριξα πολυ περυσι και ειναι για τις συνθηκες που θες, ειναι φτιαγμενο για Γρεβενα οπως και το 36αρι με tecna που ειναι κι αυτο πολυ δυναμη
Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση σου οπότε θα προχωρήσω σε παραγγελία...από ότι μου είπε ο Ρουμελιώτης με την τέκνα δεν θα το βγάλει.....
 
Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση σου οπότε θα προχωρήσω σε παραγγελία...από ότι μου είπε ο Ρουμελιώτης με την τέκνα δεν θα το βγάλει.....
Κάτι παίζεται με την Tecna .Πήγα να πάρω λίγη κι'ο έμπορας μούπε τέλος ......
 
Κάτι παίζεται με την Tecna .Πήγα να πάρω λίγη κι'ο έμπορας μούπε τέλος ......
Όντως και εμένα μου φάνηκε παράξενο που είπε ότι δεν θα γεμίσει και ήθελα πολύ να ρίξω το 37γρ...
Φίλε @Alex76 μέσα στον χειμώνα που θα έχω ρίξει αρκετά λογικά θα γράψω της εντυπώσεις μου.... ακόμα πάντως δεν γέμισε πάνω από 34 γρ μου είπε 1 Αυγούστου ξεκινάει να γεμίζει 35-36γρ....
 
Καλημερα κ απο εδω παιδες! Πηγα πηρα ενα κουτακι lambro skeet για δοκιμες με το μονοκαννακι μου....
Lambro Skeet 24γρ.: Μεταλλο 12mm, βαρος σκαγιων 23.97γρ. - 514 σκαγια, βαρος πυριτιδας 1.26γρ., σκαγια διαμετρου 1.95-2.00-2.05mm, υψος κλειστου φυσιγγιου 57.74mm, υψος ρελιου απο το αστερι 2.06mm ( δεν ξερω αν το γραφω σωστα)!! Μπορει καποιος να μας πει ποιο καψυλλιο και ποια πυριτιδα ειναι αυτη?23212322232323242325
 
Καλημερα κ απο εδω παιδες! Πηγα πηρα ενα κουτακι lambro skeet για δοκιμες με το μονοκαννακι μου....
Lambro Skeet 24γρ.: Μεταλλο 12mm, βαρος σκαγιων 23.97γρ. - 514 σκαγια, βαρος πυριτιδας 1.26γρ., σκαγια διαμετρου 1.95-2.00-2.05mm, υψος κλειστου φυσιγγιου 57.74mm, υψος ρελιου απο το αστερι 2.06mm ( δεν ξερω αν το γραφω σωστα)!! Μπορει καποιος να μας πει ποιο καψυλλιο και ποια πυριτιδα ειναι αυτη?View attachment 2321View attachment 2322View attachment 2323View attachment 2324View attachment 2325
Καψύλι 688, πυρίτιδα Prima SV, συγκεντρωτήρας GT h27.
Η κλασική συνταγή, έτσι ήταν πάντα !!! Έχω βρει και μια παρτίδα με 686 και λιγη παραπάνω πυρίτιδα, ~ 1,28 γρ.
Πολύ καλό !!! Τσιχλοφονιάς !!! .shake hands. ;)
 
Καψύλι 688, πυρίτιδα Prima SV, συγκεντρωτήρας GT h27.
Η κλασική συνταγή, έτσι ήταν πάντα !!! Έχω βρει και μια παρτίδα με 686 και λιγη παραπάνω πυρίτιδα, ~ 1,28 γρ.
Πολύ καλό !!! Τσιχλοφονιάς !!! .shake hands. ;)
Ευχαριστω! Θα προσπαθησω να βρω χρονο κ για δοκιμη επι χαρτου....
 
Όντως και εμένα μου φάνηκε παράξενο που είπε ότι δεν θα γεμίσει και ήθελα πολύ να ρίξω το 37γρ...
Φίλε @Alex76 μέσα στον χειμώνα που θα έχω ρίξει αρκετά λογικά θα γράψω της εντυπώσεις μου.... ακόμα πάντως δεν γέμισε πάνω από 34 γρ μου είπε 1 Αυγούστου ξεκινάει να γεμίζει 35-36γρ....
Εχει ξεκινησει παραγωγη τωρα 30 αρια και 32 αρια και μετα θα ξεκινηση και τα αλλα.( ενας ανθρωπος ειναι με μια καλη μηχανη και εχει και πολλες παραγγελιες)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top