Γιορτή λήξης κυνηγετικής περιόδου 2015-2016

Μάκης

Banned
Καλοί μου φίλοι , με την λήξη της κυνηγετικής περιόδου είναι ευκαιρία να βρεθούμε στον φυσικό μας χώρο(κυνηγότοπο) για να περάσουμε όμορφα με υπαίθρια ψησίματα , μουσικές κλπ.
Η συνταγή είναι απλή και δοκιμασμένη .
Ο καθένας θα φέρει κάτι από το σπίτι του και όταν βρεθούμε θα τα βάλουμε κάτω όλα μαζί και θα τα φάμε και θα τα πιούμε.
Μένουν δύο πράγματα .Το πρώτο είναι να ορίσουμε την ημερομηνία, στην οποία θα καταλήξουμε λίγες μέρες πριν αφου σιγουρευτούμε για τον καιρό ( ο στόχος είναι 28 Φεβρουαρίου μέρα Κυριακή) και το δεύτερο να καταλήξουμε στην τοποθεσία.

Στο παρόν thread μπορούμε να γράφουμε τις προτάσεις μας και ότι άλλο θέλουμε σχετικό με την γιορτή μας.
Με την ευκαιρία θα κόψουμε και την πίτα του HL
 
Κοιταζοντας το ημερολογιο η φετινη ληξη της κυνηγετικης περιοδου ειναι 29 φεβρουαριου και πεφτει Δευτερα
Τι θα λεγατε για μια ομαδικη εξορμηση -συναντηση ολων των μελων και κυνηγι τσιχλας που θα περιλαμβανει στην συνεχεια και πικνικ με ψησιμο στην υπαιθρο και οτι αλλο γουσταρει η ομαδα-παρεα-οικογενεια του HL :D:D
Πολυ καλή ιδέα εγω είμαι μέσα θα προτιμούσα Κυριακή ,και θα πρότεινα μερος οπως Στενή ας πούμε υπάρχει ενα εκλλησάκι δεξια που μπορουμε να μαζευτουμε απο τον κυνηγο΄τοπο με τα ποδια αφου ξεσηκώσουμε ολα τα πουλια της περιοχης αν είμαστε αρκετα ντουφέκια . και εχει αλάνα και μπορουμε να ψησουμε άνετα νομίζω πως εχει και φουρνο στο πλάι .Και είναι μέρος κοντινο απο Αθήνα λιγο πιο πανω απο Καθενους.
 
Νομίζω η καλύτερη λύση είναι να πάμε για κυνήγι και μετά να ψήσουμε μόνοι μας έξω.
Μια άλλη λύση είναι να κυνηγήσουμε και μετά να πάμε σε ταβέρνα αλλά νομίζω μπορούμε άνετα να ψήσουμε έξω στην φύση θα είναι πολύ καλύτερο. Σίγουρα μπορούμε μιας και το έχουμε ξανακάνει με επιτυχία και είχαμε περάσει υπέροχα.

:)
 
μία πρόταση για την τοποθεσία είναι εκκλησάκι στην περιοχή Καθενών που πρότεινε ο Φώτης Axaios67 τον οποίο παρακαλούμε να βάλει πάλι την φωτό
άλλη είναι του Δημήτρη dim63 για την περιοχή της Κορώνειας που επίσης παρακαλούμε να βάλει φωτό
 
μία πρόταση για την τοποθεσία είναι εκκλησάκι στην περιοχή Καθενών που πρότεινε ο Φώτης Axaios67 τον οποίο παρακαλούμε να βάλει πάλι την φωτό
άλλη είναι του Δημήτρη dim63 για την περιοχή της Κορώνειας που επίσης παρακαλούμε να βάλει φωτό
Η Κορωνεια δεν εχει τσιχλες μονο κουρουνες και χωματινους μηχανοβιους που θα μας φανε τα κοψιδια .sarcastic..sarcastic.
Περα απο την πλακα
Η Κορωνεια εχει ενα μειον
Ειναι λιγο δυσκολη η προσβαση για επιβατικα οχηματα λογω ανηφοριων χωματοδρομου και λασπης και ειδικα αν εχει βρεξει τις προηγουμενες μερες
Κατα τα αλλα ολα ΟΚ ;)
Οργανωθειτεεεεεε .hunter..drunk.beerbbq2
 
μία πρόταση για την τοποθεσία είναι εκκλησάκι στην περιοχή Καθενών που πρότεινε ο Φώτης Axaios67 τον οποίο παρακαλούμε να βάλει πάλι την φωτό
άλλη είναι του Δημήτρη dim63 για την περιοχή της Κορώνειας που επίσης παρακαλούμε να βάλει φωτό

.xm..xm.Είσαι σίγουρος ;

IMG_0038.jpg
 
Η Κορωνεια δεν εχει τσιχλες μονο κουρουνες και χωματινους μηχανοβιους που θα μας φανε τα κοψιδια .sarcastic..sarcastic.
Περα απο την πλακα
Η Κορωνεια εχει ενα μειον
Ειναι λιγο δυσκολη η προσβαση για επιβατικα οχηματα λογω ανηφοριων χωματοδρομου και λασπης και ειδικα αν εχει βρεξει τις προηγουμενες μερες
Κατα τα αλλα ολα ΟΚ ;)
Οργανωθειτεεεεεε .hunter.

