Γαστρεντερίτιδα

Γεια σε όλους.
Μια βοήθεια θα ήθελα από όσους γνωριζουν.
Πριν έναν μήνα έχασα το κουταβάκι μου από γαστρεντερίτιδα (μάλλον, όπως ειπε ο γιατρος αλλά και αλλοι φιλοι κυνηγοι που τους ανέφερα τα συμπτώματα).
Ρωταω το εξής: εκεί που είχα το κουταβακι, στο μέρος οπου νόσησε και έζησε όσο εζησε, υπαρχει κίνδυνος αν πάρω άλλο και τον έχω στο ίδιο μέρος ή αν έρθει σε επαφη με κάποια αντικείμενα που υπάρχουν εκεί;
Εδώ ρίξει άσβεστο ασβέστη και το ψεκασα τρεις φορές με χλωρινη.
Δεν θέλω να ρωτήσω το ίδιο γιατρό που πηγα το κουταβι, αλλά και ένας κορυφή όπως τον αναφέρουν, ειναι μακρυά για να πάω.
 
Χλωρίνη Ο ασβεστης δεν κάνει τίποτα
Η σκύλα πρέπει! να έχει κάνει εμβόλιο τους 3 τελευταίους μηνες πριν την γέννα για να έχει φρέσκα αντισώματα .
Το πρώτο εμβόλιο στις 25 μέρες όσο ακόμα θηλάζει το δεύτερο στις 50 .
Δεν φέρνεις το κουτάβι σε επαφή με άλλους σκύλους η σε μέρος που περνούν άλλοι σκυλοι η άτομα που έχουν σκύλους.
Όταν εχω κουτάβι ούτε επισκεπτωμαι αλλά κτήματα ούτε δέχομαι επισκέψεις από άλλους φίλους ιδιόκτητες σκύλων. Όλοι η παρέα μου έχει σκύλους.
Αν το κουτάβι παρουσίαση διάρροια το βάζεις κατευθείαν σε ορό ότι και να σου λέει ο κτηνίατρος άπαξ κ το κουτάβι αφυδατωθει το παιχνίδι τελείωσε. Το δωστου τα χάπια 2 μέρες κ βλέπουμε έχει φάει τα πιο πολλά κουτάβια.
Αυτά που σου γράφω είναι από εμπειρίες χρόνον τόσο δικές μου όσο κ φίλων από πολλά ζωα
 
Last edited:
Αν είσαι σίγουρος ότι έπεσε παντού η χλωρίνη τοτε δεν θα έχεις θεμα
Χλωρίνη Ο ασβεστης δεν κάνει τίποτα
Η σκύλα πρέπει! να έχει κάνει εμβόλιο τους 3 τελευταίους μηνες πριν την γέννα για να έχει φρέσκα αντισώματα .
Το πρώτο εμβόλιο στις 25 μέρες όσο ακόμα θηλάζει το δεύτερο στις 50 .
Δεν φέρνεις το κουτάβι σε επαφή με άλλους σκύλους η σε μέρος που περνούν άλλοι σκυλοι η άτομα που έχουν σκύλους.
Όταν εχω κουτάβι ούτε επισκεπτωμαι αλλά κτήματα ούτε δέχομαι επισκέψεις από άλλους φίλους ιδιόκτητες σκύλων. Όλοι η παρέα μου έχει σκύλους.
Αν το κουτάβι παρουσίαση διάρροια το βάζεις κατευθείαν σε ορό ότι και να σου λέει ο κτηνίατρος άπαξ κ το κουτάβι αφυδατωθει το παιχνίδι τελείωσε. Το δωστου τα χάπια 2 μέρες κ βλέπουμε έχει φάει τα πιο πολλά κουτάβια.
Αυτά που σου γράφω είναι από εμπειρίες χρόνον τόσο δικές μου όσο κ φίλων από πολλά ζωα

Οκ ευχαριστώ. Στον γιατρό που είχα πάει δεν ξαναπάω! Και που πήγα το σκυλάκι του είπα να το κρατήσει αλλα αυτόν τον πείραζε ότι έκανε πολύ φασαρία και ενοχλούσε! Τέλος παντων, ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 
Και αφου γίνει ο ψεκασμός μετά εκείνο το σημείο θα ειναι εντάξει για το κουτάβι; Η καλό είναι να το κρατήσω μακρυα; Το λέω μήπως και βρεθεί από λαθος εκεί
 
Οσο πινει απο την μανα του γαλα δεν εχει θεμα ειδικα αν αυτη ειναι και εμβολιασμενη. Απο την στιγμη ομως που απογαλακτιζεται και ας κανει το εμβολιο του τυφου μενει κανα δίμηνο χωρις αντισωματα και ειναι η ποιο επικίνδυνη περίοδος για τα κουταβια.
 
εμβόλιο κατά του τυφου
Σωστος....η πρωτη κινηση μετα τον απογαλακτιμο(την απομακρυνση απ τη μητερα του) του κουταβιου,ειναι το εμβολιου του τυφου,ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....δε νομιζω οτι μετα θα υπαρχει καποιος κινδυνος για τη ζωη του...τουλαχιστον σε μενα δε ψοφησε κανενα κουταβι...και προσοχη μη βρει και τρωει τιποτε ακαθαρσιες.
 
