Γάντια για το κυνήγι...

Πρόσφατα παρέλαβα τα παρακάτω γάντια, μετά από αρκετή έρευνα στο διαδίκτυο.. Αδιάβροχα, αντιανεμικά και διαπνέον .
https://www.sealskinz.com/gloves/hunting-gloves-olive.htm#collection-content-header
Είναι της εταιρίας Sealskinz, και δεν υπάρχουν στην Ελλάδα , αλλά έχουν ένα πολύ καλό eshop, με δωρεάν μεταφορικά για αγορά πάνω από κάποιο ποσό ( πήρα και ένα σκούφο για τον μικρό ... ) και περιοδικές προσφορές που φτάνουν το 20% ... Εγώ τα πήρα 55 λίρες -20% = 48 € περίπου με δωρεάν μεταφορικά .. και ήρθαν με FEDEX σε 3 μέρες από Αγγλία
κατά καιρούς διάφοροι φέρνουν κάποια γάντια sealskinz κυρίως για ποδηλασία ...

Είναι καταπληκτικά , με πολύ καλή αίσθηση του όπλου όταν τα φοράς, βάζεις βγάζεις φυσίγγια πολύ άνετα, καλός χειρισμός σκανδάλης και πάρα πολύ ζεστά... με thermal rating 3...
Ανυπομονώ να κρυώσει ο καιρός να τα φορέσω στο πρωινό καρτέρι :):):)

Καλοφόρετα τα γάντια παιδιά.
 
οχι ακομα...πλεον τα δεματα απο κινα, κανουν καμια 45αρια μερες....buy buy.
Απο τον Νοέμβριο εχω κάνει γυρω στις 15 παραγγελίες.Αλλα ήρθαν σε λιγότερο απο μήνα άλλα στις 40 και άλλα καθόλου οπότε και τα ξαναέστειλαν.
Το θέμα ειναι οτι θα μας κόψουν τελείως τις αγορές με τα μέτρα που ετοιμάζει η Ευρωπαική ένωση
 
https://postimg.cc/9zhSx2R6
https://postimg.cc/z3C73RfM
Δεν είναι ποιος ξέρει τι και δε νομίζω να είναι καν αδιαφροβα πράμα που μου παν και στο κατάστημα. Φθηνα αλλά αρκετά λεπτά και ταυτόχρονα ζεστά. Τα πήρα με γνώμονα τη ζεστασιά αλλά το κράτημα του όπλου. Είν' ωραία ,πιστεύω θα κάνουν δουλεια
PRIMOS
 
Εμένα τα δικά μου από ζεστασιά με έχουν απογοητεύσει....θα πάω σε άλλα...είχα πάρει αυτά που έφερνε το max gear!

Τα Macwet? Έχω και εγώ τα climatec και για κρύο όντως δεν.. Εκτός από κρύα Οκτωβριανά πρωινά... Όμως προσωπικά έχουν εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και αν τα έχεις σε σωστό μέγεθος απίστευτη αίσθηση στο χειρισμό του όπλου. Μέχρι και στο smartphone δουλεύω την αφή κανονικά με τα γάντια φορεμένα.

Τα συστήνω γενικά, αν και είναι ψιλοακριβά...
 
Τα Macwet? Έχω και εγώ τα climatec και για κρύο όντως δεν.. Εκτός από κρύα Οκτωβριανά πρωινά... Όμως προσωπικά έχουν εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και αν τα έχεις σε σωστό μέγεθος απίστευτη αίσθηση στο χειρισμό του όπλου. Μέχρι και στο smartphone δουλεύω την αφή κανονικά με τα γάντια φορεμένα.

Τα συστήνω γενικά, αν και είναι ψιλοακριβά...
Όντως Άλεξ χρησιμοποιώ το smartphone μου φορώντας τα γάντια με εξαίρεση το δαχτυλίκο αποτύπωμα που είναι αυτονόητο!Αλλά τόσο κρύα που είναι εμένα δεν μου κάνουν!
 
εγω εχω παρει πριν 2-3 χρονια αυτα:
https://www.sealskinz.com/gloves/ultra-grip-gloves-black-grey.htm
Φετος πηρα με νεοπρεν ενα ζευγαρι MFH μαυρα, λεπτα, απο Πετριδη, αλλα στα κρυο, παγωνε το χερι σου...
Τελικα, εαν εχει κρυο, μονο με fleece εσωτερικο ζεστενεται το χερι...
 
Εμένα τα δικά μου από ζεστασιά με έχουν απογοητεύσει....θα πάω σε άλλα...είχα πάρει αυτά που έφερνε το max gear!

