Γαλότσες

Προτίθεμαι να αγοράσω το εξής ζευγάρι https://www.ehunter.gr/product/galotses-rouchette-optimum/
Προορίζονται για περπάτημα σε κάμπο, που η πρωινή δροσιά και οι κατά τόπους λάσπες κάνουν απαραίτητη τη χρήση γαλότσας έναντι αρβύλου. Τις έχει κανείς; Γνώμες;
Πάρε τήςdemar pro
 
Γαλότσες είχα πάρει 1 ζευγάρι Dunlop λαδί απλές το 2014...ήταν τέλειες κ έμεινα ευχαριστημένος...μαλακές κ ευκολοφόρετεςς κ ελαστικές κυρίως στη γάμπα.....την ίδια χρονιά πήρα άλλο 1 ζευγάρι από το ίδιο κατάστημα να τις έχω καβάτζα....
Το 1ο ζευγάρι το κράτησα 4 χρόνια κ το τρύπησα όταν πάτησα μια βουρλιά στο βάλτο.....το 2ο ζευγάρι το φοράω 3η χρονιά φέτος κ δν έχει το παραμικρό......φέτος θα πάρω πάλι τις ίδιες να τις έχω πάλι καβάτζα....τιμή 15€/ζεύγος!!
Υπεράριστες κατ'εμέ για την τιμή τους!!
 
Γαλότσες είχα πάρει 1 ζευγάρι Dunlop λαδί απλές το 2014...ήταν τέλειες κ έμεινα ευχαριστημένος...μαλακές κ ευκολοφόρετεςς κ ελαστικές κυρίως στη γάμπα.....την ίδια χρονιά πήρα άλλο 1 ζευγάρι από το ίδιο κατάστημα να τις έχω καβάτζα....
Το 1ο ζευγάρι το κράτησα 4 χρόνια κ το τρύπησα όταν πάτησα μια βουρλιά στο βάλτο.....το 2ο ζευγάρι το φοράω 3η χρονιά φέτος κ δν έχει το παραμικρό......φέτος θα πάρω πάλι τις ίδιες να τις έχω πάλι καβάτζα....τιμή 15€/ζεύγος!!
Υπεράριστες κατ'εμέ για την τιμή τους!!
αμα της χρησιμοποιουσες πιο πολυ θα κοβοταν παλι η θα τρυπαγαν ,για μενα δεν ειναι καλες εδω αγνωστες γαλοτσες και κρατανε πιο πολλα χρονια για φθηνες ,μην της ξαναπαρεις.
 
αμα της χρησιμοποιουσες πιο πολυ θα κοβοταν παλι η θα τρυπαγαν ,για μενα δεν ειναι καλες εδω αγνωστες γαλοτσες και κρατανε πιο πολλα χρονια για φθηνες ,μην της ξαναπαρεις.
Γιατί ρε Κωστή;;;
Αφού εμένα με κάλυψαν κ με καλύπουν στα κυνήγια μου... ;)
Είδα κ τν άλλον τν συνπολήτη μου που πήρε κάτι Beretta κ σκίστικαν στο 8μηνο στη θέση της ραφής της σόλας εξωτερικά....
Για μ'ένα μια χαρά είναι.!!
 
Ποια γαλοτσα δεν τρυπαει στα πλαγια αμα πατησεις κανα καλαμι κομμενο ή κανα ξυλο σκληρο φαλτσαριστα κομμενο?? Σαν φιλετο ανοιγουν...
Με 15€ που εχουν οι dunlop για να φτασεις τα 100€ των "ακριβων" θες 7 ζευγαρια! Τρυπας, πετάς, παίρνεις καινουργιες!..

Προσωπικα πιστεύω οτι το υπερ της ακριβης γαλοτσας, ειναι η ποιοτητα στην βάδιση....αλλη σολα, που δεν γλιστράει και αλλη "ανατομικοτητα"..
 
Ποια γαλοτσα δεν τρυπαει στα πλαγια αμα πατησεις κανα καλαμι κομμενο ή κανα ξυλο σκληρο φαλτσαριστα κομμενο?? Σαν φιλετο ανοιγουν...
Με 15€ που εχουν οι dunlop για να φτασεις τα 100€ των "ακριβων" θες 7 ζευγαρια! Τρυπας, πετάς, παίρνεις καινουργιες!..

