Γαλακτομπούρεκο για μετά το κυνηγετικό μενού

Μετά από 33 χρόνια γάμου σήμερα έφαγα το καλύτερο γαλακτομπουρεκο που έφτιαξε η γυναίκα μου με την παρακάτω συνταγή. Προσοχή να τηρηθουν οι λεπτομερειες.
https://www.sintagespareas.gr/sintages/galaktompoureko-epaggelmatiki-sintagi.html
Δηλαδή Γιάννη πρέπει να περιμένω αλλα 21 χρόνια για να φάω καλό γαλακτομπούρεκο???.sarcastic.

Πάντως πέρα από τη πλάκα να τα 100στησετε και πάντα αγαπημένοι!
 
Μετά από 33 χρόνια γάμου σήμερα έφαγα το καλύτερο γαλακτομπουρεκο που έφτιαξε η γυναίκα μου με την παρακάτω συνταγή. Προσοχή να τηρηθουν οι λεπτομερειες.
https://www.sintagespareas.gr/sintages/galaktompoureko-epaggelmatiki-sintagi.html

Δηλαδή Γιάννη ,ίσα με πόσα γαλακτομπούρεκα έχεις φάει όλα αυτά τα χρόνια ; .sarcastic.
 
Εγώ ρε σεις τι να πω που η δικιά μου όταν τη γνώρισα δούλευε σε ζαχαροπλ.καταλαβαίνετε τι γίνετε σπίτι όταν φτιάχνει γάλακτομπ.κανταιφι τσηζκεικ και... χεχε φιορεντινες? αν και τελευταια το ψιλοαποφευγουμε γιατί.....ο νοων νοητω
 
Εγώ ρε σεις τι να πω που η δικιά μου όταν τη γνώρισα δούλευε σε ζαχαροπλ.καταλαβαίνετε τι γίνετε σπίτι όταν φτιάχνει γάλακτομπ.κανταιφι τσηζκεικ και... χεχε φιορεντινες? αν και τελευταια το ψιλοαποφευγουμε γιατί.....ο νοων νοητω

Που να έβλεπες την δικιά μου όταν ήμασταν αρραβωνιασμένοι αλλά και πιο πριν.Πάθαινε κρίσης υπογλυκαιμίας με το ζάχαρο να φτάνει στο 40 και να έχει μπει στο νοσοκομείο 2 η 3 φορές σαν αναίσθητη.Φανταστείτε καποιον με εγκεφαλικό .Ακριβώς έτσι.
Υπήρξαν λοιπόν περιπτώσεις που μόλις ξύπνησε να φάει 14 μελομακάρονα και κουραμπιέδες.Αλλά και από πάστες τότε δεν πήγαινε πίσω.Τέσσερις μαζί είχε φάει άλλη μια φορά .
Και να φανταστείτε τότε ήταν 65 κιλά με 1,77 ύψος.Το ζάχαρο όμως αναιβοκατέβαινε σαν ασανσέρ.
 
Γιάννη με έβαλες σε μπελάδες. Πάνω που είπα καλά πάω με το γυμναστήριο έρχεται και καλοκαίρι… Το σκ θα πάρω τα υλικά να το φτιάξω!! ffff
 
Γιάννη με έβαλες σε μπελάδες. Πάνω που είπα καλά πάω με το γυμναστήριο έρχεται και καλοκαίρι… Το σκ θα πάρω τα υλικά να το φτιάξω!! ffff
Ακολούθησε τις οδηγίες και θα το ευχαριστηθεις, θα ρωτήσω και τη γυναίκα μου αν έχει ακόμα καμμια μικρολεπτομερεια. Εγώ ας πούμε θα του έβαζα λίγο παραπάνω βανίλια, άλλο ένα φακελάκι. Α, γιαυτα τα υλικά στρογγυλό ταψακι αλουμινενιο 32-33 εκ διάμετρο και ψηλο.
Κάνει και για πίτες άλλωστε.
 
Last edited:
Γιάννη με έβαλες σε μπελάδες. Πάνω που είπα καλά πάω με το γυμναστήριο έρχεται και καλοκαίρι… Το σκ θα πάρω τα υλικά να το φτιάξω!! ffff
Τελικά η γυναίκα μου πρόσθεσε ότι όταν είναι έτοιμο το ταψί με όλα τα υλικά το βάζουμε στη συντήρηση του ψυγείου για δύο ώρες και μετά το χαραζουμε αφού έχει σφιξει. Στη συνέχεια 15 λεπτά σε προθερμασμενο φούρνο στους 180 βαθμούς και μετά χαμηλωνουμε στους 160.Θελει γενικά καλό ψήσιμο.
 
Back
Top