Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νο 12 (dust shot) + μισόταπα + Gm3 σε φουλ δόση, με τις πιέσεις "στο κόκκινο"
Nαι Στέλιο!!! Αφού στο κάθε φυσιγγάκι αναγράφει "ΜΑΧ 1050 ΒΑR", δηλαδή παράγουν πιέσεις πάνω από 740 που είναι το ανώτατο όριο για κανονικά 70άρια φυσίγγια...!!! Ως εκ τουτού, μπορούν να ριχτούν αποκλειστικά και μόνο από magnum όπλα δοκιμασμένα στις 1320 πιέσεις τουλάχιστον, κι ας είναι σε 70άρι κάλυκα με 31γρ. γόμωση...!!! (Περί των Nobelsport GM3 Bio o λόγος...)
 
Καλήμερα ! θα ήθελα την γνώμη οποίος γνωρίζει για τα φυσίγγια jordan v9 -32 γρ για όπλο Benelli και γενικά αν έχετε κάποιο φυσίγγι που να το δουλεύει πολύ καλά η Benelli Becaccia kai S90 ευχαριστώ .
Θα πρεπει απο μονος σου να δοκιμασεις 2,3 μαρκες για να δεις τι σου αρεσει εσενα καλυτερα και τι σου παει στο τροπο που κυνηγας και με το τσοκ που κυνηγας.το jordan κοκκινο ειναι γενικα πολυ καλο φυσιγγακι με ακουιλα γεμισμενο οχι πολυ συγκεντρωτικο που κανει και για καρτερι και για περπατητο.ειναι καλο και για τρυγονια στην εναρξη.ειναι μαλακο σαν αισθηση .
 
Καλήμερα ! θα ήθελα την γνώμη οποίος γνωρίζει για τα φυσίγγια jordan v9 -32 γρ για όπλο Benelli και γενικά αν έχετε κάποιο φυσίγγι που να το δουλεύει πολύ καλά η Benelli Becaccia kai S90 ευχαριστώ .
Τα Hιτ γενικά πανε πρίμα στις μπενελες
 
Έπεσα στα χέρια μου 2 κουτάκια clever 28gr no7,5 . Κατά ομολογία του έμπορα είναι τουρκικά... Γράφουν italy πάνω.
Τεσπά θα τα κρατήσω για αγριοπερίστερα, οστοσο υπάρχει καμία εικόνα για τα συγκεκριμένα;
 
Έπεσα στα χέρια μου 2 κουτάκια clever 28gr no7,5 . Κατά ομολογία του έμπορα είναι τουρκικά... Γράφουν italy πάνω.
Τεσπά θα τα κρατήσω για αγριοπερίστερα, οστοσο υπάρχει καμία εικόνα για τα συγκεκριμένα;
Μην τα ρίξεις κυνήγι.τουλαχιστον στις τσιχλες με λιγη υγρασία όλα τα πουλιά ζωντανά.τωρα καλοκαίρι ίσως να μην εχεις θέμα.και τα έριχνε τουφέκι που ρίχνει κέντρο..
 
Έπεσα στα χέρια μου 2 κουτάκια clever 28gr no7,5 . Κατά ομολογία του έμπορα είναι τουρκικά... Γράφουν italy πάνω.
Τεσπά θα τα κρατήσω για αγριοπερίστερα, οστοσο υπάρχει καμία εικόνα για τα συγκεκριμένα;
Βάλε φώτο Μάριε
 
Nobelsport GM3 Bio (μισόταπα) No 12(!) παρακαλώ...
δεν χρειαζετε τοσο ψηλα σκαγια να ρηχνουμε , ουτε μακρια ουτε κοντα, με τα 12 αρια η τσιχλα θα παρει 6 με 7 σκαγια , και θα πεση , με τα 9αρια θα παρει 3 με 4 σκαγια και παλυ θα πεση , γιατι λυπον να βαζουμε 12αρια , και να γεμηζουμε το πουλι σκαγια , που θα ειναι ενοχλητηκα στο πιατο μας , εκτος και κυνηγαμε ποιο μικρα πουλια σε ογκο απο την τσιχλα , οπως οι συταρηθρες , αλλα και παλυ το 9αρι κανει δουλεια , αντε εκει να βαλουμε 10αρια
 
