Γαλότσες

Μανώλη κι εγώ τις Aigle Parcours ISO με Neoprene φόραγα και τις κατάργησα γι αυτό ακριβώς τον λόγο. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι η αίσθηση στο περπάτημα είναι καταπληκτική, αλλά βλαστήμαγα μέχρι να τις βγάλω! Η λύση που είχα βρεί, (εκτός από μία χειροποίητη ξύλινη κατασκευή που είχα κάνει) ήταν να κοντράρω τη φτέρνα στην κρέμαση κάποιου σκαλοπατιού τραβώντας το πόδι προς τα πάνω.
Βρήκα τις Muck Boots και ησύχασα... Μπαίνουν- βγαίνουν πολύ εύκολα και έχουν και καλό κράτημα
Νομίζω μπότα σαν την παρακάτω δεν υπάρχει αλλά ακριβή αρκετά για γόνατου....
https://www.rogerssportinggoods.com/lacrosse-alphaburly-pro-18-800g-gore-optifade
 
dunlop τις φθηνες εχω κ εγω..το πρωτο ζευγάρι το είχα λιώσει στη σόλα κ τις έδωσα στον πεθερό μου για τον κήπο..

το δευτερο το έχω ακόμα..ειναι πανάλαφρες και άνετες..βέβαια δεν είναι για βάλτους και τέτοια..για λάσπες και νερό μέχρι 10-20 πόντους

απλές και φθηνές..
Φίλε μου περάσαν από τα πόδια μου (και λόγω ηλικίας) ουκ ολίγες! Σαν αυτές δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες! Επειδή θέλω και ένα ζευγάρι πιό Λάιτ ίσως πάρω αυτές που λέει ο φίλος ο Παντελής! (Muck Boots).
 
Φίλε μου περάσαν από τα πόδια μου (και λόγω ηλικίας) ουκ ολίγες! Σαν αυτές δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες! Επειδή θέλω και ένα ζευγάρι πιό Λάιτ ίσως πάρω αυτές που λέει ο φίλος ο Παντελής! (Muck Boots).
Αν μπορείς να φέρεις κάποια μπότα από την συγκεκριμένη εταιρεία που έχω βάλει παραπάνω σε λινκ είναι ότι καλύτερο βγαίνει απλή με λίγη μόνωση και με μέχρι και 1600 γρ μόνωση και αντίστοιχα και με 3.5 και 7 χιλιοστά νεοπρεν
 
Νομίζω μπότα σαν την παρακάτω δεν υπάρχει αλλά ακριβή αρκετά για γόνατου....
https://www.rogerssportinggoods.com/lacrosse-alphaburly-pro-18-800g-gore-optifade
Τις είδα και δεν έχει νούμερο 45 αλλά θα το ψάξω! Είναι ζεστές? και μέχρι πόσο μείον? Γιατί εγώ κρυώνω πολύ, Υδροχόος γάρ!, πάντως οι Parcours είναι ακριβότερες! Παρεπιπτόντως γάντια XLarg δεν βρίσκω και θα περιμένω!
 
Last edited:
Τις είδα και δεν έχει νούμερο 45 αλλά θα το ψάξω! Είναι ζεστές? και μέχρι πόσο μείον? Γιατί εγώ κρυώνω πολύ, Υδροχόος γάρ!, πάντως οι Parcours είναι ακριβότερες! Παρεπιπτόντως γάντια XLarg δεν βρίσκω και θα περιμένω!
Για τα γάντια αναμονή μήπως βγεί κάτι...
Για τις μπότες πιστεύω 800-1200 γραμμάρια μόνωσης ( βγαίνει και 1600 αλλα θα είναι βαριές) είναι αρκετά για καρτέρι ακόμα και στις πιο ακραίες συνθήκες τις χώρας μας....
 
Παντελή καλησπέρα! Αυτές έχω και εγώ αλλά επειδή δεν θυμόμουν ακριβώς το μοντέλο έγραψα το άλλο για να προσεγγίσω το είδος της γαλότσας. Λοιπόν αυτή η γαλότσα είναι το κάτι άλλο! και με πάγο και με χιόνια δεν καταλαβαίνεις τίποτα, φούρνος το πόδι! και στα καρτέρια (φάσσες, τσίχλες). Το κόλπο με το σκαλοπάτι το έχω κάνει και εγώ, σκαλώνει ακριβώς πάνω από την φτέρνα!, τώρα για το τάλκ τι να πώ, μπορεί να δουλέψει αλλά φοβάμαι τους ιδρώτες και το μετά!. Πάντως ο συνάδελφος κυνηγός jnp μου έστειλε αυτό το λίνκ https://muckbootcompany.co.uk/produ...76665&pr_ref_pid=5568279380121&pr_seq=uniform και θα δοκιμάσω με αυτό και θα δούμε! Είναι σαν την ξύλινη κατασκευή πιθανόν που χρησιμοποιούσες και εσύ!.
Ναι Μανώλη, κάτι τέτοιο έφτιαξα κι εγώ.
Και πήρα τις μεσαίες σε ύψος Μuck Boots Chore, έχει και πιό ψηλές
1609693180180.png
 
