Γαλλικά όπλα Chapuis

Σπύρο ο Σκριβάνος έχει τάκους διάφορους για όλα τα γούστα και τα πορτοφόλια. Εκτός αν εννοείς να ψάξεις για τρόπο ώστε να σου βγει οικονομικότερο...
Αυτό έλεγα Χρήστο...
Αυτή τη στιγμή βέβαια δε βγαίνω οικονομικά...Tο project κοντάκι το σκέφτομαι, αν όλα πάνε καλά, για του χρόνου το καλοκαίρι...
 
Τώρα σαν βελτίωση έχω στο μυαλό μου ένα χειροποίητο κοντάκι, ακριβώς στα μέτρα μου
Όλοι οι ειδικοί ανά τον κόσμο λένε κ γράφουνε ότι το σωστό κοντακι σκοτώνει..Όποτε θεωρώ ότι καλύτερα να επικεντρωθείς εκεί αν ποτέ επιχειρήσεις να κανεις κάτι στο όπλο..
Τα υπόλοιπα σε δεύτερη μοίρα..Και ίσως κ να μην χρειάζονται καν.
Λέω τωρα εγω.......
Δεν υπαρχη συγκριση καμμια,εννοειται οτι το οπλο πρεπει να ριχνει εκει που βλεπεις,και σε δευτερη μοιρα τη βελτιωση σε ενα αυλο μεσαιο για βολες με τσιχλοφυσσιγκα.
 
Η καρυδιά και το κόστο της είναι το βασικό μου πρόβλημα...
καμιά άκρη για καλούς τάκους Γιαννιώτικης καρυδιάς που τους θεωρώ κορυφαίους, ..

κι όσο θυμάμαι σαν παιδί που κόβανε διάφοροι στο χωριό της καρυδιές τους για υποστυλώματα σε αποθήκες κτλ....και την ρίζα μάλλον την άφηναν και σάπιζε μέσα :( (και πωσ να την έβγαζαν θα μου πείς με κασμά και φτυάρι )
Απο χωριό σε χωριό όπου περνάς ρώτα αν κάποιος εχει κανένα κομμάτι σε σε καμιά αποθήκη .. είναι πιθανόν να βρεις και να στην χαρίσουν .
εγω έχω αρχίσει και ρωτάω σ όποιον έχω άνεση . που ξέρεις .
πάντως και ο Αμερικάνος που ειχε γράψει ο AltairLusso καλές τιμές έχει και όμορφα πράγματα
http://stores.ebay.com/hovakgunstockblanks/_i.html?_sop=2&rt=nc&_ipg=192
το θέμα με τα μεταφορικά λύνεται εύκολα νομίζω με "εναλλακτική μεταφορική" (8-10 ευρώ το κιλό για Γιάννενα )αρκεί ο Αμερικάνος να έχει ή δωρεάν για Αμερική ή μικρό ποσό γαι να συμφέρει .
 
Η αλήθεια είναι ότι τη φήμη και το όνομά της, η chapuis, τα έφτιαξε με τα ραβδωτά πλαγιόκαννα και super poze που κατασκεύαζε από την ίδρυση της, κάπου στην περίοδο του μεσοπολέμου...
Απ' οτι είχα διαβάσει... τις πρώτες λείες κάννες, τις κατασκεύασε ύστερα από πιέσεις Αμερικάνων αντιπροσώπων, καπου στη δεκαετία του '80 και μάλιστα όχι για κάποιο λειόκαννο μοντέλο, άλλα για ένα μοντέλο ραβδωτού όπλου σε διαμέτρημα 9,3Χ74 που είχε σαν 2ες κάννες ένα ζευγάρι λείες 20άρες.
Η αποδοχή που είχε αυτό το μοντέλο, ήταν η αιτία που άρχισε σιγά-σιγά να βγάζει και λειόκαννα δίκαννα, πάνω στο ''σασί'' και στους μηχανισμούς των ραβδωτών της.
 
Last edited:
Εχει δίκιο ο Ωριωνας .με τα ραβδωτα ασχολούταν παλιά η CHAPUIS. Ειναι χειροποίητα (λένε ..) αλλα ποτε δεν τα συμπάθησα .εχει ένας φίλος μου . Δεν θα έλεγα ότι με ενθουσιάζει. Ειναι τι αρεσει στον καθένα. Του εχει βγάλει κανα δυο φορές σπασμένος επικρουστηρες κι έσπασε μια φορά η μεγάλη βίδα που συνδέει το κοντάκι με την βάση. Εμένα δεν........πάντως.
 
