Γερμανικό Ντράτχααρ

Καλησπέρα σε όλους,
έχω στην κατοχή μου ένα Κουρτσχααρ (5ετών) και βρίσκομαι σε διαδικασία εύρεσης και δεύτερου σκύλου.
(Δυστυχώς έχασα το σετεράκι μου πριν 2 εβδομάδες).
Έχει ένας γνωστός Ντράχταρ κουτάβια, πιστεύετε αυτά τα δύο σκυλιά μπορούνε να κυνηγήσουνε μαζί;
Η αλήθεια είναι πως ψάχνω για Κουρτσχααρ αλλά δεν έχω βρει κάτι.
Κυνηγάω κυρίως ορτύκι και λιγότερο μπεκάτσες το χειμώνα.
 
Last edited:
Καλησπέρα σε όλους,
έχω στην κατοχή μου ένα Κουρτσχααρ (5ετών) και βρίσκομαι σε διαδικασία εύρεσης και δεύτερου σκύλου.
(Δυστυχώς έχασα το σετεράκι μου πριν 2 εβδομάδες).
Έχει ένας γνωστός Ντράχταρ κουτάβια, πιστεύετε αυτά τα δύο σκυλιά μπορούνε να κυνηγήσουνε μαζί;
Η αλήθεια είναι πως ψάχνω για Κουρτσχααρ αλλά δεν έχω βρει κάτι.
Κυνηγάω κυρίως ορτύκι και λιγότερο μπεκάτσες το χειμώνα.
Μονόδρομος το κοντό τρίχωμα
 
Καλησπέρα σε όλους,
έχω στην κατοχή μου ένα Κουρτσχααρ (5ετών) και βρίσκομαι σε διαδικασία εύρεσης και δεύτερου σκύλου.
(Δυστυχώς έχασα το σετεράκι μου πριν 2 εβδομάδες).
Έχει ένας γνωστός Ντράχταρ κουτάβια, πιστεύετε αυτά τα δύο σκυλιά μπορούνε να κυνηγήσουνε μαζί;
Η αλήθεια είναι πως ψάχνω για Κουρτσχααρ αλλά δεν έχω βρει κάτι.
Κυνηγάω κυρίως ορτύκι και λιγότερο μπεκάτσες το χειμώνα.

Εξαρτάται τους χαρακτήρες
 
Εξαρτάται τους χαρακτήρες
Αυτό όμως ισχύει ακόμα και αν είναι ίδιας ράτσας, σωστά;
το Κούρτσχααρ που έχω ήταν εντάξει με τη συμβίωση με το Σέττερ, στο κυνήγι υπήρχε ένας ανταγωνισμός.
Ποτέ όμως δεν υπήρξε επιθετικότητα.
Αυτό που θέλω είναι να κάνω την καλύτερη επιλογή που μπορώ, να μην βιαστώ και πάρω ένα σκυλάκι που δεν θα συνεργάζεται με αυτό που ήδη έχω.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία για αυτό και όλες αυτές οι ερωτήσεις :oops:
 
Αυτό όμως ισχύει ακόμα και αν είναι ίδιας ράτσας, σωστά;
το Κούρτσχααρ που έχω ήταν εντάξει με τη συμβίωση με το Σέττερ, στο κυνήγι υπήρχε ένας ανταγωνισμός.
Ποτέ όμως δεν υπήρξε επιθετικότητα.
Αυτό που θέλω είναι να κάνω την καλύτερη επιλογή που μπορώ, να μην βιαστώ και πάρω ένα σκυλάκι που δεν θα συνεργάζεται με αυτό που ήδη έχω.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία για αυτό και όλες αυτές οι ερωτήσεις :oops:

Δεν μπορείς να ξέρεις από κουτάβι τι θα γίνει.

έχω και εγώ σκυλιά που δεν ταιριάζουν στο κυνήγι αλλά στο κλουβί είναι φιλαράκια.

Θέλει Βοήθεια από την μεριά σου με καλή πειθαρχεία να τους κόβεις τους τσακωμούς να καταλάβουν ότι πρέπει να γίνετε η δουλειά σωστά και η δουλειά είναι το κυνήγι.


Είναι και κάπως πιο δύσκολα τα ντραχτχαρ σε αυτό το Θέμα αλλά όλα γίνονται
 
Δεν μπορείς να ξέρεις από κουτάβι τι θα γίνει.

έχω και εγώ σκυλιά που δεν ταιριάζουν στο κυνήγι αλλά στο κλουβί είναι φιλαράκια.

Θέλει Βοήθεια από την μεριά σου με καλή πειθαρχεία να τους κόβεις τους τσακωμούς να καταλάβουν ότι πρέπει να γίνετε η δουλειά σωστά και η δουλειά είναι το κυνήγι.


Είναι και κάπως πιο δύσκολα τα ντραχτχαρ σε αυτό το Θέμα αλλά όλα γίνονται
Αν και τα δύο σκυλιά είναι ίδιας ράτσας (π.χ. κουρτσχααρ) τότε θα έχω περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας;
Ή παίζουν περισσότερο ρόλο όσα προανέφερες παρά η ράτσα του σκύλου;
 
Όπως το είπες πιστεύω εκπεδευση χαρακτήρας και στιλ κυνηγού είναι τα συμαντικα και μετά η ράτσα.

