Γεια χαρά σε όλους..!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας..

Γεια χαρά απο Ζάκυνθο.
Με λένε θόδωρα , είμαι 40 ετών και τα τελευταία χρόνια ζω κ εργάζομαι στη Ζάκυνθο.
Αθήνα γεννηθηκα και μεγάλωσα.

Από μικρό παιδί γούσταρα πολύ το ψάρεμα.
Είχα ένα θείο που πηγαινε αλλα ποτέ δε με επαιρνε μαζί του - μου είχε μεινει απωθημένο και τα τελευταία 3 χρόνια ψαρευω στο νησί καθημερινά και ζω το όνειρο..

Εκτός από το ψάρεμα , πάντα μου άρεσε η σκοποβολή αλλα φοβόμουν τα όπλα.
Δεν είχα ρίξει ποτέ - παρα μόνο μια φορά πιτσιρίκος που μου έδωσε ενας θειός μου με μια δικανη καραμπίνα να τουφεκίσω στον αέρα !
Θόλωσα απο ευχαριστηση..! Τρελλάθηκα πραγματικά.
Τελοσπάντων , απο εκεινη τη μέρα δεν ειχα ξαναρίξει , μέχρι που περσι καποια παιδιά είχανε κανονίσει εδω σε ενα χωριό να ρίξουν σμπάρα σε πήλινα με μηχανισμό.
Παιχνίδι σκοποβολής δλδ..
Μου δωσανε και μένα να ρίξω και ήμουν καλός. Ξανα-θόλωσα που λέτε , θυμηθηκα πόσο πολύ θα μου άρεσε να έχω ένα όπλο και να κάνω σκοποβολή.

Έχω κάτσει 3-4 μέρες και διαβάζω πολλά threads και συζητήσεις δικές σας και όχι μόνο - πάνω στα αεροβόλα.

Θέλω να αγοράσω με τις δικές σας συμβουλές ένα αεροβόλο με ελατήριο.

Δίνω άνετα ένα 500αρικο και ίσως και παραπάνω αν αξίζει.
Το θέλω καθαρά για σκοποβολή , για άψυχους στόχους εδω που μένω στην ερημιά. Δε με ψήνει να ξεκινήσω με κάτι πολύ φτηνό.
Είμαι της άποψης πώς ότι πληρώσεις θα πάρεις και προτιμώ να ξεκινήσω με κάτι ποιοτικό. Όπως έκανα και με τα καλάμια ψαρέματος..

Δεν έχω απαιτήσεις για διόπτρες και τέροια αξεσουάρ απο τη στιγμή που είμαι αρχάριος , άσχετος με το αντικείμενο.
Είμαι απλά καλός στο σημάδι.
Τόξα , σφεντόνες , οτιδήποτε έχει να κάνει με σκοποβολές και στόχους - το’χω.
Είμαι αμφιδέξιος , γράφω με το δεξί αλλα ριχνω με το αριστερό. Μπορώ να ρίχνω και με τα δύο χέρια σχεδον το ίδιο καλά αλλά το αριστερό ειναι το καλύτερο.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη φιλοξενία στο φόρουμ και θα το εκτιμήσω αν με βοηθούσατε να βρω κάτι που να με ευχαριστεί να κάνω το χόμπυ μου.

Ένα αεροβόλο θέλω ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ,να βγαίνω έξω και να εξασκούμαι στο σημάδι σε άψυχους στόχους και να φτάσω σε επίπεδα πολύ καλού σκοπευτή με τον καιρό..

Υγ* Αν έχω ποστάρει σε λάθος σημείο , παρακαλώ να το μεταφέρετε στο σωστό.
 
Γεια χαρά απο Ζάκυνθο.
Με λένε θόδωρα , είμαι 40 ετών και τα τελευταία χρόνια ζω κ εργάζομαι στη Ζάκυνθο.
Αθήνα γεννηθηκα και μεγάλωσα.

Από μικρό παιδί γούσταρα πολύ το ψάρεμα.
Είχα ένα θείο που πηγαινε αλλα ποτέ δε με επαιρνε μαζί του - μου είχε μεινει απωθημένο και τα τελευταία 3 χρόνια ψαρευω στο νησί καθημερινά και ζω το όνειρο..