Εχει δίκιο ο Ωριωνας .με τα ραβδωτα ασχολούταν παλιά η CHAPUIS. Ειναι χειροποίητα (λένε ..) αλλα ποτε δεν τα συμπάθησα .εχει ένας φίλος μου . Δεν θα έλεγα ότι με ενθουσιάζει. Ειναι τι αρεσει στον καθένα. Του εχει βγάλει κανα δυο φορές σπασμένος επικρουστηρες κι έσπασε μια φορά η μεγάλη βίδα που συνδέει το κοντάκι με την βάση . Εμένα δεν........πάντως.
Νίκο, 2 φορές ο ίδιος επικρουστήρας έσπασε?
Η τζαβέτα (βίδα που συνδέει το κοντάκι με την βάση) πώς έσπασε?
Η αντιπροσωπεία ανέλαβε την επισκευή ή σε άλλο οπλουργό?
Αν έγινε από την αντιπροσωπεία ήταν μέσα στην εγγύηση του όπλου ή έγινε με κόστος του φίλου σου?
Αν έγινε με κόστος του φίλου σου, μήπως θυμάσαι ποσό (υλικά-εργασία)?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά επειδή έχω όπλο CHAPUIS, ας έχω μια ιδέα...
Βέβαια αυτό που έχω 4 χρόνια τώρα δεν έχει ''βγάλει'' τίποτα, αλλά που ξέρεις....
 
Νίκο, 2 φορές ο ίδιος επικρουστήρας έσπασε?
Η τζαβέτα (βίδα που συνδέει το κοντάκι με την βάση) πώς έσπασε?
Η αντιπροσωπεία ανέλαβε την επισκευή ή σε άλλο οπλουργό?
Αν έγινε από την αντιπροσωπεία ήταν μέσα στην εγγύηση του όπλου ή έγινε με κόστος του φίλου σου?
Αν έγινε με κόστος του φίλου σου, μήπως θυμάσαι ποσό (υλικά-εργασία)?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά επειδή έχω όπλο CHAPUIS, ας έχω μια ιδέα...
Βέβαια αυτό που έχω 4 χρόνια τώρα δεν έχει ''βγάλει'' τίποτα, αλλά που ξέρεις....
Δεν ξερω αν εσπασε ο ιδιος επικρουστηρας. Η τζαβετα εσπασε απο πολυ σφιξιμο του ειπαν ( ποιος το εσφηξε αλλο θεμα. Αυτος οχι παντως) Απο Αθηνα το ειχε παρει μεταχειρισμενο αλλα δεν θυμαμαι αν το πηρε απο την αντιπρωσοπεια. Οχι καμια εγγυηση. Αυτα τα πληρωσε απο την τσεπη του. Χρημματα δε θυμαμαι. Περασαν 3-4xρονια. Νομιζω το ειχε παρει 3.500 μεταχειρισμενο. (Εγω θα επερνα B25 ) .
 
φήμες λέγανε εδώ και καιρό οτι η beretta θα εξαγοράσει την chapuis ......
περίεργο ντιλ..
Δείχνει οτι η εξαγορά έγινε όπως με πληροφόρησε ένας φίλος . :(
Δεν ξέρω πόσο καλό θα είναι αυτό ή πόσο κακό ,
αλλά εύχομαι αυτα τα όμορφα όπλα να παραμείνουν κομσά και να κρατήσουν τον χειροποίητο χαρακτήρα τους

ο αντιπρόσωπος στο επίσημο σαιτ άλλαξε , είναι ο Κύριας
https://chapuis-armes.com/en/our-outlets
 
Ναι το ξέρω αλλά θα έβλεπες ποτε παρουσίαση ενός μπενελι μπροστά από μια μπερετα;
Γιατι οχι??και τα δυο οπως και αλλα ειναι οπλα μαζικης παραγωγης με διαφορετικα συστηματα που και τα δυο εχουν τα υπερ και τα κατα.....και τα δυο εχουν πουλησει αρκετα ...και τα δυο εχουν οπαδους ορκισμενους .
 
Back
Top