Νομίζω μπότα σαν την παρακάτω δεν υπάρχει αλλά ακριβή αρκετά για γόνατου....
https://www.rogerssportinggoods.com/lacrosse-alphaburly-pro-18-800g-gore-optifade
Τέλη δεν αμφισβητώ το ότι είναι καλές, και οι Aigle είναι πολύ καλές, δεν είναι αυτό το πρόβλημά τους. Το θέμα είναι αν είναι εύκολες στη χρήση. Τις έχεις χρησιμοποιήσει για να έχουμε εικόνα από πρώτο χέρι;
 
Τέλη δεν αμφισβητώ το ότι είναι καλές, και οι Aigle είναι πολύ καλές, δεν είναι αυτό το πρόβλημά τους. Το θέμα είναι αν είναι εύκολες στη χρήση. Τις έχεις χρησιμοποιήσει για να έχουμε εικόνα από πρώτο χέρι;
Τις γόνατου όχι της στήθους τις ίδιας εταιρείας τις έχω φορέσει δύο φορές ( είναι του κολλητού) και είναι πολύ ποιοτικές....τώρα για το αν κολλάει το πόδι μέσα δεν νομίζω να συμβαίνει γιατί δεν είναι νεοπρεν
 
https://www.skroutz.gr/s/12899425/Aigle-Chambord-Pro-2.html Εγώ έχω αυτές σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος τις έχω 2 χρόνια και τις βάζω πολύ και εδώ στα μέρη όπου κυνηγάω έχει πολλούς βατούς η μπότες είναι δύναμη το μόνο αρνητικό είναι ότι έχουν αρχίσει και γλιστράνε πολύ και όταν είναι μετά από βροχή πέφτει πολυ πέσιμο..think..think.
 
Last edited:
Μια χαρά είναι.... για δουλειές στο χωράφι, για κυνήγι ορτυκιού σε τριφυλια και σταριες,να πλένεις τα σκυλιά... το αυτοκίνητο.... πολύ καλές οι γαλοτσες..... μέχρι εκεί όμως....
Γιατί φίλε μου εγώ κυνηγάω τσίχλα και μπεκάτσα με γαλοτσα και κανένα πρόβλημα.
 
Καμία γαλοτσα δεν μπορεί να έχει την σταθερότητα και το πάτημα ενός αρβυλου. Και το λέω όντας κάτοχος πολύ καλής γαλοτσας...aigle με νεοπρεν.
Η aigle διαφημίζει την σόλα τής ως εφάμιλλη τώρα περί ορεξεως κολοκυθόπιτα και ότι βολεύει τόν καθένα.;)
 
Aigle φοράω κι εγώ σε πολλά μπεκατσοκυνηγια και είμαι πολύ ευχαριστημένος, βέβαια το πάτημα της δεν συγκρίνεται με ένα αρβυλο αλλά περνάς ένα ποτάμι πολύ εύκολα, διασχίζεις μια χωράφια λασπωμένη και γενικά όσο κουραστική κι αν είναι υπάρχουν στιγμές στο κυνήγι που εγώ δεν μπορώ χωρίς γαλοτζα
 
Η aigle διαφημίζει την σόλα τής ως εφάμιλλη τώρα περί ορεξεως κολοκυθόπιτα και ότι βολεύει τόν καθένα.;)
Για αυτό ανέφερα τις γαλοτσες που εχω....Το θέμα όμως δεν είναι μόνο η σόλα....η στήριξη που προσφέρει το αρβυλο στον αστράγαλο και η σταθερότητα στις κατηφόρες είναι για μένα αδιαπραγματευτος όρος.... έχω στραμπουλιξει ειδικά το δεξί μου πόδι άγνωστο πόσες φορές.... έχω χάσει το μέτρημα.... οπότε γαλοτσες μόνο σε χωράφια στην ευθεία.... και αυτό με επιφύλαξη. Όταν θέλω περισσότερη στεγανότητα.... αδιάβροχο παντελόνι και γκέτες....
 
Back
Top