Εκτός από το ψάρεμα , πάντα μου άρεσε η σκοποβολή αλλα φοβόμουν τα όπλα.
Δεν είχα ρίξει ποτέ - παρα μόνο μια φορά πιτσιρίκος που μου έδωσε ενας θειός μου με μια δικανη καραμπίνα να τουφεκίσω στον αέρα !
Θόλωσα απο ευχαριστηση..! Τρελλάθηκα πραγματικά.
Τελοσπάντων , απο εκεινη τη μέρα δεν ειχα ξαναρίξει , μέχρι που περσι καποια παιδιά είχανε κανονίσει εδω σε ενα χωριό να ρίξουν σμπάρα σε πήλινα με μηχανισμό.
Παιχνίδι σκοποβολής δλδ..
Μου δωσανε και μένα να ρίξω και ήμουν καλός. Ξανα-θόλωσα που λέτε , θυμηθηκα πόσο πολύ θα μου άρεσε να έχω ένα όπλο και να κάνω σκοποβολή.

Έχω κάτσει 3-4 μέρες και διαβάζω πολλά threads και συζητήσεις δικές σας και όχι μόνο - πάνω στα αεροβόλα.

Θέλω να αγοράσω με τις δικές σας συμβουλές ένα αεροβόλο με ελατήριο.

Δίνω άνετα ένα 500αρικο και ίσως και παραπάνω αν αξίζει.
Το θέλω καθαρά για σκοποβολή , για άψυχους στόχους εδω που μένω στην ερημιά. Δε με ψήνει να ξεκινήσω με κάτι πολύ φτηνό.
Είμαι της άποψης πώς ότι πληρώσεις θα πάρεις και προτιμώ να ξεκινήσω με κάτι ποιοτικό. Όπως έκανα και με τα καλάμια ψαρέματος..

Δεν έχω απαιτήσεις για διόπτρες και τέροια αξεσουάρ απο τη στιγμή που είμαι αρχάριος , άσχετος με το αντικείμενο.
Είμαι απλά καλός στο σημάδι.
Τόξα , σφεντόνες , οτιδήποτε έχει να κάνει με σκοποβολές και στόχους - το’χω.
Είμαι αμφιδέξιος , γράφω με το δεξί αλλα ριχνω με το αριστερό. Μπορώ να ρίχνω και με τα δύο χέρια σχεδον το ίδιο καλά αλλά το αριστερό ειναι το καλύτερο.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη φιλοξενία στο φόρουμ και θα το εκτιμήσω αν με βοηθούσατε να βρω κάτι που να με ευχαριστεί να κάνω το χόμπυ μου.

Ένα αεροβόλο θέλω ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ,να βγαίνω έξω και να εξασκούμαι στο σημάδι σε άψυχους στόχους και να φτάσω σε επίπεδα πολύ καλού σκοπευτή με τον καιρό..

Υγ* Αν έχω ποστάρει σε λάθος σημείο , παρακαλώ να το μεταφέρετε στο σωστό.
Καλώς μας βρήκες‼️βα'ι'ροκ η μάρκα στο αεροβόλο‼️θες ελατηριο,θες gasram ποιότητα ‼️
 
Καλημερα Θοδωρη. Weihrauch εννοει ο Γιαννης κ συμφωνω.
Μερικα μοντελα της βγαινουν χωρις σκοπευτικα. Οπως κ να εχει ομως η αγορα διοπτρας ειναι μονοδρομος, θα το δεις κ μονος σου.
 
Καλημερα Θοδωρη. Weihrauch εννοει ο Γιαννης κ συμφωνω.
Μερικα μοντελα της βγαινουν χωρις σκοπευτικα. Οπως κ να εχει ομως η αγορα διοπτρας ειναι μονοδρομος, θα το δεις κ μονος σου.
Καλημέρα Σπύρο.
Δλδ δεν είναι νορμαλ να αγοράσω ενα αεροβόλο μετά απο λίγο καιρό - όταν νιώσω ότι θέλω να αναβαθμιστώ και να πάω παραπέρα- να αγοράσω τη διόπτρα λίγο αργότερα;
Υπάρχουν αεροβόλα όπλα που μπορώ να αγοράσω χωρις διόπτρα για αρχή αλλα με θέση και υποστήριξη για να τοποθετήσω στην πορεία;;
 
Καλώς μας βρήκες‼️βα'ι'ροκ η μάρκα στο αεροβόλο‼️θες ελατηριο,θες gasram ποιότητα ‼️
Καλώς σας βρήκα Τζόνυ..
Νομίζω θέλω ελατήριο αεροβόλο.
Και θέλω σιγά-σιγά μέσα απο αυτό το thread να με σιγοντάρετε , να με κατατοπίσετε και να με βοηθήσετε να αγοράσω κάποιο αεροβόλο.
500-600€ πιστευετε είναι καλά για ένα decent αεροβολο ελατηριου;
Χωρις διόπτρα αλλα με θέση , για να μπορω να τοποθετήσω στο μέλλον..
 