Απλά ένα κλικ στα ντραχτραρ μπορεί να είναι ζόρικα

Δες τους γονείς... Και πάρε αν έχεις αρσενικό θηλυκό
 
Όπως το είπες πιστεύω εκπεδευση χαρακτήρας και στιλ κυνηγού είναι τα συμαντικα και μετά η ράτσα.

Απλά ένα κλικ στα ντραχτραρ μπορεί να είναι ζόρικα

Δες τους γονείς... Και πάρε αν έχεις αρσενικό θηλυκό
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια,
θηλυκό έχω οπότε θα πάω για αρσενικό όπως λες.
 
Μόλις πήρα το νέο μέλος, Ντράχτααρ, 3,5 μηνών αρσενικό.
Για τον επόμενο 1,5 μήνα θέλω να κερδίσω την εμπιστοσύνη του και έπειτα τον Φεβρουάριο να το βγάλω στο κυνήγι μόνο του (χωρίς το Κούρτσχααρ που έχω). ελπίζω να πετύχουμε καμιά μπεκάτσα.
Σε ένα μήνα λέω να ξεκινήσουμε και την εκπαίδευση σε απλές εντολές.
Όποιος έχει κάποια πρόταση για την εκπαίδευση του ευχαρίστως να ακούσω!
Ευχαριστώ!
 
Μόλις πήρα το νέο μέλος, Ντράχτααρ, 3,5 μηνών αρσενικό.
Για τον επόμενο 1,5 μήνα θέλω να κερδίσω την εμπιστοσύνη του και έπειτα τον Φεβρουάριο να το βγάλω στο κυνήγι μόνο του (χωρίς το Κούρτσχααρ που έχω). ελπίζω να πετύχουμε καμιά μπεκάτσα.
Σε ένα μήνα λέω να ξεκινήσουμε και την εκπαίδευση σε απλές εντολές.
Όποιος έχει κάποια πρόταση για την εκπαίδευση του ευχαρίστως να ακούσω!
Ευχαριστώ!
5 μηνών για κυνήγι φίλε μου είναι παρα πολυ μικρο.
Βγαζε το βόλτες στον κυνηγοτοπο να παίρνει μυρωδιές για λιγο μόνο. Δώσε περισσοτερη βάση στην σωστή ανάπτυξη του.
Σου εύχομαι να είναι καλότυχο και να σου χαρίσει όμορφες στιγμές.

Κατα την δική μου εμπειρία, σε 1.5 μηνα δεν θα κερδίσεις καμια εμπιστοσύνη. Απλά θα σε μάθει και θα τον μάθεις. Τα ζόρικα στον χαρακτήρα ειναι μόλις χρονισει. Εκει θα δείξει τον χαρακτήρα του.

Συμβουλή:
Μην σηκώσεις ποτε χερι και μην του φωνάζεις εντονα.
 
5 μηνών για κυνήγι φίλε μου είναι παρα πολυ μικρο.
Βγαζε το βόλτες στον κυνηγοτοπο να παίρνει μυρωδιές για λιγο μόνο. Δώσε περισσοτερη βάση στην σωστή ανάπτυξη του.
Σου εύχομαι να είναι καλότυχο και να σου χαρίσει όμορφες στιγμές.

Κατα την δική μου εμπειρία, σε 1.5 μηνα δεν θα κερδίσεις καμια εμπιστοσύνη. Απλά θα σε μάθει και θα τον μάθεις. Τα ζόρικα στον χαρακτήρα ειναι μόλις χρονισει. Εκει θα δείξει τον χαρακτήρα του.

Συμβουλή:
Μην σηκώσεις ποτε χερι και μην του φωνάζεις εντονα.
Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου.
Όπως το λες, θα το βγάζω για λίγο στον κυνηγότοπο, καμιά ώρα..
Δεν εννοούσα πολλές ώρες κυνηγίου.
 
Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου.
Όπως το λες, θα το βγάζω για λίγο στον κυνηγότοπο, καμιά ώρα..
Δεν εννοούσα πολλές ώρες κυνηγίου.
Και μία ώρα πολύ είναι.
Εγώ τον έβγαζα και με το που τον έλυνα τον έπιανε τρέλα.
Μου είχε πει ένας που τον πετύχαινα συχνα, '' Δεν τον έχω δει ποτέ να περπατά, μονίμως τρέχει."
Αργότερα ηρέμησε και ξεκίνησε να κάνει κανονική έρευνα.
Ο κτηνίατρος μου είχε πει αν τον βλέπω να μην σταματάει, να τον μαζεύω στο 10 λεπτο. Παιχνίδι με μέτρο, όχι απότομα ξεσπάσματα, όχι υπερβολές. Επίσης όσο πιο ίσιο και σταθερό είναι το έδαφος, τόσο το καλύτερο.
Δεν θέλει υπερβολές λοιπόν.
Άσε τον να μεγαλώσει με την ησυχία του και βγάζε τον για να μαζεύει εμπειρίες από μυρωδιές ανθρώπους ζωα.
 
Back
Top