Γερμανικό Ντράτχααρ

Είναι μια ομορφιά!! Πες του φίλου σου να μοιραστεί μαζί μας κάποιες εμπειρίες που θα του δώσει αυτό το σκυλί σε παρακαλώ :)
Εννοείται Βασίλη, μολις τελειώσει με τα εμβόλια και αρχίσουμε τις βόλτες θα προσπαθήσω να ανεβάζω την εξέλιξη του, πάντως αν κρίνω απ την εξέλιξη που ειχαν τα αδέρφια του απ την προηγούμενη γέννα, έχει πολύ τρομερές προοπτικές!
 
Άλλο ένα βίντεο απ τα εκπαιδευτικά της μικρής στα μέσα Αυγούστου,

Και μια φωτογραφία απ την πρώτη της έξοδο λιγο μετά την έναρξη με τα πρώτα της ορτύκια.
118576214_1229023784118699_332011153232734834_n.jpg
 
Λεβέντες καλησπέρα σε όλους.Ειμαι σε αναζήτηση σκύλου.Τα κυνήγια μου είναι στο 70% φάσσα παπί αλλά κάποιος φίλος μου φύτεψε την ιδέα του ντρατχααρ.Παπι όχι σε βάλτο αλλά κυρίως περπατητο σε κανάλια με καλαμιώνες και μισή ώρα πρωινο-απογευμα.Επειδη όμως βρίσκομαι μέσα σε μπεκατσοτοπο-λαγοτοπο ίσως ευκαιριακά να κάνω και δέκα κυνήγια μεικτά αν πχ δεν μου κάτσει η παρακολούθηση σε φάσσα-παπι.Σεκφτομουν το Λαμπ αλλά δεν βλέπω κυνηγετικές γραμμές εντός Ελλάδας και πέραν αυτού δεν υπάρχει επαγγελματίας να ασχολείται με εργασιακά σκυλιά της ράτσας.Θα μπορέσω λέτε να φέρω τον Γερμανό στα μέτρα μου με την βοήθεια επαγγελματία φυσικά όπου χρειάζεται?
 
Λεβέντες καλησπέρα σε όλους.Ειμαι σε αναζήτηση σκύλου.Τα κυνήγια μου είναι στο 70% φάσσα παπί αλλά κάποιος φίλος μου φύτεψε την ιδέα του ντρατχααρ.Παπι όχι σε βάλτο αλλά κυρίως περπατητο σε κανάλια με καλαμιώνες και μισή ώρα πρωινο-απογευμα.Επειδη όμως βρίσκομαι μέσα σε μπεκατσοτοπο-λαγοτοπο ίσως ευκαιριακά να κάνω και δέκα κυνήγια μεικτά αν πχ δεν μου κάτσει η παρακολούθηση σε φάσσα-παπι.Σεκφτομουν το Λαμπ αλλά δεν βλέπω κυνηγετικές γραμμές εντός Ελλάδας και πέραν αυτού δεν υπάρχει επαγγελματίας να ασχολείται με εργασιακά σκυλιά της ράτσας.Θα μπορέσω λέτε να φέρω τον Γερμανό στα μέτρα μου με την βοήθεια επαγγελματία φυσικά όπου χρειάζεται?
Με κλειστα μάτια...εγω δεν ειχα ποτε αλλα ο κολλητος μου ειναι ντραχταρας.Ταιριαζουν γαντι στα κυνηγια που θες.
 