Καλησπερα! Από συγκεντρωτηρες δεν εχω ιδέα τι ειναι! Καλυκες fiem..Πυριτιδες νομίζω csb1 το tordo.το 34 λέει οτι έχει 206 και μου μοιάζει για αυτή.στο μπλε ειναι πιο ανοιχτό πράσινο το χρωμα της πυριτιδας από το 34 και μου μοιάζει για drago.πιθανολογω.οποία γνώμη θα βοηθούσε.να πω οτι από το 34 μου έπεσε κάτω λιγη πυριτιδα,είχε περισσότερη από οτι στη φωτο.
Gorilla tordo 33γρ:
0JBuQdL.jpg

Gorilla μπλε 32gr-gorilla 34gr:
5akZxrN.jpg
 
Καλησπερα! Από συγκεντρωτηρες δεν εχω ιδέα τι ειναι! Καλυκες fiem..Πυριτιδες νομίζω csb1 το tordo.το 34 λέει οτι έχει 206 και μου μοιάζει για αυτή.στο μπλε ειναι πιο ανοιχτό πράσινο το χρωμα της πυριτιδας από το 34 και μου μοιάζει για drago.πιθανολογω.οποία γνώμη θα βοηθούσε.να πω οτι από το 34 μου έπεσε κάτω λιγη πυριτιδα,είχε περισσότερη από οτι στη φωτο.
Gorilla tordo 33γρ:
0JBuQdL.jpg

Gorilla μπλε 32gr-gorilla 34gr:
5akZxrN.jpg
Στο μπλε φίλε Γιάννη τη βλέπω πολύ ανοιχτόχρωμη...Οπότε παίζει να είναι κ η CSB-6 αν δεν είναι DRAGO.....;)
 
δεν χρειαζετε τοσο ψηλα σκαγια να ρηχνουμε , ουτε μακρια ουτε κοντα, με τα 12 αρια η τσιχλα θα παρει 6 με 7 σκαγια , και θα πεση , με τα 9αρια θα παρει 3 με 4 σκαγια και παλυ θα πεση , γιατι λυπον να βαζουμε 12αρια , και να γεμηζουμε το πουλι σκαγια , που θα ειναι ενοχλητηκα στο πιατο μας , εκτος και κυνηγαμε ποιο μικρα πουλια σε ογκο απο την τσιχλα , οπως οι συταρηθρες , αλλα και παλυ το 9αρι κανει δουλεια , αντε εκει να βαλουμε 10αρια
Συμφωνώ απόλυτα Νίκο! Πολύ σωστά! .shake hands.
(Και να συμπληρώσω, πως τα ιδιαιτέρως ψιλά σκάγια υστερούν ως προς την κινητική τους ενέργεια στις μακρινές αποστάσεις, αλλά και όταν έχει αρκετά μποφόρ αέρα, πάλι στις μακρινές αποστάσεις παρουσιάζουν σοβαρή και επιζήμια μετατόπιση της ατράκτου...!)
 
Last edited:
Καλησπερα! Από συγκεντρωτηρες δεν εχω ιδέα τι ειναι! Καλυκες fiem..Πυριτιδες νομίζω csb1 το tordo.το 34 λέει οτι έχει 206 και μου μοιάζει για αυτή.στο μπλε ειναι πιο ανοιχτό πράσινο το χρωμα της πυριτιδας από το 34 και μου μοιάζει για drago.πιθανολογω.οποία γνώμη θα βοηθούσε.να πω οτι από το 34 μου έπεσε κάτω λιγη πυριτιδα,είχε περισσότερη από οτι στη φωτο.
Gorilla tordo 33γρ:
0JBuQdL.jpg

Gorilla μπλε 32gr-gorilla 34gr:
5akZxrN.jpg
Στο μπλε φίλε Γιάννη τη βλέπω πολύ ανοιχτόχρωμη...Οπότε παίζει να είναι κ η CSB-6 αν δεν είναι DRAGO.....;)
Παιδιά οι πυρίτιδες φαίνονται και περιγράφονται πολύ καλά εδώ: http://www.idiogomosi.com/pages/pyritides.php
 
Last edited:
Νικόλα από εκει τις βλεπω και εγω,αλλά ορισμένες μοιάζουν παρά πολυ που προσωπικα θέλει έμπειρο μάτι να τις ξεχωρίσει.
Οπως τα βλεπω τα φυσιγγια γιαννη η τιμες που τα πηρες επρεπε να ειναι η πραγματικες και οχι της προσφορας!!! ( ετσι φαινεται ,drago και 206)
 
Έπεσα στα χέρια μου 2 κουτάκια clever 28gr no7,5 . Κατά ομολογία του έμπορα είναι τουρκικά... Γράφουν italy πάνω.
Τεσπά θα τα κρατήσω για αγριοπερίστερα, οστοσο υπάρχει καμία εικόνα για τα συγκεκριμένα;
Που το ξερεις ο εμπορας οτι ειναι τουρκικα?
 
