Γερμανικό Ντράτχααρ

επειδή η αλλαγή σπιτιού δεν βλέπω να γίνεται στο άμεσο μέλλον θα ήθελα να ρωτήσω πως τα πάει η φυλή μέσα σε διαμέρισμα και απο τρίχα αν βγάζει εδώ να πω ότι θα πηγαίνει κάθε μέρα για κυνήγι και όταν με το καλό κλείσει το κυνήγι θα πηγαίνουμε τις βόλτες μας στο σπίτι υπάρχει ενα θηλυκό shih tzu
 
Φίλε εγώ δεν το'χω βαλει στο σπίτι επειδή εχω γάτες και θα εχουμε κλάματα..
Αλλα και σε κάποιες ομάδες στο facebook που βλεπω όλοι σχεδον οι ιδιοκτήτες τα εχουν ξάπλα στους καναπέδες, και το'δα και προσφατα απο κοντά στην αυστρία, ανοίγει την πορτα ο αλλος για το σπιτι, και πριν προλάβουμε να περάσουμε το κατόφλι ο σκύλος παει καρφί στο "κρεβατι" του που ειναι μες το σαλόνι.
Εγω αν δεν ειχα τις γάτες θα εκανα δοκιμή να τον μάθω μες το σπιτι, αν και πιστεύω θα τα εκανε π@@ ολα :p πολύ ενέργεια ο τυπος :p
 
επειδή η αλλαγή σπιτιού δεν βλέπω να γίνεται στο άμεσο μέλλον θα ήθελα να ρωτήσω πως τα πάει η φυλή μέσα σε διαμέρισμα και απο τρίχα αν βγάζει εδώ να πω ότι θα πηγαίνει κάθε μέρα για κυνήγι και όταν με το καλό κλείσει το κυνήγι θα πηγαίνουμε τις βόλτες μας στο σπίτι υπάρχει ενα θηλυκό shih tzu
Και με τις γάτες θέμα συνήθειας του σκύλου από μικρός είναι, συνήθως ;). Όντως έχουν πολύ ενέργεια αυτά τα σκυλιά και θα πρέπει να μπορείς σε ένα διαμέρισμα να τους την διοχετεύσεις με κάποιο τρόπο σε κάτι χρήσιμο, όπως συχνές βόλτες αλλιώς αντίο σπίτι. Τρίχα έχουν αρκετή, δεν είναι τόσο μακριά αλλά είναι αρκετά πυκνή ( κάτι έχω ακούσει για 2 στρώσεις) και την χάνουν με μεγάλη συχνότητα. Άρα ναι τρίχες θα έχεις πολλές. Ελπίζω να βοήθησα.
 
ενα ντραχταρ καταληλα εκπευδευμενωωωω δεν εχη να φωβηθηηηη κανενα αλο κυνηγοσκυλο ειναι ενα ζωο μαγκαςςςς που ειναι παντως καιρουυυ σε ολα τα θυραματαααα.shake hands. φιλεμου ηλια να τον χαιρεσαι και να βγαζεται ωραια γουστα μαζιιιιι.shake hands..RESPECT. και μια φωτο παλια ενως φιλουμου που το ειχε για ολα τα κυνηγιααα 1000 most popular boy names
 
Γειά σας συνάδελφοι!
Έχω ένα ντράχταρ που κοντεύει έξι μηνών.
Μένω στην Αθήνα αλλά κοντά στο βουνό, οπότε το βγάζω δύο βόλτες την μέρα εκεί.
Φερμάρει γάτες, περιστέρια, κουνέλια, και ότι άλλο βρεθεί μπροστά του. Οι περισσότερες φέρμες όμως είναι οπτικές.
Αδιαφορία δείχνει για τις καρακάξες και τις δεκαοχτούρες.
Σκέφτομαι να το πάω στην Κωπαΐδα μήπως και πετύχει κανονικό θήραμα.
Ποια η γνώμη σας?
Έχετε κάποιο μέρος να μου προτείνετε, η πάω όπου να ναι και το αφήνω στα χωράφια?
Ευχαριστώ!
 
