Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ πάλι παιδιά τα τελευταία 2 χρόνια ρίχνω 30gr (από 32gr) που έριχνα πριν 4-5 χρόνια....Φέτος αφού φορτώσω 30gr θα κάνω το βήμα να πάρω για 1η φορά 1-2 κούτες sporting 28gr να δω τη γλύκα τους.....και μετά η θα τα λατρέψω ή που δε θα πάρω ούτε φτερό.... .sarcastic. .sarcastic.
Εσένα θα σου δώσω εγώ 22γρ.ασε σε έχω ετοιμάσει χαχαχαχαχα!!!!
Εγώ πάλι παιδιά τα τελευταία 2 χρόνια ρίχνω 30gr (από 32gr) που έριχνα πριν 4-5 χρόνια....Φέτος αφού φορτώσω 30gr θα κάνω το βήμα να πάρω για 1η φορά 1-2 κούτες sporting 28gr να δω τη γλύκα τους.....και μετά η θα τα λατρέψω ή που δε θα πάρω ούτε φτερό.... .sarcastic. .sarcastic.
Εσένα θα σου δώσω 20γρ, άσε σε έχω ετοιμάσει .yelling.
 
Εγώ πάλι παιδιά τα τελευταία 2 χρόνια ρίχνω 30gr (από 32gr) που έριχνα πριν 4-5 χρόνια....Φέτος αφού φορτώσω 30gr θα κάνω το βήμα να πάρω για 1η φορά 1-2 κούτες sporting 28gr να δω τη γλύκα τους.....και μετά η θα τα λατρέψω ή που δε θα πάρω ούτε φτερό.... .sarcastic. .sarcastic.
Μην τα φοβασαι κωστα ,ειδικα στο απογευματινο που ειναι εισερχομενα τα πουλια και γλυκος καιρος σε σχεση με το πρωι καμμια φορα δεν θα καταλαβαινεις διαφορα.
 
Πλέον και γω το ίδιο!
Το πιστεύω αυτό που λέτε, αν και δεν έχω κυνηγήσει ποτέ με 28γρ, γιατί βλέπω τι κάνει στα πιατάκια. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω τεχνικά γιατί τα 15% περισσότερα σκάγια από τα 28 στα 32 δεν είναι καλύτερα. Ίσως γιά κάποιον που είναι πολύ καλός να μην χρειάζονται τα παραπάνω σκάγια (όπως στο τραπ και το σκητ τα 24γρ είναι αρκετά), για τον μέσο κυνηγό όμως; Εκτός και αν απλά θεωρείται πιό αθλητικό δίνοντας περισσότερες ευκαιρίες στο θήραμα. Βέβαια είναι και το θέμα της ανάκρουσης, ειδικά στα δίκαννα, που εκεί χρειάζονται πιό μαλακές τουφεκιές. Αλλά μάλλον είναι και κάτι παραπάνω που πολύ θα ήθελα να μου το εξηγήσει κάποιος.
 
Το πιστεύω αυτό που λέτε, αν και δεν έχω κυνηγήσει ποτέ με 28γρ, γιατί βλέπω τι κάνει στα πιατάκια. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω τεχνικά γιατί τα 15% περισσότερα σκάγια από τα 28 στα 32 δεν είναι καλύτερα. Ίσως γιά κάποιον που είναι πολύ καλός να μην χρειάζονται τα παραπάνω σκάγια (όπως στο τραπ και το σκητ τα 24γρ είναι αρκετά), για τον μέσο κυνηγό όμως; Εκτός και αν απλά θεωρείται πιό αθλητικό δίνοντας περισσότερες ευκαιρίες στο θήραμα. Βέβαια είναι και το θέμα της ανάκρουσης, ειδικά στα δίκαννα, που εκεί χρειάζονται πιό μαλακές τουφεκιές. Αλλά μάλλον είναι και κάτι παραπάνω που πολύ θα ήθελα να μου το εξηγήσει κάποιος.
Για μενα φιλε η μονη διαφορα ειναι οτι ειναι πιο φθηνα η 28 ριξεις στην τσιχλα η 32 η 34 το ιδιο πραγμα ειναι αμα πανε τα σκαγια εκει που πρεπει ολα καλα ειναι! Αμα βρισκω 32 αρια η 30 αρια στην τιμη απο 28 αρια προτειμω τα παραπανω γραμαρια τωρα αμα θελω να κανω περπατητο καλυτερα ειναι με 28 γιατι εχεις πιο λιγο βαρος πανω σου ,στο καρτερι δεν με πειραζει.αμα θες να κανεις μια αρχη για να σου φυγει το ψυχολογικο κομματι ξεκινα στα απογευματινα καρτερακια το απογευμα ειναι εισερχομενα τα πουλια και πιο ευκολες βολες και σιγα σιγα ξεκινατα και το πρωι στα περπατητα σου .
 