Λεβέντες καλησπέρα σε όλους.Ειμαι σε αναζήτηση σκύλου.Τα κυνήγια μου είναι στο 70% φάσσα παπί αλλά κάποιος φίλος μου φύτεψε την ιδέα του ντρατχααρ.Παπι όχι σε βάλτο αλλά κυρίως περπατητο σε κανάλια με καλαμιώνες και μισή ώρα πρωινο-απογευμα.Επειδη όμως βρίσκομαι μέσα σε μπεκατσοτοπο-λαγοτοπο ίσως ευκαιριακά να κάνω και δέκα κυνήγια μεικτά αν πχ δεν μου κάτσει η παρακολούθηση σε φάσσα-παπι.Σεκφτομουν το Λαμπ αλλά δεν βλέπω κυνηγετικές γραμμές εντός Ελλάδας και πέραν αυτού δεν υπάρχει επαγγελματίας να ασχολείται με εργασιακά σκυλιά της ράτσας.Θα μπορέσω λέτε να φέρω τον Γερμανό στα μέτρα μου με την βοήθεια επαγγελματία φυσικά όπου χρειάζεται?
Και εγώ σε ντράτχααρ θα πήγαινα Δημήτρη αν ήθελα να κάνω και κάποια κυνήγια φέρμας.Πιστεύω ότι είναι η ιδανικότερη φυλή για μεικτό κυνήγι βάλτου-φέρμας, ειδικά στην βόρεια Ελλάδα που οι θερμοκρασίες τον χειμώνα είναι χαμηλές.
 
Και εγώ σε ντράτχααρ θα πήγαινα Δημήτρη αν ήθελα να κάνω και κάποια κυνήγια φέρμας.Πιστεύω ότι είναι η ιδανικότερη φυλή για μεικτό κυνήγι βάλτου-φέρμας, ειδικά στην βόρεια Ελλάδα που οι θερμοκρασίες τον χειμώνα είναι χαμηλές.
Έχω ήδη ένα σπρινγκερ το οποίο είναι τίμιο .Όμως κακα τα ψέματα δεν έχει τις δυνατότητες ενός μεγαλόσωμους σκύλου και αυτό το είδα φέτος.Ειδικα σε μεγάλα θηράματα όπως παπιά μέσα σε καλάμι και κανάλια μετά το δεύτερο τρίτο απορτ παραιτήθηκε ...μάλλον είναι μονόδρομος το ντρατχααρ.
 
Έχω ήδη ένα σπρινγκερ το οποίο είναι τίμιο .Όμως κακα τα ψέματα δεν έχει τις δυνατότητες ενός μεγαλόσωμους σκύλου και αυτό το είδα φέτος.Ειδικα σε μεγάλα θηράματα όπως παπιά μέσα σε καλάμι και κανάλια μετά το δεύτερο τρίτο απορτ παραιτήθηκε ...μάλλον είναι μονόδρομος το ντρατχααρ.
Στα ιδια μερη κυνηγαω και εγω με σπριγκερ καλαμια αυλακια ...κανενα προβλημα με τεραστιες αντοχες....οσο για το ντραατχααρ..με κληστα ματια σκυλαρος
 
Έχω ήδη ένα σπρινγκερ το οποίο είναι τίμιο .Όμως κακα τα ψέματα δεν έχει τις δυνατότητες ενός μεγαλόσωμους σκύλου και αυτό το είδα φέτος.Ειδικα σε μεγάλα θηράματα όπως παπιά μέσα σε καλάμι και κανάλια μετά το δεύτερο τρίτο απορτ παραιτήθηκε ...μάλλον είναι μονόδρομος το ντρατχααρ.
Δημητρη,δεν ειναι θεμα σπρινγκερ σαν φυλη.Ειναι θεμα γονιδιων και εκπαιδευσης.Για τα κυνηγια που το θες το σκυλακι,θα καλυφθεις με οποιαδηποτε ηπειρωτικη φυλη και αν επιλεξεις (επανιελ,κουρτσχααρ,ντρατχααρ κλπ).Ειναι φυλες φερμας,με εμφυτη ταση στο απορτ,σταθεροτητα και αντοχη.Απλα θα πρεπει να μαθουν καλα πρωτα τη φερμα και μετα να μπυν στο καρτερι για επαναφορα.
 