Γειά σας συνάδελφοι!
Έχω ένα ντράχταρ που κοντεύει έξι μηνών.
Μένω στην Αθήνα αλλά κοντά στο βουνό, οπότε το βγάζω δύο βόλτες την μέρα εκεί.
Φερμάρει γάτες, περιστέρια, κουνέλια, και ότι άλλο βρεθεί μπροστά του. Οι περισσότερες φέρμες όμως είναι οπτικές.
Αδιαφορία δείχνει για τις καρακάξες και τις δεκαοχτούρες.
Σκέφτομαι να το πάω στην Κωπαΐδα μήπως και πετύχει κανονικό θήραμα.
Ποια η γνώμη σας?
Έχετε κάποιο μέρος να μου προτείνετε, η πάω όπου να ναι και το αφήνω στα χωράφια?
Ευχαριστώ!
Να το πας,ενα κομματι ειναι αυτη την στιγμη που ειναι ζωνη εκπεδευσης σκυλων ενημερωσου και πηγαινε και μην μπαινεις σε μποστανια .
 
Γειά σας συνάδελφοι!
Έχω ένα ντράχταρ που κοντεύει έξι μηνών.
Μένω στην Αθήνα αλλά κοντά στο βουνό, οπότε το βγάζω δύο βόλτες την μέρα εκεί.
Φερμάρει γάτες, περιστέρια, κουνέλια, και ότι άλλο βρεθεί μπροστά του. Οι περισσότερες φέρμες όμως είναι οπτικές.
Αδιαφορία δείχνει για τις καρακάξες και τις δεκαοχτούρες.
Σκέφτομαι να το πάω στην Κωπαΐδα μήπως και πετύχει κανονικό θήραμα.
Ποια η γνώμη σας?
Έχετε κάποιο μέρος να μου προτείνετε, η πάω όπου να ναι και το αφήνω στα χωράφια?
Ευχαριστώ!
Φιλε για μένα καλο θα ηταν να το βγάλεις σε χωράφια που μπορεί να συναντήσει κανενα ορτυκι(ίσως και κανενα λαγο) για να παιρνει καμια μυρωδια σιγα σιγα.
Και τη γυμναστική του θα κανει, και εφοσον θα ειναι σε ανοιχτο μερος θα μπορεσεις να του κανεις και λιγα μαθηματα για να δεις πόσο ευκολα επανερχετε οταν ανοίγετε σε τερέν με μεγάλη ορατότητα, εχω δει σκυλο "εκπαιδευμένο" που μολις βγηκε σε καμπο ξεχασε να κοιτάξει πίσω...

Γενικα πιστευω σε αυτή την ηλικία τωρα δεν χρειαζεται να πιέσεις τοσο πολυ το να βρει θήραμα όσο το να μαθει να δουλευει μαζί σου, το"ελα",το απορτ, το να σε ακολουθάει κοντά και γενικα καποια βασικα πραγματα που ΕΣΥ θες να κανει ο σκυλος σου μετέπειτα ειναι καλη στιγμη να αρχισεις να του τα δίχνεις. Οτι μαθει τωρα, θα το θεωρεί δεδομένο για ολη του τη ζωη, τα θηραματα θα ερθουν μπροστα του και με τις εξόδους, η βασική εκπαιδευση ειναι το κλειδί για να γινει ο σκύλος σωστός συνκυνηγος που θα κανει το κυνήγι μαζι του ευχάριστο.
 