Πολλες φορες το 28αρι ειναι αρκετο για ενα θηραμα οπως το τρυγονι, και η πλειονοτητα των φυσιγγιων για το σπορτιγκ εχουν πολυ καλη αποδοση. Το ψυχολογικο ειναι οντως ενα κομματι που θελει δουλεια, ομως αν κρατας πχ 20 φυσιγγια 28αρια και φυσιγγια που ξερεις και εμπιστευεσαι, τοτε μπορεις να κανεις δοκιμες χωρις πρακτικα να χασεις τη μερα αν δε σου πανε καλα τα φυσιγγια.
 
Ένα μεγάλο πλεονέκτημα για ένα καλό σκοπευτή των σκοπευτικών φυσιγγίων είναι ότι έχουν πολύ καλές συγκεντρώσεις,κρατάνε μέτρα,τα 32αρια είναι πιο φιλικά για τον σκοπευτή/κυνηγο γιατί προσφέρουν πιο ανοιχτές κατανομές!
 
Παντελή, προσωπικά έχω περάσει από πολλά στάδια όλα αυτά τα χρόνια, όπως όλοι άλλωστε. Δεν είναι αθλητικό το θέμα, όταν πάω για κυνήγι, πάω για κυνήγι, αθλητισμό κάνω στο σκοπευτήριο. Το σκοπευτήριο έγινε αιτία να αλλάξω κάποια πράγματα στην ως τότε συμπεριφορά μου. Μπήκα σε έναν κόσμο μεγαλύτερης "ακρίβειας". Οι πολλές δοκιμές στους πίνακες με βοήθησαν να δω ότι η ωφέλιμη επιφάνεια κάρπωσης δεν άλλάζει από τα 28 στα 32 και αν αλλάζει ελάχιστα, δεν αποτελεί αιτία για επιτυχία.
Δεν θα ξεχάσω την έκπληξη ενός φίλου όταν του έβαλα χωρίς να το ξέρει ένα φυσιγγι 24γρ skeet νούμερο 9,5 και του είπα να ρίξει μια τουφεκιά από τα 30 μέτρα με 4*. Ο συγκεκριμενος δεν ήθελε να ακούει για 28αρια πόσο μάλιστα για 24. Όταν πλησίασε τον πίνακα ενθουσιαστηκε και το σοκ το έπαθε φυσικά όταν του έδειξα τι έριξε. Ένας πίνακας σχεδόν όλος αλατιερα, μάταια προσπαθούσα να τον κάνω κάνα πεντάλεπτο να μαζέψει το σαγόνι του!
 
Ένα μεγάλο πλεονέκτημα για ένα καλό σκοπευτή των σκοπευτικών φυσιγγίων είναι ότι έχουν πολύ καλές συγκεντρώσεις,κρατάνε μέτρα,τα 32αρια είναι πιο φιλικά για τον σκοπευτή/κυνηγο γιατί προσφέρουν πιο ανοιχτές κατανομές!
Άρα συμφωνούμε με την κοινή λογική ότι για τον μέσο κυνηγό θα έπρεπε να είναι προτιμητέα τα 32γρ γιατί προσφέρουν πιο ανοιχτες κατανομές αλλά τελικά αντίστοιχη πυκνότητα σκαγιών με τα 28γρ λόγω μεγαλύτερου πλήθους.