Προσωπικα πιστεύω οτι το υπερ της ακριβης γαλοτσας, ειναι η ποιοτητα στην βάδιση....αλλη σολα, που δεν γλιστράει και άλλη "ανατομικοτητα"..
Σίγουρα ο παράγων περπάτημα προϋποθέτει μια γαλότσα με καλή εφαρμογή και καλή σόλα.Ειδικά αν περπατάς πολύ.Εμείς φτάναμε τα 17χλμ περπατητό κάποιες χρονιές και σε ολοημερα και παραπάνω. Αντε τωρα να φοράς οτι γαλότσα να ναι. Εδω ακόμη και μποτάκι πολλές φορες αν δεν ειναι αυτό που πρέπει σε κανει να υποφέρεις ,ποσο μάλλον η γαλότσα.
Κάποτε πήρα μια γαλότσα σε προσφορά .Πολύ καλή ποιότητα , όμως με ξεγέλασε το νούμερο και πήρα ενα μικρότερο γιατί την ειδα να μου ερχεται καλά στο πόδι. Οταν όμως την έβαλα στο περπατητό μετα απο μια ωρα αρχισα να υποφεέρω.
Εδω και 4 χρόνια εχω ενα ζευγαρι Parcours 2 και όλα καλά.Μαλιστα κιο α αυτες τις ειχα βρει στα 80€ προσφορά ενω στα μαγαζιά ειχαν 130€ ,ποσο που δεν έδινα με τίποτα.
Στο στατικο τα πραγματα ειναι πιο απλά.Εκει μονο αν ειναι προχωρημένος Χειμώνας εχεις να παλέψεις με το κρυο οπότε πρέπει να κάνεις επιλογή με νεοπρέν
 
Καλησπέρα! Έχω αυτές τις γαλότσες (Aigle P2 neoprene-lined winter wellies) και έχω το εξής πρόβλημα!. Όταν επιστρέφω από το κυνήγι πρέπει ένας χειροδύναμος να τις τραβάει για να βγούν από τα πόδια μου, μόνος μου αδύνατον!. Σήμερα έφτασα στο όριο να τις κόψω με ψαλίδι!. Μάλλον θα φταίει το neoprene σε συνδυασμό με τις κάλτσες, το έχει αντιμετωπίσει άλλος με αυτές τις γαλότσες? και εάν Ναί , πώς? Έχω σκεφτεί να βάλω Τάλκ, αλλά θα πιάσει? και μετά με τον ιδρώτα τι γίνεται? Εάν γνωρίζει κάποιος.... Σας ευχαριστώ!.
 
Καλησπέρα! Έχω αυτές τις γαλότσες (Aigle P2 neoprene-lined winter wellies) και έχω το εξής πρόβλημα!. Όταν επιστρέφω από το κυνήγι πρέπει ένας χειροδύναμος να τις τραβάει για να βγούν από τα πόδια μου, μόνος μου αδύνατον!. Σήμερα έφτασα στο όριο να τις κόψω με ψαλίδι!. Μάλλον θα φταίει το neoprene σε συνδυασμό με τις κάλτσες, το έχει αντιμετωπίσει άλλος με αυτές τις γαλότσες? και εάν Ναί , πώς? Έχω σκεφτεί να βάλω Τάλκ, αλλά θα πιάσει? και μετά με τον ιδρώτα τι γίνεται? Εάν γνωρίζει κάποιος.... Σας ευχαριστώ!.
χρονια πολλα και καλη χρονια φιλε μανωληηηη,,τωρα με της γαλοτεσου μιας και εχω της ειδιες μετα το κυνηγι καλο ειναι να μην της βγαλουμε αμεσως διωτι τα ποδιαμαςειναι ακωμη πριζμενα εαν εχουμε κανη και περπατιτο κυνηγι ;) μετα δεν θελουνε χοντρη καλτσα να φωραμε διωτι σηγουρα θα σφυνωση το ποδιμας μεσα,,καλο ειναι να αγωρασης μια καλτσα ψιλη που απωβαλη τον ιδρωτα, πουλανε τετειεςς;),τωρα για ταλκ κτλ δεν ξερω να σου πω,δεν εχω δωκιμαση,,και βεβαια να ειναι η γαλοτσα στο νουμερωσου και οχι λιγο μικροτερη σαν νουμερω,,,αλα οχι χοντρη καλτσααααα
 