Λεβέντες καλησπέρα σε όλους.Ειμαι σε αναζήτηση σκύλου.Τα κυνήγια μου είναι στο 70% φάσσα παπί αλλά κάποιος φίλος μου φύτεψε την ιδέα του ντρατχααρ.Παπι όχι σε βάλτο αλλά κυρίως περπατητο σε κανάλια με καλαμιώνες και μισή ώρα πρωινο-απογευμα.Επειδη όμως βρίσκομαι μέσα σε μπεκατσοτοπο-λαγοτοπο ίσως ευκαιριακά να κάνω και δέκα κυνήγια μεικτά αν πχ δεν μου κάτσει η παρακολούθηση σε φάσσα-παπι.Σεκφτομουν το Λαμπ αλλά δεν βλέπω κυνηγετικές γραμμές εντός Ελλάδας και πέραν αυτού δεν υπάρχει επαγγελματίας να ασχολείται με εργασιακά σκυλιά της ράτσας.Θα μπορέσω λέτε να φέρω τον Γερμανό στα μέτρα μου με την βοήθεια επαγγελματία φυσικά όπου χρειάζεται?
Φίλε έτσι ξεκίνησα και εγω με το ντρατχαρ, μονο για απορτ στη φασσα και τα παπιά ελεγα τότε, απλα ήθελα και φερμα για οταν δεν θα εχει αυτά τα θηράματα θα πηγαίνω η για κενένα ορτύκι η καμια μπεκατσα... και τελικά βγήκε δυνατός σε ότι ζει και αναπνέει.
Σαν ρατσα θα σε καλύψει απόλυτα, το "4x4" θα το δεις και με τα μάτια σου στην πράξη...βούρκος,νερο,πικνα καλάμια κλπ τα έχει για πρωινό.
Απο εκπαίδευση, 5 βασικά πραγματα να μαθεί για να ξεκινήσει σωστά, και μετα θα δεις ενα σκύλο που θα σκέφτεται μαζί σου.
Ελπίζω να βρεις το σκύλο που ψάχνεις και είμαι σίγουρος πως θα ξετρελαθείς μαζι του.
 
Φίλε έτσι ξεκίνησα και εγω με το ντρατχαρ, μονο για απορτ στη φασσα και τα παπιά ελεγα τότε, απλα ήθελα και φερμα για οταν δεν θα εχει αυτά τα θηράματα θα πηγαίνω η για κενένα ορτύκι η καμια μπεκατσα... και τελικά βγήκε δυνατός σε ότι ζει και αναπνέει.
Σαν ρατσα θα σε καλύψει απόλυτα, το "4x4" θα το δεις και με τα μάτια σου στην πράξη...βούρκος,νερο,πικνα καλάμια κλπ τα έχει για πρωινό.
Απο εκπαίδευση, 5 βασικά πραγματα να μαθεί για να ξεκινήσει σωστά, και μετα θα δεις ενα σκύλο που θα σκέφτεται μαζί σου.
Ελπίζω να βρεις το σκύλο που ψάχνεις και είμαι σίγουρος πως θα ξετρελαθείς μαζι του.
Όταν λες 5 βασικά???Βοηθησε με λίγο πάνω σε αυτό...
 
Εννοει οτι ειναι ανθρωποκεντρικα σκυλια και γενικα μαθαινουν ευκολα
Ειμαι γενικα ισοροπημενοι χαρακτηρες που ανεχονται λαθη εκ μερους μας αλλα απαιτουν και καταλαβαινουν οταν εχουν την σημασια μας και την προσοχη μας
Ειναι μια παρεξηγημενη φυλη
Ουτε κακια εχουν ουτε επιθετικοτητα
Αλλο η κυριαρχικοτητα αλλο η επιθετικοτητα
Προσωπικα προτιμω γραμμες οχι βαριου τυπου
Ειναι υπεροχα σκυλια
Αν νιωσουν την προσοχη σου και ασχοληθεις για αυτα τα 5 πραγματα τα υπολοιπα θα δεις οτι θα γινουν μονα τους με τις συχνες σου εξοδους
Προσοχη πρεπει να εχεις στα αιγόΠροβατα
Εχουν το τριχωτο κυνηγι παντος ειδους στο αιμα τους οποταν εαν εχεις στα κυνηγια σου αιγοπροβατα θα πρεπει απο μικρο να το μαθεις οτι δεν το κυνηγα
Και δεν θα δυσκολευτεις να το κανεις
 
Ξερει κανεις κανενα εκτροφειο ντρατχααρ στην θεσσαλονικη ή στο κιλκις?
Συνάδελφε οι γνωστές της φυλής σίγουρα θα σου απαντήσουν. Έως τότε περνά από τη σχετική ενότητα να μας συστηθεις και να σε γνωρίσουμε καλυτερα..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-510
 
Back
Top