Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μου άρεσαν οι συγκεντρωτηρες που βάζει.εντελως επιφανειακά ,χωρίς βέβαια να εχω γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα.μεγαλο ποτήρι,και στιβαρά κατασκευασμένοι.
Φέτος δούλεψα τον 24αρι Γιάννη με πολύ καλά αποτελέσματα σε χοντρά σκάγια Ν.5 και 6.
 
Καλησπερα! Από συγκεντρωτηρες δεν εχω ιδέα τι ειναι! Καλυκες fiem..Πυριτιδες νομίζω csb1 το tordo.το 34 λέει οτι έχει 206 και μου μοιάζει για αυτή.στο μπλε ειναι πιο ανοιχτό πράσινο το χρωμα της πυριτιδας από το 34 και μου μοιάζει για drago.πιθανολογω.οποία γνώμη θα βοηθούσε.να πω οτι από το 34 μου έπεσε κάτω λιγη πυριτιδα,είχε περισσότερη από οτι στη φωτο.
Gorilla tordo 33γρ:
0JBuQdL.jpg

Gorilla μπλε 32gr-gorilla 34gr:
5akZxrN.jpg
Στο tordo είναι...csb1
Στο μαύρο 34αρι...206
Στο μπλέ...ή την 206 έχει ή μπορεί και την D20...
Αν ξέραμε καψούλι και αναλογία ίσως βοηθούσε να καταλάβουμε...
Συνήθως στα 32 γρ. τη 206 την συνδυάζουν με 688 και την d20 με 686...
 
Πάντως ένα που έσφαξα μόνο 7,5 δε μου έκαναν ότι είναι και τα σκάγια μόνο σφαιρικά δεν ητανε
"Kλάφτα Χαράλαμπε" δηλαδή...!!! "Ύψιστη", τουρκική ποιότητα κατασκευής...!!! (Για τα φυσίγγια "clever" o λόγος...)
 
Μου άρεσαν οι συγκεντρωτηρες που βάζει.εντελως επιφανειακά ,χωρίς βέβαια να εχω γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα.μεγαλο ποτήρι,και στιβαρά κατασκευασμένοι.
Οι συγκεντρωτήρες με μακρύ σώμα φούστας και αμορτισέρ, αποτρέπουν σε μεγαλύτερο βαθμό την απότομη συμπίεση και παραμόρφωση των σκαγιών κατά την πυροδότηση, με αποτέλεσμα πιο πολλά απολύτως σφαιρικά σκάγια και άρα, ποιοτικότερες κατανομές...! Δηλαδή, αποσβένουν πιο αποτελεσματικά το φαινόμενο της αδράνειας που επιδρά βίαια στη στήλη/φορτίο των σκαγιών και, ενίοτε, τα "τσαλακώνει" κάπως (ειδικά αυτά που βρίσκονται στον μπάτο του κυαθίου, δηλαδή στο κάτω μέρος της στήλης της γόμωσης)...!
 
Last edited:
Στο μπλε φίλε Γιάννη τη βλέπω πολύ ανοιχτόχρωμη...Οπότε παίζει να είναι κ η CSB-6 αν δεν είναι DRAGO.....;)
Παιδιά οι πυρίτιδες φαίνονται και περιγράφονται πολύ καλά εδώ: http://www.idiogomosi.com/pages/pyritides.php
Οπως τα βλεπω τα φυσιγγια γιαννη η τιμες που τα πηρες επρεπε να ειναι η πραγματικες και οχι της προσφορας!!! ( ετσι φαινεται ,drago και 206)
Οι συγκεντρωτηρες φαινοτε για lbrs 21 και 18
Ισχύει φίλε ο gorilla κάνει πολύ καλή δουλειά σε όλα τα υλικά. Τα είχα σταματήσει 3 χρόνια τα 34 και φέτος μόνο πήρα ένα κουτί,δεν τα έβρισκα . Τα υλικά αλλαξαν
Στο tordo είναι...csb1
Στο μαύρο 34αρι...206
Στο μπλέ...ή την 206 έχει ή μπορεί και την D20...
Αν ξέραμε καψούλι και αναλογία ίσως βοηθούσε να καταλάβουμε...
Συνήθως στα 32 γρ. τη 206 την συνδυάζουν με 688 και την d20 με 686...
Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις!
Σπύρο εδω και το καψούλι στο μπλε!
Πυριτιδα δεν μπορω να ζύγισω αλλά χρειάζεται θα παρω μια ζυγαριά.

5JZk8BU.jpg
 
Στο πεδίο θα φανούν τι ψάρια πιάνουν και ας ειναι με φτηνά υλικά! Παντως γενικά πιστευω βγάζει καλα φυσιγγια ο gorilla.απο ολους ακούω καλα λογια! απλα η b&p με το σταμάτημα της εισαγωγής πυριτιδων,τους μπέρδεψε ολους! στο tordo ειναι η σιγουρα η csb1?
Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα γιαννη απλως λεω οτι η τιμες του δεν επρεπε να ειναι τοσο υψηλες.
 
Στο μπλε φίλε Γιάννη τη βλέπω πολύ ανοιχτόχρωμη...Οπότε παίζει να είναι κ η CSB-6 αν δεν είναι DRAGO.....;)
csb 6 και 34 γραμμάρια δεν έχουν σχέση............ας προσέχουμε τι γράφουμε
 
Last edited:
Γενικα ο συγκεκριμενος την εχει δει "Remington" , δε μπορει ρε φιλε να γεμιζεις το tordo σε fiem με csb1 και να το εχεις 7,5 euro!!!!!!!!!!! δηλαδη τωρα στα 6 που το δινουν "προσφορα" ...μπαινει μεσα ???
Η ο Ρουμελιωτης με τα ιδια υλικα που τα εχει εξ΄αρχης 6 euro , δεν βγαζει κερδος!

Απλα επειδη πολυς κοσμος εχει "ξυπνησει" και τους εμειναν στο ραφι, επιασαν τις προσφορες για να ξεστοκαρουν. Παντως η αληθεια ειναι οτι παλια που μουχε δωσει φιλος κ δοκιμασα καποια μπλε + tordo ηταν καλα.... τωρα με τις Ισπανικες θα δουμε.

Βεβαια τσιμπισα και εγω μερικα κουτια tordo + sporting Λογο προσφορας.... με τη νεα σεζον θα δουμε για τα tordo , τα sporting σε κανα 10ημερο που θα ειμαι Ελλαδα
 
Τα Gorilla είναι ακριβά στα χαμηλά γραμμάρια...τα σκοπευτικά και τα "τσιχλοφύσιγγα"...
Απο 33γρ.-34γρ. και πάνω, καλές τιμές έχει...
Τα gorilla παντως κ στα 10βολα δραμια που εχει, η τιμη ειναι στα υψη, 13€ η πενταδα!!! Εδω 13€ εχουν τα Remington και τα federal που ερχονται κ απο την αλλη μερια του κοσμου..
 
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα γνώμες από συναδέλφους για πρόταση φυσιγγίου για τσίχλα.εχω ένα browning 525 game one με αυλούς 18,7 invector plus με anaconda short k medium range.Χρησιμοποιησα φέτος rio 28 gr νούμερο 8 με καλά αποτελέσματα,nsi due sporting 28 με 8,5 νούμερο με όχι τόσο καλές εντυπώσεις κ rio 32 gr νούμερο 10 με πολύ καλές εντυπώσεις.Διαβασα πως οι διευρυμένου αυλοί θέλουν πιο βαριές γομωσεις.ευχαριστω προκαταβολικά....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top