Μέσα απο το χωριό δεν ειναι θέμα ο δρόμος .Είναι μόνο 600μ.Την άλλη είχαμε πάει από τον χωματόδρομο που ξεκινούσε από Αγία Αννα.
Εχει και κούνιεςγια τους μικρότερους ....sarcastic.
 
Η τοποθεσία ειναι ενα εκλλησακι στην μεση του κυνηγότοπου το οποιο βρίσκεται μετά τους Καθενους στα δεξια ανεβαίνοντας για την Στενη διπλα ακριβως κυνηγάς.και φυσικα ασφαλτο και μεγάλο παρκιν
 
προτείνω Καθενούς γιατί μπορούμε να κυνηγήσουμε όλοι παρέα και να ωφεληθούμε από τις τουφεκιές μας στο καρτέρι
επίσης όσοι θέλουν έχει άπειρα μέρη για περπατητό και θα κυνηγήσουν μέχρι 11.00-12.00 χωρίς να χάσουν χρόνο κυνηγετικό και τελειώνοντας να είναι δίπλα στις ψησταριές
:)
 
Η τοποθεσία ειναι ενα εκλλησακι στην μεση του κυνηγότοπου το οποιο βρίσκεται μετά τους Καθενους στα δεξια ανεβαίνοντας για την Στενη διπλα ακριβως κυνηγάς.και φυσικα ασφαλτο και μεγάλο παρκιν
χωρίς να σε ρωτήσω να ξέρεις ότι είσαι αγγαρεία ψησίματος......υπάρχει αντίρρηση;;;;;.hair.
 
προτείνω Καθενούς γιατί μπορούμε να κυνηγήσουμε όλοι παρέα και να ωφεληθούμε από τις τουφεκιές μας στο καρτέρι
επίσης όσοι θέλουν έχει άπειρα μέρη για περπατητό και θα κυνηγήσουν μέχρι 11.00-12.00 χωρίς να χάσουν χρόνο κυνηγετικό και τελειώνοντας να είναι δίπλα στις ψησταριές
:)

Καμία αντίρρηση. Να μας πει μόνο ο Φώτης αν έχει παγκάκια και τραπέζια που θα διευκόλυναν την όλη κατάσταση. Όπως στην Κορώνεια με τα ξύλινα αλλά και στο άλλο εκκλησάκι που είχαμε κάνει κάτι αντίστοιχο στην Ευβοια που ειχε τσιμεντένια .
 
Καμία αντίρρηση. Να μας πει μόνο ο Φώτης αν έχει παγκάκια και τραπέζια που θα διευκόλυναν την όλη κατάσταση. Όπως στην Κορώνεια με τα ξύλινα αλλά και στο άλλο εκκλησάκι που είχαμε κάνει κάτι αντίστοιχο στην Ευβοια που ειχε τσιμεντένια .
σωστά
 
Μακη θα φέρω ειδικο μαζι απο Λαμία που γνωρίζει απο σχαρα όχι οτι εγω δεν ξερω παντως απο εμπειρία τα λουκανικα και οι πανσετες γίνονται στο αψε σβήσε
 
Μακη θα φέρω ειδικο μαζι απο Λαμία που γνωρίζει απο σχαρα όχι οτι εγω δεν ξερω παντως απο εμπειρία τα λουκανικα και οι πανσετες γίνονται στο αψε σβήσε

Αυτά ειναι τα ορεκτικά. Τα κιλα της προβατίνας που θα μαζευτούν, θα είναι το κυρίως .
 
Παιδια δεν εχω παρητηρητικότητα δυστυχως νομιζω οπως φαινεται και στην φωτογραφία πως υπαρχει κατι γυρω γυρω που μπορεις να καθήσεις αλλα για πάγκο δεν θυμάμαι αν ανεβω για κυνηγι θα κοιτάξω και θα ανεβάσω φωτογραφίες .
 
Μέσα έιμαι κ εγώ .sarcastic.
Αν το εκκλησάκι είναι ο Αγ. Νικόλαος Στενής,τότε έχει τραπεζο-παγκάκι κάτω απο μεγάλο υπόστεγο:D και προαύλιο που να μας χωράει όλους!
Πόλυ καλό σημείο για συνάντηση αφού μπορούμε να κυνηγήσουμε κιόλας σε πολύ μεγάλη ακτίνα και να χωρέσουμε όλοι!
 
Φίλε αν σε βοηθαει η φωτογραφια και η περιγραφη που εδωσα , γιατι με τα ονόματα δεν τα παω καλά, μπορεις να το επιβεβαιωσεις.
 
Back
Top