Παντελή, προσωπικά έχω περάσει από πολλά στάδια όλα αυτά τα χρόνια, όπως όλοι άλλωστε. Δεν είναι αθλητικό το θέμα, όταν πάω για κυνήγι, πάω για κυνήγι, αθλητισμό κάνω στο σκοπευτήριο. Το σκοπευτήριο έγινε αιτία να αλλάξω κάποια πράγματα στην ως τότε συμπεριφορά μου. Μπήκα σε έναν κόσμο μεγαλύτερης "ακρίβειας". Οι πολλές δοκιμές στους πίνακες με βοήθησαν να δω ότι η ωφέλιμη επιφάνεια κάρπωσης δεν άλλάζει από τα 28 στα 32 και αν αλλάζει ελάχιστα, δεν αποτελεί αιτία για επιτυχία.
Γιώργο αυτήν ακριβώς τη διαφορά θέλω να επισημάνω, όταν φτάσεις σε ένα υψηλό επίπεδο μπορείς άνετα να το κάνεις αυτό. Σε κάθε περίπτωση όμως, μετά την όψιμη ενασχόλησή μου με το σκοπευτήριο και τα 28άρια, φέτος θα τα δοκιμάσω σίγουρα στις τσίχλες με το δικαννάκι.

(Πάντως σας λέω οτι γιά κάθε πουλί που δεν θα πέφτει ξέρω ήδη από τώρα τι θα μου φταίει :) :cool::p)
 
Last edited:
Άρα συμφωνούμε με την κοινή λογική ότι για τον μέσο κυνηγό θα έπρεπε να είναι προτιμητέα τα 32γρ γιατί προσφέρουν πιο ανοιχτες κατανομές αλλά τελικά αντίστοιχη πυκνότητα σκαγιών με τα 28γρ λόγω μεγαλύτερου πλήθους.


Γιώργο αυτήν ακριβώς τη διαφορά θέλω να επισημάνω, όταν φτάσεις σε ένα υψηλό επίπεδο μπορείς άνετα να το κάνεις αυτό. Σε κάθε περίπτωση όμως, μετά την όψιμη ενασχόλησή μου με το σκοπευτήριο και τα 28άρια, φέτος θα τα δοκιμάσω σίγουρα στις τσίχλες με το δικαννάκι.

(Πάντως σας λέω οτι γιά κάθε πουλί που δεν θα πέφτει ξέρω ήδη από τώρα τι θα μου φταίει :) :cool::p)
Το πλάγιο που έχεις είναι ένα αυστηρό δίκαννο περιστεροβολίας με σταθερά τσοκαρισματα 1* & 2*. Πρέπει πρωτα απο ολα να βεβαιωθεις οτι το οπλο σου ερχεται. Σου προτείνω να το χρησιμοποιήσεις μόνο σε μέρη που οι πορείες είναι μακρινές. Κάνε ωστόσο μόνος σου τις δοκιμές σου, βάλε και 30γρ και 32γρ και κατέληξε μόνος σου στα συμπεράσματα, μην μένεις σε παρατηρήσεις τρίτων. Καλά να είμαστε να τα λέμε!
 