Γειά σας συνάδελφοι!
Έχω ένα ντράχταρ που κοντεύει έξι μηνών.
Μένω στην Αθήνα αλλά κοντά στο βουνό, οπότε το βγάζω δύο βόλτες την μέρα εκεί.
Φερμάρει γάτες, περιστέρια, κουνέλια, και ότι άλλο βρεθεί μπροστά του. Οι περισσότερες φέρμες όμως είναι οπτικές.
Αδιαφορία δείχνει για τις καρακάξες και τις δεκαοχτούρες.
Σκέφτομαι να το πάω στην Κωπαΐδα μήπως και πετύχει κανονικό θήραμα.
Ποια η γνώμη σας?
Έχετε κάποιο μέρος να μου προτείνετε, η πάω όπου να ναι και το αφήνω στα χωράφια?
Ευχαριστώ!
Είναι φοβερή ράτσα σκυλιών ,μάγκες με τσαγανό δέν ανέχονται παρουσία ξένων σκυλιών στην περιοχή που κυνηγούν .Για όλα τα κυνήγια όπως έγραψε κι ο Σάκης .Φέρμα ,επαναφορά ,αντοχή και κοντά πάντα στο αφεντικό του .Πρόσεχε το να το χαρείς κ θα κυνηγήσει καλά μήν αγχώνεσαι .
 
Ιστορία που μου διηγήθηκε φίλος ιδιοκτήτης ντράχτχαάρ ενδεικτική του πάθους που διακρίνει τα σκυλιά .
Στο 2ο ορτύκι που αστόχησε γύρισε πίσω καί τον στραβοκοίταξε (το σκυλί)
Στό 3ο ορτύκι που αστόχησε του μούγκρισε ..
Στο 4ο ορτύκι που αστόχησε όρμηξε καί το τράβηξε με το στόμα το παντελόνι σκίζοντας λίγο ....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Ιστορία που μου διηγήθηκε φίλος ιδιοκτήτης ντράχτχαάρ ενδεικτική του πάθους που διακρίνει τα σκυλιά .
Στο 2ο ορτύκι που αστόχησε γύρισε πίσω καί τον στραβοκοίταξε (το σκυλί)
Στό 3ο ορτύκι που αστόχησε του μούγκρισε ..
Στο 4ο ορτύκι που αστόχησε όρμηξε καί το τράβηξε με το στόμα το παντελόνι σκίζοντας λίγο ....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
.very shoked.Ααααυτά είναι σκυλιά...Θα τρέμει η ψυχή σου αν αστοχίσεις και μετά μην ορμίξει πάνω σου να σε φάει.......sarcastic..sarcastic.
Στην προκειμένη περίπτωση ο σκύλος εκπαιδεύει τν κυνηγό,για να γίνει καλύτερος σκοπευτικά....very funny.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια και θα σας την ζητήσω, μιά και είναι ο πρώτος κυνηγετικός σκύλος!
Θα σας γράψω και τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου προκειμένουν να αποτρέψω ή να παρακινήσω κάποιον να πάρει ένα ντράχτχαρ.
Είχα αποφασίσει περίπου δύο χρόνια για την συγκεκριμένη φυλη κυνηγόσκυλων, οπότε ήταν συνειδητοποιημένη κίνηση.
Πριν τον αποκτήσω, διάβασα όσα περισσότερα μπορούσα και προσπάθησα να φανταστώ πώς θα ήταν οι καθημερινότητα μου με τέτοι σκύλο.
Αυτά που διάβασα ήταν η κορυφή του παγόβουνου.
Ο σκύλος με μία λέξη είναι δύσκολος.
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι παραείναι έξυπνος, οπότε δεν μπορείς να τον κοροιδέψεις εύκολα.
Η επιμονή του και η μνήμη που έχει είναι παροιμιώδης.
Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που προσπαθεί να διαχειριστεί τις καταστάσεις.
Έχει μία "Εμμονή στον σκοπό, και όχι στο σχέδιο".
Είναι τρομερά ανθρωποκεντρικός και ευαίσθητος.
Σίγουρα δεν κάνει με τίποτα σε αλυσίδα και μοναξιά.
Θέλει συνεχόμενη επαφή και ενασχόληση με τους ανθρώπους.
Όποιος το σκέφτεται για τέτοια φυλη, καλύτερα να το ξανασκεφτει!
Και να έρθει και σε επαφή με το δικό μου να δει πως είναι, για να πάρει κάτι άλλο! :D
Επίσης είναι κροκόδειλος...
Οτιδήποτε μπορεί να δαγκωθεί, το δαγκώνει κατ επανάληψη.
Με τεράστια αδυναμία σε χέρια, κτλ. !
 
Back
Top