Τα Macwet? Έχω και εγώ τα climatec και για κρύο όντως δεν.. Εκτός από κρύα Οκτωβριανά πρωινά... Όμως προσωπικά έχουν εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και αν τα έχεις σε σωστό μέγεθος απίστευτη αίσθηση στο χειρισμό του όπλου. Μέχρι και στο smartphone δουλεύω την αφή κανονικά με τα γάντια φορεμένα.

Τα συστήνω γενικά, αν και είναι ψιλοακριβά...
Τώρα μπήκα στο site της LAMBRO για να δω κάτι, και τυχαία είδα ότι έχει αυτά τα γάντια (MacWet climatec) στα 49€ ...
Τα είχα πάρει κι εγώ από τη MAX GEAR πριν κλείσει, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου πόσο. Είναι όπως τα λέτε ... Από ζεστασιά δεν κάνουν σχεδόν τίποτα όταν έχει πολλή παγωνιά. Σε λίγο κρύο κάτι κάνουν, μπρος στο τίποτα ... ;)
Από κράτημα και χειρισμό του όπλου είναι πράγματι πολύ καλά, ειδικά με δίκαννα - μονόκαννα που τα έχω χρησιμοποιήσει. Με καραμπίνα δεν ξέρω αν δημιουργούν προβληματάκι στο γέμισμα ...
 
Τώρα μπήκα στο site της LAMBRO για να δω κάτι, και τυχαία είδα ότι έχει αυτά τα γάντια (MacWet climatec) στα 49€ ...
Τα είχα πάρει κι εγώ από τη MAX GEAR πριν κλείσει, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου πόσο. Είναι όπως τα λέτε ... Από ζεστασιά δεν κάνουν σχεδόν τίποτα όταν έχει πολλή παγωνιά. Σε λίγο κρύο κάτι κάνουν, μπρος στο τίποτα ... ;)
Από κράτημα και χειρισμό του όπλου είναι πράγματι πολύ καλά, ειδικά με δίκαννα - μονόκαννα που τα έχω χρησιμοποιήσει. Με καραμπίνα δεν ξέρω αν δημιουργούν προβληματάκι στο γέμισμα ...
Mια καλη λυση, ειναι να παρετε φθηνα γιαντια απο PU leather Κίνας που έχουν επένδυση με fleece...απλά χαραψτε το δάχτυλο της σκανδάλης, και κοληστε χρατς να μένει στο πάνω μέρος του δακτύλου...είναι αρκετά ζεστά λόγω fleece, και δεν είναι και Χοντρά ;)
 
Mια καλη λυση, ειναι να παρετε φθηνα γιαντια απο PU leather Κίνας που έχουν επένδυση με fleece...απλά χαραψτε το δάχτυλο της σκανδάλης, και κοληστε χρατς να μένει στο πάνω μέρος του δακτύλου...είναι αρκετά ζεστά λόγω fleece, και δεν είναι και Χοντρά ;)
Καλή ιδέα ακούγεται ... έχω ένα ζευγάρι πολύ παλιά ανώνυμα, από λεπτό δέρμα με εσωτερική επένδυση και είναι πολυ ζεστά. Μου τα είχε δώσει ένας θείος μου που τα είχε για το μηχανάκι όταν δούλευε ταχυδρόμος. Εγώ αφαίρεσα την εσωτερική επένδυση μόνο από το δείκτη του δεξιού, κι έχει καλή αίσθηση της σκανδάλης, αλλά γενικά δεν βολεύουν στο πιάσιμο - κράτημα του όπλου, δεν έχουν την αίσθηση των MacWet ... Αλλά να σου πω Διονύση, δεν με πολυαπασχολεί κιόλας το θέμα, γιατί αφενός εμείς εδώ κάτω δεν έχουμε συχνά πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, κι αφετέρου όταν έχει κ@λόκαιρο (πολλή βροχή, αέρα και πολύ δυνατό κρύο) ... απλά δεν πάω για κυνήγι !!! Σιγά μην πάω να ψοφήσω για 2-3 τσίχλες !!! .yel.
.sarcastic. .hair..sarcastic.
 
Mια καλη λυση, ειναι να παρετε φθηνα γιαντια απο PU leather Κίνας που έχουν επένδυση με fleece...απλά χαραψτε το δάχτυλο της σκανδάλης, και κοληστε χρατς να μένει στο πάνω μέρος του δακτύλου...είναι αρκετά ζεστά λόγω fleece, και δεν είναι και Χοντρά ;)
πολυ καλη ιδεα φιλε !μπραβο σου!
 