Καλησπέρα! Έχω αυτές τις γαλότσες (Aigle P2 neoprene-lined winter wellies) και έχω το εξής πρόβλημα!. Όταν επιστρέφω από το κυνήγι πρέπει ένας χειροδύναμος να τις τραβάει για να βγούν από τα πόδια μου, μόνος μου αδύνατον!. Σήμερα έφτασα στο όριο να τις κόψω με ψαλίδι!. Μάλλον θα φταίει το neoprene σε συνδυασμό με τις κάλτσες, το έχει αντιμετωπίσει άλλος με αυτές τις γαλότσες? και εάν Ναί , πώς? Έχω σκεφτεί να βάλω Τάλκ, αλλά θα πιάσει? και μετά με τον ιδρώτα τι γίνεται? Εάν γνωρίζει κάποιος.... Σας ευχαριστώ!.
Μανώλη κι εγώ τις Aigle Parcours ISO με Neoprene φόραγα και τις κατάργησα γι αυτό ακριβώς τον λόγο. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι η αίσθηση στο περπάτημα είναι καταπληκτική, αλλά βλαστήμαγα μέχρι να τις βγάλω! Η λύση που είχα βρεί, (εκτός από μία χειροποίητη ξύλινη κατασκευή που είχα κάνει) ήταν να κοντράρω τη φτέρνα στην κρέμαση κάποιου σκαλοπατιού τραβώντας το πόδι προς τα πάνω.
Βρήκα τις Muck Boots και ησύχασα... Μπαίνουν- βγαίνουν πολύ εύκολα και έχουν και καλό κράτημα
 
Δεν βγαινουν ευκολα οι Parcours ειναι γεγονος.20 χρονια τωρα αγορασμενες
και δεν εχουν παθει το παραμικρο.Δεν υπαρχει περιπτωση να σου γυρισει ο
αστραγαλος με τιποτα.Σχεδιασμενες να αγκαλιαζουν το ποδι σε αυτο το σημειο.
 
dunlop τις φθηνες εχω κ εγω..το πρωτο ζευγάρι το είχα λιώσει στη σόλα κ τις έδωσα στον πεθερό μου για τον κήπο..

το δευτερο το έχω ακόμα..ειναι πανάλαφρες και άνετες..βέβαια δεν είναι για βάλτους και τέτοια..για λάσπες και νερό μέχρι 10-20 πόντους

απλές και φθηνές..
 
Μανώλη κι εγώ τις Aigle Parcours ISO με Neoprene φόραγα και τις κατάργησα γι αυτό ακριβώς τον λόγο. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι η αίσθηση στο περπάτημα είναι καταπληκτική, αλλά βλαστήμαγα μέχρι να τις βγάλω! Η λύση που είχα βρεί, (εκτός από μία χειροποίητη ξύλινη κατασκευή που είχα κάνει) ήταν να κοντράρω τη φτέρνα στην κρέμαση κάποιου σκαλοπατιού τραβώντας το πόδι προς τα πάνω.
Βρήκα τις Muck Boots και ησύχασα... Μπαίνουν- βγαίνουν πολύ εύκολα και έχουν και καλό κράτημα
Παντελή καλησπέρα! Αυτές έχω και εγώ αλλά επειδή δεν θυμόμουν ακριβώς το μοντέλο έγραψα το άλλο για να προσεγγίσω το είδος της γαλότσας. Λοιπόν αυτή η γαλότσα είναι το κάτι άλλο! και με πάγο και με χιόνια δεν καταλαβαίνεις τίποτα, φούρνος το πόδι! και στα καρτέρια (φάσσες, τσίχλες). Το κόλπο με το σκαλοπάτι το έχω κάνει και εγώ, σκαλώνει ακριβώς πάνω από την φτέρνα!, τώρα για το τάλκ τι να πώ, μπορεί να δουλέψει αλλά φοβάμαι τους ιδρώτες και το μετά!. Πάντως ο συνάδελφος κυνηγός jnp μου έστειλε αυτό το λίνκ https://muckbootcompany.co.uk/produ...76665&pr_ref_pid=5568279380121&pr_seq=uniform και θα δοκιμάσω με αυτό και θα δούμε! Είναι σαν την ξύλινη κατασκευή πιθανόν που χρησιμοποιούσες και εσύ!.
 
Back
Top