γιασας παιδεςς και εγω απο εχθες το απογευμα ειδα την ποιντεριναμου να ειναι αδιαθετη,,μιλησα με τον γιατρο και τελικα σημερα το πρωι η σκυλα ητανε με φουλλλ αφυδατωση και καθησμενη χαμω,,με τα πωλα την βαλαμε ορο και στο κτηνηατριο ψιλοπηρε τα πανωτης,,με την κουβεντα πουκαναμε με τον γιατρο μου λεη μπωρη να ειναι γαστρεντεριτηδα αλλα και η παλαβιαρα ποιντεριναμου παη στο κτημα και τσιμπολογαη σταφυλια και πεσμενα συκα.hair. τα οποια δεν κανη να τρωνε,,η εξετασης γηνανε ολες κανονικα αιματολογικες τοξικες κτλ η φαση ειναι οτι και στης δυο περιπτωσης υπαρχουνε τα ειδια συμπτωματα δηλ αιμετους ανορεξια κτλ με τα πωλα την πηρα και την εχω σπιτη στο υπογειο με δευτερο ορο και τωρα που σας γραφω την εχω δυπλαμου και την παρακωλουθο μην δυπλοση τον αγκωνατης και σταματηση να τρεχη ο ορος,,παντως νερακι ειπιεεε και σηκωθηκε και μηλαμε ανα μια ωρα με τον γιατρο,,πιστευω η σκληροτραχηλη ΝΑΡΑ να μην το βαλη κατωωωω και να ειναι δυναμη ωπος παντα ητανεεε.shake hands. απλα ειθελα να μηραστω αυτες της δυσκολες ωρες μαζισαςςς.pray to God. :(:(
 
γιασας παιδεςς και εγω απο εχθες το απογευμα ειδα την ποιντεριναμου να ειναι αδιαθετη,,μιλησα με τον γιατρο και τελικα σημερα το πρωι η σκυλα ητανε με φουλλλ αφυδατωση και καθησμενη χαμω,,με τα πωλα την βαλαμε ορο και στο κτηνηατριο ψιλοπηρε τα πανωτης,,με την κουβεντα πουκαναμε με τον γιατρο μου λεη μπωρη να ειναι γαστρεντεριτηδα αλλα και η παλαβιαρα ποιντεριναμου παη στο κτημα και τσιμπολογαη σταφυλια και πεσμενα συκα.hair. τα οποια δεν κανη να τρωνε,,η εξετασης γηνανε ολες κανονικα αιματολογικες τοξικες κτλ η φαση ειναι οτι και στης δυο περιπτωσης υπαρχουνε τα ειδια συμπτωματα δηλ αιμετους ανορεξια κτλ με τα πωλα την πηρα και την εχω σπιτη στο υπογειο με δευτερο ορο και τωρα που σας γραφω την εχω δυπλαμου και την παρακωλουθο μην δυπλοση τον αγκωνατης και σταματηση να τρεχη ο ορος,,παντως νερακι ειπιεεε και σηκωθηκε και μηλαμε ανα μια ωρα με τον γιατρο,,πιστευω η σκληροτραχηλη ΝΑΡΑ να μην το βαλη κατωωωω και να ειναι δυναμη ωπος παντα ητανεεε.shake hands. απλα ειθελα να μηραστω αυτες της δυσκολες ωρες μαζισαςςς.pray to God. :(:(
Περαστικα και γρηγορη αναρρωση!
 
γιασας παιδεςς και εγω απο εχθες το απογευμα ειδα την ποιντεριναμου να ειναι αδιαθετη,,μιλησα με τον γιατρο και τελικα σημερα το πρωι η σκυλα ητανε με φουλλλ αφυδατωση και καθησμενη χαμω,,με τα πωλα την βαλαμε ορο και στο κτηνηατριο ψιλοπηρε τα πανωτης,,με την κουβεντα πουκαναμε με τον γιατρο μου λεη μπωρη να ειναι γαστρεντεριτηδα αλλα και η παλαβιαρα ποιντεριναμου παη στο κτημα και τσιμπολογαη σταφυλια και πεσμενα συκα.hair. τα οποια δεν κανη να τρωνε,,η εξετασης γηνανε ολες κανονικα αιματολογικες τοξικες κτλ η φαση ειναι οτι και στης δυο περιπτωσης υπαρχουνε τα ειδια συμπτωματα δηλ αιμετους ανορεξια κτλ με τα πωλα την πηρα και την εχω σπιτη στο υπογειο με δευτερο ορο και τωρα που σας γραφω την εχω δυπλαμου και την παρακωλουθο μην δυπλοση τον αγκωνατης και σταματηση να τρεχη ο ορος,,παντως νερακι ειπιεεε και σηκωθηκε και μηλαμε ανα μια ωρα με τον γιατρο,,πιστευω η σκληροτραχηλη ΝΑΡΑ να μην το βαλη κατωωωω και να ειναι δυναμη ωπος παντα ητανεεε.shake hands. απλα ειθελα να μηραστω αυτες της δυσκολες ωρες μαζισαςςς.pray to God. :(:(
Σάκη περαστικά στην κούκλα γρήγορη ανάρρωση και ξανά στους κυνηγότοπους !!!!!
 
Back
Top