Γερμανικό Ντράτχααρ

Κουίζ.
Ποιες φυλές Ηπειρωτικών ανήκουν στον τύπο δεικτών α) Μπράκ; β) Σπάνιελ και γ) Γκριφφόν;
Όλα τα μπρακ το γαλλικό, το γερμανικό,το ουγκρικο και το ισπανικό που θεωρείται πρόγονος του σημερινού ποιντερ.
Όπως επίσης και τα Γκριφφόν, οπως το κορθαλς πολλοί το συνχεουν με το νταχτααρ εσφαλμενα.
Για το Σπάνιελ δεν είμαι 100% σίγουρος μιας και η λέξη επανιελ είναι παραφραση του σπανιελ και έχουμε δύο φυλές το επανιελ το γνωστό σε όλους, και της πικαρδιας.
 
Last edited:
Γιώργο και Χρήστο... αδιάβαστοι, να έρθετε με τους κηδεμόνες σας.
Κωνσταντίνε... μετά βίας την βάση.
Οι υπόλοιποι θέλατε να με βάλετε να γράφω πολλά, ε; Αμ δε... διαβάστε το απόσπασμα από τη σελίδα της FCI.

 
Οι υπηρωτικες φυλες ειναι η μια εκ των δυο ομαδων δεικτων φερμας που αποτελουν το γκρουπ 7.
Η ομαδα αυτη χωριζεται σε τρεις ''κατηγορίες τυπων τις μπρακ γκριφον κ σπανιελ.
Αυτες οι κατηγορίες περί λαμβάνουν παρα πολλές φυλες ασχετως αν εμεις γνωριζουμε συνηθως λογο υπαρξης τους στην χωρα μας πιο ευρεως μονο τις τρεις.
Αυτα πολυ γενικα στα γρηγορα
 
Κυρ Γιαννη γραφω απο κινητό και πολλες φορες δεν εμφανιζει ολα τα μηνύματα.
Εαν ειχα δει οτι ειχατε δώσει την απαντηση δεν θα εγραφα εννοειτε.
Υπάρχει και ενας σεβασμός προς ατομα σαν εσας που εχουν αφιερώσει ρην ζωη τους στην κυνοφιλια και εχουν γνωσεις περαν απο ολους εμας που απλως αγαπαμε τα σκυλιά και εμβαθυναμε.

Χριστό οι φωτο σου ειναι εν κινηση και δυσκολεύουν την απόλυτη τοποθέτηση.
Θα βοηθούσαν πολυ σε ακινησια σε προφίλ και σε πλευρική σταση.
Ωστοσο εξ οσως βκεπω το σκυλάκι δεν ειναι καθαροαιμο.
Φαίνεται καθαρα απο το κεφαλι .δεν υπαρχει το βαθος στα ματια με το κρανιακο οστο να κανει το λεγομενο βαθουλωμα.
Επισης το ρυγχος μύτη και το μουσακι που ακομη και στην διακριτικη του μορφη επρεπε να ξεχωρίζει.
Φαινεται αρκετα καθαρα ο υπομανδυας και η τραχυτητα στο τριχωμα οποταν ντραντχααρ πιλυ πιθανον να εχει αλλα οχι απόλυτα.

Για ποιον ειναι το σκυλακι και πως θα χρησιμοποιηθει?

Εαν ο ιδιοκτητης χρειάζεται ενα ντραντχααρ αυτο δεν ειναι.( δεν μιλω για κυνηγετικη ικανότητα αλλα για μορφολογια)
Κανει ομως πάρα πολυ σε κάποιον κυνηγο που θα το αγαπησει και θα το κυνηγήσει χωρις να θελει απαραίτητα κάποια φυλη συγεκριμενα.
Το ποσο καλο θα γινει αυτο εξαρτάται απο τους γονεις που εχει και απο τα ερεθισματα που θα δεκτει και την εκπαίδευση που θα του τύχει.
Μπορει εαν υπαρχει το καταλληλο υποβαθρο να γινει πολυ καλο κυνηγοσκυλο ανεξαρτήτως της οχι καθαρης του φυσης.
Εαν ο ιδιοκτήτης δεν το θελει λογω ''καθαροτητας'' ας το δωσει σε καποιον συνάδελφο με τα ποιο πανω ''θελω''
Απλα να μην καταδικαστεί και ειναι κριμα.
 
Κυρ Γιαννη γραφω απο κινητό και πολλες φορες δεν εμφανιζει ολα τα μηνύματα.
Εαν ειχα δει οτι ειχατε δώσει την απαντηση δεν θα εγραφα εννοειτε.
Μη το σκέφτεσαι καθόλου. Και εμένα μου έχει συμβεί πολλές φορές, και εδώ και αλλού. Ξεκινώ να γράψω κάτι και διακόπτω για ένα τηλεφώνημα ή για κάτι επείγον, όταν το καταχωρήσω μετά από ώρα μπορεί να βρω άλλα 2-3 μηνύματα που με είχαν ήδη υπερκαλύψει.
 