Καλή ιδέα ακούγεται ... έχω ένα ζευγάρι πολύ παλιά ανώνυμα, από λεπτό δέρμα με εσωτερική επένδυση και είναι πολυ ζεστά. Μου τα είχε δώσει ένας θείος μου που τα είχε για το μηχανάκι όταν δούλευε ταχυδρόμος. Εγώ αφαίρεσα την εσωτερική επένδυση μόνο από το δείκτη του δεξιού, κι έχει καλή αίσθηση της σκανδάλης, αλλά γενικά δεν βολεύουν στο πιάσιμο - κράτημα του όπλου, δεν έχουν την αίσθηση των MacWet ... Αλλά να σου πω Διονύση, δεν με πολυαπασχολεί κιόλας το θέμα, γιατί αφενός εμείς εδώ κάτω δεν έχουμε συχνά πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, κι αφετέρου όταν έχει κ@λόκαιρο (πολλή βροχή, αέρα και πολύ δυνατό κρύο) ... απλά δεν πάω για κυνήγι !!! Σιγά μην πάω να ψοφήσω για 2-3 τσίχλες !!! .yel.
.sarcastic. .hair..sarcastic.

Eγω είχα ένα ζευγάρι τέτοια που ανέφερα, και το δικαννο το κρατούσε πολύ σταθερά....αλλά τα Έχασα ( ξεχασα) σε βουνο.sarcastic. θα παραγγειλω ομως άλλα...
 
Επειδή σχετικά κοντευουμε στον χειμώνα ας σας προτείνω την παρακάτω εταιρεία για γάντια αλλά και άλλα είδη πολύ καλά ποιοτικά μπορείς να χειριστείς ακόμα και το κινητό και υπάρχουν και απλά και αδιάβροχα και παραλλαγής ρίξτε μια ματιά όσοι ενδιαφέρεστε αξίζει έχουμε φέρει 2 ζευγάρια και ήταν πολύ κομπλέ στο κρύο και ήταν σαν να μην φορούσες λόγο της λεπτότητας τους......
http://www.swedteam.com/en/products/gloves#/
 
Επειδή σχετικά κοντευουμε στον χειμώνα ας σας προτείνω την παρακάτω εταιρεία για γάντια αλλά και άλλα είδη πολύ καλά ποιοτικά μπορείς να χειριστείς ακόμα και το κινητό και υπάρχουν και απλά και αδιάβροχα και παραλλαγής ρίξτε μια ματιά όσοι ενδιαφέρεστε αξίζει έχουμε φέρει 2 ζευγάρια και ήταν πολύ κομπλέ στο κρύο και ήταν σαν να μην φορούσες λόγο της λεπτότητας τους......
http://www.swedteam.com/en/products/gloves#/
Ποια πήρατε ??? Η αίσθηση που είχεσ με το όπλο??? Εγω όσα εχω δοκιμάσει νιώθω το όπλο να γλιστράει (στην πάπια) και έτσι προτιμάω χωρίς γάντια...αλλα ξυλιαζω!!!!
 
Ποια πήρατε ??? Η αίσθηση που είχεσ με το όπλο??? Εγω όσα εχω δοκιμάσει νιώθω το όπλο να γλιστράει (στην πάπια) και έτσι προτιμάω χωρίς γάντια...αλλα ξυλιαζω!!!!
Πήραμε τα Grip M αλλά είναι water resistant αν θες αδιάβροχο θα πας στο Grip Dry M......η αίσθηση πολύ ωραία δεν νιώθαμε γλίστρημα του όπλου το φοράς τον χειμώνα και δεν θες να το βγάλεις αυτό που σου πρότεινα είναι και πιο ζεστό....
 
Επειδή σχετικά κοντευουμε στον χειμώνα ας σας προτείνω την παρακάτω εταιρεία για γάντια αλλά και άλλα είδη πολύ καλά ποιοτικά μπορείς να χειριστείς ακόμα και το κινητό και υπάρχουν και απλά και αδιάβροχα και παραλλαγής ρίξτε μια ματιά όσοι ενδιαφέρεστε αξίζει έχουμε φέρει 2 ζευγάρια και ήταν πολύ κομπλέ στο κρύο και ήταν σαν να μην φορούσες λόγο της λεπτότητας τους......
http://www.swedteam.com/en/products/gloves#/

ωραια δειχνουν.
πως τα φερατε? δεν βλεπω κατι στο site.. μεταφορικα?
 
Back
Top