Εγω δε θα σου πω, τι αεροβολο να παρεις.
Μια συμβουλη θα σου δωσω, αν θες τη κρατας αν οχι τη πετας.
Ο,τι εχει να κανει με σκοποβολη και οπλο δε το λογιζουμε παιχνιδι.
Τα οπλα ειναι οπλα, ακροτηριαζουν, βγαζουν ματια, σκοτωνουν.
Στα γραφω χυμα γιατι ετσι πρεπει.
Πριν παρεις οπλο, διαβασε, μαθε, ενημερωσου, σιγουρεψου.
Δυστυχως στο θεμα οπλο ως χωρα και λαος, πασχουμε!!!!!
 
Καλημέρα Σπύρο.
Δλδ δεν είναι νορμαλ να αγοράσω ενα αεροβόλο μετά απο λίγο καιρό - όταν νιώσω ότι θέλω να αναβαθμιστώ και να πάω παραπέρα- να αγοράσω τη διόπτρα λίγο αργότερα;
Υπάρχουν αεροβόλα όπλα που μπορώ να αγοράσω χωρις διόπτρα για αρχή αλλα με θέση και υποστήριξη για να τοποθετήσω στην πορεία;;
Σιγουρα αυτο που λες ειναι το νορμαλ. Απλα εχε το στο νου σου οτι, για να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες του οπλου σου, θα πας καποια στιγμη σε διοπτρα.
Τα περισσοτερα μοντελα ερχονται με σιδερενια σκοπευτικα ( πχ. 50, 77, 80).
Επισης τα air arms (tx) ειναι πολυ καλα αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια.
Με 500ε παιρνεις πολυ καλο οπλο.
 
Εγω δε θα σου πω, τι αεροβολο να παρεις.
Μια συμβουλη θα σου δωσω, αν θες τη κρατας αν οχι τη πετας.
Ο,τι εχει να κανει με σκοποβολη και οπλο δε το λογιζουμε παιχνιδι.
Τα οπλα ειναι οπλα, ακροτηριαζουν, βγαζουν ματια, σκοτωνουν.
Στα γραφω χυμα γιατι ετσι πρεπει.
Πριν παρεις οπλο, διαβασε, μαθε, ενημερωσου, σιγουρεψου.
Δυστυχως στο θεμα οπλο ως χωρα και λαος, πασχουμε!!!!!
Κρατώ τη συμβουλή σου και σε ευχαριστώ πολύ.
Τα σέβομαι πολύ τα όπλα και πάντα έχω το φόβο τους..
Τη σκοποβολή τη βλέπω σα χόμπυ.
Θέλω να μπορω να χαλαρώνω με πράγματα που μεν γεμίζουν.
Ενα απο αυτά είναι και το ψάρεμα.
Ψαρεύω μόνος μου από τα βράχια.
Κι εκεί την ίδια σοβαρότητα πρέπει να έχουμε. Αν είμαι χαλαρός ή κουρασμένος και πέσω σε κοψιές-βράχια , θα τσακιστώ.
Το ίδιο και με το όπλο. Πάντα σε εγρήγορση και πάντα η ασφάλεια έρχεται πρώτη.
Για να καταλάβεις , το όνειρό μου ειναι να σηκωνομαι στα ρεπό μου τα πρωινά με καδεφάκι και μερακλίδικα να βάζω στόχους στο χωράφι που ειναι μπροστά στο σπιτι μου στην ερημιά και να βελτιώνομαι..
 
Περιμένω να μου γράψετε όσοι έχετε όρεξη μερικά αεροβόλα ελατηρίου.
5-6 κατοστάρικα διαθέτω.
Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για καινούργιο και δεν έχω πρόβλημα να το αγοράσω ο ίδιος από κάποιο κατάστημα διότι σκοπεύω να ταξιδέψω τριγύρω βορεια ελλάδα τέλος οκτώβρη που τελειώνω σαιζόν δουλειά.