Γεια σας, αν και τόσα χρόνια με pointer ενδιαφέρομαι για ένα ντρατχααρ. Τα θηράματα έχουν λιγοστέψει εμφανώς (πέρδικα κυρίως κυνηγάω) και θα ήθελα ένα σκύλο γενικότερων καθηκόντων, να μπορεί να πάει λίγο και στον λαγό αλλά και να τον πάρω μαζί μου σε ένα στατικό κυνήγι. Το μόνο που με απασχολεί είναι οι ζεστές μέρες της Ρόδου και κατά πόσον θα τον καταπονώ με το σκληρό τρίχωμα που έχει. Οποιαδήποτε συμβουλή, ειδικά από τους φίλους επαγγελματίες είναι καλοδεχούμενη. Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει που μπορώ να απευθυνθώ για ένα κουτάβι κατά προτίμηση με pedigree. Σας ευχαριστώ.
 
Υπάρχει κάποιος τουλάχιστον που να γνωρίζει από μορφολογία ντρατχααρ να του στείλω π.μ μερικές φώτος να μου πει τη γνώμη του?
 
Καλησπέρα στην παρέα. Μια ερώτηση σχετικά περίεργη. Μετά από αρκετή έρευνα αγόρασα ένα ντρατχααρ που τώρα είναι 7,5 μηνών. Όταν ήταν 5 μηνών είχε αρκετό μούσι αλλά σιγά σιγά το έχανε και τώρα που είναι σχεδόν 8 δεν έχει καθόλου μούσι. Είναι αυτό φυσιολογικό και που μπορεί να οφείλεται? Αν κάποιος έχει βαθύτερες γνώσεις διαθέτω τα pedigrees των γονιών του. Το δικό του δεν το έχω παραλάβει ακόμα. μόλις μπορέσω θα παραθέσω και σχετικές φωτογραφίες, πριν και μετά. Πραγματικά είμαι πολύ προβληματισμένος, γιατί συμβαίνει αυτό?
 
Και εγώ μετά από πολύ σκέψη και ζυγιζοντας τα κυνηγια όπου κάνω γερνω προς αυτήν την φηλη.Έχει και ένας γνωστός μου πάρει από το Εκτροφη ντραατχααρ Κυκλάδων. Και το σκυλί είναι αστερι.Πανο και αυτό χορις μουσι είναι αλλά από το προτο πουλί που βρικε κοκαλοσε.
 
Και εγώ μετά από πολύ σκέψη και ζυγιζοντας τα κυνηγια όπου κάνω γερνω προς αυτήν την φηλη.Έχει και ένας γνωστός μου πάρει από το Εκτροφη ντραατχααρ Κυκλάδων. Και το σκυλί είναι αστερι.Πανο και αυτό χορις μουσι είναι αλλά από το προτο πουλί που βρικε κοκαλοσε.
Τελικά το μούσι έχει ξαναβγεί. Πολύ καλός χαρακτήρας, μόλις βρω χρόνο θα βάλω φωτογραφιες. Σου εύχομαι καλή επιλογή.
 
Καλησπέρα στην παρέα. Μια ερώτηση σχετικά περίεργη. Μετά από αρκετή έρευνα αγόρασα ένα ντρατχααρ που τώρα είναι 7,5 μηνών. Όταν ήταν 5 μηνών είχε αρκετό μούσι αλλά σιγά σιγά το έχανε και τώρα που είναι σχεδόν 8 δεν έχει καθόλου μούσι. Είναι αυτό φυσιολογικό και που μπορεί να οφείλεται? Αν κάποιος έχει βαθύτερες γνώσεις διαθέτω τα pedigrees των γονιών του. Το δικό του δεν το έχω παραλάβει ακόμα. μόλις μπορέσω θα παραθέσω και σχετικές φωτογραφίες, πριν και μετά. Πραγματικά είμαι πολύ προβληματισμένος, γιατί συμβαίνει αυτό?

Είναι μια φυσιολογική διαδικασία αυτή δεν πρέπει να σας ανησυχεί,σε όλα τα σκυλιά συμβαίνει το να αλλάζουν το puppy coat στην περίοδο της 'εφηβείας' και μετά να ξαναεπανέρχοντε στην κανονική κατάσταση.Απλά στο ντρατχααρ είναι πιο εμφανές λόγω του τριχώματός του.Πάντως ένας ηπειρωτικός σκύλος θεωρώ πως στην περίπτωση σας (νησί) θα είναι η χρυσή τομή.Μην σας προβληματίζει η ζέστη,αν ο σκύλος είναι από εργασιακές γραμμές και ισσοροπημένος πολύ εύκολα θα προσαρμοστεί στις συνθήκες!
 
Back
Top