Καλησπερα! Από συγκεντρωτηρες δεν εχω ιδέα τι ειναι! Καλυκες fiem..Πυριτιδες νομίζω csb1 το tordo.το 34 λέει οτι έχει 206 και μου μοιάζει για αυτή.στο μπλε ειναι πιο ανοιχτό πράσινο το χρωμα της πυριτιδας από το 34 και μου μοιάζει για drago.πιθανολογω.οποία γνώμη θα βοηθούσε.να πω οτι από το 34 μου έπεσε κάτω λιγη πυριτιδα,είχε περισσότερη από οτι στη φωτο.
Gorilla tordo 33γρ:
0JBuQdL.jpg

Gorilla μπλε 32gr-gorilla 34gr:
5akZxrN.jpg
Οι συ
Καλησπερα! Από συγκεντρωτηρες δεν εχω ιδέα τι ειναι! Καλυκες fiem..Πυριτιδες νομίζω csb1 το tordo.το 34 λέει οτι έχει 206 και μου μοιάζει για αυτή.στο μπλε ειναι πιο ανοιχτό πράσινο το χρωμα της πυριτιδας από το 34 και μου μοιάζει για drago.πιθανολογω.οποία γνώμη θα βοηθούσε.να πω οτι από το 34 μου έπεσε κάτω λιγη πυριτιδα,είχε περισσότερη από οτι στη φωτο.
Gorilla tordo 33γρ:
0JBuQdL.jpg

Gorilla μπλε 32gr-gorilla 34gr:
5akZxrN.jpg
Οι συγκεντρωτηρες φαινοτε για lbrs 21 και 18
 
Που το ξερεις ο εμπορας οτι ειναι τουρκικα?
Είχε μαζί και τα sterling που έχει αναφερθεί κι εδώ. Εγώ πραγματικά δεν ήξερα και η απάντηση του ήταν αυτή.
Πάντως ένα που έσφαξα μόνο 7,5 δε μου έκαναν ότι είναι και τα σκάγια μόνο σφαιρικά δεν ητανε
 
Οπως τα βλεπω τα φυσιγγια γιαννη η τιμες που τα πηρες επρεπε να ειναι η πραγματικες και οχι της προσφορας!!! ( ετσι φαινεται ,drago και 206)
Στο πεδίο θα φανούν τι ψάρια πιάνουν και ας ειναι με φτηνά υλικά! Παντως γενικά πιστευω βγάζει καλα φυσιγγια ο gorilla.απο ολους ακούω καλα λογια! απλα η b&p με το σταμάτημα της εισαγωγής πυριτιδων,τους μπέρδεψε ολους! στο tordo ειναι η σιγουρα η csb1?
 
Ναι θ
Στο πεδίο θα φανούν τι ψάρια πιάνουν και ας ειναι με φτηνά υλικά! Παντως γενικά πιστευω βγάζει καλα φυσιγγια ο gorilla.απο ολους ακούω καλα λογια! απλα η b&p με το σταμάτημα της εισαγωγής πυριτιδων,τους μπέρδεψε ολους! στο tordo ειναι η σιγουρα η csb1?
Ισχύει φίλε ο gorilla κάνει πολύ καλή δουλειά σε όλα τα υλικά. Τα είχα σταματήσει 3 χρόνια τα 34 και φέτος μόνο πήρα ένα κουτί,δεν τα έβρισκα . Τα υλικά αλλαξαν
 
Οι συγκεντρωτηρες φαινοτε για lbrs 21 και 18
Μου άρεσαν οι συγκεντρωτηρες που βάζει.εντελως επιφανειακά ,χωρίς βέβαια να εχω γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα.μεγαλο ποτήρι,και στιβαρά κατασκευασμένοι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top