Αν έχετε την καλοσύνη , ρίχτε μου μερικά μοντέλα αεροβόλων ελατηρίου με πλήρης ονομασία μοντελου ονοματος κ κωδικού και περιπου πόσο κοστίζει να τα τσεκάρω.

Με ενδιαφέρει καθαρά η σκοποβολή και η ευθυβολία - όσο πιο μακρυά γίνεται σε αυτά τα χρήματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Το Diana 34 είναι μια πολύ καλή επιλογή για το σκοπό που το θέλεις προτίμησε το 4.5 για την ευθυβολια αφού το θέλεις μόνο για σκοποβολή σε ότι και αν επιλέξεις μην ενθουσιάζεσαι από τις διαφημιστικες φούσκες τον υπερβολικων ταχυτήτων γιατί χάνουν την ευθυβολια και γινοντε πολύ ιδιότροπα σε βληματα
 
Θοδωρε weihrauh hw77 προτείνω σε διαμέτρημα 4,5 χιλ. Εχει σκοπευτικά και υποδοχή για διόπτρα όποτε θελήσεις.
Ποιές είναι οι διαφορές αυτου του όπλου μεταξυ του 4,5 και του 5,5 ?
Το χαζευω αυτη τη στιγμη και ειναι όμορφο. Τεχνικά δε γνωρίζω αλλά αυτές τις μερες καταλαβα διαβάζοντάς σας, οτι τα weihrauch ειναι από τα καλύτερα.

Γενικώς , θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόνο σας.
Εκτιμώ πολυ τη βοήθειά σας
 
Ν
Ποιές είναι οι διαφορές αυτου του όπλου μεταξυ του 4,5 και του 5,5 ?
Το χαζευω αυτη τη στιγμη και ειναι όμορφο. Τεχνικά δε γνωρίζω αλλά αυτές τις μερες καταλαβα διαβάζοντάς σας, οτι τα weihrauch ειναι από τα καλύτερα.

Γενικώς , θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόνο σας.
Εκτιμώ πολυ τη βοήθειά σας
Δεν κάνει τίποτα,αυτός είναι κ ο σκοπός υπάρξεως του φόρουμ‼️
Να είσαι καλά ,να κάνεις τα χομπια σου‼️
 
Γεια σου Θοδωρη, στο χώρο που εχεις και θελεις να κανεις σκοποβολη(αν και επιτρεπεται μονο σε σκοπευτηριο}, πρεπει να προσεξεις για τον ασφαλη τερματισμο των βληματων, τωρα αεροβολο καλο ειναι αυτο που ειναι αξιοπιστο, εχει σκανδαλη δυο σταδιων, σωστα μεταλλικα ανοιχτα σκοπευτικα χωρις οπτικη ινα( τα οπτικης ινας ειναι για κυνηγι κατι που απαγορευται στη χωρα μας), αναλογα την αποσταση που θελεις να κανεις βολες επιλεγεις και το μοντελο της καθε εταιριας που θα διαλεξεις εχοντας υποψιν οτι ενα πιο δυνατο αεροβολο εχει και μεγαλυτερη ανακρουση, αν ριχνεις ορθιος λαμβανεις υποψιν το βαρος του αεροβολου, αν ριχνεις απο παγκο το επιπλεον βαρος ειναι μαλλον επιθυμητο λογω μικροτερης ανακρουσης. Τωρα τα καλυτερα ανοιχτα σκοπευτικα τα εχει η weihrauh που επισης εχει αν οχι την καλυτερη, απο τις καλυτερες σκανδαλες ακολουθει η air arms, σε ποιοτητα αυτες οι δυο εταιρειες ξεχωριζουν. Πολυ καλο ειναι το 97αρι της weihrauh αλλα θελει οπτικο καθως λειπουν τα σκοπευτικα οπως και στα air arms, αν θες οπωσδηποτε ανοιχτα σκοπευτικα πας στο προγονο του hw 97, το hw77, και επειδη δεν εχουν πολυ δυναμη, ειναι προτιμοτερο σε 4,5mm. Το diana 34 το τελευταιο με την Τ06 σκανδαλη εχει βελτιωθει αλλα δεν ειναι weihrauh, το diana 350 δεν ξερω για ποια χρηση ειναι παντως για σοβαρη σκοποβολη δεν ειναι......
 
Last edited:
Back
Top