Παιδια το θεμα για το βαρος του φυσιγγιου ειναι αρκετα συνθετο και δεν ειναι ευκολο να αποδοθει με δυο λογια.Θα συμφωνησουμε οτι ολες οι γομωσεις σκοτωνουν απο την στιγμη που η συγκεντρωση της γομωσης ειναι η επιθυμητη και συναντησει ακριβως το θηραμα.Για να το πετυχουμε αυτο οπως λεει και ο φιλος Αltair δοκιμες .Π.Χ ριχνουμε Skeet γνωριζουμε οτι εχουμε ακριβη αποσταση αρα μπορουμε να εχουμε απο τις δοκιμες μας την επιθυμητη συγκεντρωση του φυσιγγιου μας .Εχει επιλεχθει το βαρος της γομωσης για το αθλημα αυτο που ειναι τα 24 γρ και γιατι οχι τα 32 γρ για να απαντησω και στο φιλο pantelist, διοτι εχουμε τις ταχυτητες που χρειαζομαστε σε ενα δισκο που τρεχει με 110-120χλ , το λακτισμα που ειναι σημαντικος παραγων για την δευτερη προσπαθεια καθως και την καταπονηση του σκοπευτη .Εαν λοιπον σε ενα πρωινο το πεδιο στο οποιο θα ριξουμε ειναι αναλογα προσαρμοσμενο σε ενα πεδιο του skeet δεν εχουμε κανενα προβλημα επιτυχιας να ριξουμε με φυσιγγια του skeet.Γιατι λοιπον εμεις στο κυνηγι επιλεγουμε ενα 32-33γρ αναλογα;Διοτι θα ριξουμε και σε μεγαλυτερες αποστασεις και η συγκεντρωση που θα μας προσφερουν τα περισσοτερα σκαγια των 32-33γρ θα καλυψουν τα κενα ενος 24γρ που θα επρεπε για να καλυψουμε την διαφορα με τα κενα του 24γρ να εχουμε ποιο σφιχτο τσοκ και οχι εαν η τουφεκια μας θα εχει φονικο αποτελεσμα.Παρτε παραδειγμα τους Αγγλους που ριχνουν με 30γρ Νο 6 σε αναμεικτες αποστασεις σε πεδινη και γκραους και φασσιανο πουλια μεγαλα και εχουν αποτελεσματα που εχουν κατασταλαξει μετα απο δοκιμες και εχουν και τα οπλα τους αναλογα τσοκαρισμενα.Πιστευω να εδωσα και εγω μια αποψη που μπορει να βοηθησει αποριες.Το τελικο συμπερασμα ΔΟΚΙΜΕΣ για ολα ειναι η λυση στις αποριες μας και στο ζητουμενο του καθε ενος ξεχωριστα.
 
Το πλάγιο που έχεις είναι ένα αυστηρό δίκαννο περιστεροβολίας με σταθερά τσοκαρισματα 1* & 2*. Πρέπει πρωτα απο ολα να βεβαιωθεις οτι το οπλο σου ερχεται. Σου προτείνω να το χρησιμοποιήσεις μόνο σε μέρη που οι πορείες είναι μακρινές. Κάνε ωστόσο μόνος σου τις δοκιμές σου, βάλε και 30γρ και 32γρ και κατέληξε μόνος σου στα συμπεράσματα, μην μένεις σε παρατηρήσεις τρίτων. Καλά να είμαστε να τα λέμε!
Γιώργο μου συγγνώμη δεν ήμουν σαφής, δεν εννοούσα το δικαννάκι το πλάγιο που μου έκανες εσύ μπιμπελό :), εννοούσα το ποζέ του άβαταρ!
 
Γιατι Αλεξ μεχρι 34? τι δεν σου αρεσε στα 36 γραμμαρια που θεωρουνται τα πιο ιδανικα για φασσα?
Θεορουντε
Γιατι Αλεξ μεχρι 34? τι δεν σου αρεσε στα 36 γραμμαρια που θεωρουνται τα πιο ιδανικα για φασσα?
 
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς το fandom fanatic (30gr) σε κυνήγι τσίχλας να μας πει εντυπώσεις. Σκέφτομαι να φορτώσω φέτος fantom. Εντάξει θα πάρω και καραμανουαρ μαύρο 33.5 γιατί στο κρύο μου βγάζει τρέλα γούστα..μου θυμίζει το παλιό καλό Lambro καφέ
 
Έβλεπα τις τιμές για το mythos mg2. Στα 36 γραμμάρια σε κάποιο site ανέφερε f2... Ε τότε ποια η διαφορά με το f2 Λονγκ?
Για να μην ψάχνω τώρα στο google...αν δν απατώμε Μάριε νομίζω πως το B&P F2 Long Range είναι με επινικελλωμένα σκάγια....Άντε να διαφέρουν και λίγο στη δοσολογία της πυρίτιδας....
 
Έβλεπα τις τιμές για το mythos mg2. Στα 36 γραμμάρια σε κάποιο site ανέφερε f2... Ε τότε ποια η διαφορά με το f2 Λονγκ?
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό με την f2.Δυσκολο το βλέπω η b&p να γεμίζει φυσίγγι με ονομασία πυρίτιδας με κάποια άλλη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top